dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 765 z 766
Pokaż wyniki od 15.281 do 15.300 z 15302
  1. #15281

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Odpowiadam na poziomie na jakim jestem atakowany, jestem przeciwnikiem archaicznych systemów grzewczych i nie przyklaskuję marnowaniu energii cieplnej w postaci gazu jaką się tutaj chwalą i podklepują forumowicze. Jestem forumowiczem od 21 lat gdybyś nie zauważył i nie muszę dużo pisac aby mieć tyle postów. Najfajniejsze jest w tym wszystki to że to realia i ksozty uzywania gazu zbanują ciebie i ciekawe czym wtedy blyśniesz no raczej nie intelektem.
    Ten archaiczny (jak to nazwałeś) system grzewczy do dzisiaj jest dotowany, jako ekologiczne rozwiązanie, mało tego, jeszcze kilka lat wstecz (kiedy ja zaczynałem budowę w 2016 roku), był wręcz narzucany, jako jedyne słuszne rozwiązanie (obok wchodzących powoli pomp ciepła, które obecnie rugują piece gazowe, ze względów politycznych, nie ekonomicznych). Ponadto pompy ciepła nie w każdym przypadku są opłacalne dla inwestującego, a w przypadku Polski, gdzie prąd wytwarzany jest z węgla, nie są również Eco. Natomiast jeśli miałoby dojść do tego zainstalowanie fotowoltaiki, która przy obecnym systemie rozliczania jest ślepą uliczką, zwrot inwestycji w moim przypadku nigdy nie nastąpi. Nawet jeśli w moim przypadku gaz zdrożej 2-krotnie, i tak nie będzie się opłacało wymienić tego archaicznego systemu. Gdzieś jest granica absurdu, ale nie wszyscy chcą to przyjąć do wiadomości. Dobrego dnia
    parterówka 130 m2, 20 cm styropianu na podłodze, 20 cm na ścianach, 35 cm na stropie, podłogówka 100%, Rekuperator Zehnder Comfoair 350, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW

  2. #15282
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanuszIgrażyna Zobacz post
    Ten archaiczny (jak to nazwałeś) system grzewczy do dzisiaj jest dotowany, jako ekologiczne rozwiązanie, mało tego, jeszcze kilka lat wstecz (kiedy ja zaczynałem budowę w 2016 roku), był wręcz narzucany, jako jedyne słuszne rozwiązanie (obok wchodzących powoli pomp ciepła, które obecnie rugują piece gazowe, ze względów politycznych, nie ekonomicznych). Ponadto pompy ciepła nie w każdym przypadku są opłacalne dla inwestującego, a w przypadku Polski, gdzie prąd wytwarzany jest z węgla, nie są również Eco. Natomiast jeśli miałoby dojść do tego zainstalowanie fotowoltaiki, która przy obecnym systemie rozliczania jest ślepą uliczką, zwrot inwestycji w moim przypadku nigdy nie nastąpi. Nawet jeśli w moim przypadku gaz zdrożej 2-krotnie, i tak nie będzie się opłacało wymienić tego archaicznego systemu. Gdzieś jest granica absurdu, ale nie wszyscy chcą to przyjąć do wiadomości. Dobrego dnia
    Co było i co będzie narzucane to nie ma znaczenia jezeli nie mysli się przyszłosciowo. Kiedy budowalem dom w 2003 roku świadomie zrezygnowałem z gazu i centralnego ogzrewania i to było bingo. Takie ogzreewanie nie dość że zwiększylo by mi kredyt to musiałbym z pewnoscią co najmniej raz wymienić kocioł i ponsić koszty eksploatacji, To byłyby zmarnowane pieniadze. Pradem wyszło taniej.
    w osttanich 5 latach założyłęm nowy bojler cwu 300 l z powietrzną pompą ciepla oraz klimatyzator i PV jednoczesnie dociepliłem słabe elemnety w domu i obecnie całkowite zapotzrebowanie na ciepło to 3000 kwh i 2000 kwh na pozostałe cele.

    Czasy i realia się zmieniają oraz definicja domu i jego powierzchnia. A to dopiero początek zmian. Żadne żródło ciepła nie jest tanie ale jest sposób aby dom był tani w utrzymaniu po prostu trzeba zbudowac dom pasywny i żadne ceny ewentualnego dogrzania nie będą potzrebne.

  3. #15283

    Domyślnie

    nie wiem jakie były ceny gazu na przestrzeni 20 lat, ale ja wiem że jakbym grzał prądem przez ostatnie 5 lat to wyszłoby dużo drożej
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  4. #15284

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    nie wiem jakie były ceny gazu na przestrzeni 20 lat, ale ja wiem że jakbym grzał prądem przez ostatnie 5 lat to wyszłoby dużo drożej
    Eee bajki odpowiadasz.
    Prąd dopiero 2 lata temu wystrzelił w górę.
    Właśnie od wtedy mam pv.
    Za ogrzewanie domu płaciłem, co prawda tania chińska pompą, nie więcej jak 600zł na rok.
    Także Twój wskaźnik o torbach przez 5 ostatnich lat, nie jest prawidłowy.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #15285
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    270
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanuszIgrażyna Zobacz post
    ..... gdzie prąd wytwarzany jest z węgla, nie są również Eco. ......
    Byłbyś tak dobry i rozwinął myśl ?
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  6. #15286
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    nie wiem jakie były ceny gazu na przestrzeni 20 lat, ale ja wiem że jakbym grzał prądem przez ostatnie 5 lat to wyszłoby dużo drożej
    Jeżeli odniesiemy to do samych kosztów eksploatacyjnych to masz rację. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę również koszt budowy konkretnego systemu grzewczego to już niekoniecznie. Centralne wodne+kotłownia wyjdą zdecydowanie drożej niż klimayzator i kilka grzejników elektrycznych+bojler.

  7. #15287
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Klimatyzator, pompa do CWU, grzejniki.

    No to może podasz koszty i porównamy ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #15288
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Klimatyzator, pompa do CWU, grzejniki.

    No to może podasz koszty i porównamy ?
    można od 6 tys się zmiescić a górnej granicy to jak ze wszystkim nie ma. Martwię się zmianami wymogów energetycznych i cen gazu zwłaszcza dodatkowych opłat emisyjnych ma to być ok 1300 zł w pierwszym roku, bo mam również w drugim domu gaz i nie bardzo wiadomo czym to zastapić No nie poprawi to raczej ołącalności, ale prąd jest drogi. Jedyne co można zrobic to zmniejszyć zużycie do absolutnego minimum i modlić się że zanim prosument się skonczy to będziemy mieli jeszcze cieplejszy klimat.

  9. #15289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    można od 6 tys się zmiescić a górnej granicy to jak ze wszystkim nie ma..
    Konkret:
    Klimatyzator -
    Pompa do CWU -
    Grzejniki -
    Robocizna -
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #15290
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Konkret:
    Klimatyzator -
    Pompa do CWU -
    Grzejniki -
    Robocizna -
    Klimatyzator 3 tys
    grzejniki 2 tys
    bojler 1 tys
    to są ceny z robocizną

  11. #15291
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jaką pompę do CWU kupiłeś i zamontowałeś za 1tyś zł z robocizną ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #15292
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jaką pompę do CWU kupiłeś i zamontowałeś za 1tyś zł z robocizną ?
    w tym przykładzie jest bojler

  13. #15293
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    benek161

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-301
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Konkret:
    Klimatyzator -
    Pompa do CWU -
    Grzejniki -
    Robocizna -
    Podam na swoim przykładzie:
    Klimatyzator - 3tys
    Pompa do CWU - 6tys (z zasobnikiem 250l)
    Grzejniki - kable w wylewce 3 tys
    Robocizna - 0 (sam montowałem)
    Suma: 12tys

  14. #15294
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał benek161 Zobacz post
    Podam na swoim przykładzie:
    Klimatyzator - 3tys
    Pompa do CWU - 6tys (z zasobnikiem 250l)
    Grzejniki - kable w wylewce 3 tys
    Robocizna - 0 (sam montowałem)
    Suma: 12tys
    To już wersja deluxe ale cena ok. Moze ktoś poda koszt centralnego kotłowni komina i co tam jeszcze trzeba

  15. #15295
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    912

    Domyślnie

    U mnie :

    1x klima 3000
    2x grzejnik 1000
    1x bojler 450
    1x koza , rury, komin 6000

    Mam jeszcze w podłodze rurki wodne za 6000 które na razie czekają na lepsze czasy . Kotłownia to pomieszczenie 1,5m kwadratowego. Bojler zostanie w najbliższym czasie wymieniony na większy a całość zasili bardzo mała instalacja PV z baterią 5kWh. Po tym zabiegu planowane jest zejście zużycia z 5000kWh na 3000kWh.

    Na upartego w małym domu system grzewczy może kosztować tyle co klima, 2 lub 3 grzejniki i bojler za kilka stówek. Powiedzmy 5000zł
    Koza w naszym przypadku to fanaberia ale nie żałujemy jej posiadania. Zawsze trochę darmowej energii wleci do domu a sam ogień lubimy. Jak zabronią bedzie juz dawno spłacona. Najbardziej żałuje braku rekuperacji, ale to ogarniemy przy pierwszym remoncie-malowaniu bo dom jest szkieletowy a strych pusty...
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  16. #15296
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    w tym przykładzie jest bojler
    Ale kupiłeś pompę, więc proszę o podanie całościowych kosztów systemu grzewczego, dzięki któremu zużywasz "3000kWh na ogrzewanie i 2000kWh" na pozostałe cele"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #15297
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    912

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale kupiłeś pompę, więc proszę o podanie całościowych kosztów systemu grzewczego, dzięki któremu zużywasz "3000kWh na ogrzewanie i 2000kWh" na pozostałe cele"
    Dostał na nią dotację ale nie pamiętam kwoty
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  18. #15298
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale kupiłeś pompę, więc proszę o podanie całościowych kosztów systemu grzewczego, dzięki któremu zużywasz "3000kWh na ogrzewanie i 2000kWh" na pozostałe cele"
    pcuw kosztowała 2400+600 montarz w 2016 roku
    To że zużywam mało to jeszcze docieplenie 1 sciany i komina to zaoszczedza ponad 1000 kwh rok

  19. #15299
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Dostał na nią dotację ale nie pamiętam kwoty
    owszem 2400

  20. #15300
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    pcuw kosztowała 2400+600 montarz w 2016 roku
    To że zużywam mało to jeszcze docieplenie 1 sciany i komina to zaoszczedza ponad 1000 kwh rok
    No to już się zrobiło 9 tysięcy, za system, którego osobiście nie chciałbym nawet za połowę tej ceny (ogrzewanie nadmuchowe, wcześniej grzejniiki, bojler CWU grzane z COP=1 przez kilkanaście lat(

    W dodatku wiesz- 3000kWh na ogrzewanie i CWU, oraz to 2000kWh na prąd bytowy to naprawdę skrajna oszczędność.
    Może jeszcze trochę brakuje do amisza, ale nie każdy chce tak żyć.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 765 z 766

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony