dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2707

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    666

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyprodukowanie nowych aut w miejsce starych, nawet elektryków, nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Wiele lat by trwało, żeby wymiana w kryterium "ekologia" się zwróciła gdyby jeżdżąc nowe auta elektryczne były drastycznie bardziej ekologiczne. A u nas nie są, bo mamy nieekologiczny prąd.
    Sprawność diesla to ok. 50%. Naszych elektrowni węglowych - 37% średnio. Do tego dochodzą straty w przesyle i ładowaniu. Więc jeżdżąc elektrykiem trzeba spalić z paliw kopalnych z 1,5x więcej kWh, niż jeżdżąc dieslem. Do tego ze spalania kWh dieslem CO2 powstaje tylko z części reakcji - reszta to H2O. Więc spalając diesla emitujemy drastycznie mniej CO2 niż jeżdżąc w Polsce elektrykiem (no, chyba, że ktoś ma PV i jeździ nocą, a w dzień ładuje z tego PV - są tacy na sali? ).
    Ładnie wyliczyłeś Ale bądz obiektywny.
    Dlaczego ropa jest tu liczona jako gotowy twór?
    Ona się z kranika wylewa z ziemi? Jako Diesel lub PB?
    Czy jednak jest rafinowana i wydobywana? A Energia potrzebna do jej wydobycia i rafinowania jest niesamowicie duża a skąd ją biorą? Bo jednak nie obciążają tym Elektrowni?
    Jak to wpływa na ekologiczność biorąc pod uwagę całkowitą drogę ropy do auta i później z rury wydechowej?
    W stosunku do elektrków których wydobycie jakie jest każdy wie. Ale... większość a nawet ponad 99% pierwiastków może zostać poddanych recyklingowi z wysoką skutecznością?

    Ja mam elektryka i wprost się w nim zakochałem.
    3.0TDI bi turbo sobie stoi używany tylko kiedy elektryk jest zajęty.

    Ale mi to na rękę, że WAM się nie opłaca. Zielonych tablic przybywa.
    Prawda jest jednak okrutna. Bo Auto elektryczne są świetne i beznadziejne. Nie dla każdego.
    Masz swój dom i PV? To tak, opłaca się.
    Mieszkasz w bloku bez miejsca parkingowego? Nie.
    Jeździsz po Polsce po 500km dziennie? Nie.

    Więc wrzucanie wszystkich do 1 worka mówiąc, że auta elektryczne są najlepsze to hipokryzja.
    Dla mnie sa najlepsze.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 20-10-2023 o 16:37
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony