dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 146 z 247
Pokaż wyniki od 2.901 do 2.920 z 4931
  1. #2901
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario86 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Jako, że jestem tu nowy a do przestudiowania jest tak naprawdę prawie 150 stron mam do Was wszystkich pytanie.
    Stanąłem podczas budowy w punkcie, w którym rozmyślam nad rozprowadzeniem instalacji WM.
    Z samymi kanałami nie było by żadnych problemów, ale swoją centralę chcę umieścić na nieocieplonym strychu. Wiem, że przy takim rozwiązaniu trzeba dodatkowo zabezpieczyć ją przed mrozami, ale czy mimo to możecie polecić jakąś centralę która najbardziej nadawała by się do zainstalowania w takim miejscu?
    Każda centrala musi być umieszczona w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0* a raczej dla bezpieczeństwa poniżej +5* ze względu na kondensat, który jest w rekuperatorze i kanalizacji go odprowadzającej. Z tego też względu nie zależy to od centrali.

  2. #2902
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mario86

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Rozumiem. W takim razie najlepiej będzie umieścić centralę w jakimś pomieszczeniu stworzonym specjalnie na srtychu i ocieplonego.
    Centralę jakiego producenta polecacie?
    Myślałem nad onyxem classic, ale gdzieś natrafiłem na wątek, że nie jest szczególnie polecany.
    Czy macie jakieś typy?
    Centrala będzie wentylowała dom o powierzchni 135m2, gdzie będą mieszkały 4 osoby.
    Będę wdzięczny za podpowiedzi

  3. #2903

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Każda centrala musi być umieszczona w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0* a raczej dla bezpieczeństwa poniżej +5* ze względu na kondensat, który jest w rekuperatorze i kanalizacji go odprowadzającej.
    Wydaje mi się, że wystarczy aby odpływ kondensatu na odcinku od reku do pionu kan były ocieplone. W każdym razie u mnie w takich warunkach wszystko działa OK (jakieś 2 lata).

    BTW, czy przypadkiem wewnątrz rury kanalizacyjnej (pionu), nawet na odcinku poddasza nieocieplonego nie ma temp. dodatnich? Wydaje mi się że u mnie tak właśnie jest (mam POŚ, o ile ma to jakieś znaczenie).

  4. #2904

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    To zdecyduj się i odpowiesz kiedy. W moim rekuperatorze komora po wymienniku a przed wentylatorem do wyrzutni wygląda jak prysznic podczas kąpieli i nie wyobrażam sobie aby tam mogłaby panować ujemna temperatura i rekuperator działałby prawidłowo.
    Ale rozumiesz różnicę między ociepleniem kanału czerpni idącego w ogrzewanym pomieszczeniu od ocieplenia kanału wyrzutni w nieocieplonym?
    Wiesz dlaczego w tym pierwszym przypadku 10-15 cm wełny będzie OK?
    Dlaczego w tym drugim 2-5 cm wełny też będzie wystarczające?
    Po co się ociepla kanały? Wymień dwa powody i powiedz które z nich mają zastosowanie w danym przypadku.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #2905

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    ocieplenia kanału wyrzutni w nieocieplonym?
    ... 2-5 cm wełny też będzie wystarczające
    Te 2 cm to z praktyki?

  6. #2906

    Domyślnie

    Witam. Czy mając wyście z reku o średnicy 160 mm można dać 9-10 rur fi 75mm pe-flex? Czy się powietrze zbyt bardzo rozprży?

  7. #2907
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Edyta M
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    8.381
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    108

    Domyślnie

    KOCHANI FORUMOWICZE,
    już dwunasty raz dzieci z Ogniska Marymont przygotowały prace na aukcję. Są w tym roku też prace Tajemniczej Forumowiczki, które przesłała kartki do Ogniska.
    Zapraszamy do licytowania.
    Dzieci wiedzą, że my nie zawodzimy. Mieć pod choinkę prace dziecka - to podnosi na sercu, to radość, to prawdziwe święto...

    Aukcja trwa do 17 grudnia do godziny 22. A w poniedziałek wysyłamy prace.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-dzieci-zobacz http://forum.muratordom.pl/showthrea...-Tu-licytujemy



    Pozdrawiam

  8. #2908
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ale rozumiesz różnicę między ociepleniem kanału czerpni idącego w ogrzewanym pomieszczeniu od ocieplenia kanału wyrzutni w nieocieplonym?
    Wiesz dlaczego w tym pierwszym przypadku 10-15 cm wełny będzie OK?
    Dlaczego w tym drugim 2-5 cm wełny też będzie wystarczające?
    Po co się ociepla kanały? Wymień dwa powody i powiedz które z nich mają zastosowanie w danym przypadku.
    Wytłumaczę Ci jak odpowiesz mi na moje pytanie. Ty unikasz odpowiedzi, zadając nowe pytania. Z resztą już na nie odpowiedziałem tylko Ty nie chcesz czytać ze zrozumieniem. Daję konkretne argumenty a Ty dalej pytasz nie odnosząc się do nich.
    To o czym pisałem w postach nie jest teorią wyczytaną gdzieś ale sprawdzoną praktycznie. Czy Twoje wypowiedzi oparte są na praktyce? Czy posiadasz w domu działającą wentylację mechaniczną? Jeżeli tak to czy sprawdziłeś co się dzieje w przewodach wentylacyjnych?

  9. #2909

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Wydaje mi się, że wystarczy aby odpływ kondensatu na odcinku od reku do pionu kan były ocieplone. W każdym razie u mnie w takich warunkach wszystko działa OK (jakieś 2 lata).

    BTW, czy przypadkiem wewnątrz rury kanalizacyjnej (pionu), nawet na odcinku poddasza nieocieplonego nie ma temp. dodatnich? Wydaje mi się że u mnie tak właśnie jest (mam POŚ, o ile ma to jakieś znaczenie).
    nie masz ocieplonego dodatkowo rekuperatora? masz go na nieocieplonym strychu?
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  10. #2910

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    nie masz ocieplonego dodatkowo rekuperatora? masz go na nieocieplonym strychu?
    Tak. Mam reku robiony samodzielne (w zasadzie trzy skrzynki, osobno na wymiennik i na napędy), obudowy z XPS 10cm, bez dodatkowego ocieplenia (które musiałbym rozkopywać np. przy wymianie filtrów). Ocieplone wełną w streczu mam rury (te które nie idą w warstwie izolacji piętra).

  11. #2911

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Tak. Mam reku robiony samodzielne (w zasadzie trzy skrzynki, osobno na wymiennik i na napędy), obudowy z XPS 10cm, bez dodatkowego ocieplenia (które musiałbym rozkopywać np. przy wymianie filtrów). Ocieplone wełną w streczu mam rury (te które nie idą w warstwie izolacji piętra).
    i masz problemów z zamarzaniem? ja zrobiłem domek dla reku z 12cm styro i już przy -5 mi zamarza i włącza się procedura rozmrażania czyli więcej nie działa niż działa
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  12. #2912

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    i masz problemów z zamarzaniem? ja zrobiłem domek dla reku z 12cm styro i już przy -5 mi zamarza i włącza się procedura rozmrażania czyli więcej nie działa niż działa
    A przy tym -5 jaką masz temp w tym domku?

    Jeśli chodzi o zamarzanie, pierwotnie planowałem GGWC, ale raczej stanie na tym, że załatwię to na sterowniku (PLC, a dla GGWC mam w planach inne zastosowanie) który będzie odpowiednio zwiększał wywiew przy temp blisko zera (na komorze wyrzutni). Tymczasem pilnuję tego manualnie, w zimie nieco bardziej odkręcam "gałę" wywiewu i tyle. Monitoruję to na odczytach z DS18B20 w reku.

  13. #2913

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    A przy tym -5 jaką masz temp w tym domku?

    Jeśli chodzi o zamarzanie, pierwotnie planowałem GGWC, ale raczej stanie na tym, że załatwię to na sterowniku (PLC, a dla GGWC mam w planach inne zastosowanie) który będzie odpowiednio zwiększał wywiew przy temp blisko zera (na komorze wyrzutni). Tymczasem pilnuję tego manualnie, w zimie nieco bardziej odkręcam "gałę" wywiewu i tyle. Monitoruję to na odczytach z DS18B20 w reku.
    niestety nie wiem. mam tam wpuszczone ds1820 ale jeszcze tego nie opomiarowałem...póki co na razie planuje wsypać do tego domku granulat styro....
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  14. #2914
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Te 2 cm to z praktyki?
    @grzeniu666, jak Twoim zdaniem powinien być ocieplony kanał wyrzutni na nieogrzewanym poddaszu. Rozrzut propozycji 2-30cm jest, że się ładnie wyrażę, dość duży
    5cm wystarczy? Bywam tam rzadko i nie chciałbym się dowiedzieć że jest za mało jak mi się woda wleje do kotłowni

    Indywidualna parterówka 152m2;ściany silka24+20cm Etixx; podłoga 25cm EPS100 0,036, strop monolit+30cm EPS80 0,031; Kinetic250; 100% podłogówka, PC 6kW HCT

  15. #2915

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    @grzeniu666, jak Twoim zdaniem powinien być ocieplony kanał wyrzutni na nieogrzewanym poddaszu. Rozrzut propozycji 2-30cm jest, że się ładnie wyrażę, dość duży
    5cm wystarczy? Bywam tam rzadko i nie chciałbym się dowiedzieć że jest za mało jak mi się woda wleje do kotłowni
    IMHO zrób tak - rolkę (szer 1,2m) wełny min. 5cm rozetnij (przed rozpakowaniem) na mniejsze krążki (szer 20-30cm), owijaj spiralnie na zakład pojedynczy, a najlepiej podwójny (wyjdzie więc 10-15cm), potem całość owiń streczem ściśle i dokładnie (skompresuje się nawet o połowę). Najważniejsze - zrób to dokładnie, szczególnie na połączeniu z reku i wyrzutnią.

    Ja tak mam na odcinkach elastycznych, na odcinku spiro mam trochę inaczej ale to ze względu na inne utrudnienia. Radzę sie nie wygłupiać z wełną 2cm.

  16. #2916
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    i masz problemów z zamarzaniem? ja zrobiłem domek dla reku z 12cm styro i już przy -5 mi zamarza i włącza się procedura rozmrażania czyli więcej nie działa niż działa
    Większy problem jest z powietrzem z czerpni przy ujemnych temperaturach. To powietrze z czerpni jest odpowiedzialne za zamarzanie wymiennika na "wylocie".
    Tu jedynie pomaga ogrzanie powietrza wlotowego z czerpni. Realizuje się to w różny sposób. Ludziska robią GWC lub GGWC ma to swoje dodatkowe zalety w lecie, pomaga schłodzić powietrze "wlotowe" w lecie, jednak ono nie jest w stanie stworzyć komfortu cieplnego w lecie. Stosuje się nagrzewnice wstępne, które zapewniają dodatnią temperaturę powietrza wlotowego do rekuperatora. Dodam, że koszt takiego dogrzewania w sezonie nie jest duży i waha się około 100zł (dane z obliczeń i opinii innych mających takie nagrzewnice opomiarowane).
    Niektóre rekuperatory mają wewnętrzne grzałki na wlocie z czerpni, które uruchamiają się przy niskich temperaturach.

  17. #2917

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Te 2 cm to z praktyki?
    Z teorii.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #2918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Wytłumaczę Ci jak odpowiesz mi na moje pytanie. Ty unikasz odpowiedzi, zadając nowe pytania. Z resztą już na nie odpowiedziałem tylko Ty nie chcesz czytać ze zrozumieniem. Daję konkretne argumenty a Ty dalej pytasz nie odnosząc się do nich.
    To o czym pisałem w postach nie jest teorią wyczytaną gdzieś ale sprawdzoną praktycznie. Czy Twoje wypowiedzi oparte są na praktyce? Czy posiadasz w domu działającą wentylację mechaniczną? Jeżeli tak to czy sprawdziłeś co się dzieje w przewodach wentylacyjnych?
    W przypadku rekuperatora bez wstępnego podgrzewu, kanale wyrzutni w nieocieplonej strefie i temperaturach mocno ujemnych na zewnątrz mamy co najmniej dwie możliwości:
    1 temperatura ujemna w przewodzie wyrzutni wystąpi przez pewien czas i wymiennik zarośnie lodem zatrzymując przepływ po czym temperatura dalej pozostanie ujemna,
    2 wentylować będziemy pomieszczenie suche, bez ludzi, bez źródeł wilgoci, temperatura ujemna nie spowoduje zalodzenia wymiennika i nie zahamuje przepływu.

    Jeśli chodzi o podgrzew wstępny, to temperatura wyrzutni będzie bezpośrednio zależna od algorytmu sterującego nagrzewnicą czerpni.

    Proste?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  19. #2919

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    . Radzę sie nie wygłupiać z wełną 2cm.
    Jak byś ocieplił rurę wyrzutni w strefie nieogrzewanej żeby zabezpieczyć ją wyłącznie przed kondensacją?
    Jak byś ocieplił rurę wyrzutni w strefie ogrzewanej żeby zabezpieczyć ją przed kondensacją oraz stratami energii?

    Moim zdaniem odpowiednio:
    2-5
    5-15 cm
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #2920
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mario86

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czy ktoś mógłby podrzucić propozycje centrali, które są godne uwagi?

Strona 146 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony