dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    300

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Wg wstawionego wcześniej schematu - masz dwie pompki obiegowe za buforem i pisałeś, że pracują na maksymalnych przepływach.
    Razem z tą wewnątrz PC, to już 3 pompki.
    Nawet oszczędne pompki potrafią pobierać 80 Watt na maksymalnym przepływie, to przy pracy 7 dni / 24godz. swoje nabiją i obniżą SCOP.
    Przyjmuję do wiadomości, natomiast żadna z tych pomp nie pracuje 24/7.
    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Zmierz temperatury wody na zasilaniu podłogówki i na powrocie z podłogówki do bufora (to co wychodzi i to co wraca do bufora po stronie podłogówki).
    Optymalna różnica temperatur dla podłogówki to 5*C.
    Jeśli masz mniej to można pomyśleć o obniżeniu przepływu na drugi bieg lub dać tryb automatyczny (bo wcześniej pisałeś, że taki jest).
    Tak by zbliżyć się do różnicy 5*C +/-2*C.
    Dzięki za tę poradę, tego jeszcze nie próbowałem, niestety muszę z tym poczekać do jesieni.
    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Gdy te obiegówki i kilka innych poborów masz na liczniku od PC - to nie dziw się, że również dla bojlera CWU wychodzi niższy SCOP.
    Obiegówki pracując stale na max obrotach, podbijają pobór prądu również w trakcie grzania CWU zaburzając współczynnik SCOP.
    PC grzeje albo CO albo CWU, tak więc przy grzaniu CWU te dwie zewnętrzne pompy obiegowe nigdy nie pracują, zatem nie wpływają na COP grzania CWU.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pytanie jeszcze do jakiej temp. grzejesz bojler CWU.
    Próbuję z różnymi konfiguracjami, ale zacznę od tego, że podobnie jak w przypadku CO nie ma możliwości stworzenia harmonogramu grzania/nie grzania.
    Można tylko zdefiniować temperaturę Komfortu i Eko i stworzyć harmonogram dla tych dwóch temperatur. Dodatkowo można zdefiniować histerezę CWU (wspólną dla obydwu temperatur) oraz maksymalną temperaturę wytwarzania CWU. Z tego co zaobserwowałem, to sprężarka wyłącza się gdy temperatura powrotu osiągnie maks. temperaturę wytwarzania CWU +1C.
    Obecnie mam ustawiony komfort 45C, Eko 35C, histereza 10C, maks. temperaturę wytwarzania CWU 47C. Komfort jest ustawiony w godzinach 4:30 - 10:00 oraz 15:00 - 21:00.
    Przy tej konfiguracji sprężarka włącza się co najmniej dwa razy na pojedynczy cykl grzania, ponieważ w momencie gdy temperatura powrotu osiąga 48C woda w zbiorniku nie jest jeszcze podgrzana do temperatury Komfortu, czyli 45C.
    Mam to ustawienie od trzech dni, jak na razie dwa dni z rzędu zużycie to 4kWh na dobę przy COP 1,8 oraz ośmiu załączeniach sprężarki na dobę. COP 1,8 to jeden z moich lepszych wyników, na 135 dni tylko cztery razy miałem COP 2,0.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    U mnie SCOP roczny dla CWU wychodzi ok. 2,6-2,8.
    PC 6 kW, z klasą A++ dla wody +55*C, bojler nierdzewny z wężownicą 2,5 m2 - no i na liczniku jest sama PC z jedną pompką wbudowaną w PC o zmiennych obrotach. Przy tym mamy mały pobór wody z grzaniem raz na dobę do +48*C (histereza 10*C).
    Wiesz w jakim tempie spada ci temperatura CWU? U mnie wychodzi od 7-10C na pięć godzin.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Wiesz w jakim tempie spada ci temperatura CWU? U mnie wychodzi od 7-10C na pięć godzin.
    U mnie spada (zakładając hipotetycznie brak używania ciepłej wody) o 5°C na dobę. Więc jeżeli też mówisz o wychładzaniu przy braku zużycia wody to ewidentne tutaj jest coś nie tak. Pewnie woda cyrkuluje grawitacyjnie po podłogówce, bo jak źle ten twój zintegrowany zbiornik nie byłby zaizolowany to nie powinna aż tak szybko spadać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony