Witam.

Ostatnio kupiłem działkę ROD, na której stał stary, częściowo zniszczony domek. Usunąłem go i znalazłem pod nim ceglany "fundament". Stawiam cudzysłów, bo sięga on tylko 30cm w głąb. Mimo to chciałbym go użyć jako podstawy do budowy tarasu.

Sprawdziłem tabele rozpiętości dla kantówek C24 i myślę, że mogę porostu użyć legary o wymiarach 4,5 x 14,5 cm co 40cm-45cm, ale z uwzględnieniem pewnego odstępu, grubości desek tarasowych i nachylenia, wyjdzie dość wysoki stopień.

Zastanawiam się, jak mogę to nieco obniżyć. Pomyślałem, że mogę wylać 2 słupki i kolejną belkę (wzdłużnie) na środku. Czy to w ogóle dobry pomysł?

Tu jest mały problem - schowek (mikropiwnica? ). Jeśli dodam słupek obok niej, największa odłegłość między słupkami dla tej belki wyniesie około 140 cm. Nie mogę jednak znaleźć dobrych tabel dla belek C24. Znalazłem jedną na stronie zagranicznej z której wychodzi że belka o wymiarach 9x7 cm powinna to wytrzymać, ale nie widuję takich u nas.

Jak to najlepiej zrobić? 9x9? Albo raczej zrobić podwójną 12x4,5? Czy może w ogóle jakiś inny plan?

Tu są zdjęcia, wymiary i mój plan