dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Mur oporowy na gliniastym podłożu

    Witam,
    Podłoże na mojej działce to cytując glina zwięzła symbo Gpiz. Chcę na całej długości postawić mur oporowy o wysokości dochodzącej do 1m. Podstawa muru będzie miała 50cm, co 1m planuję dać słupki z ceownika stalowego, na środku od słupka do słupka będzie poprowadzony pręt zbrojeniowy 14mm w celu dodatkowej stabilizacji. Mam natomiast pytanie co do zagęszczania podłoża. Czy wystarczy tu geowłóknina drogowa na to podsypka z krzusywa ok 30cm i na to kosze z kamieniem? Po ostatnich opadach glina jest bardzo plastyczna, czy zastosowanie dodatkowo geokraty w podsypce to dobry pomysł? Uprzedzajac pytania, mam pozwolenie na budowe tego muru.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro masz pozwolenie to powinien być projekt, który załącza się przy wystąpieniu o pozwolenie

  3. #3

    Domyślnie

    Pozwolenie zostało wystawione deweloperowi. Ten nie wybudował murów oporowych, ponieważ różnica w wysokości działek nie przekroczyła maksymalnej wysokości gdzie mur oporowy jest wymagany. W dokumentacji budowy nie znalazłem nigdzie projektu samego muru, ale jest na jego budowę wystawione pozwolenie. R różnych źródeł wynika, że na konstrukcję oporowa do wysokości 120 cm projekt nie jest wymagany.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    prawo budowlane art 3 . Ilekroć w ustawie jest mowa o (...) 3) budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący
    budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: (...) konstrukcje oporowe"

    nie ma w dalszych przepisach (art 29) nic o zgłoszeniu do budowy wymienionej tej budowli. Czyli wymaga pozwolenia na budowę.

    Nie mogę znaleźć przepisów dotyczących tej wartości 120 cm - być może chodzi o przygotowanie projektu (do 120 cm osoba bez uprawnień) a powyżej z uprawnieniami) - ale to gdybanie.

  5. #5

    Domyślnie

    Prawdopodobnie chodzi o to. Jednak nie zmienia to faktu, że pozwolenie na papierze mam. Zostaje tylko kwestia odpowiedniego przygotowania podłoża, dlatego pytam właśnie o to.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Przygotowanie podłoża zależy od powierzchni styku ale podstawowym kryterium jest to co jest po drugiej stronie muru oporowego.
    Rozumiem że to jest skarpa lub róznica poziomów którą musisz wzmocnić?
    Podaj zatem prawdziwą różnicę poziomów to dostaniesz konkretniejszą odpowiedź co do konstrukcji muru.
    Moim zdaniem przy glinie plastycznej mur w kształcie trapezu o podstawie 0,5m tu nie wystarczy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak jest to skarpa, która została uformowana przez dewelopera. Obecnie po dwóch latach nie mam problemu z jej osuwaniem. Mur ma powstać w celu wyrównania podwórka i odzyskania części działki, która obecnie jest zajęta przez skarpę. Co masz na myśli co jest po drugiej stronie? Na ten moment przekrój wyglada mniej więcej tak jak na załaczonej grafice. Mur miałby znajdować się pomiędzy skarpa a siatka. Oczywiscie przestrzeń między murem a skarpa były uzupełniony czymś innym, nie glina ktora jest na działce.
    https://ibb.co/5Lfsjy6
    https://ibb.co/5Lfsjy6
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	468621  
    Ostatnio edytowane przez tomk93 ; 04-04-2024 o 15:43

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Pisząc co jest po drugiej stronie mam na myśli właśnie skarpę. To że ona się nie osówa nie oznacza że ta ziemia nie będzie napierała na budowany murek.
    Wysokość 80 - 100 cm jest dość duża więc przy plastycznym i gliniastym podłożu może z tym być różnie.
    Bardziej tu widzę murek ale w kształcie litery L gdzie jedna podstawa jest przysypana przez skarpę i to ona stanowi jakby przeciwwagę dla pionowej części.

    Było by to coś w tym rodzaju
    https://www.zdrojewscy.pl/wyroby-bet...oduct-176.html

    Innym sposobem jest murek w kształcie trójkąya prostokątnego.
    Podstawa jest dość szeroka na ok 50 - 70 cm a prosty pionowy bok ma 100-120 cm tak aby była możliwość lekkiego zagłębienia.
    Grunt i skarpa jest po stronie pionowej a część pod kątem jest zewnętrzną częścią murku.
    To pozwoli na niwelowanie naporu i plastyczności gruntu w podstawie.

    Jeszcze innym sposobem jest poprostu wykopanie u podstawy skarpy dołu na głębokości ok 30 cm wyścielenie go geowłókniną a następnie zasypaniu dołu żwirem typu tłuczeń tak aby kamienie z ostrymi krawędziemi mogły się zaklinować.
    To będzie stanowiło podbudowę pod murek z gazonów betonowych typu półksiężyc.
    Następny pas gazonów układany na poprzednim należy przesunąć w stronę starpy tak aby była pochyła

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przyklad-zabudowy-floramur-7.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	468622
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za wyczerpują odpowiedź. Co w przypadku gdybym taka eLke utworzył z koszy gabionowych. Np. w podstawie kosz o szerokości 70 cm i grubości około 30 a na to kosz 50x50? Wszystko to ułożone na geowłókninie i 30cm podsypce z tłucznia (plus może geokrara dla lepszej stabilizacji)? Wg moich obliczeń taki mur z eLek to przynajmniej 30k PLN, a dochodzą jeszcze koszty roboty, w przypadku koszy gabionowych zmieniłbym się w 20K PLN (tak przynajmniej wyszło z moich ostrożnych szacunków) ale większość pracy mogę wykonać sam.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Kosze pewnie będą zasypane kamieniami lub grubym tłuczniem a więc i dużo cieższe.
    Podstawa z grubego żwiru wypoziomować i zagęścić zagęszczarką.
    Wspomniana przeze mnie L-ka jest monolitem w której nie chodzi tylko o dużą powierzchnię podstawy ale o to że grunt którym będzie całość zasypana będzie parł zarówno na ten pionowy odcinek a jego ciężar z kolei będzie parł na tą podstawę i w wyniku nie pozwoli się murowi przechylić.
    Kosze to są elementy składowe a nie monolit więc parcie skarpy może przesunąć je lub przechylić całość.

    Mur z koszy musiał by być pochyły w stronę skarpy, czyli stopniowany tak jak owe gazony.
    Następny pas koszy musisz posadowić tylko na części poprzedniego a 1/4 jego podstawy wystaje i jest oparta na gruncie czyli skarpie którą w tym miejscu zasypiesz i zagęścisz i wyłożysz folią.
    Folię budowlaną najlepiej wsadzić aby zwisała na pionowej ściance pierwszej warstwy koszy od strony skarpy a następnie po zasypaniu , zagęszczeniu i wyprofilowaniu schodka czyli poziomej półki wyścielić nią ową półkę i wstawić następny pas koszy, a następnie powtarzać aż do uzyskania pożądanej wysokości.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-04-2024 o 06:42
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomk93 Zobacz post
    Witam,
    Podłoże na mojej działce to cytując glina zwięzła symbo Gpiz. Chcę na całej długości postawić mur oporowy o wysokości dochodzącej do 1m. Podstawa muru będzie miała 50cm, co 1m planuję dać słupki z ceownika stalowego, na środku od słupka do słupka będzie poprowadzony pręt zbrojeniowy 14mm w celu dodatkowej stabilizacji. Mam natomiast pytanie co do zagęszczania podłoża. Czy wystarczy tu geowłóknina drogowa na to podsypka z krzusywa ok 30cm i na to kosze z kamieniem? Po ostatnich opadach glina jest bardzo plastyczna, czy zastosowanie dodatkowo geokraty w podsypce to dobry pomysł? Uprzedzajac pytania, mam pozwolenie na budowe tego muru.

    Z góry dziękuję za pomoc.
    A gdyby tę skarpę ładnie wyprowadzić, nadać jej jednakowy spadek i pokryć wspomnianą geokratą odpowiedniej wysokości? Można ją wypełnić żwirem.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Mur z koszy musiał by być pochyły w stronę skarpy, czyli stopniowany tak jak owe gazony.
    Następny pas koszy musisz posadowić tylko na części poprzedniego a 1/4 jego podstawy wystaje i jest oparta na gruncie czyli skarpie którą w tym miejscu zasypiesz i zagęścisz i wyłożysz folią.
    Folię budowlaną najlepiej wsadzić aby zwisała na pionowej ściance pierwszej warstwy koszy od strony skarpy a następnie po zasypaniu , zagęszczeniu i wyprofilowaniu schodka czyli poziomej półki wyścielić nią ową półkę i wstawić następny pas koszy, a następnie powtarzać aż do uzyskania pożądanej wysokości.
    Dzięki. Czy dobrze zinterpretowałem twój pomysł? Co z drenażem takiego muru?

    EDIT:
    Mam w okolicy firmę, która wykonuje lane mury oporowe. Wiadomo, mniejsza estetyka, ale co z cena? Jakiej kwoty mogę się ewntualnie spodziewać? Czy mur z lanego betonu to dobry pomysł przy tej glebie?

    https://ibb.co/S09fwLC
    Ostatnio edytowane przez tomk93 ; 05-04-2024 o 07:36

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    A gdyby tę skarpę ładnie wyprowadzić, nadać jej jednakowy spadek i pokryć wspomnianą geokratą odpowiedniej wysokości? Można ją wypełnić żwirem.
    Cześć. Problem tej działki jest taki, ze spada też po skosie od strony południowo-wschodniej (największa część muru znajduje się po stronie południowej). Załaczam "rzut" z góry zeby to lepiej zobrazować.

    https://ibb.co/rxR5NRD

  14. #14

    Domyślnie

    Nie upieram się przy mojej propozycji, to tylko pomysł na ograniczenie kosztów i roboty jaką sobie szykujesz. Kształt skarpy "po linii" jest w tym przypadku bez znaczenia, znaczenie ma estetyka wykonania. Koszt wykonania tego jest niewspółmierny z tym, o czym dyskutujecie. Ta skarpa jest za niska by sobie nią aż tak głowe zawracać i obawiać się że może w czymś zaszkodzić.
    Ale, zrobisz jak zechcesz.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Nie upieram się przy mojej propozycji, to tylko pomysł na ograniczenie kosztów i roboty jaką sobie szykujesz. Kształt skarpy "po linii" jest w tym przypadku bez znaczenia, znaczenie ma estetyka wykonania. Koszt wykonania tego jest niewspółmierny z tym, o czym dyskutujecie. Ta skarpa jest za niska by sobie nią aż tak głowe zawracać i obawiać się że może w czymś zaszkodzić.
    Ale, zrobisz jak zechcesz.
    Rozumiem, nawet myślałem o czymś takim. Co prawda nie odzyskałbym przy tym całej powierzchni działki ale na pewno byłoby lepiej niz jest traz. Pytanie jak z wytrzymałościa takiego rozwiazania?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomk93 Zobacz post
    Dzięki. Czy dobrze zinterpretowałem twój pomysł? Co z drenażem takiego muru?

    EDIT:
    Mam w okolicy firmę, która wykonuje lane mury oporowe. Wiadomo, mniejsza estetyka, ale co z cena? Jakiej kwoty mogę się ewntualnie spodziewać? Czy mur z lanego betonu to dobry pomysł przy tej glebie?

    https://ibb.co/S09fwLC
    Lany mur możesz wykonać sobie sam. Koszty betonu, płyt osb trochę zbrojenia i wynajęcie małej koparkoładowarki na kilka godzin.

    Jeśli to jest mało estetyczne to wylej tylko sam fundament a samemu wymurujesz ręcznie całość np. ogrodzeniowych pustaków betonowych łupanych.

    Drenaż wykonujesz na poziomie styku pierwszej warstwy krat z podbudową.
    Folia od strony skarpy ograniczy przesiąkanie opadów przez kamienie i sprowadzi wilgoć w dół do warstwy drenażowej.

    Odnośnie skarpy to nie znam jej kąta spadku ale jeśli jest do 45-50* lub istnieje możliwość sprowadzenia jej do takiego kąta to nie przesadzał bym z problemem i po uformowaniu i zastosowaniu geokraty zasypał białym żwirem lub po prostu posiał trawę której korzenie dodatkowo wzmocnią całość.
    Cała skarpa zajmie pas o szerokości 1m działki
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-04-2024 o 09:12
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Czy masz na myśli takie zastosowanie jak w moim poprzednim poście? Sęk w tym że w południowo-wschodnim rogu działki muszę podnieść teren o przynajmniej 30cm. Teraz jest tam dół. Załaczam zdjęcie, w rogu gdzie nie ma trawy jest spory spadek. Sznurek który widać na zdjęciu to poziom opaski domu. Może to lepiej zobrazuje problem. Załaczam też zdjęcie od strony zachodniej w kierunku wskochnim.

    https://ibb.co/LzhgqMk
    https://ibb.co/QJykBrq

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Ta skarpa jest w stronę ogrodzenia?
    Masz tam ładną trawkę to tylko wyrównaj teren ( zasypując dół ) i albo nic nie rób albo ewidentnie wzmocnij tylko skarpę geokratą z trawą lub białym żwirem tak aby nie trzeba było tam jej kosić bo to kłopot i niedogodność.

    Jeśli miał by być to murek to tylko przy samym ogrodzeniu tak aby chodząc po ciemku lub dzieci czasem tam w tą niszę przy płocie nie wpadły.
    Za płotem masz następną skarpę więc grunt do zasypania niższego narożnika zawsze możesz wziąć z tamtąd aniżeli rujnować połowę podwórka koło tarasu.

    Dom już stoi i jeśli pisząc o odzwykiwaniu terenu chodzi Ci o okolice tarasu to równie dobrze mozesz zrobić tylko kawałek muru na długość tarasu lub domu a nie całą działkę. W ten sposób zrobisz taras prawie aż do ogrzodzenia i tam będzie barierka aby nie spaść w dół a reszta działki może pozostać nisko na innym poziomie na który zrobisz zejście schodami.
    Takie zróżnicowanie jest całkiem OK.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-04-2024 o 10:14
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomk93 Zobacz post
    Załaczam też zdjęcie od strony zachodniej w kierunku wskochnim.

    https://ibb.co/LzhgqMk
    https://ibb.co/QJykBrq

    Ha!
    ...nooo, tooo, co chcesz tam stawiać?

    murki oporowe?????????????????...litości.

  20. #20

    Domyślnie

    Dokładnie skarpa jest w stronę istniejacego ogrodzenia. Bardziej mi chodzi o nieckę, która jest widoczna na pierwszym zdjęciu. Z poziomu podwórka wyglada to tragicznie, tak jakby cała działka się zapadała. Dlatego tam ciciałem to delikatnie wyciągnąć. Ale w takim wypakdu mogę zrobić to geokrata.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony