dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Question Montaż okien pasywnych w wykończonym budynku

    Witam serdecznie

    Panie i Panowie mam krótkie pytanko. Mianowicie, czy jest możliwy montaż okien w standardzie pasywnym w już wykończonym budynku z elewacją?
    Montaż takich okien we właśnie budowanym budynku to oczywiście żaden problem, ale jak to wygląda gdy budynek jest już gotowy?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Witam serdecznie

    Panie i Panowie mam krótkie pytanko. Mianowicie, czy jest możliwy montaż okien w standardzie pasywnym w już wykończonym budynku z elewacją?
    Montaż takich okien we właśnie budowanym budynku to oczywiście żaden problem, ale jak to wygląda gdy budynek jest już gotowy?
    Pierwsze, co trzeba ustalić, to co Pan ma na myśli pod pojęciem "montaż okien w standardzie pasywnym"? Moim zdaniem nie ma takiego standardu, dlatego pozwalam sobie zapytać.
    PRO QUALITY

  3. #3

    Domyślnie

    Mam na myśli w warstwie docieplenia budynku.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.122

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Mam na myśli w warstwie docieplenia budynku.
    To już zależy od konkretnego układu ściany i gotowości do dalszych napraw (w tym elewacji) bo jest szansa że będzie taka potrzeba.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5

    Domyślnie

    Nie uśmiechałoby mi się remontować coś, co niedawno zostało wyremontowane tak więc poprosiłbym o wskazówki jak najlepiej zamontować okna w moim przypadku ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.122

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Nie uśmiechałoby mi się remontować coś, co niedawno zostało wyremontowane tak więc poprosiłbym o wskazówki jak najlepiej zamontować okna w moim przypadku ?
    Normalnie. Wycinasz elewację tyle, ile potrzeba, wysuwasz okno i wykańczasz. Wymiana okien to już remont!
    Nikt Ci nie powie co i jak gdy nie widać z czym mamy do czynienia. Każdy przypadek może być zupełnie inny i dyskusja przy takim stanie wiedzy to festiwal wróżb.
    Nawet jakbyś chciał zamontować okna normalnie, to dalej - nie widząc pola bitwy nie da się przepowiedzieć wyniku. Ale na pewno warto myśleć o montażu szczelnym.

    Już żartem: wrzuć temat na fb - tam od ręki dostaniesz kilkanaście propozycji wykonania od handlarzy którzy będą widzieli w Tobie wyłącznie kasę oraz 3/4 fachowców, którzy powiedzą że się nie da i w ogóle po co to robić
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 01-04-2024 o 12:37 Powód: uzupełnienie
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7

    Domyślnie

    w zasadzie należy wiedzić, że okna to już przeżytek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Już żartem: wrzuć temat na fb - tam od ręki dostaniesz kilkanaście propozycji wykonania od handlarzy którzy będą widzieli w Tobie wyłącznie kasę oraz 3/4 fachowców, którzy powiedzą że się nie da i w ogóle po co to robić
    Jest jakas grupka dyskusyjna montażystów?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.122

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejfit Zobacz post
    Jest jakas grupka dyskusyjna montażystów?
    Montaż stolarki okiennej i drzwiowej moderuję niemal od początku. Największych naganiaczy stamtąd powywalałem, teraz jeśli są to działają po cichu, ale przed priwami nie da się uchronić.
    Ogólnie nie polecam fb bo jest tak jak napisałem. Średni poziom wypowiedzi żałośnie niski ze względu na nadreprezentację handlarzy którzy nakłamią Ci wszystko, co chcesz usłyszeć .
    Wrzuć jakieś foty i wymiar przykładowego otworu wewnątrz/zewnątrz, bo na razie ciągle teoretyzujemy i nie da się nic powiedzieć. Piłeczka jest po Twojej stronie.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    w zasadzie należy wiedzić, że okna to już przeżytek.
    Możesz rozwinąć swoją myśl?

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Nawet jakbyś chciał zamontować okna normalnie, to dalej - nie widząc pola bitwy nie da się przepowiedzieć wyniku. Ale na pewno warto myśleć o montażu szczelnym.
    Oczywiście pomijam fakt, że nie widzicie pola bitwy więc trudno Wam precyzyjnie coś powiedzieć, ale mógłbyś napisać na czym polega montaż szczelny?
    Ostatnio edytowane przez pablos83 ; 02-04-2024 o 05:06

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.122

    Domyślnie

    Operujesz pojęciem montaż pasywny (w rozwinięciu - najbardziej zaawansowany - w warstwie ocieplenia ) to uznałem że wiesz czym jest montaż szczelny (kiedyż zwany tu "ciepły"). Pasywny zawiera w sobie też ciepły. Ale wracając do bardziej bieżących określeń:
    - montaż szczelny, przez literaturę zwany prawidłowym (inne zdanie mają montażyści, zwłaszcza ci z fejsbuka) to montaż z doszczelnieniem i zabezpieczeniem piany.
    Dyskusja o podobnym przypadku była w ostatnich dniach tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...cacie/page1567
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Operujesz pojęciem montaż pasywny (w rozwinięciu - najbardziej zaawansowany - w warstwie ocieplenia ) to uznałem że wiesz czym jest montaż szczelny (kiedyż zwany tu "ciepły"). Pasywny zawiera w sobie też ciepły. Ale wracając do bardziej bieżących określeń:
    - montaż szczelny, przez literaturę zwany prawidłowym (inne zdanie mają montażyści, zwłaszcza ci z fejsbuka) to montaż z doszczelnieniem i zabezpieczeniem piany.
    przy tak dowolnym nazewnictwie, montażyści mówią co chcą, pewnie sam też nazywasz to samo raz tak a raz inaczej, a w końcu idzie o to, że rama ma być oddzielona od ściany wartwą pianki, która ociepla i jednocześnie łączy jedno z drugim.
    I bez znaczenia jest, jak bardzo ktoś się będzie prężył podczas 'wyjaśniania' tematu montażu okien. Efekt zawsze jest taki sam....poprzez uszczelkę trzymającą wkład szybowy, ucieka najwięcej ciepła, bez względu na pasywność, prawidłowość, szczelność i inne substytuty pojęciowe. I choćby rama okna posiadała 125 komór, tego efektu nie zmieni.
    A w temacie, nie wiadomo jaki jest powód montażu okien w budynku "wykończonym" i ukończoną elewacją, bo z tego można wnioskować, że jakieś okna już są.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.122

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    przy tak dowolnym nazewnictwie, montażyści mówią co chcą, pewnie sam też nazywasz to samo raz tak a raz inaczej, a w końcu idzie o to, że rama ma być oddzielona od ściany wartwą pianki, która ociepla i jednocześnie łączy jedno z drugim..
    W mowie potocznej mogą paść różne określenia, zależnie od "poziomu" rozmówcy.
    Ale co do samej istoty rzeczy absolutnie nie o to chodzi. Montaż "na piankę" to tradycyjnym, uproszczony sposób wykonania niezgodny ze stanem wiedzy i przepisów. Piana z nazwy montażowa ma ma być materiałem izolującym połączenie okna z murem. A że przy okazji w większości przypadków dobrze trzyma to zupełnie inna kwestia.
    Tu chodzi o fakt, że piana sama w sobie jest niewystarczająca by w sposób trwały i skuteczny zapewnić szczelność połączenia okna z murem i wymaga dodatkowych zabezpieczeń by osiągnąć poziom wymagany.

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    I bez znaczenia jest, jak bardzo ktoś się będzie prężył podczas 'wyjaśniania' tematu montażu okien. Efekt zawsze jest taki sam....poprzez uszczelkę trzymającą wkład szybowy, ucieka najwięcej ciepła, bez względu na pasywność, prawidłowość, szczelność i inne substytuty pojęciowe. I choćby rama okna posiadała 125 komór, tego efektu nie zmieni..
    Ależ znowu się nie zgadzamy. Zdaje się, że mówisz o ramce przyszybowej /międzyszybowej - to faktycznie najsłabszy punkt w samym oknie, ale zbadany i brany pod uwagę przy podawaniu parametrów okien, w tym znanego większości Uw.
    Ale połączenie okna z murem - w rozumieniu użytkownika będące ogólnie pojętym "ciepłym oknem" już jest trudne do określenia, bo zależy od bardzo wielu czynników, m.in. dokładności wykonania montażu. Więc tu efekt może być kolosalnie różny i jego niwelacji ma służyć "szczelny montaż".

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    A w temacie, nie wiadomo jaki jest powód montażu okien w budynku "wykończonym" i ukończoną elewacją, bo z tego można wnioskować, że jakieś okna już są.
    Można się domyśleć: dom "stary", najpierw zrobiono remont elewacji a teraz przyszedł czas na okna. I rozumiem inwestora że chce to zrobić jak najlepiej.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  14. #14

    Domyślnie

    @finlandia
    Ja w żadnym momencie nie neguję niczego co napisałeś. Myślałem, że jest jakaś grupa dyskusyjna gdzie wymieniane są doświadczenia. Podpiąłem się pod temat po prostu z nadzieją, że jest jakieś forum branżowe niekoniecznie murator.

    W kwestii nazewnictwa. Ja wiem od początku , że Ty chcesz stosować taśmy lub membrany i tę pianę zamykać w ramach szczelnego/ciepłego montażu. Możesz wskazać piśmiennictwo gdzie jest definicja? Nie dziwi mnie, że montażyści jej nie znają. Ludzie w Polsce mają wstręt do czytania.

    Są jeszcze jakieś inne przepisy anieli to co poniżej?
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20221225.pdf

    Należy zawsze zrobić projekt montażu i aneksować do umowy montażu.
    https://www.ift-rosenheim.de/ift-montageplaner


    pablos83
    można zrobić u Ciebie tylko koszty tego wszystkiego są bardzo duże. Jeżeli nie ma ewidentnych wad montażowych typu spękania tynków, ruszające się okna , fruwające firanki, pleśnie.grzyby ekonomicznie może być nieopłacalne, chyba, że z własną pracą jeżeli umiesz trzymać wiertarkę i rozumiesz tabele obciążeń, albo masz wypracowaną intuicję w tej materii. Przestrzelenie z rozwiązaniami(ang.overkill) może co najwyżej skończyć się zwiększonym nieco kosztem np. poprzez zastosowanie konsoli 2,5mm a nie takiej o 1,5mm profilu. No chyba, ze wymieniasz okna?

  15. #15

    Domyślnie

    Więc może uprośćmy temat Więc tak. Dom jako taki został wybudowany w początku lat 90 - tych. O tym jakie były okna na samym początku oczywiście nie ma sensu nawet wspominać, bo szkoda czasu. W roku 2010 zostały wszystkie okna wymienione na okna plastikowe, ale z 2 szybami, bo wtedy po prostu innych nie było. 4 lata temu została zrobiona nowa elewacja ( i to nawet dość solidnie ). Teraz uznałem, że skoro są dużo lepsze ona niż są zamontowane w moim domu, to może bym je wymienił, co nie znaczy że obecne są złe, bo ani firanka nie tańczy przy zamkniętym oknie, ani zapałka nie gaśnie. Jest ok. Jedynym powodem wymiany byłaby jedynie oszczędność cieplna. Tylko no właśnie, czy aż tak duża byłaby to oszczędność aby szykować się na taką inwestycję ?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Więc może uprośćmy temat Więc tak. Dom jako taki został wybudowany w początku lat 90 - tych. O tym jakie były okna na samym początku oczywiście nie ma sensu nawet wspominać, bo szkoda czasu. W roku 2010 zostały wszystkie okna wymienione na okna plastikowe, ale z 2 szybami, bo wtedy po prostu innych nie było. 4 lata temu została zrobiona nowa elewacja ( i to nawet dość solidnie ). Teraz uznałem, że skoro są dużo lepsze ona niż są zamontowane w moim domu, to może bym je wymienił, co nie znaczy że obecne są złe, bo ani firanka nie tańczy przy zamkniętym oknie, ani zapałka nie gaśnie. Jest ok. Jedynym powodem wymiany byłaby jedynie oszczędność cieplna. Tylko no właśnie, czy aż tak duża byłaby to oszczędność aby szykować się na taką inwestycję ?
    Z własnego doświadczenia napiszę, że "oszczędność" byłaby niemierzalna.
    W kwestii szczelnego montażu dodam do wypowiedzi finlandia, że każdy montaż, jaki by był, ostatecznie znika pod tynkiem w ościeżu.
    Zatem bajki o wpływie sposobu montażu okien na oszczędność, są bajkami. Przy założeniu, że montaż zrobiony jest prawidłowo, czyli, że nie ma szpar, dziur lub innych niedoróbek poprzez które mogłoby przenikać powietrze. Reasumując, dokładne wypełnienie pianką dobrej jakości, dystansu pomiędzy ścianą a ramą okna wystarczy w zupełności. Reszta to wyłącznie naciąganie klienta na koszty.
    Przypomnę raz jeszcze, rama okienna po montażu zostaje pokryta ok. 1cm grubości tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym ściany ościeża, czyli sama rama wchodzi w ścianę na ok. 1cm.

  17. #17

    Domyślnie

    Teraz też są 2 szyby tylko pakiet może być dwukomorowy. Różnią się Ug. Szyba może być zespolona dwukomorowa lub jednokomorowa. Więcej od strony 26
    https://oknotest.pl/pobierz/vademecum-okien-pvc.pdf

    edit.
    https://www.youtube.com/watch?v=P5uGvqg8RlI
    Ostatnio edytowane przez dejfit ; 02-04-2024 o 13:41

  18. #18

    Domyślnie

    Czyli reasumując naszą dyskusję to w obecnej mojej sytuacji wymiana okien to taka sztuka dla sztuki? Koszty byłyby niewspółmierne do korzyści?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.122

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejfit Zobacz post
    Teraz też są 2 szyby tylko pakiet może być dwukomorowy. Różnią się Ug. Szyba może być zespolona dwukomorowa lub jednokomorowa. Więcej od strony 26
    https://oknotest.pl/pobierz/vademecum-okien-pvc.pdf

    edit.
    https://www.youtube.com/watch?v=P5uGvqg8RlI
    Coś nie tak zrozumiałeś: tak, są nadal pakiety dwuszybowe (jedna komora między szybami) ale nie spełniają większości dzisiejszych wymogów technicznych (WT 21 i Czyste Powietrze).
    A są też pakiety trzyszybowe i one bywają określane jako dwukomorowe.
    Około roku 2000 weszły na rynek pakiety dwuszybowe z foliami w środku które dzieliły dodatkowo tą jedną komorę ale nie zdobyły szerszego rynku.

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Z własnego doświadczenia napiszę, że "oszczędność" byłaby niemierzalna.
    W kwestii szczelnego montażu dodam do wypowiedzi finlandia, że każdy montaż, jaki by był, ostatecznie znika pod tynkiem w ościeżu.
    Zatem bajki o wpływie sposobu montażu okien na oszczędność, są bajkami. Przy założeniu, że montaż zrobiony jest prawidłowo, czyli, że nie ma szpar, dziur lub innych niedoróbek poprzez które mogłoby przenikać powietrze. Reasumując, dokładne wypełnienie pianką dobrej jakości, dystansu pomiędzy ścianą a ramą okna wystarczy w zupełności. Reszta to wyłącznie naciąganie klienta na koszty.
    Przypomnę raz jeszcze, rama okienna po montażu zostaje pokryta ok. 1cm grubości tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym ściany ościeża, czyli sama rama wchodzi w ścianę na ok. 1cm.
    Masz prawo do własnego zdania i tworzenia własnych bajek i swojej rzeczywistości oraz decydowania co jest wg Ciebie naciąganiem na koszty, a co nie.
    Dobry filmik jest pokazany w cytacie wyżej - zamieszczony przez kolegę dejfit.

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Czyli reasumując naszą dyskusję to w obecnej mojej sytuacji wymiana okien to taka sztuka dla sztuki? Koszty byłyby niewspółmierne do korzyści?
    a tu jestem ciekaw co powie dbx? Naciąganie na koszty, czy realna oszczędność?

    Moim zdaniem - okna z roku 2010 (ależ były już i trzyszybowe od dobrych paru lat!) są wystarczająco dobre, by dać im jeszcze posłużyć . Chyba że kupiłeś chłam (bo i takiego nie brakowało i na ogół sprzedawcy taniego g mówią, że wszystko inne jest naciąganiem na koszty) i masz ten montaż zrobiony słabo.

    Jak przeliczysz oszczędności na Uw między starym oknem które miało Uw rzędu 1,3 a nowym oknem ok Uw 0,8 to nie doliczysz się opłacalności tej wymiany. Chyba że robisz remont, masz duże dofinansowanie itp..
    .
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  20. #20

    Domyślnie

    A są jakieś dwukomorowe bez tej szyby w środku? Możesz mi napisać piśmiennictwo z jakiego korzystasz w kontekście definicji montażu?
    Ja mam tę publikację od IFT oraz 421polskiego ITB.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony