dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 77
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    217

    Domyślnie

    Dokladnie tak. Utarlo sie bledne przekonanie, a w rzeczywistosci bedzie "ciut korzystniej".
    Ciekawe czy tak samo bedzie na nowych zasadach, o ile wejdzie w zycie ta zmiana na 30% z 20%...

    Tez czekam na pierwsza wyplate, powinna wpasc na konto do konca lipca.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    Dokladnie tak. Utarlo sie bledne przekonanie, a w rzeczywistosci bedzie "ciut korzystniej".
    Ciekawe czy tak samo bedzie na nowych zasadach, o ile wejdzie w zycie ta zmiana na 30% z 20%...

    Tez czekam na pierwsza wyplate, powinna wpasc na konto do konca lipca.
    Jak Wy to robicie że macie depozyt z przed 12 miesięcy ?
    Ja patrząc nawet gdybym nie ładował aut elektrycznych to to co bym nadprodukował latem to... zjadłbym już 3 mięsąca zimowego jeśli cena prądu ma stosunek 1:4 (25gr vs 1zł)

  3. #23

    Domyślnie

    Mieć jeszcze nie mam (instalacja od początku zeszłego roku) stąd źle napisałem o tych 20% ale za góra 2, 3 miesiące coś tam powinno zostać wg tego co widzę w depozycie. Wcześniej stawki były wyższe.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    217

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Jak Wy to robicie że macie depozyt z przed 12 miesięcy ?
    Ja patrząc nawet gdybym nie ładował aut elektrycznych to to co bym nadprodukował latem to... zjadłbym już 3 mięsąca zimowego jeśli cena prądu ma stosunek 1:4 (25gr vs 1zł)

    Cytujac siebie z innego topicu:

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    Jeszcze dla zainteresowanych, otrzymalem szczegolowe rozliczenie depozytu.
    Te dane sa w Tauronie, mozna wnioskowac w kazdym momencie, udostepniaja w 48h, ale na fakturach ich nie bedzie bo cytat "nie ma takiego obowiazku ustawowego".

    U mnie instalacja pv w sumie pod auto elektryczne, ale jeszcze nie wjechalo do garazu, bo budowa garazu ma prawie rok opoznienia life is brutal
    Ostatnio edytowane przez Maniek82r ; 12-05-2024 o 09:55
    Pełne piętro - "skosy to zło"!
    Nowoczesna kostka 11,1x8,9 na płycie fundamentowej - 20cm Xps pod spodem;
    Pow. użytkowa 145m2;
    ściany 20cm styro 0.36;
    strop 40cm styro 0.36;
    dach dwuspadowy 144m2; strych nieużytkowy nieocieplony;
    okna Vetrex v82 + HST Vetrex slide v82;
    WM + reku Airpack 400V air++;
    CO + CWU gaz - kocioł Victrix Exa 24kw + zasobnik Immergas 125L;
    100% podłogówki; brak kominka; klima 4x split Mitsubishi Heavy Premium.
    PV 12.88kW NE(5.52)+SW(7.36). 30st.

  5. #25

    Domyślnie

    Mam podobnie choć bez auta - przy tym ich złodziejskim systemie nie widzę możliwości żeby cokolwiek zostało tak więc pieprzenie rządu że pomaga netbilingowcom to zwykłe mydlenie oczu - pan Budka powinien się mocno wytłumaczyć ze swoich obietnic ale już biegnie po euronijne pieniądze i nie ma czasu odpowiadać na głupie pytania na jakiej podstawie obiecywał poprawę sytuacji.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    85

    Domyślnie

    Dzisiaj o 10 godzinie mija tydzień jak jestem oficjalnie wpięty jako prosument.

    Jestem mega rozczarowany.

    Po tym tygodniu mam:

    A+ 99,59 kWh
    A- 281,36 kWh



    Jeśli z powyższych mam być rozliczany a nie z opcji: BIlans A+ i A-, z resztą i tak źle.
    Nie sądze abym był jakoś uszczęśliwiony po otrzymaniu rachunku.

    Na ten moment, jestem zawiedziony i mogę powiedzieć że żałuje instalacji. Oby to się zmieniło.
    Może trochę poprawi Mój Prad - jeśli się załapie w co wątpie.

  7. #27

    Domyślnie

    Ale przecież w ostatnich tygodniach a nawet miesiącach nic się nie zmieniło, więc czego innego się spodziewałeś?
    Oprócz A+ i A- jest jeszcze autokonsumpcja dzięki której zyskujesz najwięcej. Autokonsumpcja obniża ci A+.
    Dwa tygodnie to dosyć mało czasu na wyciąganie wniosków. Poczekaj ... rok. Cały czas wszystko się zmienia, a twoja oszczędność jest blokowana przez tarcze rządowe.

  8. #28

    Domyślnie

    Rozlicza ZE, a nie licznik... Ile przez miesiąc zużywasz energii?

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Mam podobnie choć bez auta - przy tym ich złodziejskim systemie nie widzę możliwości żeby cokolwiek zostało tak więc pieprzenie rządu że pomaga netbilingowcom to zwykłe mydlenie oczu - pan Budka powinien się mocno wytłumaczyć ze swoich obietnic ale już biegnie po euronijne pieniądze i nie ma czasu odpowiadać na głupie pytania na jakiej podstawie obiecywał poprawę sytuacji.
    Tylko Budka ??? ten rząd nigdy nie powinien być rządem to porażka dla nas ,kolejne 4 lata zmarnowane.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Ale przecież w ostatnich tygodniach a nawet miesiącach nic się nie zmieniło, więc czego innego się spodziewałeś?
    Oprócz A+ i A- jest jeszcze autokonsumpcja dzięki której zyskujesz najwięcej. Autokonsumpcja obniża ci A+.
    Dwa tygodnie to dosyć mało czasu na wyciąganie wniosków. Poczekaj ... rok. Cały czas wszystko się zmienia, a twoja oszczędność jest blokowana przez tarcze rządowe.
    W co wierzyłem? Ludzie (w tym energa, instalator etc.) przedstawiał mi inne informacje - tj. brak zwracania uwagi na faze - bilansowanie miedzyfazowe - ktorego u mnie nie ma. Bilansowanie dziennie/miesieczne... - nie ma czegos takiego.

    Nie wiem czy wierzyć we wskazania.
    Falownik pokazuje produkcję np. 65kWh / dzień (wczoraj). A energia 'oddana' wg. licznika to zaledwie 42kWh.
    23kWh autokonsumpcji ? dziennie? Nie ładowałem wczoraj auta, nie odkurzałem, nie piekłem, nie mam klimatyzacji itp. itd. Bardzo duża rozbieżność - może tutaj leży ten problem?

    Co masz na myśli pisząc że oszczędność jest blokowana przez 'tarcze rządowe' ?
    Chodzi o małą różnicę w cenach czy o niską cene sprzedaży ?
    Gdyby sprzedaż do zakupu była w stosunku 1:2 to byłoby jeszcze ok ... w miare.


    Nie wiem w czym rzecz, w ostatnim roku, przedostatniim roku a nawet w 2021 roku za 2 miesiące miałem rachunki ~400-450zł. Te w okresie letnim oczywiscie. Zimą 800-1200zł - po podwyżce 2000zł.
    Ostatnio edytowane przez uasz ; 13-05-2024 o 09:04

  11. #31

    Domyślnie

    Tylko Budka ??? ten rząd nigdy nie powinien być rządem to porażka dla nas ,kolejne 4 lata zmarnowane.


    Widzę to inaczej - udało sie powstrzymać rozpad państwa i jego izolacjonizm albo i wręcz rusopodległość - natomiast usuwanie szkód niestety przerasta możliwości wielu - pewnie niektórym się zdawało że wystarczy wygrać i Donald sam to wszystko za nich ponaprawia - niestety ale z kimś kto ma sądownie potwierdzony debilizm jako prezydentem nie da się nic zrobić wprost a obchodzenie idiotyzmów tej plasteliny wymaga nie lada sprytu a i tak może okazać się niemozliwe. Trzeba nam sobie zdać z tego sprawę ale jednak trzeba tez zapytać dlaczego w tej czy innej oczywistej sprawie nie ma żadnych działań.Bo oddanie mi moich naliczonych już pieniędzy w ilości 30 zamiast 20 proc jest i tak złodziejstwem i wspieraniem złodziejstwa.
    Zwłaszcza że skala tych zwrotów będzie raczej znikoma lub żadna bo ten system po prostu jest cały do d...y
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 13-05-2024 o 09:14
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Ludzie (w tym energa, instalator etc.) przedstawiał mi inne informacje - tj. brak zwracania uwagi na faze - bilansowanie miedzyfazowe - ktorego u mnie nie ma.
    Jest, tylko uwidacznia się dopiero w systemie biingowym operatora, nie na liczniku. Twój operator powinien udostępniać takie dane.


    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Bilansowanie dziennie/miesieczne... - nie ma czegos takiego..
    Nie ma, ktoś rzeczywiście nagadał ci bzdur. Ale to nic nie zmienia.


    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Nie wiem czy wierzyć we wskazania.
    Falownik pokazuje produkcję np. 65kWh / dzień (wczoraj). A energia 'oddana' wg. licznika to zaledwie 42kWh.
    23kWh autokonsumpcji ? dziennie? Nie ładowałem wczoraj auta, nie odkurzałem, nie piekłem, nie mam klimatyzacji itp. itd. Bardzo duża rozbieżność - może tutaj leży ten problem?
    Faktycznie, wygląda, ze jest znaczna rozbieżność, więc coś może być nie tak. Albo w samej instalacji PV, albo w podłączeniu licznika, albo któreś z urządzeń pokazuje nieprawdę.

    Z natury rzeczy najpewniejsze są wskazania licznika ZE, jako urządzenia atestowanego. Dalej dopiero falownik czy jego podlicznik. Ale oczywiście, może być uszkodzone któreś z urządzeń, może być jakiś błąd na podłączeniach itd.

    Trzeba by zacząć od dokładnego sprawdzenia samej instalacji PV, jej podłączenia do instalacji elektrycznej domu oraz czy nie pojawił się jakiś odbiornik, o którym nie wiesz, albo ktoś z domowników, czując się szczęśliwym posiadaczem PV, włącza coś prądożernego - takie rzeczy się zdarzają.

    Masz podlicznik do falownika?

    Tak czy inaczej - bilans energetyczny musi się zgadzać w obrębie gospodarstwa - więc przede wszystkim zachowaj spokój i sprawdzaj - kolejno i systematycznie.







    .


    ,

  13. #33

    Domyślnie

    Mleko już się rozlało ale przeanalizuj na spokojnie.
    Jaką masz instalacje, ile ci produkuje dziennie_
    Jakie miałeś zużycie energii wcześniej, rocznie, miesięcznie, czy masz pompe ciepła lub grzałki albo jakieś inne prądożerne urządzenia?
    Teraz porównaj zużycie po zamontowaniu paneli. Tak jak napisałem okres 2 tygodni to bardzo mało ale i tak powinno widac różnicę.
    Będziesz ładował samochód znowu zyskasz.
    Nie wiem czemu w okresie zimowym płacisz więcej, prawdopodobnie masz pompę i tytuj niestety takie rachunki pozostaną w okresie zimowym.

    Tarcze rządowe obniżają ceny energii. Gdyby ich nie było to rachunki mocno poiszły by w górę a ty dzięki autokonsumpcji i bilansowaniu zyskiwałbyś więcej. tzn. inni płacili by dużo więcej a ty tylko trochę więcej.

  14. #34

    Domyślnie

    Jest za głupi, żeby wpisać poprawnie nazwę miejscowości.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    Jest, tylko uwidacznia się dopiero w systemie biingowym operatora, nie na liczniku. Twój operator powinien udostępniać takie dane.



    Nie ma, ktoś rzeczywiście nagadał ci bzdur. Ale to nic nie zmienia.



    Faktycznie, wygląda, ze jest znaczna rozbieżność, więc coś może być nie tak. Albo w samej instalacji PV, albo w podłączeniu licznika, albo któreś z urządzeń pokazuje nieprawdę.

    Z natury rzeczy najpewniejsze są wskazania licznika ZE, jako urządzenia atestowanego. Dalej dopiero falownik czy jego podlicznik. Ale oczywiście, może być uszkodzone któreś z urządzeń, może być jakiś błąd na podłączeniach itd.

    Trzeba by zacząć od dokładnego sprawdzenia samej instalacji PV, jej podłączenia do instalacji elektrycznej domu oraz czy nie pojawił się jakiś odbiornik, o którym nie wiesz, albo ktoś z domowników, czując się szczęśliwym posiadaczem PV, włącza coś prądożernego - takie rzeczy się zdarzają.

    Masz podlicznik do falownika?

    Tak czy inaczej - bilans energetyczny musi się zgadzać w obrębie gospodarstwa - więc przede wszystkim zachowaj spokój i sprawdzaj - kolejno i systematycznie.

    ,
    Nie mam podlicznika do falownika.
    Żaden domownik nie przestawił się (jeszcze??) na tryb myślenia - darmowy prąd.
    Żona wręcz uczulona jest aby urządzenia włączać między godziną 10-11 a 17.


    Jaką masz instalacje, ile ci produkuje dziennie_
    Jakie miałeś zużycie energii wcześniej, rocznie, miesięcznie, czy masz pompe ciepła lub grzałki albo jakieś inne prądożerne urządzenia?
    Teraz porównaj zużycie po zamontowaniu paneli. Tak jak napisałem okres 2 tygodni to bardzo mało ale i tak powinno widac różnicę.
    Będziesz ładował samochód znowu zyskasz.
    Nie wiem czemu w okresie zimowym płacisz więcej, prawdopodobnie masz pompę i tytuj niestety takie rachunki pozostaną w okresie zimowym.

    Tarcze rządowe obniżają ceny energii. Gdyby ich nie było to rachunki mocno poiszły by w górę a ty dzięki autokonsumpcji i bilansowaniu zyskiwałbyś więcej. tzn. inni płacili by dużo więcej a ty tylko trochę więcej.
    Instalacja 9,89kw.
    Dzienna produkcja (dane z falownika):
    1 maj: 62
    2 maj: 64
    3 maj: 63
    4 maj: 58
    5 maj: 28
    6 maj: 43
    7 maj: 69
    8 maj: 54
    9 maj: 53
    10 maj: 25
    11 maj: 58
    12 maj: 65

    Zuzycie za ostatnie 12 miesiecy (od marca 2024 - to ostatni rachunek): 6683 kwh
    Wczesniej od listopada 23 do stycznia 2024 - dwa miesiace - zuzycie 1700kwh
    Miesiecznie ciezko podac - wczesniej mialem inny licznik i sam odczytow nie robilem.
    Pompa ciepla nibe 7 albo 8kw,

    To ze w okresie zimowym rachunki mi sie nie zmienia - albo minimalnie - przewidywalem. Ale latem liczyłem że rachunki beda 50zl/msc.

    Ładowanie aut jest nielada problemem.
    Owszem, zakupilem adapter z siły na 3x faza - aby unikąć ładowania aut z tej samej fazy w tym samym czasie, ale problemem jest to że wracam do domu o 16 gdzie... (żona jest w 60% ładowania) nie starcza już słońca do końca ładowania (tak , mam świadomość że pobór energii np. 2-3kwh/dzień roboczy w okolicach 19-20 jest spowodowany łądowaniem auta) ale to 5-6kw dzień

    A to ZE jeszcze inaczej mi to zbilansuje niż pokazuje to licznik ?
    Ostatnio edytowane przez uasz ; 13-05-2024 o 12:14

  16. #36

    Domyślnie

    Zacznę od końca. Już to starałem się tłumaczyć. Licznik pokazuje pobór i wprowadzenie energii, potem następuje przeliczenie przez ZE bilansowania godzinowego. icznik nie pokazuje bilansowania!

    Produkcje masz na normalnym poziomie przy tej wielkości instalacji.Mam nadzieję, ze masz coś w rodzaju taryfy G12.

    50zł miesięcznie nie będziesz mieć bo ze względu na ładowanie samochodów a także grzanie wody będziesz mieć większe opłaty dystrybucyjne. Realnie oceniam na 80-90zł.

  17. #37

    Domyślnie

    Licznik tak ale w Tauronie jest jeszcze Elicznik i tam sa takie katalogi jak niżej

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WhatsApp Image 2024-05-13 at 16.28.30.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	468930
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Zacznę od końca. Już to starałem się tłumaczyć. Licznik pokazuje pobór i wprowadzenie energii, potem następuje przeliczenie przez ZE bilansowania godzinowego. icznik nie pokazuje bilansowania!

    Produkcje masz na normalnym poziomie przy tej wielkości instalacji.Mam nadzieję, ze masz coś w rodzaju taryfy G12.

    50zł miesięcznie nie będziesz mieć bo ze względu na ładowanie samochodów a także grzanie wody będziesz mieć większe opłaty dystrybucyjne. Realnie oceniam na 80-90zł.
    Te 80-90zł też jest do przyjęcia.

    Taryfę mam G11.
    Rozważam przejście na inną, ale jak robiłem symulacje w mój licznik (strona/apka Energii) to G11 wychodzi najtaniej przy moim wykorzystaniu. Zobacze po pierwszej fakturze.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Tylko Budka ??? ten rząd nigdy nie powinien być rządem to porażka dla nas ,kolejne 4 lata zmarnowane.


    Widzę to inaczej - udało sie powstrzymać rozpad państwa i jego izolacjonizm albo i wręcz rusopodległość - natomiast usuwanie szkód niestety przerasta możliwości wielu - pewnie niektórym się zdawało że wystarczy wygrać i Donald sam to wszystko za nich ponaprawia - niestety ale z kimś kto ma sądownie potwierdzony debilizm jako prezydentem nie da się nic zrobić wprost a obchodzenie idiotyzmów tej plasteliny wymaga nie lada sprytu a i tak może okazać się niemozliwe. Trzeba nam sobie zdać z tego sprawę ale jednak trzeba tez zapytać dlaczego w tej czy innej oczywistej sprawie nie ma żadnych działań.Bo oddanie mi moich naliczonych już pieniędzy w ilości 30 zamiast 20 proc jest i tak złodziejstwem i wspieraniem złodziejstwa.
    Zwłaszcza że skala tych zwrotów będzie raczej znikoma lub żadna bo ten system po prostu jest cały do d...y
    Sory ale Donald to najgorsze ogniwo w tym rządzie, ten człowiek nigdy nie powinien być premierem,

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Jest za głupi, żeby wpisać poprawnie nazwę miejscowości.
    Ale za to na tyle inteligentny żeby wykrztusić z siebie nick inny niż ciąg znaków na klawiaturze

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony