dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 64
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Po co wysyłasz 2 razy?
    Po co wysyłasz 2 razy?
    No właśnie, coś się porobiło przy edycji i poleciało drugi raz.
    ! Jest tu jakiś moderator, żeby usunąć drugi post, czyli --> https://forum.muratordom.pl/showthre...1#post8229694?


    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Po co wysyłasz 2 razy?
    Wiesz co to opór właściwy?
    A no, tak się składa że wiem. Wiem też o kilku innych rzeczach. Rozmawiasz z czynnym inżynierem elektronikiem, który nota bene podłączył się kiedyś do prądu i całe życie przeleciało mi przed oczyma. C'est la vie...

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Zwykła woda (nawet z solą) jest izolatorem:
    https://www.youtube.com/watch?v=dcrY59nGxBg
    Darwin będzie z Ciebie dumny.
    Ja gdzieś na początku podstawówki miałem zestaw małego technika z wanienką z dwoma elektrodami. A miarę rozpuszczania w wodzie soli rezystancja malała i żaróweczka świeciła coraz jaśniej. Coś podobnego - tylko malusie:

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Woda w basenie (a więc taka z wodociągów) to 0,33 Ωm.
    To jaki prąd popłynie, gdy strażak poleje wodą wodociągową z odległości 1m kabel pod napięciem 500V DC? I jakie ma szanse na przeżycie?

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Aż takimi idiotami są że nie wiedzą, że panele dalej produkują prąd?
    Mam nadzieję, że wiedzą że nie we wszystkich instalacjach...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mam nadzieję, że wiedzą że nie we wszystkich instalacjach...
    Fizyki nie oszukasz - jak wafel pada światło, to pojawia się różnica potencjałów.


  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    598

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam czy nie lepiej było by aby wyłacznik przeciwpożarowy nie odłaczał paneli lecz je zwierał. Nie było by wtedy napięcia i można by spokojnie lać wodą. Ogień musiał by przepalić przewód miedziany aby napięcie się ponownie pojawiło.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Fizyki nie oszukasz - jak wafel pada światło, to pojawia się różnica potencjałów.

    Może najpierw poczytaj o instalacjach na SE i jakie napięcie generuje łańcuch po odcięciu zasilania lub/i przerwaniu obwodu DC.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Tak się zastanawiam czy nie lepiej było by aby wyłacznik przeciwpożarowy nie odłaczał paneli lecz je zwierał. Nie było by wtedy napięcia i można by spokojnie lać wodą. Ogień musiał by przepalić przewód miedziany aby napięcie się ponownie pojawiło.
    Omawiałem to kiedyś z ekspertem, powiedział, że czasem tak byłoby lepiej, ale czasem nie (gdy w trakcie pożaru spaliłaby się jakaś złączka). Mnie to jakoś nie przekonało, ale wstawiłem typowe rozłączniki jednak, skoro takie są produkowane...

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jaki prąd popłynie, gdy strażak poleje wodą wodociągową z odległości 1m kabel pod napięciem 500V DC? I jakie ma szanse na przeżycie?
    Jeśli nie znajdzie się w lini przepływu prądu to nic mu się nie stanie

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Darwin będzie z Ciebie dumny.
    Ja gdzieś na początku podstawówki miałem zestaw małego technika z wanienką z dwoma elektrodami. A miarę rozpuszczania w wodzie soli rezystancja malała i żaróweczka świeciła coraz jaśniej. Coś podobnego - tylko malusie:
    No i? Żeby zaświeciła nie potrzeba dużego napięcia... Będzie kiepska sprawność, ale światło będzie dawać.
    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Tak się zastanawiam czy nie lepiej było by aby wyłacznik przeciwpożarowy nie odłaczał paneli lecz je zwierał. Nie było by wtedy napięcia i można by spokojnie lać wodą. Ogień musiał by przepalić przewód miedziany aby napięcie się ponownie pojawiło.
    Zwieranie to najgorsze co może być. Napięcie będzie tylko nieco mniejsze, a przy rozłączaniu pojawi się łuk.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    No i? Żeby zaświeciła nie potrzeba dużego napięcia...
    Do zabicia też nie trzeba wysokiego napięcia. Ale tu widać, że żarówka świeci bardzo jasno, więc napięcie nie jest znacząco niższe od znamionowego.
    " The working voltage is 220 volts AC. Required: 500W 220V bulb."

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Zwieranie to najgorsze co może być. Napięcie będzie tylko nieco mniejsze, a przy rozłączaniu pojawi się łuk.
    Przy zwarciu napięcie wynosi 0V. Z definicji zwarcia z Wikipedii.
    " Napięcie na zaciskach jest równe 0, ponieważ zaciski A i B są ze sobą połączone i nie ma różnicy potencjałów między nimi."
    W RF łuk nie powstaje.

  12. #32

    Domyślnie

    Buahahaha. Jak nie ma różnicy potencjału to nie masz prądu... Spójrz na 1 lepszą kartę katalogową. Spójrz na prąd roboczy i zwarciowy. Jak duża jest różnica? Niecały 1A. Moc będzie taka sama, więc o ile napięcie spadnie?
    Jaki RF?
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 05-04-2024 o 09:16

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Buahahaha. Jak nie ma różnicy potencjału to nie masz prądu... Spójrz na 1 lepszą kartę katalogową. Spójrz na prąd roboczy i zwarciowy. Jak duża jest różnica? Niecały 1A. Moc będzie taka sama, więc o ile napięcie spadnie?
    Prąd będzie zwarciowy, jak z karty katalogowej. Napięcie 0 więc moc 0.

    Nie ma różnicy potencjałów, bo elektrony sobie biegają w kółko bez żadnej rezystancji. Albo jak kto woli różnica jest znikoma rzędu milivoltów bo rezystancja przewodów pomijalna.

    A ten prąd roboczy czego ma dowodzić?

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Jaki RF?
    Każdy. Takie jego zadanie .
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-04-2024 o 13:08

  14. #34

    Domyślnie

    Wzór na prąd: I=U/R. Prąd zwarciowy masz podany w katalogu. Oblicz impedancję panela przy parametrach I=13,41A, U=35,05V. Wg. ciebie 0 Ω... Panel PV to nie sieć elektroenergetyczna...

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Wzór na prąd: I=U/R. Prąd zwarciowy masz podany w katalogu. Oblicz impedancję panela przy parametrach I=13,41A, U=35,05V. Wg. ciebie 0 Ω... Panel PV to nie sieć elektroenergetyczna...
    To panel zwierasz, czy przewody o niemal zerowej rezystancji z niego wychodzące?

  16. #36

    Domyślnie

    Widzę, że jesteś niekumaty. Panel PV to nie jest źródło jak sieć elektroenergetyczna. Ma swoją impedancję.
    Charakterystyka modułu PV:
    https://blogger.googleusercontent.co...o++suntech.png

    Nawet przyjmijmy, że napięcie na module wyniesie z 2 V. 10 paneli to 20 V. Jak to ma zagrozić strażakowi? Nawet przyjmij 5V i 20 paneli w łańcuchu. Strażaka nie porazi. Widziałeś ich buty?

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    44

    Domyślnie

    Panel PV to źródło prądowe o stałej wydajności prądowej, zależnej od oświetlenia. Przy jego zwarciu dalej występuje generacja prądu i jego przepływ przez punkt zwarcia. Co zresztą widać na zamieszczonym wyżej obrazku - napięcie 0V, a prąd 6.5A.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    598

    Domyślnie

    Ja nawet parę dni temu zrobiłem sobie odczep po 8 z 12 paneli aby zasilić sobie przetwornice impulsową. Dzień był pochmurny więc chciałem zrobić to podłaczenie pod napięciem ale jak włożyłem rękę pod panele to od spodu zaczęły mnie lekko szczypać. Zrobiłem więc zwarcie stringa i spokojnie bez napięcia sobie podłączyłem. Mimo pochmurnej pogody przy rozwarciu pojawił się niezły łuk.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Widzę, że jesteś niekumaty.
    Projekcje sobie daruj.

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Panel PV to nie jest źródło jak sieć elektroenergetyczna. Ma swoją impedancję.
    Ma. Sprawdziłem właśnie swój "turystyczny" - 43kOhm. I co z tego wynika? Mówimy o zwarciu na wyjściu którego rezystancja jest zero ohm.

    Charakterystyka modułu PV:
    https://blogger.googleusercontent.co...o++suntech.png

    Nawet przyjmijmy, że napięcie na module wyniesie z 2 V. 10 paneli to 20 V. Jak to ma zagrozić strażakowi? Nawet przyjmij 5V i 20 paneli w łańcuchu. Strażaka nie porazi. Widziałeś ich buty?[/QUOTE]

    Co to jest "napięcie na module"?
    Naprawdę twierdzisz, że jak masz kabel połączony złączką to mierząc napięcie między zaciskami złączki miernik pokaże coś innego niż 0V?
    Czy coś innego nazywasz zwraciem?

  20. #40
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To panel zwierasz, czy przewody o niemal zerowej rezystancji z niego wychodzące?
    Budowa wewnętrzna modułu i ogniw, połączenia lutowane/ zaciskane, przewody, końcówki mc4, wszystko wpływa na rezystancję, do tego wraz ze wzrostem prądu rośnie temperatura i zarazem właśnie rezystancja, co potęguje wzrost prądu .

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony