dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 90
  1. #61
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    300

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    w czasie deszczu głośno
    Żona i ja uwielbiamy zasypiać przy deszczu bębniącym w dach i okna dachowe.
    I przed zaśnięciem patrzeć na gwiazdy leżąc w łóżku.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.966

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Cenowo - bardzo podobnie, a być może parterowy wyjdzie taniej.
    no nie wiem ( ? ). A ja myślę tak :
    powiedzmy mamy budynek PARTEROWY Z UŻYTKOWYM PODDASZEM, który ma
    50m2 podłogi na gruncie
    50m2 stropu
    50m2 przykrycia dachem
    razem (teoretycznie) 100m2 powierzchni użytkowej (w dużym zaokrągleniu)

    Dla takiego samego metrażu 100m2 powierzchni użytkowej i budynku PARTEROWEGO (bez użytkowego poddasza), mamy :
    100m2 podłogi na gruncie
    0m2 stropu
    100m2 przykrycia dachem

    x 2 podłogi na gruncie oraz x 2 przykrycia dachem (z jego konstrukcją) jest wyższym kosztem od 50m2 stropu, tym samym
    koszt PARTERÓWKI o tym samym metrażu jest zawsze większy od kosztu budynku PARTEROWEGO Z UŻYTKOWYM PODDASZEM.

    mylę się ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.966

    Domyślnie

    poza tym : jaki % kubatury budynku tworzący PARTERÓWKĘ jest nieużytkowy ? w stosunku do budynku PARTEROWEGO Z UŻYTKOWYM PODDASZEM ?
    30% niepotrzebnej kubatury dachu nad Parterem ?

    PARTERÓWKA od strony funkcjonalno użytkowej ( bez schodów ) jest niezaprzeczalnie lepszym rozwiązaniem od budynku z poddaszem użytkowym, ale to kosztuje ( jw )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.480
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Żona i ja uwielbiamy zasypiać przy deszczu bębniącym w dach i okna dachowe.
    I przed zaśnięciem patrzeć na gwiazdy leżąc w łóżku.
    No w końcu napisałeś coś ...hmm.. nie dziwacznego. Chodz z drugiej strony fajnie byłoby leżeć pod panoramicznym oknem, a nie przeszkloną dziurą w dachu.
    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    no nie wiem ( ? ). A ja myślę tak :
    powiedzmy mamy budynek PARTEROWY Z UŻYTKOWYM PODDASZEM, który ma
    50m2 podłogi na gruncie
    50m2 stropu
    50m2 przykrycia dachem
    razem (teoretycznie) 100m2 powierzchni użytkowej (w dużym zaokrągleniu)

    Dla takiego samego metrażu 100m2 powierzchni użytkowej i budynku PARTEROWEGO (bez użytkowego poddasza), mamy :
    100m2 podłogi na gruncie
    0m2 stropu
    100m2 przykrycia dachem

    x 2 podłogi na gruncie oraz x 2 przykrycia dachem (z jego konstrukcją) jest wyższym kosztem od 50m2 stropu, tym samym
    koszt PARTERÓWKI o tym samym metrażu jest zawsze większy od kosztu budynku PARTEROWEGO Z UŻYTKOWYM PODDASZEM.

    mylę się ?
    Trochę upraszczasz. Po pierwsze takie wyliczenie dotyczy dachów bezokapowych. Okapy pełnią ważną rolę przy zacienieniu zewnętrznym okien, przy nie-parterówce trzeba zacieniać np żaluzjami czy roletami. Ja dzięki okapowi od południa zaoszczędziłem mnóstwo kasy.

    Jeśli chce się mieć okapy, to nie można liczyć powierzchni dachu x2 w parterówce - będzie mniej.

    Po trzecie duży dach to często duże możliwości założenia fotowoltaiki. Małe, skomplikowany dachy z oknami dachowymi, wyłazami itd to problem w połączeniu z PV.

    Ja na mój dach włażę ze zwykłej drabiny. Mam też prosty dostęp do podbitki, gdzie są przewody do kamer i oświetlenia. Czyszczenie rynien w parterówce też jest prostsze.

    W parterówce można mieć bez problemu z dostępem okna typu fix. Ja mam dwa takie okna od nawietrznej, tak jak chciałem i potrzebowałem. Fix na piętrze to w Polsce koszt i kłopot.

    PS. Wiesz ile kosztuje strop i schody w drewnie? Już samo to powinno zamknąć dyskusję o kosztach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.480
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    poza tym : jaki % kubatury budynku tworzący PARTERÓWKĘ jest nieużytkowy ? w stosunku do budynku PARTEROWEGO Z UŻYTKOWYM PODDASZEM ?
    30% niepotrzebnej kubatury dachu nad Parterem ?

    PARTERÓWKA od strony funkcjonalno użytkowej ( bez schodów ) jest niezaprzeczalnie lepszym rozwiązaniem od budynku z poddaszem użytkowym, ale to kosztuje ( jw )
    Na ale my tu rozprawiamy nie o parterowym z użytkowym poddaszem, tylko o mieszkaniu na takim użytkowym poddaszu, co wszystko zmienia. Ja mam dom parterowy z użytkowym, ale jednocześnie niemieszkalnym poddaszem. Na poddaszu trzymam szpargały, a wchodzę na to poddasze schodami strychowymi. Koszt takich schodów to ok. 1000 zł. W moim przypadku tracę bardzo mało % kubatury mając "czystą" parterówkę. Każdemu doradzam taką konfigurację.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #66

    Domyślnie

    Tak naprawdę do końca nie ma odpowiedzi na to pytanie, bo sa rozne czynniki o tym decydujące. Na przykład nie wyobrażam sobie przy rodzinie 2+3 małoletnich którzy pomieszkaja z rodzicami jeszcze jakies 15-20 lat budowac parterówki 3 pokojowej bez garażu. Ale na drugi przykład nie wyobrażam sobie przy rodzinie 2+1 gdzie dziecko to uczeń liceum i może niedługo wyfrunie budowac poddasza.

    Wszystko zalezy od działki, jej położenia, sąsiedztwa. Pamiętać należy co lubimy robić a czego nie, jeden lubi slońce w pokoju drugi nie. Parterówka nie ma tak doświetlonych pokoi, zwlaszcza gdy od zachodu lub wschodu masz bliskie wysokie sasiedztwo lub drzewostan.

    Juz to pisalem w tym watku ale majac trojke dzieci nie wyobrazam sobie domu bez garazu, a parterowka z nim i 4 pokojami bedzie na pewno drozsza od poddasza zajmujac przy tym wieksza czesc dzialki, a wiec jesli nie mamy ziemi szukamy wiekszego terenu i tak dalej.

    Schody to zło, ale nie zapominajcie ze w blokach z prlu do parteru tez macie 8-9 schodkow w klatce i ze 3 do klatki, w poddaszu/pietrze masz 13-14 schodkow. Poddasze pietro , zwlaszcza w przypadku z malymi dziecmi, tworzy lepsza atmosfere prywatnosci. Wyobraz sobie ze w parterowce 3 pokojowej wracasz styrany z roboty i chcesz sie legnąc i odpoczac a dzieciaki tancuja w salonie i biegaja po korytarzu, powodzenia.

    Uwazam ze jest to bezsensu dyskusja, bo kazdego sytuacja rodzinna jest inna i ją trzeba brac pod uwage planujac budowe domu.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    no nie wiem ( ? ). A ja myślę tak :
    powiedzmy mamy budynek PARTEROWY Z UŻYTKOWYM PODDASZEM, który ma
    50m2 podłogi na gruncie
    50m2 stropu
    50m2 przykrycia dachem
    razem (teoretycznie) 100m2 powierzchni użytkowej (w dużym zaokrągleniu)

    Dla takiego samego metrażu 100m2 powierzchni użytkowej i budynku PARTEROWEGO (bez użytkowego poddasza), mamy :
    100m2 podłogi na gruncie
    50m2 stropu to nie jest 50m2 PU. A i zaliczanie m2 schodów do powierzchni użytkowej tak samo jak sypialni to naciąganie rzeczywistości.
    Dach nie będzie 2x większy bo nad parterówką może być bardziej płaski, tańszy z m2 bo nie ma problemu z podpieraniem czy kratownicami. Koszt m2 stropu i podłogi na nim jest znacznie większy niż m2 PnG (nawet wliczając dłuższe łąwy i ściany fundamentowe).

    Ale to takie gdybanie - wrzuć przykłady projektów parterówki i domu z poddaszem, to podyskutujemy.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    poza tym : jaki % kubatury budynku tworzący PARTERÓWKĘ jest nieużytkowy ? w stosunku do budynku PARTEROWEGO Z UŻYTKOWYM PODDASZEM ?
    30% niepotrzebnej kubatury dachu nad Parterem ?
    m3 kubatury nie kosztuje. Kosztuje m2 ściany, stropu, m3 wełny, EPS, roboczogodzina itd. Położenie termoizolacji na stropie (czy suficie podwieszanym) to znacznie mniej m3 materiału i znacznie tańsza i prostsza robocizna.

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.966

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Na ale my tu rozprawiamy nie o parterowym z użytkowym poddaszem, tylko o mieszkaniu na takim użytkowym poddaszu, co wszystko zmienia.
    - tak jak napisałem wcześniej : „PARTERÓWKA od strony funkcjonalno użytkowej ( bez schodów ) jest niezaprzeczalnie lepszym rozwiązaniem od budynku z poddaszem użytkowym ”

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja mam dom parterowy z użytkowym, ale jednocześnie niemieszkalnym poddaszem. Na poddaszu trzymam szpargały, a wchodzę na to poddasze schodami strychowymi. Koszt takich schodów to ok. 1000 zł. W moim przypadku tracę bardzo mało % kubatury mając "czystą" parterówkę. Każdemu doradzam taką konfigurację.
    - a tu mi właśnie chodziło o to „ miejsce na szpargały ”. Mało ( % ) przestrzeni nieużytkowej poddasza ( które i tak musi być ), znaczy ile ? Wystarczy spojrzeć na przekrój budynku i policzyć jaką powierzchnię ( szerokość budynku x wysokość ) zajmuje PARTER, a jaką nieużytkowe poddasze pod płaszczyznami dachu. Wychodzi, że takie nieużytkowe ( chciane / niechciane ) poddasze może zajmować i 1/3 budynku ( jego kubatury ), tj. około 33,3%. Oczywiście nie dotyczy to budynku z płaskim dachem, gdzie przestrzeń użytkowa wykorzystywana jest w 100%, a nie w około 66,7% jak to ma zazwyczaj miejsce w porterówce przykrytej dachem dwuspadowym.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.966

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dach nie będzie 2x większy bo nad parterówką może być bardziej płaski, tańszy z m2 bo nie ma problemu z podpieraniem czy kratownicami.
    - dach przykrywa daną powierzchnię rzutu kondygnacji znajdującą się pod nim. Mając np. 100m2 oraz 200m2 powierzchni do przykrycia dachem, to mamy wszystko x2 : 2x więcej konstrukcji, 2x więcej pokrycia, 2x więcej izolacji, 2x więcej rynien, ... itd. itd.
    - nie jest tak ?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Koszt m2 stropu i podłogi na nim jest znacznie większy niż m2 PnG (nawet wliczając dłuższe łąwy i ściany fundamentowe).
    - to porównaj koszt ( o tej samej powierzchni rzutu ) stropu betonowego z warstwami podłogi nad stropem z podłogą na gruncie, np. płytą fundamentową betonową ( o grubości takiej samej jak strop ) z warstwami podłogi nad płytą, ale również izolacjami termicznymi i wodochronnymi płyty, jej podbudową ( w zależności od warunków gruntowych ), pracami ziemnymi, … itd.
    - nigdy koszt wykonania stropu nie będzie większy od wykonania PnG.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    m3 kubatury nie kosztuje.
    - kubatura pokazuje w sposób oczywisty np. ile jest wykorzystania przestrzeni użytkowej budynku w stosunku do przestrzeni nieużytkowej?
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 29-06-2023 o 22:23
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - dach przykrywa daną powierzchnię rzutu kondygnacji znajdującą się pod nim. Mając np. 100m2 oraz 200m2 powierzchni do przykrycia dachem, to mamy wszystko x2 : 2x więcej konstrukcji, 2x więcej pokrycia, 2x więcej izolacji, 2x więcej rynien, ... itd. itd.
    - nie jest tak ?
    Ty tak serio? Naprawdę uważasz, że dach przykrywający 100m2 przy 40* będzie miał taką samą powierzchnię, co przy 30 czy 3*?

    Jeszcze raz Ci tłumaczyć?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - jeżeli przykładowo PARTER ma 80m2 PU + PODDASZE ma 80m2 PU, to jeśli "zrzucić" PODDASZE w PARTER tworząc 160m2 PU parterówki , to z automatu mamy 2x więcej podłogi na gruncie, 2 x więcej dachu, itd
    Przenosząc 80m2 PU z poddasza na dół wcale nie masz 2x więcej podłóg. Bo odpadają nieużytkowe schody i komunikacja może być mniejsza. Powierzchnia podłóg na poddaszu jest większa, niż PU i to zazwyczaj sporo.
    Tam porównywałem Skarbka Neo z Leną Eko
    Powierzchnia użytkowa: 101.6 m²/ 110.4 m²
    Kąt nachylenia dachu: 39.0°/30.0°
    KUBATURA 626.6 m³/ 645 m³
    Koszt budowy na II kwartał 2022 325 784 zł/299 923 zł

    Co do kosztów, to:
    1. nie izolujesz poddasza, tylko strop. Zależnie od kąta dachu może być nawet 2x mniejsza powierzchnia i przy tej samej grubości termoizolacji masz 2x mniej materiału.
    2. rozwinięcie rolki wełny czy wysypanie czegoś jest znacznie mniej pracochłonne, a więc i tańsze, niż kawałkowanie i wciskanie między krokwie, dokładanie haków, sznurowanie itd.
    3. jak nie przejmujesz się użytecznością przestrzeni, możesz mieć tak:



    A przy poddaszu użytkowym musisz użyć więcej materiału, żeby po środku było miejsce na pomieszczenia.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - to porównaj koszt ( o tej samej powierzchni rzutu ) stropu betonowego z warstwami podłogi nad stropem z podłogą na gruncie, np. płytą fundamentową betonową ( o grubości takiej samej jak strop ) z warstwami podłogi nad płytą, ale również izolacjami termicznymi i wodochronnymi płyty, jej podbudową ( w zależności od warunków gruntowych ), pracami ziemnymi, … itd.
    Nie robisz projektów płyt? Czy raczej projektujesz tak, jak strop? Jedną taką ofertę miałem. Te, ze zbrojeniem rozproszonym a klasycznym tylko pod ścianami były znacznie tańsze. Do tego w płytę chciałem zatrzeć na gotowo - a na stropie trzeba jeszcze robić EPS i jastrych. Więc wyjdzie znacznie drożej od płyty.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - nigdy koszt wykonania stropu nie będzie większy od wykonania PnG.
    U mnie był. Sam wynajem szalunków 5,5K zł, 2,5t stali na zbrojenie stropu (w gruncie stali mam 600kg - a wydłużenie domu 2x to wcale nie 2x więcej stali i betonu, bo wydłużają się tylko dwie ławy). Oczywiście za ilością stali idzie robocizna, bo trzeba ją pociąć, pogiąć, powiązać.

    Tak, jakbym chciał przyoszczędzić pewnie ze trzydzieści tysięcy bym zaoszczędził nie robiąc stropu monolitycznego, tylko montując wiązary. Ale wolałem zostawić strop monolityczny żeby nie mieć akustyki i poczucia bezpieczeństwa jak w namiocie.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - kubatura pokazuje w sposób oczywisty np. ile jest wykorzystania przestrzeni użytkowej budynku w stosunku do przestrzeni nieużytkowej?
    Tylko że przerobienie tej przestrzeni na PU nie jest za darmo. Żebym na swoim stropie mógł zrobić poddasze, to:
    1. musiałbym wydać ze 3x więcej na termoizolację połaci, zamiast stropu - a i tak straty byłyby większe
    2. wydać dobre kilkanaście tysięcy na schody
    3. zrezygnować z jednego pokoju, żeby było miejsce na klatkę schodową
    4. zwiększyć kąt dachu - a więc i jego powierzchnię a co za tym idzie koszt
    5. przeprojektować więźbę by bez słupów poradziła sobie z obciążeniem (albo pogodzić się ze słupami w pokojach)
    6. wydać kasę na ściankę kolankową i wieniec na niej.
    7. Wydać kasę na drogie, mało energooszczędne i rodzące problemy ze skroplinami okna połaciowe (albo jeszcze więcej wydać na jaskółki czy inne patenty żeby wstawić zwykłe okna)
    8. Żeby bezpieczeństwo, komfort cieplny i akustyka były w miarę trzeba zrobić lane skosy (aka trumnę).
    9. Na strop położyć termoizolację, która de facto jest zupełnie zbędna - ale trzeba gdzieś upchać hydraulikę i rekuperację.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	27adb0918563a80368e9f9bbe25b071e.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	465538  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-06-2023 o 23:28

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.966

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    nie izolujesz poddasza, tylko strop. Zależnie od kąta dachu może być nawet 2x mniejsza powierzchnia i przy tej samej grubości termoizolacji masz 2x mniej materiału.
    Kazein – miałeś matematykę ? to odpowiedz mi na pytanie :
    w trójkącie równoramiennym, jaki powinien być kąt ramion trójkąta w stosunku do jej podstawy, aby spełnić opisany przez Ciebie warunek : suma długości ramion jest 2 razy większa od jej podstawy. Powodzenia !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.480
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - a tu mi właśnie chodziło o to „ miejsce na szpargały ”. Mało ( % ) przestrzeni nieużytkowej poddasza ( które i tak musi być ), znaczy ile ? Wystarczy spojrzeć na przekrój budynku i policzyć jaką powierzchnię ( szerokość budynku x wysokość ) zajmuje PARTER, a jaką nieużytkowe poddasze pod płaszczyznami dachu. Wychodzi, że takie nieużytkowe ( chciane / niechciane ) poddasze może zajmować i 1/3 budynku ( jego kubatury ), tj. około 33,3%. Oczywiście nie dotyczy to budynku z płaskim dachem, gdzie przestrzeń użytkowa wykorzystywana jest w 100%, a nie w około 66,7% jak to ma zazwyczaj miejsce w porterówce przykrytej dachem dwuspadowym.
    Mało mnie obchodzi kubatura, patrzę tylko na powierzchnię użytkową, pod którą mam swobodę aranżacji i przebywania/przemieszczania się. Oto typowy wiązar z mojego domu (w ścianach szczytowych są nieco inne):

    W środku mamy 2,5 m dobrej przestrzeni. Żeby mieszkać na takim poddaszu musiałbym zwiększyć kąt nachylenia połaci, podnieść ściankę kolankową i wybudować ciężki strop, która przy widocznej rozpiętości (8m) prawdopodobnie musiałby mieć podpory o szerokości 24cm. Tutaj spokojnie wystarczyło 18 cm, na czym zaoszczędziłem na parterze ok. 3 m2 oraz ok. 10 tys. zł.

    Mogę oczywiście zagospodarować i przestrzeń pod skosami, ale jak dla mnie jest to nieużytek. Tak po prawdzie, jaki % kubatury jest tracony w domu z poddaszem użytkowym mieszkalnym? Użytkownicy udają, że wszystko wykorzystują, ale przecież ja tak samo mogę poudawać, czyż nie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiązar.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	84,9 KB
ID:	465539  
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 30-06-2023 o 09:47
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Kazein – miałeś matematykę ? to odpowiedz mi na pytanie :
    w trójkącie równoramiennym, jaki powinien być kąt ramion trójkąta w stosunku do jej podstawy, aby spełnić opisany przez Ciebie warunek : suma długości ramion jest 2 razy większa od jej podstawy. Powodzenia !
    60*. Jak np. tutaj (i to pomijając jeszcze jak nisko schodzi ten dach). Wystarczy, żeby udowodnić prawdziwość twierdzenia "może być nawet 2x "
    Ale dlaczego ma być równoramienny? Dodaj jaskółki i inne cuda, żeby mieć normalne okno oraz uwzględnij ilość odpadów. I faktycznie moje twierdzenie przestaje być prawdziwe, bo może być więcej, niż 2x ilość materiału na połaci, niż potrzebna do kupienia żeby w tym samym domu położyć na stropie.

    Edyta.
    Na podstawie tego projektu tego projektu ładnie widać, jak bardzo mylisz się powtarzając
    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    x 2 podłogi na gruncie
    W tym projekcie masz PU na parterze 49,85m2 a na poddaszu 26,2m2 i łączna powierzchnia z pominięciem komunikacji to 70,55m2. A gdyby to była parterówka, bez schodów to na parterze miałbyś z 8m2 więcej czyli robi się 58m2 vs 67 - czyli "zyskujesz" 9m2 wydając kasę na ocieplenie połaci, schody, stromy dach. W parterówce może być i całkiem płaski - ale nawet przyjmijmy 30* i, znasz matematykę? Policzysz, ile mniej krycia pójdzie?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-06-2023 o 10:14

  14. #74
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    284

    Domyślnie

    I warto pamiętać, że poddasze użytkowe to przeważnie trapez, bo kolankową też trzeba ocieplić.

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.966

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    60*. Jak np. tutaj (i to pomijając jeszcze jak nisko schodzi ten dach). Wystarczy, żeby udowodnić prawdziwość twierdzenia "może być nawet 2x "
    - prawidłowo ! ale większość domów ma kąt dachu dostosowany do Warunków Zabudowy, które zazwyczaj określają go na 35 - 45stopni ( +/- ). Takie dachy o kącie 60stopni gdzie można spotkać ? na terenach górzystych ? tak więc to x2 raczej trudne do osiągnięcia lub wcale.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale dlaczego ma być równoramienny?
    - i tu też mamy WZ lub zapisy Planu Miejscowego, które w większości przypadków określają dach jako symetryczny co tworzy trójkąt równoramienny.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dodaj jaskółki i inne cuda, żeby mieć normalne okno ...
    - " normalne okno " w budynkach z użytkowym poddaszem lokalizuje się ( zazwyczaj i bezproblemowo) w ścianach szczytowych.
    - " jaskółki i inne cuda ... " ( podobnie jak Ty ) - wszystkim odradzam. Jak już to mamy okna dachowe, które nigdy okna w ścianie nie zastąpią, ale są w stanie doświetlić te miejsca w budynku, które tego wymagają, co nie ma miejsca w Parterówce odciętej od połaci dachu stropem.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - i tu też mamy WZ lub zapisy Planu Miejscowego, które w większości przypadków określają dach jako symetryczny co tworzy trójkąt równoramienny.
    I zakaz jaskółek i lukarn jest taki popularny?

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - " normalne okno " w budynkach z użytkowym poddaszem lokalizuje się ( zazwyczaj i bezproblemowo) w ścianach szczytowych.
    Jakoś ze świeca szukać domów bez okien połaciowych. A przez takie trudno wyjrzeć, dlaczego pies piłuje pysk czy dziecko wyje. A do tego rodzą problem ze skroplinami, bo trudno w takiej wnęce wymusić cyrkulację (zwłaszcza przy podłogówce) a duży mostek termiczny jest tu nie do uniknięcia.

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.480
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    są w stanie doświetlić te miejsca w budynku, które tego wymagają, co nie ma miejsca w Parterówce odciętej od połaci dachu stropem.
    Są dostępne świetliki dachowe, które nie powodują transferu ciepła, a zapewniają całkiem przyjemne doświetlenie. Oczywiście, jeśli ktoś nie ma nic przeciwko robieniu w dachu niepotrzebnych dziur. Przy większej ilości pomieszczeń zwyczajnie komplikuje się układ bryły i zamiast prostokąta mamy L-kę albo układ w literkę U czy T.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #78

    Domyślnie

    Nie wiem czy zauważyliście, ale autor wątku odpłynął już dawno. Pewnie zaginął w czeluściach tych schodów, jaskółek i świetlików.
    Przecież każdy jest dorosły i jakiś tam swój rozumek ma.
    Parterowy czy z poddaszem użytkowym to jest zawsze dyskusja Wielkanoc kontra Boże narodzenie.

    No przecież jak ktoś planuje budowę to chyba wie co chce budować i co mu się podoba i co jest dla niego i jego rodziny najlepszym rozwiązaniem.
    Wystarczy spytać żony, dzieciaków i psa : parter czy piętrówa?
    A jak ktoś jeszcze nie będzie wiedział to niech rzuca monetą. Orzeł parter, reszka piętro. Chyba, że moneta stanie na rancie - to nie wiem co wtedy. Podpiwniczony z płaskim dachem?

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.480
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Owczy pęd każe ludziom budować poddasza użytkowe, bo "każdy tak ma". A jak wiadomo, miliard much nie moze się mylić.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    No przecież jak ktoś planuje budowę to chyba wie co chce budować i co mu się podoba i co jest dla niego i jego rodziny najlepszym rozwiązaniem.
    Zauważyłeś, że pytającemu parterówka bez poddasza w ogóle nie przyszła na myśl?
    A potem uznał ją za kosztowny luksus na który go nie stać?

    Chyba każdy budując pierwszy raz marzy sobie i nie zastanawia się nad wadami tego, co mu się marzy.
    Ktoś, kto mieszkał całe życie w bloku czy starym domu często nie zdaje sobie sprawy, że można grzać podłogą, mieć wentylację działająca tak jak chce w danej chwili i oszczędzającej grube pieniądze, że może nie być schodów itd.
    Że coś kosztuje krocie i nie jest tego warte (choć, jak z poddaszem, wielu twierdzi, że to darmowe m2) czy na co warto wydać trochę dodatkowych złotówek, bo poprawi komfort i/lub przyniesie oszczędności w eksploatacji.
    Jak mojej koleżance architekt zaprojektował to, co teoretycznie chciała (garderoby, osobna pralnia, osobny pokój gościnny, spiżarkę i inne bajery), to popatrzyła i mówi "Panie, a kto to wszystko będzie sprzątał. Połowę tej powierzchni poproszę".
    Ja żałuję, ze nie wyprostowałem bryły domu - mam bezsensowne wcięcie które nie zmieniło powierzchni ścian, a trzeba było ekstra ocieplić słup (zaskakująco duża liczba m2 tynku i styropianu) i strop od spodu. Jakoś nikt mi nie zwrócił uwagi, że mogę wydając całe nic na starcie i nie zwiększając strat cieplnych zyskać ładnych kilka m2. Z kilku kosztowych czy niepraktycznych fanaberii (np. pustki nad salonem) zrezygnowałem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-06-2023 o 12:56

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony