dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wymagana dokumentacja geologiczno-inżynierska przy budowie domu do 70m2 bez MPZP

    Cześć wszystkim,

    Mam pytanie dotyczące wymagań związanych z budową domu na działce bez MPZP. Chciałbym zbudować dom o powierzchni do 70m2 na zgłoszenie, jednak w wydanych warunkach budowlanych pojawił się zapis o konieczności opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej na podstawie zatwierdzonego projektu robót geologicznych.

    Moja działka znajduje się w obszarze osówiska, wpisanego w SOPO. Działka otoczona jest już istniejącymi zabudowaniami mieszkalnymi, a obszar osówiska stanowi ok 60% powierzchni mojej gminy, gdzie ludzie aktywnie się budowali.

    Z tego, co zauważyłem, gmina od ostatnich dwóch lat profilaktycznie wpisuje ten wymóg do nowo wydanych warunków zabudowy co jest dla mnie nie tylko dodatkowym kosztem, ale również wymaga dużo czasu i biurokracji.

    Chciałbym wykonać pomiary geologiczne dla własnego spokoju i ruszyć z budową. Moje pytanie brzmi, czy przy składaniu dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy (a później do odbioru) ktoś może zażądać ode mnie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej ?

    Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i doświadczenia w tej kwestii.

    Dziękuję!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Nie lekceważ problemu ewentualnego osuwiska.
    Do rozpoczęcia budowy formalnie możesz nie potrzebować ale do odbioru już tak.
    Jednak potrzebujesz taką dokumentacja do opracowania projektu technicznego i projektu wykonawczego.
    To jest dla Twojego dobra i dla zabezpieczenia Twoich interesów.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź.

    Pomiary chcę zrobić tak czy inaczej właśnie dla siebie i projektanta by wiedzieć jak ewentualne zmodyfikować projekt.

    Koszt takich pomiarów to ok 2000 zł i są wystarczające dla projektanta.

    Dokumentacja geologiczno -inzynieska z WZ to wedle wiedzy uzyskanej od geologa wpierw stworzenie mapy całościowej, opisanie metodyki odwiertów itd.
    Po akceptacji lub uzupełnieniu braków przez
    starostwo można dopiero przystąpić do pomiarów w takim zakresie jaki sobie życzy (tutaj możliwe, że kilkukrotne uzupełnienia)
    Wówczas użytkujemy zatwierdzony projekt pomiarów i można przystąpić do tworzenia dokumentacji geologiczno - inżynierskiej. Koszt ok 12-15 tys z uwagi że mało, który geolog chce się tym zajmować.

    Pytanie czy naprawdę jest mi to wszystko potrzebne budując się w tzw. uproszczonej procedurze do 70m2?
    Dokumentacja projekty wykonawczego jest wymagana jak pisze @d7d ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Przy małym domku, prostej konstrukcji i doświadczonym w danej technologii wykonawcy można zrezygnować z projektu wykonawczego.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil2127 Zobacz post
    Dziękuje za odpowiedź.

    Pomiary chcę zrobić tak czy inaczej właśnie dla siebie i projektanta by wiedzieć jak ewentualne zmodyfikować projekt.

    Koszt takich pomiarów to ok 2000 zł i są wystarczające dla projektanta.

    Dokumentacja geologiczno -inzynieska z WZ to wedle wiedzy uzyskanej od geologa wpierw stworzenie mapy całościowej, opisanie metodyki odwiertów itd.
    Po akceptacji lub uzupełnieniu braków przez
    starostwo można dopiero przystąpić do pomiarów w takim zakresie jaki sobie życzy (tutaj możliwe, że kilkukrotne uzupełnienia)
    Wówczas użytkujemy zatwierdzony projekt pomiarów i można przystąpić do tworzenia dokumentacji geologiczno - inżynierskiej. Koszt ok 12-15 tys z uwagi że mało, który geolog chce się tym zajmować.

    Pytanie czy naprawdę jest mi to wszystko potrzebne budując się w tzw. uproszczonej procedurze do 70m2?
    Dokumentacja projekty wykonawczego jest wymagana jak pisze @d7d ?
    Koszt badania osuwiska 2000zł? To jakaś abstrakcyjna oferta od kogoś, kto nie ma pojęcia o czym mówi.
    12-15tys. za pełną dokumentację z obliczeniami, to rozsądna cena.

    Ty podejmujesz decyzję, wpisz w wyszukiwarkę hasło "domy na osuwisku" i zobacz czy się opłaca przyoszczędzić.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Koszt badania osuwiska 2000zł? To jakaś abstrakcyjna oferta od kogoś, kto nie ma pojęcia o czym mówi.
    12-15tys. za pełną dokumentację z obliczeniami, to rozsądna cena.

    Ty podejmujesz decyzję, wpisz w wyszukiwarkę hasło "domy na osuwisku" i zobacz czy się opłaca przyoszczędzić.
    Cytat Napisał kamil2127 Zobacz post
    Dokumentacja geologiczno -inzynieska z WZ to wedle wiedzy uzyskanej od geologa wpierw stworzenie mapy całościowej, opisanie metodyki odwiertów itd.
    Po akceptacji lub uzupełnieniu braków przez
    starostwo można dopiero przystąpić do pomiarów w takim zakresie jaki sobie życzy (tutaj możliwe, że kilkukrotne uzupełnienia)
    Wówczas użytkujemy zatwierdzony projekt pomiarów i można przystąpić do tworzenia dokumentacji geologiczno - inżynierskiej. Koszt ok 12-15 tys z uwagi że mało, który geolog chce się tym zajmować.
    Kamil podał wyższą cenę niż 2.000 zł.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Kamil podał wyższą cenę niż 2.000 zł.
    Czyżby?

    Cytat Napisał kamil2127 Zobacz post
    Dziękuje za odpowiedź.

    Pomiary chcę zrobić tak czy inaczej właśnie dla siebie i projektanta by wiedzieć jak ewentualne zmodyfikować projekt.

    Koszt takich pomiarów to ok 2000 zł i są wystarczające dla projektanta.

    Dokumentacja geologiczno -inzynieska z WZ to wedle wiedzy uzyskanej od geologa wpierw stworzenie mapy całościowej, opisanie metodyki odwiertów itd.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Zależy dla którego projektanta i co zawiera się w tych "pomiarach".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    To może inaczej, koszt pomiarów to jedna składowa. Geolog za wspomniane 2000zl dokonywał pomiarow i krótkiego opisu innym ludziom w okolicy na tym samym osowisku pod znacznie większe i cięższe domy. Wówczas dostawali pozwolenie na budowę. W moich, nowszych WZ zawarta jest adnotacja nie tylko o konieczności dokonania odwiertów, ale także o konieczności stworzenia zatwierdzonego projektu pomiarów i dopiero wówczas po prawdopodobnie kilku wersjach tej dokumentacji i samych pomiarach można przystąpić do tworzenia dokumentacji geologiczno - inżynierskiej którą potrzebuje by uzyskać pozwolenie na budowę. Specyfikacja odwiertów teoretycznie podobna natomiast kosztu i czas potrzebny na ten cały proces znacząco różne.

    Nie chce lekceważyć osówiska w obrębie którego działka się znajduję (nie w całości nawet bo częściowo leży na jego krawędzi, częściowo już poza) mimo, iż nikt z sąsiadów nie miał przeslanek do zmian w projektach po odwiertach i pomiary jakie są wymagane wykonam.

    Pytanie czy decydując się na dom do 70m2 w procedurze uproszczonej muszę wykonywać opisaną w WZ dokumentację i czekać z rozpoczęciem budowy powiedzmy 4-7 miesięcy.

    Może w przypadku uproszczonej procedury, a nie pozwolenia na budowę wystarczy złożyć samą WZ wraz z oświadczeniami , mapami spełniając wszelkie przesłanki jak odległość od osób drogi, wymiary budynku, rodzaj dachu..., mając geologiczne wyniki pomiarów jedynie dla ciebie.

    Jak jest to prawnie określone?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil2127 Zobacz post

    Może w przypadku uproszczonej procedury, a nie pozwolenia na budowę wystarczy złożyć samą WZ wraz z oświadczeniami , mapami spełniając wszelkie przesłanki jak odległość od osób drogi, wymiary budynku, rodzaj dachu..., mając geologiczne wyniki pomiarów jedynie dla ciebie.

    Jak jest to prawnie określone?
    To może znajdź kogoś, kto ci tą budowlę ubezpieczy bez pełnej dokumentacji na osuwisku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony