dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie Pomoc/ porada przy doborze pieca zgazowującego.

    Witam szanowne grono,

    Stoję przed tą wiekopomną decyzją, a już teraz raczej dylematem jaki kocioł będzie do mojego domu odpowiedni

    Piecy zgazowujących na rynku jest w brud, natomiast część z nich opada przez spalanie boczne, część ma złe opinie a o części nie ma żadnych informacji.

    Jeżeli chodzi o parametry domu to, budowany wg standardu WT 2021, 153m2, styro 20 cm, podłoga 17cm, dach wełna 30 cm x2 ( sufit między pokojami u góry a strychem, bez grzejników 100% podłogówka. Wg aplikacji ciepła właściwego taka konstrukcja powinna wołać 46 - 50 kWh na dobę.

    Rozważam na tą chwile piec Atmosa 20-25 KW, Attack SLX 20-25 ( większa komora załadowcza, chyba lepiej ekranowany) lub Sigma Ciechowicz ( zachwalany przez sprzedawców ale bardzo mało opinii na ich temat). Różnica miedzy każdym kolejnym to jakieś 3-4 tyś zł także jest nad czym się zastanawiać. Planuje palić akumulacyjnie do dwóch buforów o maks pojemnosci 2000-2500 L.

    Ktoś może będzie w stanie doradzić

    Ps. MPM nie wchodzi w grę ( złe opinie i śmierdzi z niego), Blaze Harmony już za drogi ( 35 tyś .... )

  2. #2

    Domyślnie

    Nie znam żadnego z tych kotłów ale sądzę że różnice nie będą wielkie jak chodzi o parametry i jakość wykonania więc najważniejszym parametrem dla mnie byłaby wielkość komory załadowczej. Te bufory to po 2000 ? czy w sumie 2000 lub 2500? Mam mpm a i się nie zgadzam - opinie ma aż za dobre natomiast faktycznie śmierdzi z niego - byłem po niego u kolegi Seler2 gdzie w jego miejsce wstawił Atmosa i tam ładnie pachniało drewnem a nie smołą - może warto go zapytać na pw jak mu się po tych kilku latach w tym pali.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Mam mpm a i się nie zgadzam - opinie ma aż za dobre natomiast faktycznie śmierdzi z niego
    Tzn że sprawuje się gorzej niż są o nim opinie ?

    A skorzystam z okazji i skontaktuje się z kolegą Seler.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.808

    Domyślnie

    Ja mam MPM użytkuję go w sumie jako rezerwa w razie W bo głównie pompą grzeję ale to że śmierdzi to opinie fajtłapów wg mnie , jak normalnie dasz podpałkę trochę drewna na to węgiel czy samo drewno odpalisz i do końca nie otwieram ,ja palę węglem więc w zasadzie 24 godziny to idzie nnstop bufora nie mam za bufor robi bojler 300 litrów dwupłaszcz wszystko chodzi na grawitacji zero pompek czy prądu taki był cel . robiłem to jak wariaci 3 lata temu nas wystraszyli że będziemy marznąć lokdałny itp.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Broken1Winggs Zobacz post

    Ps. MPM nie wchodzi w grę ( złe opinie i śmierdzi z niego)
    Jeśli masz takie podejście i spojrzenie na kocioł opalany drewnem, to daj sobie spokój i załóż gaz.

    Wracając do tematu:
    Planuje palić akumulacyjnie do dwóch buforów o maks pojemnosci 2000-2500 L.
    Na taki dom wystarczy 800 l w porywach 1000 l a do tego potrzebujemy 14-18 kW. Szkoda kasy i tak ta woda wystygnie zanim zostanie zużyta.
    Rozważam na tą chwile piec Atmosa 20-25 KW, Attack SLX 20-25 ( większa komora załadowcza, chyba lepiej ekranowany) lub Sigma Ciechowicz ( zachwalany przez sprzedawców ale bardzo mało opinii na ich temat). Różnica miedzy każdym kolejnym to jakieś 3-4 tyś zł także jest nad czym się zastanawiać.
    Każdy z tych wymienionych kotłów prócz poobwieszanych świecidełek i ładnej obudowy nie ma nic szczególnego i palą jak smok. Widziałem ostatnio ATMOS-a po 7 sezonach który uległ awarii - blacha jak w puszce po konserwie.
    Regulamin forum

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    wstawił Atmosa i tam ładnie pachniało drewnem a nie smołą
    Nadmiar powietrza działa w dwie strony - ładnie pachnie, dużo pali.
    Regulamin forum

  7. #7

    Domyślnie

    Znam MPM... śmierdzi z braku powietrza w komorze...
    Kocioł musi oddychać. Przy dolnym spalaniu powietrze do komory od góry, a nie od dołu, stąd produkcja smoły
    PV gruntowa 9,9 kWp - stara zasada. Dom piętrowy ocieplony, 185 m2 po podłodze. Kocioł dwupaliwowy: drewno zgazowane (na wzór kotłów szwedzkich typu holzgas) i pellet, palnik pelletowy - Revo Mini 4-26 kW. Hybryda kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR3 EVO 4-24 kW + ekonomiczne niemieckie grzejniki z wkładem ceramicznym "Koalit" Lamina (jawo-polska.pl) - zużycie prądu w m-cu III `24 - 407 kWh na piętrze - 90 m2. Faktura-Energa za I i II '24 - 50 zł. Bojler CWU 140 l z grzałką wifi 3 kW

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Znam MPM... śmierdzi z braku powietrza w komorze...
    I tak musi być – to się nazywa piroliza, czyli podgrzewanie opału przy braku dostępu powietrza.
    Kocioł musi oddychać.
    Jeśli damy tlen od góry, cały wkład zostaje rozpalony, a ciepło idzie w komin.
    Przy dolnym spalaniu powietrze do komory od góry, a nie od dołu, stąd produkcja smoły
    Jeśli drewno jest suche, a kocioł pracuje w odpowiednich warunkach (temp. 65-85°C), a dodatkowo jest prawidłowo wykonana oraz sterowana ochrona powrotu, oraz istnieje bufor - smoły brak.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 08-04-2024 o 21:21
    Regulamin forum

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.808

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    I tak musi być – to się nazywa piroliza, czyli podgrzewanie opału przy braku dostępu powietrza.

    Jeśli damy tlen od góry, cały wkład zostaje rozpalony, a ciepło idzie w komin.

    Jeśli drewno jest suche, a kocioł pracuje w odpowiednich warunkach (temp. 65-85°C), a dodatkowo jest prawidłowo wykonana oraz sterowana ochrona powrotu, oraz istnieje bufor - smoły brak.
    Tylko że to jeszcze trzeba tłumaczyć co nie , sama nazwa kocioł zgazowujący a nie rakietowy to nie do ciebie piję .

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jeśli masz takie podejście i spojrzenie na kocioł opalany drewnem, to daj sobie spokój i załóż gaz.
    Gdybym miał taka możliwość nawet bym się nie zastanawiał, natomiast w mojej okolicy nie ma poprowadzonych rur także nie ma gazu. Gaz z butli, tu mam dwie opcje albo dzierżawa i bycie skazany na ceny od dostawcy ( obecnie chore), lub założenie własnej butli kupowanie od niezależnych dostawców ( co też nie jest bardzo ekonomicznym wariantem i nigdy nie wiadomo jak cena będzie się kształtować w przyszłości.

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Wracając do tematu:

    Na taki dom wystarczy 800 l w porywach 1000 l a do tego potrzebujemy 14-18 kW. Szkoda kasy i tak ta woda wystygnie zanim zostanie zużyta.
    Ale czy w takim rozrachunku nie będę palił codziennie ? Przy większym buforze mogę nagrzać na dwa/trzy dni, gdzie nie zawsze mam możliwość zależnie od pracy.

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Każdy z tych wymienionych kotłów prócz poobwieszanych świecidełek i ładnej obudowy nie ma nic szczególnego i palą jak smok. Widziałem ostatnio ATMOS-a po 7 sezonach który uległ awarii - blacha jak w puszce po konserwie.
    Dlatego pytałem ogólnie o polecane kotły zgazowujące, niekoniecznie Atmos, instalator(znajomy) montował wielokrotnie i ma w miarę opinie, ale nigdy nie sugeruje się opiniami tylko jednej osoby. Ważne dla mnie jest też jakiej wielkości polana wejdą do komory, żeby nie bawić się w 20-kilko centymetrowe kawałeczki.

  11. #11

    Domyślnie

    Tez jestem ciekawy bo niedlugo bede stal przed wyborem kotła, mam w drodze gaz, ale mam go w d...e, cena dzis taka za rok bedzie inna, moze calkiem zakażą? i co potem znowu zmiana na inne zrodlo ciepla? Mam troche swojego drewna a nawet jesli trzeba by bylo kupic to tez nie sa porywajace ceny. O pompie ciepla nawet nie mysle, bo prad drozeje z kazdym rokiem (mimo ze na gieldzie ceny na minimach) , ja nie wiem jak oni nas dymaja bez mydla. Ratunkiem w pzrypadku pompy za jakis czas moga byc dynamiczne ceny pradu i ladowanie bufora w niedzielne sloneczne poludnie na maksa, no ale zimą to powodzenia.

    Prawda jest taka, ze Unia predzej czy pozniej zlikwiduje gaz bo to paliwo kopalne, no chyba ze bysmy z niej wyszli albo sie sama rozpadla pod wplywem ekobzdur.

    Orientowales sie to jaka roznica w cenie wystepowala miedzy tymi kotlami ktore wymieniles? Ja planuje bufor 1000 litrów i oby wszedl bo jesli nie to pojdzie 800l, dom poddasze uzytkowej tez ok 150m2,p o podlogach dwiescie, garaz ogrzewany.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 09-04-2024 o 13:28

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Tez jestem ciekawy bo niedlugo bede stal przed wyborem kotła, mam w drodze gaz, ale mam go w d...e, cena dzis taka za rok bedzie inna, moze calkiem zakażą? i co potem znowu zmiana na inne zrodlo ciepla? Mam troche swojego drewna a nawet jesli trzeba by bylo kupic to tez nie sa porywajace ceny. O pompie ciepla nawet nie mysle, bo prad drozeje z kazdym rokiem (mimo ze na gieldzie ceny na minimach) , ja nie wiem jak oni nas dymaja bez mydla. Ratunkiem w pzrypadku pompy za jakis czas moga byc dynamiczne ceny pradu i ladowanie bufora w niedzielne sloneczne poludnie na maksa, no ale zimą to powodzenia.

    Prawda jest taka, ze Unia predzej czy pozniej zlikwiduje gaz bo to paliwo kopalne, no chyba ze bysmy z niej wyszli albo sie sama rozpadla pod wplywem ekobzdur.

    Orientowales sie to jaka roznica w cenie wystepowala miedzy tymi kotlami ktore wymieniles? Ja planuje bufor 1000 litrów i oby wszedl bo jesli nie to pojdzie 800l, dom poddasze uzytkowej tez ok 150m2,p o podlogach dwiescie, garaz ogrzewany.
    No to podobnego zdania jesteśmy, ATMOS DC25S koło 11-12 tyś, ATTACK SLX 25 kW koło 13-15 tyś, Sigma Cichewicz jakoś 17-20 tys. Mowie w zaokrągleniach górna granice to ceny z Internetu dolna to ceny jak się dogadasz z hurtownia/sprzedawcą na 8% Vat, ale to raczej jeśli pójdą na rękę albo masz znajomego instalatora.

    Może wcześniej nie wymieniłem ale jeszcze znalazłem Lazar Holzmaster 20kW, wydaje się też okej i w podobnym budżecie co Sigma Cichowicz.
    MPM to 7-10 tys, kolega DUNIA.MD znawca tej marki.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja właśnie szukam hydraulika, mam trzech mają wycenić robotę i zobaczymy jaki mi kocioł zaproponują, sam nie wiem czy na ten dom 21kW to nie będzie za dużo i wziąć mniejszy.

    Tobie coś proponowali? Czemu taki duży bufor chcesz? Tysiąc litrów to myślę że jesienią ładowanie co dwa dni, zima codziennie

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.808

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Tez jestem ciekawy bo niedlugo bede stal przed wyborem kotła, mam w drodze gaz, ale mam go w d...e, cena dzis taka za rok bedzie inna, moze calkiem zakażą? i co potem znowu zmiana na inne zrodlo ciepla? Mam troche swojego drewna a nawet jesli trzeba by bylo kupic to tez nie sa porywajace ceny. O pompie ciepla nawet nie mysle, bo prad drozeje z kazdym rokiem (mimo ze na gieldzie ceny na minimach) , ja nie wiem jak oni nas dymaja bez mydla. Ratunkiem w pzrypadku pompy za jakis czas moga byc dynamiczne ceny pradu i ladowanie bufora w niedzielne sloneczne poludnie na maksa, no ale zimą to powodzenia.

    Prawda jest taka, ze Unia predzej czy pozniej zlikwiduje gaz bo to paliwo kopalne, no chyba ze bysmy z niej wyszli albo sie sama rozpadla pod wplywem ekobzdur.

    Orientowales sie to jaka roznica w cenie wystepowala miedzy tymi kotlami ktore wymieniles? Ja planuje bufor 1000 litrów i oby wszedl bo jesli nie to pojdzie 800l, dom poddasze uzytkowej tez ok 150m2,p o podlogach dwiescie, garaz ogrzewany.
    Uśmiechnięta Polska z serduszkami na klacie a widły w dłoni , będzie źle z prądem a może i tragicznie , pół roku a oni nawet zarysu nie mają a to co mają to żenada , aleście wybrali zbieraninę patałachow,oni do łopaty się nie nadają a rządem się nazywają.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Ja właśnie szukam hydraulika, mam trzech mają wycenić robotę i zobaczymy jaki mi kocioł zaproponują, sam nie wiem czy na ten dom 21kW to nie będzie za dużo i wziąć mniejszy.

    Tobie coś proponowali? Czemu taki duży bufor chcesz? Tysiąc litrów to myślę że jesienią ładowanie co dwa dni, zima codziennie
    Dostałem dwie różne propozycje, kocioł 14 - 18 kW i bufor 1000L do grzania codziennie albo co drugi dzień lub opcje kocioł około 23-25 kW, i bufor 2000-2500 L i grzani co 3-4 dni i bardziej skłaniem się tej opcji. Wiem ze są straty na nagrzanym buforze ale bez przesady.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Broken1Winggs Zobacz post
    Ale czy w takim rozrachunku nie będę palił codziennie ?
    Nie, jeśli dom jest w miarę ocieplony i będzie prawidłowo wykonana i sterowana instalacja buforowa.

    Przy większym buforze mogę nagrzać na dwa/trzy dni, gdzie nie zawsze mam możliwość zależnie od pracy.
    Bezsensowne rozwiązanie. Jeśli zachodzi taka potrzeba że nie mogę napalić lepszym rozwiązaniem byłby zakup kotła dwupaliwowego drewno / pellet.

    Ważne dla mnie jest też jakiej wielkości polana wejdą do komory, żeby nie bawić się w 20-kilko centymetrowe kawałeczki.
    Tu nie chodzi o ilość drewna tylko o ekonomię spalania. Kotły z dużymi komorami na drewno w stosunku do mocy zapowiadają duże zużycie opału.
    Regulamin forum

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Ja właśnie szukam hydraulika, mam trzech mają wycenić robotę i zobaczymy jaki mi kocioł zaproponują, sam nie wiem czy na ten dom 21kW to nie będzie za dużo i wziąć mniejszy.
    Szukaj kotła tam gdzie się znają a nie opieraj się na wiedzy hydraulika.
    Regulamin forum

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Nie, jeśli dom jest w miarę ocieplony i będzie prawidłowo wykonana i sterowana instalacja buforowa.
    Przy założeniach jakie mam jeżeli chodzi o ocieplenie, to przy piecu 14-18 kW w przybliżeniu jak często bym musiał palic ?


    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Bezsensowne rozwiązanie. Jeśli zachodzi taka potrzeba że nie mogę napalić lepszym rozwiązaniem byłby zakup kotła dwupaliwowego drewno / pellet.
    Ale w tym rozwiązaniu mówimy o piecu na drewno + pellet czy zgazowującym ?


    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Tu nie chodzi o ilość drewna tylko o ekonomię spalania. Kotły z dużymi komorami na drewno w stosunku do mocy zapowiadają duże zużycie opału.
    Zapowiadają ale nie są pewne, tylko ze przy jednym załadowaniu pieca jestem w stanie nagrzać więcej wody. Wszystkie piece mają podoba sprawność, przy większej komorze jak rozumiem jest tez większy wymiennik ciepła, z fizycznego punku nie powinno być jakiś wielkich rozbieżności, dopóki jest odbiornik ciepła w stanie przyjąć energie.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Szukaj kotła tam gdzie się znają a nie opieraj się na wiedzy hydraulika.
    Tutaj musze przyznać racje, koniec końców to ty będziesz używał tego kotła a hydraulik poleci to na co ma zniżkę albo to co mu się lepiej montuje.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Broken1Winggs Zobacz post
    Przy założeniach jakie mam jeżeli chodzi o ocieplenie, to przy piecu 14-18 kW w przybliżeniu jak często bym musiał palic ?
    Jestem przekonany że przy kotle 14 kW i buforze 800 l min. 2 dni.


    Ale w tym rozwiązaniu mówimy o piecu na drewno + pellet czy zgazowującym ?
    Mówimy o kotle zgazowującym drewno z możliwością automatycznego spalania pelletu - nigdy odwrotnie.



    przy większej komorze jak rozumiem jest tez większy wymiennik ciepła, z fizycznego punku nie powinno być jakiś wielkich rozbieżności, dopóki jest odbiornik ciepła w stanie przyjąć energie.
    Zobacz na przykład mikro wymiennik kotła ATMOS w porównaniu z komorą załadowczą, która generuje stratę kominową wynoszącą 300°C. Nie mam pewności, jak to przechodzi badania.
    Regulamin forum

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony