Może jeszcze parę słów o wentylacji mechanicznej, na początku budowy zakładałem wentylację grawitacyjną, ale w trakcie budowy kiedy informacji przybywało, zdecydowałem się na wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, decyzja została podjęta już po wybudowaniu ciągów wentylacyjnych, ale i tak w tym miejscu musiały być kominy do kominka i kotła więc po prostu doszły tylko 3 kanały, teraz służą do przeprowadzenia instalacji neta oraz sat, jeden będzie wykorzystany jako wyrzutnia z rekuperatora.
Wracając do samej wentylacji mechanicznej, całość wyszła mnie około 6000 zł, myślę że za te pieniądze można się na takie rozwiązanie zdecydować, są też ważniejsze względy, jako że całość stawiałem sam dla siebie, robiłem to dokładnie unikając mostków termicznych, i stosując w miarę dobre ocieplenie, co na pewno zwróci się w trakcie użytkowania, biorąc to pod uwagę wyszła szczelna konstrukcja i aż się prosiło o wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Ceny takich instalacji w firmach z dobrą centralą i robocizną to koszt około 12 tys ale są też firmy które inkasują po ponad 20 tys, co wg mnie jest wielką przesadą.
Dla mnie nawet cena 10-12 tys to było nieporozumienie, dlatego postanowiłem zrobić całość własnymi rękami, oraz lekturą forum.
Dobrym rozwiązaniem są kanały elastyczne, super sie je układa mają średnice 75 mm dlatego można je łatwo ukryć w ociepleniu, do tego są ciągłe nie mają łączeń, więc sprawa układania jest banalnie prosta.
Pozostała kwestia zakupu centrali, są centrale które kosztują około 1500-2500 z, jednak coś za coś, albo niska cena i duże zużycie prądu + mała wydajność, albo centrala za 5-6 tys i lepsze parametry.
Założyłem sobie że nie wydam więcej niż 3000 zl, zacząłem wysyłać zapytanie do firm, o centrale powystawowe, lub po testach albo targach i znalazłem w Warszawie, firmę, która coś takiego mogła mi sprzedać, nie zastanawiając się wsiadłem w auto, 300 km i już jestem w stolicy.
Zakupiłem centrale brookvent aircycle 1.1. nie dość że ma ona dobre parametry, małe zużycie prądu to jeszcze ma wydajność dobraną do naszego domu.
Polecam zatem szukać i nie poddawać się, jak się tylko chce, wszytko można załatwić i nie zostać z pustym portfelem.