dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Kominek z płaszczem wodnym

    Dzień dobry,

    Jestem całkowitym laikiem w sprawie kominków, natomiast kontaktowałem się z hydraulikiem w tej sprawie, ale chciałbym również zasięgnąć Waszej opinii.

    Jestem w trakcie remontu połowy domu, dlatego zastanawiam się nad zamontowaniem kominka z płaszczem wodnym. Instalator polecił mi następujący kominek marki DEFRO:

    a) Defro Home Riva ME BL/BP Short moc nominalna 19 kw, moc z wody 10 kw

    Ogólnie chciałbym podpiąć do tego kominka bufor ciepła o pojemności 600 L (większy nie wejdzie mi do piwnicy).

    Dom ma 250 m2 (ocieplony, stary poniemiecki), natomiast 90 m2 jest podłogówki. Kominek ma stanąć w otwartym salonie, który ma powierzchnię 62 m2 + otwartą przestrzeń na antresolę (20 m2).

    Dom jest ogrzewany piecem na pellet Lazar o mocy 22 kw - kominek ma być drugim źródłem ciepła (używanym w okresie jesienno, wiosennym - dość sporadycznie).

    Z uwagi na ograniczenia wielkości buforu, chciałbym, żeby ten bufor grzał tylko podłogówkę (90 m2). Wydaje mi się, że jakby 600 litrów szło bezpośrednio na 160 m2 grzejników, gdzie muszę mieć na nich tempreraturę co najmniej 50 stopni, żeby nagrzać dom (dom jest dosyć zimny), to nie byłbym w stanie tego buforu nagrzać. Chciałbym, żeby piec na pellet nagrzewał zarówno bufor (jak nie będę palił w kominku), grzejniki, jak i CWU, a kominek tylko bufor, z którego idzie tylko podłogówka.

    Teraz moje pytania:

    1) Czy taka instalacja ma w ogóle sens czy to jest kompletnie bezsensowy pomysł ? (nie mam możliwości odprowadzenia kanałów powietrznych do pokoi, gdyż nie robię remontu piętra).

    2) W DEFRO jest również piec o tych samych mocach grzewczych, ale z gilotyną, który ma podwójną szybę. Czy ta podwójna szyba będzie dużo lepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę ograniczenie "grzania" salonu przez szybę (ta podłogówka 60 m 2 jest właśnie w tym salonie gdzie będzie kominek, a 30 m2 jest w pozostałej cześci domu).

    3) Kominek z płaszczem wodnym montuję właśnie po to, żeby zredukować efekt przegrzewania pomieszczenia i żeby ciepło wykorzystać na tych pozostałych 30 m2 podłogówki (biuro, gdzie potrzebuję również temp. 22,5 stopnia).

    4) Czy szyba narżona w w/w kominku z płaszczem wodnym to tylko zły ,czy bardzo zły pomysł ? (tutaj mam problemy oczywiście z żoną co do wyglądu kominka, ale chciałbym zapytać czy jest to duża różnica - przeczytałem, że szyby narżone w kominku z płaszczem wodnym to nie najlepszy pomysł, natomiast porównując moc nominalną z wody kominków DEFRO, to nie ma to zbyt wielkiej różnicy).

    5) Czy wystarczający będzie bufor ciepła bez wężownicą (ioba źródła ciepła podpięte bezpośrednio do buforu) czy jednak lepszym rozwiązaniem będzie bufor ciepła z wężownica (piec na pellet podłączony bezpośrednio do buforu, a kominek do wężownicy). Nie mam w planie podłączać żadnych innych źródeł cipeła (pompa, solary itd.).

    Z góry dziękuję za odpowiedzi,

  2. #2

    Domyślnie

    W jaki sposób mierzysz/sterujesz temperaturę podłogówki?
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 11-04-2024 o 11:02

  3. #3

    Domyślnie

    Obecnie nie mam jeszcze podłączonego komina i bufora (dopiero w planie) Na chwilę obecną temperaturę podłogówki ustawiam na mieszaczu w piecu na pellet + termostaty pokojowe. Rozmawiałem z hydraulikiem, który powiedział mi (jeżeli dobrze zrozumiałem), że za buforem ciepła będzie zamontowany mieszacz, który będzie "wypuszczał" zadaną temperaturę na ogrzewanie podłogowe, tak jak to teraz ma miejsce prosto z pieca na pellet.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony