dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Czyste powietrze- dobór kotła, a "pomocni" sprzedawcy

    Witam szanownych kolegów i koleżanki!

    Pora wyjść z cienia i włączyć się w dyskusje na forum. Im człowiek więcej czyta, tym mniej wie, więc może ktoś bardziej doświadczony się wypowie

    Otóż właśnie dostałem informację, iż przyznano mi dofinansowanie do wymiany kotła w moim budynku z lat `70. Przyznano mi całe 7000 złotych na tę inwestycję.
    Od razu może zaznaczę, że odwiedziłem dwa sklepy z kotłami i już mi się odechciało takich wycieczek.
    -"Ile pan ma metrażu do ogrzania"?
    - około 250 m2
    -"No to polecam taki piec 20 kW"
    -ale panie... zapotrzebowania mam nie całe 40W/m2
    -"Ale to nie szkodzi- patrz pan (pokazuje mi naklejkę na kotle) 6kW-20kW. Widzisz pan... jak pan potrzebujesz mniej to też będzie dobry bo sam sobie steruje, jak potrzeba to zmniejszy płomień. No i cały czas pan masz spory zapas mocy, bierz pan ten, bo PROMOCJA"

    Nie będę się rozwodził nad innymi cudownymi wywodami sprzedającego bo szkoda czasu. Do sedna.
    Jak już wspomniałem mam jednopiętrowy budynek z nieogrzewanym podpiwniczeniem i poddaszem. Grzeję dwie kondygnacje. Budynek z zewnątrz ocieplony 15 centymetrowym grafitowym styropianem, sufit piętra ocieplony 27,5 centymetra dobrej jakości wełną mineralną. Budynek przeliczyłem na ciepłowłaściwe z wynikiem http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5rrl

    W przyszłości będzie zamontowana fotowoltaika + panele do grzania wody. Z tego powodu kiedyś w piwnicy znajdzie się także bufor ciepła- około 2 tys litrów.

    Z obliczeń wynika, iż potrzebuję kotła około 14-16kW już z CWU. Zdecydowałem się na piec na ekogroszek, jednak mam problemy z wyborem dokładnej marki. Jaki byście polecili piec do mojego budynku?

    Piec będzie musiał mieć podajnik z prawej strony, oraz czopuch skierowany do góry (muszę wpiąć się pod komin znajdujący się z lewej strony kotła). Piszę, że czopuch u góry ponieważ mało znalazłem kotłów z wyjściem bezpośrednio w bok. Z uwagi na to, że będzie stał blisko ściany raczej nie możliwe będzie czyszczenie od boku pionowego wymiennika, więc skłaniam się ku poziomemu, choć gdyby nie było konieczności czyszczenia od boku to może być i pionowy (duża piwnica). Teraz zastawiam się najbardziej nad Ogniwem Eko Plus M 14 kW, a którymś z modeli Defro.

    Pomożecie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hecktor2 Zobacz post
    Z obliczeń wynika, iż potrzebuję kotła około 14-16kW już z CWU. )
    Jak to wyliczyłes? Pomijając dokladnosc ciepła wlasciwego z dodawania wychodzi 9,1+3 = 12,1 kW. Dlaczego 3 kW na cwu tez nie wiem, ale przyjmujac te 12,1 kW to ono rózni sie nieco od tych 14-16 kW

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Jedno co ci mogę doradzić to sprawa palnika , bierz taki który ma palnik technixa czyli sv-200 na obecne czasy najlepszy jaki może być bo spali wszystko i czysto , dziwi mnie tylko ten bufor do kotła podajnikowego ? jakieś dziwne połączenie i w sumie bezsensowne , a jeśli panele kiedyś to nie lepiej PC nawet monoblok ? toż tro da się kupić już za 8-9 tys i sam podłączysz , ten bufor to bez sensu .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak to wyliczyłes?
    Dla mnie tez to było nie logiczne. Przepisałem po prostu wartości ze strony cieplowlasciwe. Nie rozumiem tez dlaczego kotly sa różnej mocy skoro ogrzewaja ten sam budynek. Osobiscie myślę dokladnie tak jak Ty. Dodatkowo rowniez nie rozumiem dlaczego strona dodaje 3kW na CWU. Po prostu tyle zaklada, a ja jako laik przyjalem to bez przemyślenia. Czytałem gdzies jednak, ze CWU nie powinno być w ogóle brane pod uwage pod wzgledem mocy pieca, bo grzeje sie caly czas. Możesz mi powiedzieć o co w tym chodzi?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    (...) ten bufor to bez sensu .
    Tutaj akurat mój blad. O buforze myslalem od dawna, jednak po doczekaniu sie na dofinansowanie okazalo sie ze w malopolsce jest wyłącznie możliwość podajnikowca. Wczesniej chcialem wrzucic zwykly kociol spelniajacy norme 5. Wtedy to mialoby sens.

    Jeszcze sie nie zdążyłem przestawic z poprzedniego planu na nowy

  6. #6
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Co do dodatkowej mocy na CWU ja tego wcale nie doliczałem bo mam podłogówkę i kompletnie nie ma to sensu bo bezwład taki że nie da się tego nijako zauważyć , mam podajnikowiec 10kw Zębca który grzeje 160m2 plus CWU i w zasadzie on idzie maksymalnie do 65% swojej mocy w mrozy czyli jakieś 6,5kw .

  7. #7

    Domyślnie

    Jaki masz kocioł obecnie, ile spalasz opału w sezonie grzewczym?
    Iile spalasz w sezonie nie grzewczym?
    Twój dom, to 10KW to za dużo.
    Kocioł 10KW wystarcza na spalenie 5 ton groszku w sezonie. Spali wiecej, jeśli będzie potrzeba.
    Dlatego podaj w czym i ile spalasz węgla obecnie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jaki kocioł masz obecnie....
    mialem ogniwo 20kw. Zwykly smieciuch zasypowy. Co do spalania to ciężko mi dokladnie powiedzieć ponieważ:
    -w piecu bylo palone zarówno drewnem jak i weglem, mialem,
    -wczesniej grzalem tylko parter. W tym roku zrobilem ocieplenie ścian i poddasza. Dopiero od tego lub przyszłego roku będzie grzane drugie piętro.

    Ciężko więc dobrac piec na podstawie tego co bylo do tej pory grzane. Po prostu zaszlo wiele zmian. Gdy były mocne zimy to i szlo z 5 ton wegla, ale bylo to przepalane zarowno drewnem jak i miałem.

    Piec tak czy inaczej byl przewymiarowamy. Trzeba bylo kisic tak, ze po 12 latach szlag go trafil, co i tak myślę nie bylo zlym wynikiem jak na warunki w jakich pracowal. Piec skonczyl sie tamtej zimy i zostal awarynie zmieniony na 15kW SAS za chyba 700 zlotych.

    Czyli mowicie zeby w ogole nie doliczac CWU do mocy pieca?

  9. #9

    Domyślnie

    Max 12 KW 5 klasy.
    Ani kw więcej.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10

    Domyślnie

    Jakiś polecany kociolek tej wielkosci? Rozumiem, ze najlepiej rozgladac sie w przedziale 10-12 tak?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Pewnie nie masz możliwości bardziej czystego źródła niż eko-groszek?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    Szczerze powiem ze nie wiem. Nie bralem pod uwage pelletu i nie wiem czy program mi to obejmie. Jutro sie wszystkiego dowiem.

    Mozesz w skrocie powiedziec jakie sa roznice w tych paliwach?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    W dużym skrócie: ekogroszek to węgiel w postaci "groszku", pellet to sprasowane odpady drzewne.
    Anie jedno ani drugie nie jest eko.
    Ze spalania węgla jest dużo więcej tlenków siarki.
    Ale chyba nie masz możliwości technicznych i finansowych na gaz lub na pompę ciepła powietrze-woda?

    Powinny być dotacje na takie bardziej ekologiczne źródła ciepła.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14

    Domyślnie

    Niestety nie mam mozliwosci pompy ciepła, za duzy wydatek. I tak piec na dzis jest duzym obciążeniem zeby wylozyc kase na kupno pieca. Wykańczam poddasze i ciagle braki fomansowe.

    O gazie w mojej miejscowosci co najwyzej to pomarzyć mozna

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Dlatego właśnie napisałem że powinny być dotacje. Solidne dotacje.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16

    Domyślnie

    Węgiel w nowym domu to nieporozumienie. Pale węglem od lat ale powoli się mi odechciewa. Kotlownia węglowa tania tez nie jest.

  17. #17

    Domyślnie

    Po ile masz groszek?
    Groszek to także trochę syfu i także wieczny smród koło domu z komina.
    Może bufor i przejście na taryfę ass?
    Lub niższym kosztem sam prąd w g12w lub G13?
    U mnie aktualnie prąd w kosztach exploatacji wychodzi minimalnie drożej od gazu.
    No ale są różni sprzedawcy i różne ceny prądu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-06-2019 o 04:58
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #18
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Każdy próbuje krytykować grzanie ekogroszkiem a to ślepa uliczka bo kotły 5 klasy są naprawdę dobre i wydajne to raz natomiast polecanie pomp ciepła każdemu napotkanemu forumowiczowi to jest właśnie ta ślepa uliczka bo mało który starszy dom ma ogrzewanie podłogowe i stosowanie PC na kaloryferach to prosta droga aby mieszkać pod mostem , PC czy gaz nadają się do grzania niskotemperaturowego czyli to podłogówka a jeśli są kaloryfery to trzeba grzać wysoko czyli ekogroszek lub pellet bo koszt nie zabija aż tak bardzo jak inne .

    Jaki masz kocioł obecnie, ile spalasz opału w sezonie grzewczym?
    Iile spalasz w sezonie nie grzewczym?
    Twój dom, to 10KW to za dużo.
    Kocioł 10KW wystarcza na spalenie 5 ton groszku w sezonie. Spali wiecej, jeśli będzie potrzeba.
    Dlatego podaj w czym i ile spalasz węgla obecnie.

    nie wiem czy to pytanie było do mnie ale odpowiadam , mam dom z 1936 roku docieplony o powierzchni ponad 200m2 ale grzane jest 160m2 bezpośrednio a pośrednio reszta , kocioł Zębiec 10kw , spaliłem za cały sezon od września do teraz jakieś 2400kg przy temp wewnątrz 24 stopnie bo nie potrafię mieszkać w 21 stopniach tak już mam co zrobić .

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ależ węgiel to jest ślepa uliczka. Nie zauważyłem aby kotły 5 klasy miały wyższą sprwaność niż sprzedawane do tej pory, mają niższą emisję spalin - ale tutaj raczej sytuacja analogiczna do emisji spalin w samochodach - to jest fikcja na papierze wydrukowana w laboratorium. Końcowa emisja spalin i sprawność i tak zależy od tego co tam się wrzuci....
    Faktem jest że użytkownicy PC zasilający stare grzejniki mają wyższe zużycie niż przy ogrzewaniu podłogowym. Ale technicznie jest możliwa wymiana starych grzejników na klimakonwektory - gratis klimatyzacja latem. Tak więc pozostaje kwestia ekonomii - ale w starych budynkach jeśli już zaczynamy remont, to zacznijmy od termomodernizacjii.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  20. #20
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Tak zacznijmy od termomodernizacji , powiedz to babci 80-cio letniej na wsi a potem zaproponuj jej PC za 30 tys ale przedtem zaproponuj skucie podłóg i zrobienie podłogówki a na sam koniec musisz jej oznajmić że ty za to wszystko zapłacisz skoro tak fajnie potrafisz doradzać , jak ja lubię takie uproszczenia prawie akademickie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony