dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.691

    Domyślnie Rachunki grozy za ogrzewanie pompą ciepła? To rachunki za błędy

    Rozprawiamy się z mitem, że pompy ciepła generują rachunki grozy

    https://muratordom.pl/instalacje/pom...v17V-iJiK.html
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.801

    Domyślnie

    Pompa sama w sobie super sprawa ale rachunki grozy to nie pompa nam serwuje tylko durni politycy , taki jeden gościu na spotkeniu wyborczym komucha Czarzastego prosto w oczy całkiem spokojnie mu powiedział że politycy to wrzód na ciele społeczeństwa i dodał każdy polityk ,miał rację niestety,

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    "Pompa ciepła z 1 kWh energii wytwarza minimum 3 – 4, a nawet 5 kWh ciepła! Tego nie potrafi żadne inne urządzenie grzewcze. Stąd nasza niewiara."
    W jakich warunkach markowa pompa ciepła wytwarza 3 - 4 kWh a nawet 5 kWh ciepła zużywając 1 kWh?

    PC Panasonic seria L 9 kW ma takie osiągi:
    - otoczenie +7 oC , woda +35 oC COP = 4,55
    - otoczenie +7 oC , woda +55 oC COP = 3,03

    - otoczenie +2 oC , woda +35 oC COP = 3,41
    - otoczenie +2 oC , woda +55 oC COP = 2,41

    - otoczenie -7 oC , woda +35 oC COP = 2,80
    - otoczenie -7 oC , woda +55 oC COP = 2,13
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    242

    Domyślnie

    to dane z katalogu czy własne ?
    bo jak z katalogu to z 20% zawyżone...
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Moje dane są z katalogu Panasonic.
    Do tego liczy się SCOP. a nie COP..
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    242

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Moje dane są z katalogu Panasonic.
    Do tego liczy się SCOP. a nie COP..
    Panasonic jest dobrym przykładem na 'kreatywną analizę danych" stosowaną przez producenta jeżeli dane pochodzą z pompy .
    Należy brać pod uwagę tylko opomiarowanie zewnętrzne , ciepłomierz + licznik kWh do rzetelnej analizy .
    Co nie znaczy że jest do "bani' .
    Ostatnio edytowane przez k1krzysztof ; 10-04-2024 o 08:27
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Inne firmy podają w katalogach gorsze wyniki COP i SCOP?

    Przy okazji
    Masz PC Daikin 8 kW + kocioł gazowy 20 kW.
    Masz je połączone w układ hybrydowy ze sterowaniem kiedy które działa?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    242

    Domyślnie

    Pompa steruje kotłem w/g ustawień na pompie .
    Może być tylko w/g temp. zewnętrznej ale tu grzanie CWU tylko z grzałki bo pompa w czasie pracy kotła się nie załączy
    lub harmonogram temperatura zewn.-cena energii/gazu- w czasie, 5 zmian na 24h w cyklu 7dni , i można tak ustawić aby np w godzinach południowych cena prądu była bardzo niska w st. do gazu co spowoduje załączenie pompy i dogrzanie CWU
    Na marginesie to jeszcze nie było okazji przez 2 sezony aby kocioł się załączył .
    W tym sezonie postaram się skorzystać od -7 C w dół o ile tyle bedzie .

    I najważniejsze nikt nie mówi co będzie gdy przyjdzie ostrzejsza zima otóż zużycie wzrasta w temp-7 i niżej o 30% w stosunku do np.-4 . Jak jest poniżęj -10/-15 C nie wiem ale mam kocioł gazowy jako górne żródło .
    Przykład z tego stycznia 2 tyg zimniej i u mnie prawie 1300kWh gdzie w grudniu ok 1000 kWh trzeba być świadomym
    Ostatnio edytowane przez k1krzysztof ; 10-04-2024 o 11:37
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  9. #9

    Domyślnie

    Pompa ciepła bez innego kotła jak np gaz czy zasypowiec potrafi sporo zjeść w porównaniu do cen innych nośników energii - przy cenie około 1, 30 zł za 1 kwh COP 4 daje dopiero przewagę nad gazem czy węglem. A taki COP zdarza się pompom raczej powyżej minus 5 - potem jednak defrosty go obniżą i prawdziwa jazda zaczyna się od 4C w górę. Przynajmnie jak chodzi o powietrze woda. Jak w lipcu ceny wskoczą na kolejny pułap okaże się zapewne że RACHUNKI GROZY to nie tylko nie mit ale i poważny problem tych co wzięli dotacje i nie mają PV na starych zasadach.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    I najważniejsze nikt nie mówi co będzie gdy przyjdzie ostrzejsza zima otóż zużycie wzrasta w temp-7 i niżej o 30% w stosunku do np.-4 .
    Statystycznie nie ma dużych różnic w zużyciu kWh/r na ogrzewanie.
    To, że zużycie wzrasta o 10% na stopień jest totalną bzdurą. Współczynnik strat dla każdego stopnia jest taki sam. U mnie Htr na przenikanie i wentylację to niespełna 86 W/K. Ponieważ w takich temperaturach całość różnicy trzeba pokryć systemem grzewczym, to przy temperaturze 22* wewnątrz wychodzi że trzeba dostarczyć 2236W@-4 i 2494W@-7 co daje 11,5% więcej. Ale tak samo będzie przy każdym źródle ciepła.

    To, co wyróżnia PC PW to że temperatura na zewnątrz zmienia sprawność (COP) pompy ciepła. Ale patrzeć trzeba na SCOP dla naszego klimatu (a jeszcze lepiej byłoby przeliczyć dla statystycznych temperatur w naszej lokalizacji. Ale o ile ilość kWh potrzebnych do ogrzania programy do audytu energetycznego tak liczą, czyli wg danych z najbliższej stacji meteo, to nie znam narzędzia, co przeliczą te kWh ciepła na kWh wyciągnięte z gniazdka przez PC PW z uwzględnieniem faktycznego COP w naszej lokalizacji i faktycznej temperatury zasilania wychodzącej z konkretnej krzywej w konkretnej instalacji grzewczej. Niby SCOP coś powinien powiedzieć, ale raz, że mało kto podaje go dla naszej strefy klimatycznej a dwa, że dalej to nie uwzględnia naszego systemu grzewczego od którego zależy tz a tym samym COP.

    Weźmy taki przykład


    Nie ma co stopień, więc porównajmy COPy dla A-7W45 COP=2,41 i A-10W50 COP =2,17 - to daje 10% różnicy dla różnicy temperatury 3*

    I to przy raczej przesadzonym założeniu, że tz musi być aż o 5* wyższa przy temperaturze za oknem o 3* niższej. Więc raczej różnica będzie mniejsza.

    Ale jak ktoś ma podłogówkę której wystarczy 35* to i przy -20* będzie płacił za kWh ciepła taniej, niż "grzejnikowiec" przy A-10W50.

    Więc tak,tu trzeba mieć świadomość, że jak ktoś grzeje PC PW z użyciem wysokotemperaturowego systemu grzewczego to może dostać rachunek grozy. Podobnie grzanie CWU w mrozy kosztuje znacznie więcej - zwłaszcza, jak ktoś często dogrzewa zasobnik pełen ledwo o kilka stopni wychłodzonej wody (czyli grzeje np. od 40 do 45*). Taniej wyjdzie grzać nawet do 50* gdy prawie cały ma 8*. Wystarczy sobie policzyć średni COP dla grzania od 8 do 50 a dla 40-45.
    A to dane dla dobrej PC, która dobrze sobie radzi w niskich temperaturach.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    242

    Domyślnie

    Może by się wypowiedział ktoś z okolic gór lub suwalszczyzny w sprawie różnic w poborze energii przez pompę w temp -10 C i poniżej w stosunku do -7 C .
    Teoretycznie masz rację tylko praktyka" wydaje' mi się troszkę mniej optymistyczna . Oby nie było tak jak z decybelami
    Ciekaw jestem co''praktycy'' napiszą o ile tacy sie znajdą .
    Ostatnio edytowane przez k1krzysztof ; 10-04-2024 o 13:10
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  12. #12

    Domyślnie

    Przez przypadek nadpisałem ten post. Nie mam już kopii. Sorry
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 22-04-2024 o 14:41

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    1kWh raczej będzie droższa niż 1 zł
    Raczej nie. Nawet średnia dla grzejących 24/7. A co dopiero jak ktoś grzeje tylko w taniej strefie.
    Natomiast dom 130m2 zużywający ponad 10MWh ciepła łącznie na CO i CWU to jest dosyć daleki od WT2021. Taki by pobrał mniej niż połowę tego.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.801

    Domyślnie

    Zachodzi pytanie po uja kupujecie drogie pompy , ja swoją zrobiłem z klimatyzatora gree amber prestige 6800 zł wymiennik 3 rzędowy podwójna sprężarka przy minus 30 ma jeszcze 80 proc mocy bez grzałek ciulatych , przy temp na zew minus 19 pobierała max 30kwh grzejąc 120m2 podłogówki i to wtedy na oryginalnej pł jednostki wew teraz mam wypasiony sterownik AHU32bit i co tylko mi się chce jak chcę mogę ustawić i najważniejsze nie potrzeba grzałek ani pieca żadnego na 100 proc zagrzeje zawsze więc niech mi ktoś powie mo jakiego grzyba mam wydac 40 patoli za pompę ? chyba że z koniem na łby się zamienić to ok.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Potrafisz i chcesz samemu zrobić to fajnie.
    Jeżeli ktoś potrafi ale nie chce mu się to zabronisz mu?
    Ma kasy pod dostatkiem i woli wydać 20 tysięcy więcej niż samemu się tym zająć.

    Masz dzienne zużycie 30 kWh przy -19 °C i 120 m2 to fajnie.
    Przy -7 °C i przy 0 °C jaki masz zużycie prądu?

    Jaką moc ma ten klimatyzator Gree?

    Masz Gree ale też masz zwykły kocioł i zgromadziłeś węgiel.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Piszesz o tych co w salonowej kozie palą banknotami?

    "Jeżeli ktoś potrafi ale nie chce mu się...
    Ma kasy pod dostatkiem i woli wydać 20 tysięcy więcej niż samemu się tym zająć.

    Woli, bo tylko wydaje mu się, że potrafi !

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.801

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Potrafisz i chcesz samemu zrobić to fajnie.
    Jeżeli ktoś potrafi ale nie chce mu się to zabronisz mu?
    Ma kasy pod dostatkiem i woli wydać 20 tysięcy więcej niż samemu się tym zająć.

    Masz dzienne zużycie 30 kWh przy -19 °C i 120 m2 to fajnie.
    Przy -7 °C i przy 0 °C jaki masz zużycie prądu?

    Jaką moc ma ten klimatyzator Gree?

    Masz Gree ale też masz zwykły kocioł i zgromadziłeś węgiel.
    Czytasz ty aby co kto pisze ? bo coś mi się wydaje że czytasz jak tobie pasuje na wzór TVN-u ? ja pisałem że podczas mrozu mnius 19 dochodziło do 30kwh i to na starym sterowaniu a przeciętne dni jakich jest 90 procent to 12 do max 18kwh zależnie ile ludzi korzysta z ciepłej wody bo samo ogrzewanie to pikuś , w pogodę od plus 7 do mnus 5 nie pobiera więcej jak 540 watt łacznie z pompą CO więc .
    Kocioł mam i każdy powinien mieć jak mamy takich idiotów wojujących czytaj rządzących ,szbelkami wywijać i mieć w dupie wszystkich jak faktycznie coś wybóchnie to zdupcają z kraju jak zawsze. uspokoję cię że nim nie palę ale rezerwa mus.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Czytasz ty aby co kto pisze ? bo coś mi się wydaje że czytasz jak tobie pasuje na wzór TVN-u ? ja pisałem że podczas mrozu mnius 19 dochodziło do 30kwh i to na starym sterowaniu a przeciętne dni jakich jest 90 procent to 12 do max 18kwh zależnie ile ludzi korzysta z ciepłej wody bo samo ogrzewanie to pikuś , w pogodę od plus 7 do mnus 5 nie pobiera więcej jak 540 watt łacznie z pompą CO więc .
    Kocioł mam i każdy powinien mieć jak mamy takich idiotów wojujących czytaj rządzących ,szbelkami wywijać i mieć w dupie wszystkich jak faktycznie coś wybóchnie to zdupcają z kraju jak zawsze. uspokoję cię że nim nie palę ale rezerwa mus.
    No, czytam i to w kilku podobnych wątkach.
    Przyjmij do wiadomości, że większość to idioci, więc słowa z tego co Ty czy ja piszemy - nie rozumieją, wiec ich nie interesuje, nie lubią...itp.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.801

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    No, czytam i to w kilku podobnych wątkach.
    Przyjmij do wiadomości, że większość to idioci, więc słowa z tego co Ty czy ja piszemy - nie rozumieją, wiec ich nie interesuje, nie lubią...itp.

    Adam M.
    Jestem tego samego zdania ale kropki lub przecinki potrafią wytknąć jak nikt inny to też trzeba cenić

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Czytasz ty aby co kto pisze ? bo coś mi się wydaje że czytasz jak tobie pasuje na wzór TVN-u ? ja pisałem że podczas mrozu mnius 19 dochodziło do 30kwh i to na starym sterowaniu a przeciętne dni jakich jest 90 procent to 12 do max 18kwh zależnie ile ludzi korzysta z ciepłej wody bo samo ogrzewanie to pikuś , w pogodę od plus 7 do mnus 5 nie pobiera więcej jak 540 watt łacznie z pompą CO więc .
    Kocioł mam i każdy powinien mieć jak mamy takich idiotów wojujących czytaj rządzących ,szbelkami wywijać i mieć w dupie wszystkich jak faktycznie coś wybóchnie to zdupcają z kraju jak zawsze. uspokoję cię że nim nie palę ale rezerwa mus.
    TVN-u nie oglądam.
    Chwaliłem ale ty nie potrafisz czytać.
    Nakręcony jesteś.
    O sterowniku nic nie pisałeś a ja też nic nie pisałem więc coś wymyślasz.
    Od +7 °C do -5 °C pobiera tyle samo prądu a dokładniej nie więcej jak 540 W ?
    A przy +10 °C może jeszcze produkuje prąd?
    (żart)

    PS Wat a nie Watt
    James Watt (1736-1819) – brytyjski inżynier i wynalazca, od którego nazwiska nazwano jednostkę mocy – wat
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony