dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 67
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    No tam właśnie jest wybór grubości do 25 cm z fazą. Możliwe, że się jednak zmieniło od "moich czasów".
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 19-04-2024 o 21:52
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    659

    Domyślnie

    Aha, a odkleiliscie taka plyte? Czy Jedak warkocz nakładasz 10cm od krawędzi? I nie zawsze się on idealnie rozplaszczy.

    ... brak słów.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Producent pisze w instukcji jak kleić płyty i Swisspor twierdzi, że ma być obwodowo-punktowo. Przepisy p-poż też to zdaje sie określają. Wynajdujesz koło od nowa?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    659

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Producent pisze w instukcji jak kleić płyty i Swisspor twierdzi, że ma być obwodowo-punktowo. Przepisy p-poż też to zdaje sie określają. Wynajdujesz koło od nowa?
    No tak, wtedy dom spolonie całkowicie.
    Ale wypełnianie całej szczeliny jest ok? Mimo, że nie realne?

    Niesamowity problem z tym macie. Ja też mam spiedzielona w ten sposób elewacje.
    Poza cyrkulacja powietrza są jeszcze szczeliny na łączeniu z cokołem, belkami. Zdarzy się maleńka dziura do ściany.

    Pal licho tą cyrkulację. Owady tez to mogą wykorzystać. A kiedy odcięcia beda skuteczne ryzyko większych problemów jest minimalne.

    Ale nieee. Lepiej podważać pisząc dyrdymały. Albo wmawiać sobie. " ja mam dobrze" inni niech tez tak maja Jak ja.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-04-2024 o 13:33

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    No tak, wtedy dom spolonie całkowicie.
    Ale wypełnianie całej szczeliny jest ok? Mimo, że nie realne?

    Niesamowity problem z tym macie. Ja też mam spiedzielona w ten sposób elewacje.
    Poza cyrkulacja powietrza są jeszcze szczeliny na łączeniu z cokołem, belkami. Zdarzy się maleńka dziura do ściany.

    Pal licho tą cyrkulację. Owady tez to mogą wykorzystać. A kiedy odcięcia beda skuteczne ryzyko większych problemów jest minimalne.

    Ale nieee. Lepiej podważać pisząc dyrdymały. Albo wmawiać sobie. " ja mam dobrze" inni niech tez tak maja Jak ja.
    Do brzegu Gik, do brzegu: o co się Tobie rozchodzi?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    659

    Domyślnie

    Zacytuj gdzie napisałem, żeby nie pianowac wcale.
    Metoda obwodowa nie daje gwarancji pełnego odcięcia za plyta.
    A z punktu widzenia fizyki. Jest to znacznie istotniejsze niż wypełnienie szczelin między płytami.

    Na płocie dupa napisano a Jasiu drzazgę sobie wbił.

    Ogolnie wyszła z tego gowno burza. A to zwyczajnie dobra rada.
    Strach cokolwiek poradzić. Bo zaraz przylezie taki co tylko instrukcje czyta albo kaze skakać samemu z pistoletem. Z rzeczywistoscia nic wspólnego nie ma.
    A taki drugi powie,ze teraz to dom się spali.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 20-04-2024 o 14:02
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Zacytuj gdzie napisałem, żeby nie pianowac wcale.
    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    uzupełnienie szczelin na całej głębokości?
    Dobre sobie... 1 ekipa na 100 tak robi.
    Lepsza faza niż te 99% ekip.
    Przedstawiłeś to jako coś wyjątkowego. I żeby to zastąpić fazą. A to podstawa wymagana przez producenta.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Metoda obwodowa nie daje gwarancji pełnego odcięcia za plyta.
    Odcięcia czego? Daje gwarancję, że powietrze spod jednej płyty nie przemieści się w warstwie kleju pod drugą. A to podstawa. Jak ktoś buduje na cienką spoinę czy pianę spękany portoherm to owszem, może sobie w jego wnętrzu hulać i prawidłowe wykonanie termoizolacji nic na to nie poradzi.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A z punktu widzenia fizyki. Jest to znacznie istotniejsze niż wypełnienie szczelin między płytami.
    Co jest istotniejsze? Podasz pomiary czy wyliczenia tej fizyki?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ogolnie wyszła z tego gowno burza. A to zwyczajnie dobra rada.
    Co? Żeby nie pilnować ekipy? Czy żeby nie pianować? Czy żeby jakieś warkocze co którąś warstwę dawać?

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    659

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przedstawiłeś to jako coś wyjątkowego. I żeby to zastąpić fazą. A to podstawa wymagana przez producenta.
    Nie umiesz czytac ze zrozumieniem. Co nie pierwszy raz się Ci zdarza.
    99 ekip kiepsko wypełnia szczeliny. Wiec lepsza plyta z faza gdybyśmy trafili na tą kiepska ekipę.
    Oczywiście ta 1 ekipa zrobi jak nalezy. Wtedy to zbędny koszt..
    Juz rozumiesz?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Odcięcia czego? Daje gwarancję, że powietrze spod jednej płyty nie przemieści się w warstwie kleju pod drugą. A to podstawa. Jak ktoś buduje na cienką spoinę czy pianę spękany portoherm to owszem, może sobie w jego wnętrzu hulać i prawidłowe wykonanie termoizolacji nic na to nie poradzi.
    1. Nie znamy materiału na ściany.
    Ale nawet przy porotermie zwiększamy szczelność. Nawet dla mrówek, os. To nie szkodzi. Zwlaszcza gdy kosztuje 1 puszkę piany.
    2. Powietrze spad płyty? Czyli,że jak przenika do srodka przez plyte? I najważniejsze, żeby spod 1 do 2 nie wędrowało?
    A może powietrze przenika od dołu do góry? Między płytami...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co jest istotniejsze? Podasz pomiary czy wyliczenia tej fizyki?



    Co? Żeby nie pilnować ekipy? Czy żeby nie pianować? Czy żeby jakieś warkocze co którąś warstwę dawać?
    Konwekcja? Powietrze które się nie rusza jest nie złym izolatorem.
    A między płytami jeśli są one odcięte- powietrze nie będzie przepływać. Siatka i klej jest dość szczelna.

    Warto więc doszczelnic. Bo nawet najlepszej ekipie cos tam może nie wyjsc.
    A ekipę bierzesz po to aby stać im nad głową i pilnować.
    Ja z bogatej rodziny nie jestem. Nie miałem. Czasu ciagle ekip pilnować.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    99 ekip kiepsko wypełnia szczeliny.
    Podasz źródło? Bo czy wypełnia - to widać na pierwszy rzut oka. A że źle to skąd wiesz? Tak sobie wyobraziłeś?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale nawet przy porotermie zwiększamy szczelność. Nawet dla mrówek, os. To nie szkodzi. Zwlaszcza gdy kosztuje 1 puszkę piany.
    Co ma odcinać, jak nie ma na nią miejsca, bo przy klejeniu obwodowo masz tam klej?


    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    2. Powietrze spad płyty? Czyli,że jak przenika do srodka przez plyte? I najważniejsze, żeby spod 1 do 2 nie wędrowało?
    Powietrze między płytą a murem jest (no, chyba że ktoś naprawdę się przyłoży klejąc na grzebień). Od momentu przyklejania tam jest. Jak nie masz kleju po obwodzie, który to powietrze zamyka w tej przestrzeni, to może sobie wędrować. Gdy na zewnątrz zimniej, niż wewnątrz aż po dach zabierając ze sobą ciepło i wilgoć, która przy schładzaniu się skropli. A jakie wejdzie w jego miejsce? Nie ma idealnie szczelnego domu. I to nie tylko gdy ktoś przyoszczędzi na taśmach przyokiennych czy wybierze porotherm. Jak powietrze ma możliwość przemieszczania się w wolnych przestrzeniach w warstwie kleju, to zaciągnie (jak to komin) tymi nieszczelnościami zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A może powietrze przenika od dołu do góry? Między płytami...
    Przenika? Owszem. Również. Chociaż w kontekście przenikania to ważniejszy opór dyfuzyjny. Przez pianę sobie całkiem swobodnie śmiga para wodna nawet przy uwięzionym powietrzu. Dlatego obwodowo należy kleić klejem z worka.
    Ale tu mowa o konwekcji. Jak mur chłodzi, niż na zewnątrz to opada w dół. Jak grzeje, to ciąg kominowy ciągnie w górę.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Konwekcja? Powietrze które się nie rusza jest nie złym izolatorem.
    Dokładnie. Dlatego każdą płytę należy kleić obwodowo, żeby zamykać powietrze w jak najmniejszych przestrzeniach. Przecież na tym polega termoizolacja - każdy materiał izolacyjny ma gorszą lambdę, niż powietrze. To powietrze izoluje (lambda 0,025). Tylko chodzi o to, żeby uniemożliwić mu przemieszczanie się. Polistyren lity dla przykładu ma lambdę 0,16 - ponad 6x gorszą od powietrza.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A między płytami jeśli są one odcięte- powietrze nie będzie przepływać. Siatka i klej jest dość szczelna.
    Badałeś szczelność domu?


    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Warto więc doszczelnic. Bo nawet najlepszej ekipie cos tam może nie wyjsc.
    Dokładnie. Każdą płytę należy kleić obwodowo i zamykać powietrze w jak najmniejszych przestrzeniach. A nie "co którąś warstwę pojechać warkoczem przy ścianie i położyć płyty."

  11. #51

    Domyślnie

    Można murować ściany bez styropianu. Trzeba jedynie umieć myśleć i wyciągać właściwe wnioski.
    Dlaczego temat stosowania styropianu wnosi tyle zamieszania? ... bo jest to proteza, sybstytut zupełnie zbędny do tego, by mieć ciepły dom.

  12. #52

    Domyślnie

    A się narobiło
    Zdecyduje się chyba na Knaufa Etixx 20cm. Przeliczyłem jeszcze raz metry elewacji i wczesniej zapomniałem odjać otwory okienne i drzwi garażowe. Łącznie za styropian Knaufa wyjdzie mi teraz jakies 9500 zł (gdzie przy wczesniejszych wyliczeniach na swisspor wychodziło mi 11700). I przy starannym kładzeniu samemu bez pośpiechu nie powinno być najgorzej.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    659

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Można murować ściany bez styropianu. Trzeba jedynie umieć myśleć i wyciągać właściwe wnioski.
    Dlaczego temat stosowania styropianu wnosi tyle zamieszania? ... bo jest to proteza, sybstytut zupełnie zbędny do tego, by mieć ciepły dom.
    można zależy co chce się osiągnąć.
    Ostatnio rzeczywiście reklamują ściany 1 warstwowe.
    OK.
    A są nadroża 1 warstwe? Wieńce 1 warstwowe?
    Wylewki, progi pod okna drzwi 1 warstwowe?
    Chyba, że cofniesz je i użyjesz EPS lub XPS wtedy... może. Ale nie wiem jak to konstrukcyjnie się zepnie.

    Chyba, że mówisz o elewacji z pianki PIR lub wełny. To ok ale to też będą podobne dylematy bo technologie te też mają swoje bolączki.

    Każdą technologię trzeba przemyśleć.
    Wyciągnąć wnioski. bo instrukcja to pół sukcesu. Trzeba się do niej zastosować gdy robisz samemu. Albo zaufać, że tak właśnie się stało i masz robotę zgodnie ze sztuką zrobioną.
    Jeśli nie, to ciekawe praktyki mogą nieco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bubla. Np to o czym pisałem.

    Cytat Napisał arturpucz Zobacz post
    A się narobiło
    Zdecyduje się chyba na Knaufa Etixx 20cm. Przeliczyłem jeszcze raz metry elewacji i wczesniej zapomniałem odjać otwory okienne i drzwi garażowe. Łącznie za styropian Knaufa wyjdzie mi teraz jakies 9500 zł (gdzie przy wczesniejszych wyliczeniach na swisspor wychodziło mi 11700). I przy starannym kładzeniu samemu bez pośpiechu nie powinno być najgorzej.
    tak, staranne wykonanie to klucz do szczęścia
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  14. #54

    Domyślnie

    Będzie duza róznica pomiedzxy Etixx 22cm a innym 0.031 ale 22 lub 23cm? Czy jakośc pierszego zniweluje te różnicę?

  15. #55

    Domyślnie

    przy sredniej dobowej w Polsce 8 na plusie pchac wiecej niz 15cm to wg mnie fanaberia, ale kto bogatym zabroni. Juz widze ze i niektorym 20cm malo i 22 lub 23 cm wrzucaja, niedlugo i do 30cm dojdziecie. Jakies suwalki moze bym zrozumial, ale taki wroclaw czy opole w zyciu bym nie polozyl wiecej niz wymagaja warunki techiczne - swoja droga i tak wysrubowane w kwestii izolacyjnosci.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 20-04-2024 o 20:29

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    przy sredniej dobowej w Polsce 8 na plusie pchac wiecej niz 15cm to wg mnie fanaberia, ale kto bogatym zabroni. Juz widze ze i niektorym 20cm malo i 22 lub 23 cm wrzucaja, niedlugo i do 30cm dojdziecie. Jakies suwalki moze bym zrozumial, ale taki wroclaw czy opole w zyciu bym nie polozyl wiecej niz wymagaja warunki techiczne - swoja droga i tak wysrubowane w kwestii izolacyjnosci.
    Przy obecnych cenach energii 1 czy 2 tys wiecej to chyba nie jest zły pomysł. Może faktycznie 23 wezme. Niestety nie Etxxa bo nie mają takich grubości. 5 lat temu też nie mieli i wylądował zwykły Knauff 22cm.

  17. #57

    Domyślnie

    Akurat ja właśnie Suwałki 20 cm było w projekcie i tak też dam. A co do fanaberii dając więcej niż 15cm hmm, za jakiś czas może być ciekawie jak unia coraz bardziej dokręca śrubę względem termomodernizacji budynków

  18. #58

    Domyślnie

    Zalezybz czego ściana, przy betonie komórkowym wystarczy 15cm by spełnić warunki techniczne i to nawet niekoniecznie najniższa lambda. Projektant mógł i tam 30cm wpisać, różne głupoty wpisują. A gdybym bym tak zachowawczy w stosunku do działań unii to czemuż nie dać od razu dwa razy po 20cm? Wiadomo co im za dziesięć lat odbije?

    Mam nadzieję że macie w projektach wentylację z odzyskiem bo jeśli nie, to ta inwestycja w grube styro jak krew w piach

  19. #59

    Domyślnie

    Tak beton komórkowy, a wentylacja mechaniczna jest w planach, ale to pewnie na przyszły rok dopiero.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Można murować ściany bez styropianu. Trzeba jedynie umieć myśleć i wyciągać właściwe wnioski.Dlaczego temat stosowania styropianu wnosi tyle zamieszania? ... bo jest to proteza, sybstytut zupełnie zbędny do tego, by mieć ciepły dom.
    Jak sobie przypomnę naszą dyskusję o o parze wodnej mającej jakoby migrować z wewnątrz przegrody do środka, to o te Twoje "właściwe wnioski" trochę się obawiam
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony