Cytat Napisał j-j Zobacz post
hes, doskonale zdajesz sobie sprawe z tego ze czy damy za szyba lub za styro goraca szklanke to oczywistym jest iz powierzchnia tej szklanki promieniuje i ze powierzchnia tego styro lub szyby od strony szklanki bedzie miala wysza temp. o iles tam w zaleznosci od powierzchni promieniującej. Fakt ze tego jeszcze nikt nie sprawdził nie oznacza ze tak nie jest. (....)

Moze cos podyskutujemy na moje zdjecie z wewnatrz mojego domu na okno:



pzdr
Rozumiem, że to odbicie w szybie dwóch postaci ? No, cóz, szyba zadziałała jak rodzaj lustra, nic nadzwyczajnego. Czy to ma być dowód na coś ?

Styro od strony szklanki bedzie byc może mialo nieco wyższą temperaturę, niz druga strona plyty- tu zgoda.
W dużym stopniu zależeć to bedzie od odległości szklanki do plyty no i temperatury szklanki (wody). Ale takie badanie niczego specjalnie nie udowadnia.
Wg mnie dowodem na przepuszczalność plyty (niekoniecznie styropianowej) może być umieszczenie tuż za płytą ekranu, który stanowiłby pułapkę
tego promieniowania. Byc może wystarczyłoby pomalować zewnętrzną stronę plyty jakaś mineralną farbą. Dobór takiego ekranu wymaga dodatkowych
badań, ale jest to mozliwe. Jestem przekonany, że dysponując termo- kamerą, daloby się róznymi metodami uzyskać interesujące zdjęcia, których
niestety w sieci NIE MA. Szkoda.
Aaa... nawiasem mówiąc, szyba w zasadzie nie przepuszcza długofalowego promieniowania w zakresie podczerwieni, tak więc wsuwając rękę za szybę
nie widzimy tej ręki na obrazie w kamerze. W przeciwieństwie do przeźroczystej plyty np. z pleksi lub innego polistyrenu, gdzie obraz ręki ZA płytą otrzymujemy.
Ta sama zasada obowiązuje przy materiałach spienionych, (szkło piankowe, styropian) tyle tylko, że trzeba sie trochę nakombinować, żeby wykryć przechodzenie tego promieniowania. Taki drobiazg decydujący o wszystkim. Pozdrawiam.