dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 147 z 247
Pokaż wyniki od 2.921 do 2.940 z 4931
  1. #2921
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Jak byś ocieplił rurę wyrzutni w strefie nieogrzewanej żeby zabezpieczyć ją wyłącznie przed kondensacją?
    Jak byś ocieplił rurę wyrzutni w strefie ogrzewanej żeby zabezpieczyć ją przed kondensacją oraz stratami energii?

    Moim zdaniem odpowiednio:
    2-5
    5-15 cm
    Zrobiłbym odwrotnie niż Ty proponujesz.
    Jak już pisałem powietrze do wyrzutni wchodzi o wilgotności prawie 100% więc każde obniżenie jego temperatury powoduje dalszą kondensację i wykraplanie się wody na ściankach.
    Przy przejściu przez pomieszczenie ogrzewane nie nastąpi wykraplanie się wody wewnątrz, ale może wystąpić roszenie rury na zewnątrz. Aby to nie występowało wystarczy standardowo 3cm wełny. A dlaczego, ponieważ wilgotność w pomieszczeniu jest mniejsza niż 100% może 40-60% i wierzchnia strona izolacji musiałaby mieć znacznie niższą temperaturę niż temperatura w pomieszczeniu. Sprawdzone organoleptycznie.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 12-12-2017 o 15:50

  2. #2922

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario86 Zobacz post
    Czy ktoś mógłby podrzucić propozycje centrali, które są godne uwagi?
    Zależy do budżetu
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  3. #2923
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mario86

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Zależy do budżetu
    Jeśli centrala ma być dobra i dobrze spełniać swoje zadanie to chyba nie warto na tym oszczędzać

  4. #2924
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mario86

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Jeśli przeznaczę budżet rzędu 7tys PLN uda się zakupić coś rozsądnego?

  5. #2925

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Jak już pisałem powietrze do wyrzutni wchodzi o wilgotności prawie 100% więc każde obniżenie jego temperatury powoduje dalszą kondensację i wykraplanie się wody na ściankach..
    Nieprawda.
    Nie każde obniżenie, ale tylko obniżenie poniżej temperatury punktu rosy. Ta zasada działa w obie strony.

    Sam sobie zaprzeczasz. Gdyby każde obniżenie powodowało kondensację, to grubość izolacji zmierza do nieskończoności i ile byś jej nie dał, to nastąpi obniżenie i roszenie.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #2926
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Nieprawda.
    Nie każde obniżenie, ale tylko obniżenie poniżej temperatury punktu rosy. Ta zasada działa w obie strony.

    Sam sobie zaprzeczasz. Gdyby każde obniżenie powodowało kondensację, to grubość izolacji zmierza do nieskończoności i ile byś jej nie dał, to nastąpi obniżenie i roszenie.
    No tak masz rację, brakło w mojej wypowiedzi słowa "może". Powinno brzmieć tak : "Jak już pisałem powietrze do wyrzutni wchodzi o wilgotności prawie 100%, więc każde obniżenie jego temperatury może powodować dalszą kondensację i wykraplanie się wody na ściankach".
    Wolę więc dać większą warstwę izolacji termicznej niż mniejszą, aby nie mieć przykrych niespodzianek jakie na tym forum są opisane.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 13-12-2017 o 08:27

  7. #2927

    Domyślnie

    Witam,

    instalacje WM wykonałem sam rok temu, projekt uzgodniony tu na forum
    Z braku kasy i czasu dopiero teraz zabrałem się za dokończenie całości, brakowało rekuperatora i podłączeń do skrzynek rozdzielczych. Przez ten rok dom był już zamieszkany, rury na strychu były zabezpieczone jednak w pomieszczeniach już założone anemostaty. Niestety w kanałach pojawiła się wilgoć a na strychu przy końcach wewnątrz rur widzę czarne wykwity, nie wiem co dalej w głąb, pewnie podobnie.
    Na chwilę obecną od jakichś 2 tyg wszystko podłączyłem jako wywiew aby osuszyc kanały. Pytanie co z tym teraz dalej zrobić, widzę dwie opcje:
    1. Wpuścić w kanały ozon (mam jakis mały generator, nie wiem czy da radę) coby wszystko co może jeszcze żyć ubić i w anemostatach nawiewnych zastosować dodatkowo filtry stożkowe, w normalnych warunkach pracy pleśń tam nie przeżyje. Pozostanie jednak syf na ściankach i trochę mnie to przeraża.
    2. Wyczyścić kanały mechanicznie. Pan TB wspominał o szczotakch na wiertarkę ale widzę że ceny ok 1k, więc nie bardzo mi się to uśmiecha. Kopiąc jeszcze raz te forum widziałem, że ktoś wspominał o jakichś piłkach piankowych, jednak nie widzę nigdzie oferty z pilotem do przeciągnięcia przez kanał. Ogólnie wołabym tę opcję bo miałbym pewność że w kanałach nic nie ma.

    Kanały green-flex d2p 75/63

    Ktoś coś podpowie?

    Pozdrawiam

  8. #2928
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Piłki przeciągasz odkurzaczem - poszukaj na YT.

  9. #2929

    Domyślnie

    Najbardziej się obawiam że piłka mi utknie w środku kanału. Piłka powinna mieć średnicę 63mm czy większą? Czy np jakiś odkurzacz przemysłowy da radę?

    Widziałem jak w ten sposób czyścił facet pompę w gruszce po wylaniu betonu, ale domyślam się że tam siła ciągu jest o wiele większa

  10. #2930

    Domyślnie

    Cytat Napisał green_ Zobacz post
    Najbardziej się obawiam że piłka mi utknie w środku kanału. Piłka powinna mieć średnicę 63mm czy większą? Czy np jakiś odkurzacz przemysłowy da radę?

    Widziałem jak w ten sposób czyścił facet pompę w gruszce po wylaniu betonu, ale domyślam się że tam siła ciągu jest o wiele większa
    Wyciorek mały kominiarski na niego materiał z środkiem i czyścimy.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #2931

    Domyślnie

    Wielkość skrzynek rozdzielczych nawiewu i wywiewu ma znaczenie czy nie?
    Myślę że ma i zrobiłem je znacznie większe 12x75/200 w wymiarach 40x40x40. Nie za małe?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #2932
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Wielkość skrzynek rozdzielczych nawiewu i wywiewu ma znaczenie czy nie?
    Myślę że ma i zrobiłem je znacznie większe 12x75/200 w wymiarach 40x40x40. Nie za małe?
    No właśnie ja zrobiłem je mniejsze 28/20/20 # 13×63×198. Gdzieś na forum wyczytałem ze powietrze nie może się rozpręźyc może ktoś jeszcze się wypowie, a ja wstrzymam się z zakupem.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  13. #2933
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kafik

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam. Pytanie instalacyjne. Będę zamawiał skrzynkę rozdzielczą pod wymiar z Termokontrol-u. Podejście rurą fi 160, na skrzynce będzie nypel (158 ). Czy takie połączenie trzeba jakoś dodatkowo doszczelniać prócz owinięcia taśmą aluminiową??

  14. #2934

    Domyślnie

    Amerykanie smarują takim szarym mazidłem, a u nas ZTCW taśma alu wystarczy. Moje skrzynki z Termokontrol są już u kuriera i jutro odbieram.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #2935

    Domyślnie

    Cytat Napisał kafik Zobacz post
    Witam. Pytanie instalacyjne. Będę zamawiał skrzynkę rozdzielczą pod wymiar z Termokontrol-u. Podejście rurą fi 160, na skrzynce będzie nypel (158 ). Czy takie połączenie trzeba jakoś dodatkowo doszczelniać prócz owinięcia taśmą aluminiową??
    taśma plus zip
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #2936

    Domyślnie

    Panowie...

    Nawiewy:
    -Salon 2x100
    -Sypialnia 1x100
    -Sypialnia 1x100

    Wywiewy:
    -Toaleta 2x100
    -Kuchnia 1x100
    -Korytarz (z kotłem gazowym kondensacyjnym) 1x100

    Wiec sa 4 nawiewy i 4 wywiewy.
    Rekuperator planuje powiesić na korytarzu centralnie na środku domu. Nad nim bezpośrednio 2 skrzynki rozdzielcze i ocieplonymi kanałami spiro 75 do anemostatów.
    Tak to ma wyglądać? Czy coś zmienić?


    2/3 to korytarz, a w nim te małe pomieszczenie to ubikacja.... I zaraz nad cyferką "2" na tej ścianie wisi kocioł gazowy kondensacyjny i tam też wyląduje rekuperator.

    https://zapodaj.net/be78eb09c798b.jpg.html


    Rekuperator... chyba Kinetic 250
    Ostatnio edytowane przez daamiann88 ; 25-12-2017 o 15:03

  17. #2937

    Domyślnie

    A może ktoś poleci jakiś sprawdzony sklep gdzie kupię wszystkie potrzebne graty + zrobią mi rzetelnie projekt?

  18. #2938

    Domyślnie

    Witam, ostatnio miałem dwóch wykonawców rekuperacji .
    Pierwszy twierdzi iż rekuperator - tylko i wyłącznie na parterze tj. garażu.
    Drugi zaś ma teorie iż na poddaszu .
    Jakie są plusy , minusy takich rozwiązań?
    W moim przypadku - w zamieszkałym domu - zdecydowanie wygodniej jest na poddaszu .
    Poproszę o Wasze opinie.
    Powierzchnia użytkowa 149m2,wszędzie podłogówka 162m2, ściany pustak żużlowy 24cm + 15cm Arbet 0,031
    posadzka 10cm EPS 100 + 3 cm mata,piana OK 25cm,garaż + 2x łazienka - grzejniki(wyłączone)
    Panasonic PW 9KW 3f+ 200l C.W.U

  19. #2939
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał daamiann88 Zobacz post
    A może ktoś poleci jakiś sprawdzony sklep gdzie kupię wszystkie potrzebne graty + zrobią mi rzetelnie projekt?
    co z jadalnią? Co z łazienką? Te schody prowadzą na poddasze? Urzytkowe? Specem o WM nie jestem ale bardziej doświadczeni polecają od reku do skrzynek rozdzielczych rury spiro a od skrzynek rozdzielczych do anemostatów rury pe-flex. Napisz ile osob jakie pomieszczenia na jakiej kondygnacji, to napewno ktos cos pomoże.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  20. #2940
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał thxluk Zobacz post
    Witam, ostatnio miałem dwóch wykonawców rekuperacji .
    Pierwszy twierdzi iż rekuperator - tylko i wyłącznie na parterze tj. garażu.
    Drugi zaś ma teorie iż na poddaszu .
    Jakie są plusy , minusy takich rozwiązań?
    W moim przypadku - w zamieszkałym domu - zdecydowanie wygodniej jest na poddaszu .
    Poproszę o Wasze opinie.
    Moim skromnym zdaniem lepiej tam gdzie bedzie mniejsza demolka domu.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

Strona 147 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony