Cytat Napisał asolt Zobacz post
Nie traktuj mojej wypowiedzi jako krytyki rozwiazan w twoim domu i parametrów w nim osiągnietych. Chodzi mi tylko o sprawę rzeczywistych parametrów i dokladnosci mojego szacowania. Mylisz Euco z Ekco. Te 60 kWh to własnie Euco a te 14 czy 15 kWh to Ekco+Ek(chłodzenie). Nie znam dokładnie proporcji jednego i drugiego zuzycia ale mozna przyjąc ze Ekco jest conajmniej 2 razy wieksza od Ek chłodzenie to mnoząc przez SCOP ok 3,5 * 10 kWh/m2*a (to szacunek dla CO) wychodzi ok 35 kWh/m2*a na ogrzewanie. Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło). Oczywiscie SCOP przyjałem orientacyjnie, kazdym razie pomyliłem sie mniej wiecej tyle ile wynosi róznica rzeczywistego zapotrzebowania z warunkiem dla domu pasywnego. Pomyliłem sie bo jedynie szacowałem bardzo zgrubnie i zadnych obliczen nie było. Wielkosc tej pomyłki jest tez uzalezniona od proporcji wielkosci energii na grzanie i chłodzenie, jezeli wiecej było na grzanie niz chłodzenie (wiecej niz 2 razy) to pyłka bedzie jeszcze mniejsza.
Doskonale Cię rozumiem i nie traktuję tego jako krytyki. Zajmujesz się tą tematyką zawodowo i podchodzisz do tego profesjonalnie. Dlatego min. umieściłem tutaj wszystkie dane liczbowe jakie udało mi się zebrać. Z tego można już w znacznym stopniu wyliczyć stosowne wskaźniki czy wyciągnąć wnioski dotyczące domu pasywnego. Samej jednak terminologii nie znam tak dobrze jak Ty więc postaram się rozszyfrować co napisałeś posiłkując się min. dokumentacją programową NF15. Szacowałeś Euco tego domu na jakieś 60kWh/m2/rok. Według obliczeń projektowych było to coś około 14kWh/m2/rok.

To Twój wpis sprzed kilku lat i rozumiem, że chcesz po prostu po tych kilku latach sprawdzić jak to wyszło od strony praktycznej.

Cytat Napisał asolt Zobacz post
Ja jednak dalej podtrzymuję swoje zdanie na temat Eu tego domu. Czas pokaze czy miałem rację, sądze ze gdyby nie NF15 wyniki byłyby nieco inne. Zadział tu efekt samospełniającej sie przepowiedni, czyli słuchający usłyszał to co chciał usłyszeć. Naprawdę bardzo cieżko jest zejsc poniżej 15 kWh/m2 w tej technologii budowania, biorąc pod uwagę obowiązujące normy. W kazdym razie zycze powodzenia.
Popraw mnie proszę jeśli się mylę. Energia końcowa Ek to energia którą należy kupić/dostarczyć do granicy domu z zewnątrz. W moim przypadku będzie to energia elektryczna zasilająca pompę ciepła zliczana podlicznikiem (to jeśli chodzi o CO i chłodzenie). W przeciągu 5 lat było to 7827 kWh czyli rocznie na m2 wychodzi 4,5kWh. Proporcji pomiędzy ogrzewaniem a chłodzeniem nie znam ale chłodzenie jest niewielkie. Do rozdziału zużycia na CO i CWU używam danych jakie mam tj. ilości godzin działania sprężarki ogólnie i na rzecz CWU. Chłodzenie to tylko pompy obiegowe więc tego w ten sposób nie wychwycę.
Z drugiej strony mam dane z "licznika ciepła" pompy ciepła które podaje, że do budynku, w przeciągu 3 lat, wpompowano 13,6kWh/m2/rok (przeliczając na 20oC). To co wpompowano to Eu - energia użytkowa/użyteczna.



Teraz należałoby przyjrzeć się więc co oznacza EUco o którym piszemy. Z definicji programu NFOŚiGW jest to:

wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji (EUco) –obliczony z uwzględnieniem wytycznych z zał. 3 do programu.(...)
NF15 -EUco≤ 15 kWh/(m2*rok)
Energia użytkowa na wentylację to 1,3kWh/m2/rok. Energia użytkowa do ogrzewania to 13,6kWh/m2/rok. Czyli w sumie EUco wynosi 14,9kWh/m2/rok czyli jest mniejsze od 15kWh/m2*a stanowiącego granicę dla domu pasywnego w programie NF15.

Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło).
Audytor z firmy która uczestniczyła w konsultacjach projektowych budynku a później nadzorowała niektóre aspekty w trakcie budowy. Wcześniej był to natomiast audytor z ramienia biura projektowego który faktycznie nie znał się na domach energooszczędnych i popełnił masę błędów które opisałem. Jego obliczeń w ogóle nie brałem pod uwagę i się tutaj nimi nie posługiwałem.