dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 127 z 129
Pokaż wyniki od 2.521 do 2.540 z 2565
  1. #2521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Strop gruby, niektórym słabo tłumi dźwięki uderzeniowe, w innym domu nie było tego problemu. Po co kombinować z Terivą, skoro jest monolit?

    Zdajesz sobie sprawę, że chłodzenie wiąże się z podwyższeniem wilgotności względnej ?
    Czy w takim razie jest jakaś zaleta terivy oprócz ceny?
    Kto upomina szydercę, ściąga na siebie hańbę, a kto strofuje niegodziwego, ten się plami.
    Nie strofuj szydercy, aby cię nie znienawidził; strofuj mądrego, a będzie cię miłował.
    Upomnij mądrego, a będzie mądrzejszy; poucz sprawiedliwego, a pomnoży swą wiedzę.

    -- Salomon

  2. #2522

    Domyślnie

    Moja mama w mieszkaniu ma chłodzenie sufitowe. Raczej nie można latem otwierać okien, bo wilgoć się skrapla na suficie. Poza tym jest super, chłodzenie delikatniejsze niż klima, brak hałasu.

  3. #2523
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jest pełno akolitów chłodzenia sufitem na YT, poszukaj tematu mat kapilarnych (którymi można też chłodzić). Nie chodzi tylko o przekraczanie punktu rosy, ale ogólnie o pogarszanie komfortu poprzez zwiększanie RH. Przy RH=90% to niby problemu nie ma dla zwolenników mat, ale dla mnie to po prostu chore rozwiązanie. Rozmawiałem przez dobrą godzinę kilka miesięcy temu z niejakim Ludomirem Dudą, który powiedział, że problem rozwiązuje się wentylacją .

    Ci ludzie, ponoć inżynierowie budownictwa, nie pojmują prostych zależności. Widocznie potrzeba habilitacji do odczytania wykresu Moliera. Nie daj się w to wpakować.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 26-02-2024 o 19:56
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #2524
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał redbrick Zobacz post
    Czy w takim razie jest jakaś zaleta terivy oprócz ceny?
    Można ułożyć we dwójkę, a potem zalać nadbetononem urobionym w betoniarce, bo potrzeba go dużo mniej niż w monolicie. Deskowania też jest dużo mniej (same podpory). Mam wrażenie, że terive robią jeszcze ludzie, którzy dostają do ręki gotowca kupionego w sieci, bo tam bardzo często są takie stropy. Te projekty są z poprzedniego wieku a że ludzie się nie znają, to robią jak w projekcie. A potem zdziwienie, że kroki słychać na parterze....
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #2525
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Moja mama w mieszkaniu ma chłodzenie sufitowe. Raczej nie można latem otwierać okien, bo wilgoć się skrapla na suficie. Poza tym jest super, chłodzenie delikatniejsze niż klima, brak hałasu.
    A jaki jest poziom CO2 w mieszkaniu Twojej mamy podczas takiego chłodzenia?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #2526

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A jaki jest poziom CO2 w mieszkaniu Twojej mamy podczas takiego chłodzenia?
    Nie wiem. Gdy tam jestem czuję się normalnie, choć zdaję sobie sprawę, że wentylacja grawitacyjna wtedy nie działa (ale nie działałaby też przy chłodzeniu klimą). Czasem pojedyncze okna są uchylone, to nie wywołuje wykraplania wody na suficie.

  7. #2527
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Gdy tam jestem czuję się normalnie, choć zdaję sobie sprawę, że wentylacja grawitacyjna wtedy nie działa (ale nie działałaby też przy chłodzeniu klimą).
    Przy chłodzeniu klimą niezależnie od tego, czy wentylacja działa, czy nie wilgoć nie wykrapla się na suficie czy ścianach, tylko w klimie i zostaje odprowadzona.
    A w upały zmniejszenie wilgotności względnej poprawia komfort nawet przy tej samej temperaturze (innymi słowy 26*@90% wilgotności to masakra, a przy 40% jest całkiem znośne.



    I dlatego chłodzenie bez wykroplenia pary wodnej nie jest dobre. A ograniczenie wentylacji żeby się nie skraplało nie ma sensu, bo wilgoć w domu produkujemy więc nawet bez dopływu powietrza z zewnątrz będzie rosła. Przy nie działającej wentylacji to jeszcze wzrost stężenia CO2 (i nie tylko) zdrowe ani przyjemne nie jest.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-02-2024 o 08:51

  8. #2528

    Domyślnie

    Klimatyzacji używam od kilkunastu lat, również w obecnym domu i polskim klimacie. Wykraplanie wody w klimatyzacji wynika z tego, że przepuszczasz ciepłe wilgotne powietrze przez bardzo chłodny, a wręcz lodowaty wymiennik ciepła, różnica temperatur jest znaczna a zmiana gwałtowna. Jeśli przy chłodzeniu sufitowym mówimy o powiedzmy 18 stopniach temperatury sufitu przy 26 stopniach pomieszczenia (co osobiście uważam za komfortowe) to zastanawiam się czy dalej dochodziłoby do wykraplania, a jeśli tak, to przy jakiej wilgotności. Oczywiście przy włączonej wentylacji mechanicznej. Dni, w których faktycznie potrzeba klimatyzacji jest w Polsce dosłownie kilka w ciągu roku.

    Bardziej niż wykresy interesuje mnie doświadczenie w polskim klimacie przy używaniu tego rozwiązania. @humidorek, czy możesz więcej napisać o instalacji u Twojej rodzicielki i ich opinii?
    Kto upomina szydercę, ściąga na siebie hańbę, a kto strofuje niegodziwego, ten się plami.
    Nie strofuj szydercy, aby cię nie znienawidził; strofuj mądrego, a będzie cię miłował.
    Upomnij mądrego, a będzie mądrzejszy; poucz sprawiedliwego, a pomnoży swą wiedzę.

    -- Salomon

  9. #2529
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał redbrick Zobacz post
    Jeśli przy chłodzeniu sufitowym mówimy o powiedzmy 18 stopniach temperatury sufitu przy 26 stopniach pomieszczenia (co osobiście uważam za komfortowe) to zastanawiam się czy dalej dochodziłoby do wykraplania, a jeśli tak, to przy jakiej wilgotności.
    Sorry, bez wykresów trudno będzie wytłumaczyć.

    Poszukaj stacji pogodowej ze swojej okolicy. Weźmy taki przykład z mojej okolicy (https://www.meteo.waw.pl/hist.pl).


    I teraz wyciągamy wykres Molliera i wychodzi, ze takie "niepozorne" 40% wilgotności przy 34*C oznacza punkt rosy 18,49*. Czyli skraplałoby się nawet, gdybyśmy nie dokładali w domu wilgoci bytowej (a dokładamy przecież).

    Do tego dochodzi kwestia mocy takiej małej różnicy temperatur i bez wymuszonego ruchu powietrza. Klimatyzator ma nie tylko znacznie niższą temperaturę wymiennika, ale też pomimo niewielkich rozmiarów ma dużą powierzchnię wymiany i wymuszony przepływ powietrza.
    I to, o czym już pisałem - czyli wpływ wilgotności powietrza na komfort. Bo te 45%@34*C po schłodzeniu nawet do 25* to już 67% wilgotności, dokładamy zyski i robi się klimat piwniczny. Owszem, chłodniej jest - ale przez wilgoć ani to takie przyjemne, ani zdrowe.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	UpałKlimaWilgotność.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	59,1 KB
ID:	468307  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-02-2024 o 10:10

  10. #2530
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Można ułożyć we dwójkę, a potem zalać nadbetononem urobionym w betoniarce, bo potrzeba go dużo mniej niż w monolicie. Deskowania też jest dużo mniej (same podpory). Mam wrażenie, że terive robią jeszcze ludzie, którzy dostają do ręki gotowca kupionego w sieci, bo tam bardzo często są takie stropy. Te projekty są z poprzedniego wieku a że ludzie się nie znają, to robią jak w projekcie. A potem zdziwienie, że kroki słychać na parterze....
    Nigdy nie spotkałem inwestora, który by zmieniał terivę na monolit. Zawsze odwrotnie. Cena za zbrojenie swoje robi a na dodatek łatwo je spieprzyć, jeśli czas goni, kierbud "niewidzialny" a inwestor niekumaty i przyjmuje tekst "tynk i tak te druty przykryje"

    Wybrałbym filigran. Na zachodzie to norma przy monolitach, tyle że tam każda budowa ma dźwig...a przynajmniej te, które widziałem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #2531

    Domyślnie

    Cytat Napisał redbrick Zobacz post
    Bardziej niż wykresy interesuje mnie doświadczenie w polskim klimacie przy używaniu tego rozwiązania. @humidorek, czy możesz więcej napisać o instalacji u Twojej rodzicielki i ich opinii?
    Aż zadzwoniłem do niej właśnie specjalnie
    Instalacja chłodząca to rurki w suficie, tak zrobił deweloper ok 15 lat temu, działa automatycznie cały sezon (termostaty strefowe w pokojach). Woda skrapla się jak pisałem tylko gdy w gorącym dniu otworzy się dużo okien/drzwi balkonowe, przy uchylonych nie skrapla się. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli wiadomo - latem nie działa), mimo to ani ja, ani ona nie odczuliśmy tam braku komfortu cieplno-wilgotnościowego (ja szybko wyczuwam nadmiar co2, więc zwykle pierwszy uchylam okno). Wadą jest utrudnienie przy przestawianiu ścian (strefy pomieszczeń nie zawsze pokrywają się wtedy), ale to tak samo, jak z ogrzewaniem podłogowym. Moja mama za wadę uznaje też to, że czuje chłód na ramionach.

  12. #2532
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Wybrałbym filigran. Na zachodzie to norma przy monolitach, tyle że tam każda budowa ma dźwig...a przynajmniej te, które widziałem.
    Nie wszystko co z Zachodu jest dobre
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #2533

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie wszystko co z Zachodu jest dobre
    Akurat w temacie filigrana rozmawiałem ostatnio ze znajomym GW. Jego feedback był mniej więcej taki, że filigran jest zaskakująco łatwy do zrobienia dobrze. Jakość stropu od spodu jest tak dobra, że jeśli lubisz industrialny klimat to nie musisz robić dodatkowego podwieszanego sufitu. Do tego czas wykonania jest mega szybki.
    Kto upomina szydercę, ściąga na siebie hańbę, a kto strofuje niegodziwego, ten się plami.
    Nie strofuj szydercy, aby cię nie znienawidził; strofuj mądrego, a będzie cię miłował.
    Upomnij mądrego, a będzie mądrzejszy; poucz sprawiedliwego, a pomnoży swą wiedzę.

    -- Salomon

  14. #2534

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Aż zadzwoniłem do niej właśnie specjalnie [...]
    Super, dzięki serdecznie za tą informację, to jest mega cenny feedback. A wiesz może na jaką temperaturę mają ustawione termostaty (i może jeśli mają takie informacje to jaką temperaturę miewa sufit w te gorące dni?)
    Kto upomina szydercę, ściąga na siebie hańbę, a kto strofuje niegodziwego, ten się plami.
    Nie strofuj szydercy, aby cię nie znienawidził; strofuj mądrego, a będzie cię miłował.
    Upomnij mądrego, a będzie mądrzejszy; poucz sprawiedliwego, a pomnoży swą wiedzę.

    -- Salomon

  15. #2535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał redbrick Zobacz post
    Do tego czas wykonania jest mega szybki.
    I to jego jedyna zaleta. Chociaż wcale nie tak mega w porównaniu do monolitu. Zastępuje na dobrą sprawę część szalowania i część zbrojenia dolnego (dalej trzeba szalować i zbroić wieńce i podeprzeć całość). U mnie szalowanie i zbrojenie monolitu trwało 8 dni roboczych. Ale to zbrojenie górne i dolne, do tego razem z tym były szalowane i zbrojone wieńce (co przy filgranie też trzeba doliczyć) oraz zazbrojone i zaszalowane taras i ganek. Więc tak by liczył, że przy filgranie byłoby może ze 2 dni robocze zaoszczędzone.
    Betonu trzeba wlać na niego tyle samo, co na szalunek przy stropie monolitycznym.
    Masz wyraźne łączenia płyt. Czy to komuś się podoba - de gustibus. Monolit szalowany płytami szalunkowymi wygląda jak płyty betonu architektonicznego.

  16. #2536
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Betonu trzeba wlać na niego tyle samo, co na szalunek przy stropie monolitycznym.
    Mam filigrana nad piwnicą, grubość całości to 16 cm. Sam filigran ma jakieś 5 cm. Czyli co, mógłbym zrobić strop monolityczny o grubości 11 cm?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #2537
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mam filigrana nad piwnicą, grubość całości to 16 cm. Sam filigran ma jakieś 5 cm. Czyli co, mógłbym zrobić strop monolityczny o grubości 11 cm?
    Do 6m rozpiętości może mieć nawet 10cm. Typowo ok. 15 cm. Filigran też ma typowo ok. 15cm nadbetonu.

  18. #2538
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do 6m rozpiętości może mieć nawet 10cm. Typowo ok. 15 cm. Filigran też ma typowo ok. 15cm nadbetonu.
    To ja bym chciał zobaczyć ten strop o grubości 10 cm.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #2539

    Domyślnie

    Czy na filigranie można byłoby robić też chłodzenie sufitowe?
    Kto upomina szydercę, ściąga na siebie hańbę, a kto strofuje niegodziwego, ten się plami.
    Nie strofuj szydercy, aby cię nie znienawidził; strofuj mądrego, a będzie cię miłował.
    Upomnij mądrego, a będzie mądrzejszy; poucz sprawiedliwego, a pomnoży swą wiedzę.

    -- Salomon

  20. #2540
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Można, na kilka sposobów. Ale zastanów się, czy chcesz półśrodek sobie instalować.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 127 z 129

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony