dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Question Taras mobliny jako dach basenu, konstrukcja aluminiowa, proszę o wskazówki

    Witam.
    Dom stoi, basen poliestrowy wkopany, czas na zadaszenie.
    Ze względu na gabaryty działki i nowoczesną architekturę zamarzył mi się taras przesuwny/mobilny.
    Oczywiście ambicja mi nie pozwala kupić , planuję zmontować to sama, ok z małą pomocą
    Profile aluminiowe, łaczniki, przekroje, ugiecie, materiał wierzchni, wszystko obliczone.
    Pytanie mam odnośnie mechanizmu jezdnego: na przykładowych realizacjach w necie widać szynę aluminiową, cos jak V-slot, albo szynę stalową coś jak w bramie przesuwnej.
    Czy ktoś może mi podpowiedzieć jakie rolki/wózki? powinny być zamontowane, żeby ów taras ślizgał się w miarę gładko.

    Myślałam nad wózkami do bramy przesuwnej, ale w odwrotnym układzie: rolka zamocowana pod tarasem i szyna w nawierzchni utwardzonej/beton.
    Niestety nie mam info czy taki układ jest prawidłowy...

    Druga opcja to szyna aluminiowa jak na załączonym obrazku, ale co wtedy jeździ? rolka czy kółka jak w drzwiach przesuwnych? problem w tym, że drzwi przesuwne są podwieszone na górze i na prowadnicę dolną nie jest przekazywany cały ciężar a tu całość musi spoczywać na dolnym układzie...

    Proszę o porady, wskazówki i "wolne myśli"
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	basen 1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	467147  

  2. #2

    Domyślnie

    Przepraszam, ale chcesz zbudować basen na dachu i będziesz to robić przy napiętym budżecie? To oznacza tragiczny koniec twojego domu, jeśli nie czyjegoś życia. Czy masz pojęcie, jak ciężka może być woda? Po prostu instalując dużą wannę lub jacuzzi, należy wzmocnić konstrukcję znajdującą się pod nią. To jest zły pomysł 192.168.0.1 router login .
    Ostatnio edytowane przez mante ; 29-11-2023 o 23:17

  3. #3

    Cool

    Cytat Napisał mante Zobacz post
    Przepraszam, ale chcesz zbudować basen na dachu i będziesz to robić przy napiętym budżecie? To oznacza tragiczny koniec twojego domu, jeśli nie czyjegoś życia. Czy masz pojęcie, jak ciężka może być woda? Po prostu instalując dużą wannę lub jacuzzi, należy wzmocnić konstrukcję znajdującą się pod nią. To jest zły pomysł.
    Serio? :confused
    W pierwszym zdaniu jest napisane, że basen jest wkopany i czas na jego zadaszenie...

    Czytanie ze zrozumieniem to podstawa komunikacji.
    Meritum nie wyhaczyłeś, ale to ze napięty budźet, to sobie skądś dodałeś.
    Dzięki za uwagi, nawet jeśli dotyczą one mojej wiedzy o ciężarze wody

    Może ktoś, coś w temacie...?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.379

    Domyślnie

    Zadaszenie musi być typu stosunkowo lekkiego jako ożebrowanie z profili obudowane deską tarasową kompozytową.

    Moim zdaniem wmurowanie z obu stron basenu szyny do bramy przesównej będzie dobrym rozwiązaniem
    Kółka do bram najlepiej aby było ich 3 pary na jedno zadaszenie po 4 rogach i w środku.
    Najlepiej aby szyna była aluminiowa a zestawy kółek z tworzywa sztucznego.
    Ze względu na gromadzenie się w zamkniętym profilu bramowym brudu lepszym wyjściem była by szyna bramowa jezdna

    https://wadamsklep.pl/produkt/szyna-...-jezdnej-289i/

    Kółka do zadaszenia są wtedy typu rowkowego przystosowane do tego typu szyn

    https://allegro.pl/oferta/rolka-jezd...SABEgIYN_D_BwE

    Będzie to coś w stylu drzwi przesównych. W zależności od rozwiązania rolki dzwigają całe drzwi natomiast górą rolki tylko ograniczają ich wychył i tarcie.

    Szyna jest półokrągła więc chodzenie po niej nie stwarza problemu a mała powierzchnia styku rolki z szyną pozwoli na małe opory tarcia
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-11-2023 o 18:16
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki Mareks!
    I to jest pomocna odpowiedź!

    Konstrukcję planuje aluminiową, dość lekką, obudowa z lekkich płyt kompozytowych, albo właśnie z desek kompozytowych.

    Wielki ukłon za linki i zrozumienie tematu!

  6. #6

    Domyślnie

    @mata78m1 - odpowiedziałeś botowi

  7. #7

    Domyślnie

    ....Serio? :confused
    W pierwszym zdaniu jest napisane, że basen jest wkopany i czas na jego zadaszenie...
    ...
    @mata78m1 - odpowiedziałeś botowi

  8. #8

    Domyślnie

    szukalem jakiejs konkretnej podpowiedzi w tym temacie! super dzięki!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony