dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Zapowietrzenie się rury z wodą

    Witam. Czy istnieje jakaś możliwość szybkiego odpowietrzania lub zlikwidowanie tego problemu ?
    Studnia od domu oddalona jest około 200 metrów a różnica między domem a studnią to około 30 metrów czyli samo ciśnienie. Jest założony kosz z zaworem zwrotnym ciśnienie spada stopniowo. Nie brakuje w niej wody i rura pionowa nie wynurza się nad lustro wody

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1992 Zobacz post
    Jest założony kosz z zaworem zwrotnym ciśnienie spada stopniowo.
    Skoro ciśnienie spada to raczej zawór zwrotny nie trzyma...

  3. #3

    Domyślnie

    Spada bo jest za dużo powietrza w rurce. Po odkręceniu rury pionowej w studni miałem problemy z rozłączeniem bo się duże podciśnienie zrobiło.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1992 Zobacz post
    Spada bo jest za dużo powietrza w rurce. Po odkręceniu rury pionowej w studni miałem problemy z rozłączeniem bo się duże podciśnienie zrobiło.
    A skąd się bierze powietrze w rurze?
    Jeśli pompa nabije ciśnienie to w rurze powinna już być tylko woda. Jeśli potem pojawia się powietrze to któryś zawór nie trzyma. Sprawdź szczelność zaworów.

  5. #5

    Domyślnie

    Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem. Nie mam żadnej pompy.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1992 Zobacz post
    Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem. Nie mam żadnej pompy.
    Może faktycznie założyłem błędnie, że jest tam pompa. Ale czytam to kolejny raz i niestety nie potrafię zrozumieć jak ten układ wygląda bez pompy na podstawie tego opisu...

  7. #7

    Domyślnie

    Powiedz mi po co mi pompa jak między domem a studnią jest 30 metrów różnicy na wysokości

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Rozumiem, że ta studnia jest wyżej jak dom...
    200m dalej i 30 m wyżej?
    Byłoby 3 bary...no, prawie.
    Dziwne miejsce i dziwne objawy.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    200 metrów od domu i 30 metrów wyżej. Wczoraj zalałem na nowo rurę wodą i narazie się dobrze leje woda.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Rozumiem, że ta studnia jest wyżej jak dom...
    O tym nie pomyślałem...

    Byłoby 3 bary...no, prawie.
    pod warunkiem, że lustro wody jest te 30 m ponad domem... ale w studniach zazwyczaj lustro wody jednak bywa nieco poniżej poziomu gruntu

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Podejrzewam pierwszą warstwę wodonośną.
    Czyli tak ponad 2 bar.
    W szczelnym układzie nie powinno być problemów, chyba, że z jakiegoś powodu zawartość studni jest mocno napowietrzana.
    Wściekle dynamiczne przepływy w okolicy kosza ssawnego?
    Dałbym tam większy i zobaczył, czy problem ustąpi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    O tym nie pomyślałem...


    pod warunkiem, że lustro wody jest te 30 m ponad domem... ale w studniach zazwyczaj lustro wody jednak bywa nieco poniżej poziomu gruntu
    Na płaskim mieszkasz...
    W górach widywałem takie fikuśne układy.
    Nawet z taranem wodnym jeden gdzieś był...
    Wygodne, trwałe i bezobsługowe jak Natura i geologia pozwolą.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 16-04-2023 o 12:09
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.285

    Domyślnie

    Taranem wodnym było zasilane schronisko na Hali Szrenickiej. Oczywiście konstrukcja z początków XXw. (tak na oko, nikt przecież nie wiedział), działała jeszcze długo po 1945 roku. Coś miało być remontowane w latach 80', ale nie wiem jak się skończyło. https://polska-org.pl/4387758,foto.html?idEntity=527206 Na 2/3 od prawego narożnika budynku do krawędzi zdjęcia, na skraju lasu jest niewielkie spiętrzenie i z niego taranem zasilano schronisko. Dawno tam nie byłem... Tu zdjęcie zbiornika https://polska-org.pl/562300,Szklars...renickiej.html
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 24-04-2023 o 16:54 Powód: dopisek

  14. #14

    Domyślnie

    Witam. Znowu muszę zalać rurę bo zaczyna się kiepsko lać, myślicie że to przez kosz ? Skąd do cholery bierze się to powietrze ?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Powietrze jest rozpuszczone w wodzie.
    Nie widać go, ale jest.
    Po odkręceniu kranu obniżasz ciśnienie w tej rurze i powietrze wyłazi z wody.
    Przyjrzyj się, co się dzieje jak odkręcisz korek w jakiej gazowanej mineralce.
    Tu jest to samo.
    Szybki przepływ powinien "zabrać ze sobą" to co się wydzieli.
    Ogródek podlej albo ze dwa krany jednocześnie na chwilę otwórz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Jak się zaczyna kiepsko lać woda to próbowałem puszczać wodę nawet na 30 minut ale bez skutku.

  17. #17

    Domyślnie

    Instalacja jest nowa ma nie cały rok. Proszę o jakąś poradę, zalewałem rurkę pierwszy raz we wrześniu w tamtym roku drugi raz w kwietniu tego roku i teraz muszę iść ponownie. Jeszcze się leje ale chyba połowę z tego co po zalaniu

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Masz wyjątkową sytuację nigdy nie spotykaną w innych domach.

    W studni masz zanurzoną pionową rurę zakończoną zaworem zwrotnym z koszem ssawnym.
    Ta rura zagięta jest nieco pod poziomem gruntu w kierunku odpływu.
    Na tym kolanie, które jest najwyższym punktem układu, masz trójnik i zawór do zalewania - uruchamiania ukłdu.
    Od tego miejsca masz 200mb rury ciągle w dół.
    Ciśnienie hydrostatyczne (około 2 bar) na jej końcu, w domu, pozwala wodzie z tej rury wypływać.
    Jednak...
    Każde odkręcenie jakiegoś kranu powoduje spadek ciśnienia w rurze, aż do wywołania PODCIŚNIENIA w okolicy opisywanego kolana przy studni.
    A to oznacza odgazowanie płynącej wody. Powoli ale stale.
    Powietrze się zbiera w tym kolanie powoli przesłaniając światło rury i ograniczając przepływ.
    Co robić?
    Najprościej - pokochać tak jak jest i czasem zalewać, bo ten układ tak działa.

    Można spróbować ograniczyć występowanie tego zjawiska.
    Trzeba by na tej rurze co biegnie do domu wstawić w okolicy studni zawór zwrotny.
    Wstwiłbym go tak z 1 do 1,5m NIŻEJ W PIONIE od tego kolana.
    To będzie kilka metrów w bok od studni.
    Na tym zaworze zwrotnym będzie się zatrzymywało powietrze wydzielone na tych dalszych 200 metrach.
    To kolano przy studni w efekcie powinno być zawsze zalane i problem powinien ustąpić.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Super będę testować dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź

  20. #20

    Domyślnie

    Dzisiaj jak rozkręcałem rurę kolanko w studni to było takie podciśnienie że miałem problem w ogóle ściągać kolanko z rury mimo że było odkręcone i trzymało się tylko na uszczelce po wyciągnięciu kolanka było słychać jak zaciągało powietrze do rury.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony