dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 173
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Faktycznie, zapomniałem o solarach, ale IMHO warto w nie inwestować tylko w przypadku gdy ktoś ma średniowieczną kotłownię (żeby latem nie robić za palacza). W przypadku normalnych domów i tak mamy Prąd/CH4/PC więc szkoda PLN na oddzielny system do CWU działający tylko latem.
    No właśnie.... Adamowi ciężko pojąć że są domy których od marca do listopada czyli wtedy kiedy jest już sporo słońca nie trzeba grzać. A on proponuje przez cały sezon wiosenno letni trzymać w domu jedną tonę wrzątku z solarów....

    A co do darmowej energii, grzałkę w bojlerze można przecież podpiąć do darmowej energii od marca.do listopada, bez dziesiątek metrów rur, zaworów, sterowania o glikolu nie wspominając. Moja kotłownia ma 1,5 mkw....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Czy pompa ciepła, współpracująca z dobranym odpowiednio do swojej mocy zbiornikiem buforowym, może taktować? Odpowiedz Andrzeju konkretne: tak czy nie?
    Oczywiście, że tak. Wystarczy, że z bufora nie ma odbioru ciepła i mechanizm jest dokładnie taki sam ja przy bezpośrednim podpięciu do podłogówki.
    Za to bufor oznacza wyższą temperaturę zasilania i niższy COP czyli droższą każdą kWh ciepła, niż przy bezpośrednim podpięciu do podłogi nawet, gdy idealnie mamy wysterowany odbiór ciepła z bufora.
    Do tego instalacja z buforem jest droższa, zajmuje więcej miejsca i trudniej ją wystarować.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    No właśnie.... Adamowi ciężko pojąć że są domy których od marca do listopada czyli wtedy kiedy jest już sporo słońca nie trzeba grzać.
    Jaką masz temperaturę w łazienkach bez grzania w tym miesiącu?

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    No właśnie.... Adamowi ciężko pojąć że są domy których od marca do listopada czyli wtedy kiedy jest już sporo słońca nie trzeba grzać. A on proponuje przez cały sezon wiosenno letni trzymać w domu jedną tonę wrzątku z solarów....

    A co do darmowej energii, grzałkę w bojlerze można przecież podpiąć do darmowej energii od marca.do listopada, bez dziesiątek metrów rur, zaworów, sterowania o glikolu nie wspominając. Moja kotłownia ma 1,5 mkw....
    Adamowi wcale nie przeszkadza trzymanie nawet kilku ton gorącego zładu grzanego gratis przez czas dowolnie długi.
    Adam pojmuje, że nie tylko na cele grzewcze potrzebna ciepła woda. Ne lubi myć łap (i reszty) w lodowatej wodzie.
    Adam wie i doświadczał nie raz, że domy przesadnie ocieplone zużywają więcej energii na chłodzenie niż na grzanie.
    Adam umie, jakby było trzeba, chłodzić ciepła wodą.
    Adam wogóle sporo pojmuje i ma wyobraźnię za to nie ma fiksacji funkcjonalnej.
    (Znaczy, że może pompką do roweru oganiać się od much czy wskazać kierunek)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    "A co do darmowej energii, grzałkę w bojlerze można przecież podpiąć do darmowej energii od marca.do listopada, bez dziesiątek metrów rur, zaworów, sterowania o glikolu nie wspominając. Moja kotłownia ma 1,5 mkw.... "

    No i nawet tak się robi, aby choć 100W do sieci wepchać z tych 10 kWp jak jest słoneczko i w sieci jest blisko260V.
    Budować za taką kasę PV do grzania wody?
    Mało twórcze.

    No, ale chyba KONIECZNE jak nam wypasztecą zmienne co godzina ceny energii.
    https://www.youtube.com/watch?v=Jp_EbycEwko
    Zachciało się ludziskom kotłowni 1,5m2 ?
    Paneli na dachu tak 10 kWp ?
    - No to niech płacą!!!

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 06-04-2024 o 22:01
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.921

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Nie podjąłem jeszcze decyzji, która jest w sumie najtrudniejszą dla mnie - PC, czy gaz. Obecnie mam w mieszkaniu kocioł dwufunkcyjny, który przerywa i często puszcza trochę zimnej wody pod prysznicem.

    Zużycie to koło 4m3 na miesiąc w sumie. Czyli chyba mało. W domu będzie też wanna, ale mała.
    Jakie przewidujesz źródło ciepła dla ogrzewania domu?
    PC , gaz czy może inne?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.138
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oczywiście, że tak. Wystarczy, że z bufora nie ma odbioru ciepła i mechanizm jest dokładnie taki sam ja przy bezpośrednim podpięciu do podłogówki.
    Za to bufor oznacza wyższą temperaturę zasilania i niższy COP czyli droższą każdą kWh ciepła, niż przy bezpośrednim podpięciu do podłogi nawet, gdy idealnie mamy wysterowany odbiór ciepła z bufora.
    Do tego instalacja z buforem jest droższa, zajmuje więcej miejsca i trudniej ją wystarować.
    Opowiadasz... Co ma odbiór ciepła z bufora do ładowania zbiornika buforowego ciepłem przez pompę ciepła? Bufor jest ładowany zgodnie z histerezą sterownika pompy. Najczęstsza stosowana przez użytkowników dT wody w buforze wynosi 7 oC.
    ==
    Pompa ciepła + bufor to jeden układ (jeden obwód rządzący się swoimi prawami), natomiast pompa cyrkulacyjna (lub pompy cyrkulacyjne) obsługująca proces samego grzania poprzez grzejniki, to drugi układ, pracujący całkowicie niezależnie od pierwszego, (rządzący się swoimi prawami) obsługiwany przez zupełnie inne sterowniki, przy ogrzewaniu grzejnikowym o możliwie najmniejszej histerezie.
    Tylko taki pozwoli na optymalną dystrybucję ciepła. Ciepła kiedy trzeba i ile trzeba! Ania za mało ani za dużo.
    ==
    Ponadto. Nie Ciebie pytam Kaizen tylko Andrzeja...
    ==
    Proponowane rozwiązania powinny być maksymalnie uniwersalne, wówczas każdy ma możność wybrania odpowiadającej mu modyfikacji indywidualnej, dostosowanej do jego potrzeb, możliwości, trybu życia, posiadanej rodziny, planów na przyszłość etc.
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 07-04-2024 o 08:12
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.138
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Jeśli ktoś ma dość miejsca i go stać, prędzej czy później powinien pomyśleć o większym zbiorniku CIEPŁA, proponowanym przez Adama. (1000 litrów to raptem jeden metr sześcienny).
    W zależności od rozwoju sytuacji na rynku energii i dostępności do różnych paliw, zbiornik taki może "zbierać", magazynować ciepło pochodzące z różnych źródeł.
    Zbiornik taki powinien być zbudowany z materiału o długiej żywotności.
    Może w nim następować nawet nie docelowy lecz wstępny podgrzew wody, którą łatwo a zatem dużo taniej będzie można doprowadzić do pożądanej temperatury użytkowej w obwodzie cwu lub c.o..
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.813

    Domyślnie

    Taki bufor powiedzmy 6 tys litrów przyczepiony z boku budynku i grzany apelami wiatrakami co tam kto ma bo oddawanie do sieci po lipcu będzie stratą .

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaką masz temperaturę w łazienkach bez grzania w tym miesiącu?
    W tym przytoczonym czy w swoim ?

    Ja skończyłem grzać pod koniec marca o czym pisałem w innym temacie ( o grzaniu klimą ) . Za to sąsiad który grzeje 170m murowany dom ogrzewanie wyłączył na początku marca. Dom z podłogówką, reku i pompą, bardzo dużo przeszkleń. Ile ma w łazience nie wiem, wiem że moze ją ogrzewać czymś innym niż pompa gdy jest już wyłączone CO

    W mojej łazience od północy jest od 1 do 2 stopni mniej niż w części dziennej. Jak potrzeba to odpalam grzejnik ( tylko jak kąpiemy młodego ) . Dzisiaj w domu 23 , łazienka 21
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post

    W mojej łazience od północy jest od 1 do 2 stopni mniej niż w części dziennej. Jak potrzeba to odpalam grzejnik ( tylko jak kąpiemy młodego ) . Dzisiaj w domu 23 , łazienka 21
    A kilka dni temu, jak było chłodniej i pochmurnie ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Opowiadasz... Co ma odbiór ciepła z bufora do ładowania zbiornika buforowego ciepłem przez pompę ciepła? Bufor jest ładowany zgodnie z histerezą sterownika pompy. Najczęstsza stosowana przez użytkowników dT wody w buforze wynosi 7 oC.
    Dokładnie ten sam mechanizm jest przy buforze, co przy podłodze. Jak podłoga nie odbiera to taktuje tak samo, jak gdy bufor nie odbiera.


    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Pompa ciepła + bufor to jeden układ (jeden obwód rządzący się swoimi prawami), natomiast pompa cyrkulacyjna (lub pompy cyrkulacyjne) obsługująca proces samego grzania poprzez grzejniki, to drugi układ, pracujący całkowicie niezależnie od pierwszego
    Nie, nie całkiem niezależnie. Bufor przyjmie tyle ciepła, ile z niego ubędzie. A ile ubędzie to zależy, ile do budynku odda system grzewczy.

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Ponadto. Nie Ciebie pytam Kaizen tylko Andrzeja...
    Jak nie chcesz dyskutować z nikim innym, to pisz do niego na priva. To jest forum dyskusyjne.

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Proponowane rozwiązania powinny być maksymalnie uniwersalne, wówczas każdy ma możność wybrania odpowiadającej mu modyfikacji indywidualnej, dostosowanej do jego potrzeb, możliwości, trybu życia, posiadanej rodziny, planów na przyszłość etc.
    Uniwersalność ma swoją cenę. Ale też tak uważam. Dlatego mam zupełnie niezależne ogrzewanie każdego pomieszczenia. Do tego magazyn kilku tysięcy kWh ciepła do kozy. Do tego klima... Grzejnikami nie osuszysz. Nie ogrzejesz jak nie ma prądu... Naprawdę chcesz podcinać gałąź na której siedzisz?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ja skończyłem grzać pod koniec marca o czym pisałem w innym temacie ( o grzaniu klimą )
    [...]
    Jak potrzeba to odpalam grzejnik ( tylko jak kąpiemy młodego ) . Dzisiaj w domu 23 , łazienka 21
    To grzejesz, ale nie grzejesz...
    21* to dla mnie daleko niekomfortowe w łazience.

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.138
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie ten sam mechanizm jest przy buforze, co przy podłodze. Jak podłoga nie odbiera to taktuje tak samo, jak gdy bufor nie odbiera.
    Nieprawda.
    Ładowanie bufora następuje w zakresie zadanej histerezy sterownika PC np. temp. maksymalna bufora to 40 oC - do tej temperatury PC ładuje bufor i się wyłącza. Min. to 33oC - po zejściu temperatury w buforze poniżej minimum pompa startuje ponownie. W MIĘDZYCZASIE STOI.
    Układ PC plus sprzężony z nią, odpowiedniej wielkości zbiornik buforowy, jest układem grzanym niezależnie od poboru ciepła na obwód.
    Pobór ciepła na obwód reguluje sterowanie temperaturą pomieszczeń. Raz jest pobór ciepła z bufora, raz go nie ma wówczas gdy temperatura pomieszczeń osiągnęła zadaną...
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A kilka dni temu, jak było chłodniej i pochmurnie ?
    Strzelam, pewnie z 20
    Nie mam termometru w łazience, nie traktuję domu jak laboratorium i nie sprawdzam dziennie ile w jakim pomieszczeniu jest stopni.

    Grzeje dom klimą to wiadomo że do łazienki te ciepło nie dociera, więc dogrzewam grzejnikiem. Trwa to od 5 do 15 minut tylko podczas kąpieli młodego. My podczas kąpania puszczamy na tyle ciepłą wodę ze nie ma takiej potrzeby. W zimie oczywiście grzejnik chodził więcej. Gdybym grzał dom podłogą przy pomocy pompy to pewnie łazienka by była grzana cały czas, a teraz zwyczajnie mi szkoda grzać pomieszczenie COP1 w którym przebywamy po kilka, kilkanaście minut dziennie...
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To grzejesz, ale nie grzejesz...
    21* to dla mnie daleko niekomfortowe w łazience.
    Dogrzewam łazienkę, a to chyba co innego niż grzanie całego domu. Czas pracy grzejnika w łazience to 3 do 5h miesięcznie ( głównie w zimie) moc 1000W

    W bloku miałem cieplej w łazience bo szły przez nią piony z CO i nie dało się tego wyłączyć. Do załatwienia większości spraw 21 w łazience w zupełności styka, podnosimy tylko do kąpania dzieciaka. Po co trzymać w łazience 24'C przez całą dobe albo w ciągu dnia jak jesteśmy w pracy ?
    Ostatnio edytowane przez sito ; 07-04-2024 o 22:49
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Adamowi wcale nie przeszkadza trzymanie nawet kilku ton gorącego zładu grzanego gratis przez czas dowolnie długi.
    Adam pojmuje, że nie tylko na cele grzewcze potrzebna ciepła woda. Ne lubi myć łap (i reszty) w lodowatej wodzie.
    Adam wie i doświadczał nie raz, że domy przesadnie ocieplone zużywają więcej energii na chłodzenie niż na grzanie.
    Adam umie, jakby było trzeba, chłodzić ciepła wodą.
    Adam wogóle sporo pojmuje i ma wyobraźnię za to nie ma fiksacji funkcjonalnej.
    (Znaczy, że może pompką do roweru oganiać się od much czy wskazać kierunek)

    Adam M.
    U mnie to o czym piszesz załatwia bojler za 450zł i klima za 3000zł . Na około mnie większość buduje domy po 100-120m , nikt nie robi takiego rurowiska ani nie grzeje potem tony (lub więcej) wody. Nikt też nie ma solarów rurowych na dachu , musisz się obudzić , to nie lata 80 albo 90 gdzie nawet małe rodziny stawiały dom z trzema kondygnacjami a na ogrzewanie szło im od 5 do 10 ton węgla.
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Patrzysz, ale nie widzisz...
    Bojler i klima za darmo nie popracują.
    A zapowiada się zawierucha w kosztach energii.
    Poza tym, co Słoneczko podsyła.

    Ci od autek na baterię już popłakują.
    Ci od domu na prąd dopiero zapłaczą.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 07-04-2024 o 23:21
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    901

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Patrzysz, ale nie widzisz...
    Bojler i klima za darmo nie popracują.
    A zapowiada się zawierucha w kosztach energii.
    Poza tym, co Słoneczko podsyła.

    Ci od autek na baterię już popłakują.
    Ci od domu na prąd dopiero zapłaczą.

    Adam M.
    Bojler pracuje za 125-150 kWh miesięcznie

    Klima ( do chłodzenia ) w zeszłym sezonie była u mnie włączona kilka razy. Nie znam nikogo kto w nowym domu używa w lato cały czas klimy.

    Co do kosztów energii, z tym będzie szło powalczyć, trzeba tylko mieć odpowiedni dom . Na razie zaczynają płakać mieszkańcy bloków....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Nieprawda.
    Ładowanie bufora następuje w zakresie zadanej histerezy sterownika PC np. temp. maksymalna bufora to 40 oC - do tej temperatury PC ładuje bufor i się wyłącza.
    Dokładnie tak samo jak bufora w podłodze. A pojemność kilku(nastu) m3 betonu jest większa, niż nawet 1m3 wody.

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony