dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 460

Temat: e4 - pasywnie

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jakby nie liczyc daleko do parametrów domu pasywnego. Przed kliku laty powiedziałem to w rozmowie tel. i jak widac miałem rację i to bez obliczeń. Dla przypomnienia mówimy o warunku Euco<=15 kWh/m2*a lub drugi bez porównania trudniejszy do uzyskania Fihl,a<= 10W/m2
    Pamiętam, że na ogrzewanie dla temperatury pomieszczeń 20oC podawałeś wartości "bliższe 60kWh/m2/rok". To oczywiście bez obliczeń ale "na Twoje oko i Twoje doświadczenie". W praktyce po 5 latach średnio zeszliśmy na ogrzewanie i chłodzenie do trochę więcej niż 14kWh/m2/rok.

    Nie muszę więc zaklinać rzeczywistości i naginać cyferek. Certyfikat jest a droga do niego opisana jest w tym dzienniku. Obliczenia się potwierdziły. Co udało mi się przez ten czas zliczyć, spisać to wrzuciłem powyżej. Każdy sam może sobie na tej podstawie wyciągnąć wnioski, czy opłaca się i jak bardzo budowa domu pasywnego.

    Dodam jeszcze, że pomimo dużej kubatury, dużej powierzchni do ogrzewania to dzięki standardowi pasywnego i zastosowanej pompie ciepła instalacja fotowoltaiczna nie przekracza progu 10kWp. To ważne dla rozliczeń w systemie net-meteringu gdzie jest to próg opustu 30%. Dzięki temu zostajemy w prosumenckim opuście 20% przez 15 lat. Dzięki temu mamy dom plusenergetyczny przy stosunkowo niedrogiej instalacji pv.

    Co dalej? Jak wspomniałem nasza instalacja pv jest trochę eksperymentalna (długi łańcuch, 3 kierunki itp.). Przeznaczony pod pv dach płaski pod instalację jest już wypełniony. Trochę modułów zamontowanych jest na dachu skośnym. Jest tam jednak jeszcze miejsce na minimum 10kWp. Czyli rozbudowa jeśli pojawi się elektryk w garażu. Może w końcu GWC do wentylacji. Żaluzje fasadowe. Uszczelnienie budynku przy odświeżaniu/malowaniu. Wszystko to można zrobić choć nie jest to już niezbędne. Komfortu mieszkania to zbytnio nie poprawi. Jest dobrze i chyba o to chodziło

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.522
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Pamiętam, że na ogrzewanie dla temperatury pomieszczeń 20oC podawałeś wartości "bliższe 60kWh/m2/rok". To oczywiście bez obliczeń ale "na Twoje oko i Twoje doświadczenie". W praktyce po 5 latach średnio zeszliśmy na ogrzewanie i chłodzenie do trochę więcej niż 14kWh/m2/rok.

    Nie muszę więc zaklinać rzeczywistości i naginać cyferek. Certyfikat jest a droga do niego opisana jest w tym dzienniku. Obliczenia się potwierdziły. Co udało mi się przez ten czas zliczyć, spisać to wrzuciłem powyżej. Każdy sam może sobie na tej podstawie wyciągnąć wnioski, czy opłaca się i jak bardzo budowa domu pasywnego.

    .....
    Nie traktuj mojej wypowiedzi jako krytyki rozwiazan w twoim domu i parametrów w nim osiągnietych. Chodzi mi tylko o sprawę rzeczywistych parametrów i dokladnosci mojego szacowania. Mylisz Euco z Ekco. Te 60 kWh to własnie Euco a te 14 czy 15 kWh to Ekco+Ek(chłodzenie). Nie znam dokładnie proporcji jednego i drugiego zuzycia ale mozna przyjąc ze Ekco jest conajmniej 2 razy wieksza od Ek chłodzenie to mnoząc przez SCOP ok 3,5 * 10 kWh/m2*a (to szacunek dla CO) wychodzi ok 35 kWh/m2*a na ogrzewanie. Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło). Oczywiscie SCOP przyjałem orientacyjnie, kazdym razie pomyliłem sie mniej wiecej tyle ile wynosi róznica rzeczywistego zapotrzebowania z warunkiem dla domu pasywnego. Pomyliłem sie bo jedynie szacowałem bardzo zgrubnie i zadnych obliczen nie było. Wielkosc tej pomyłki jest tez uzalezniona od proporcji wielkosci energii na grzanie i chłodzenie, jezeli wiecej było na grzanie niz chłodzenie (wiecej niz 2 razy) to pyłka bedzie jeszcze mniejsza.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie traktuj mojej wypowiedzi jako krytyki rozwiazan w twoim domu i parametrów w nim osiągnietych. Chodzi mi tylko o sprawę rzeczywistych parametrów i dokladnosci mojego szacowania. Mylisz Euco z Ekco. Te 60 kWh to własnie Euco a te 14 czy 15 kWh to Ekco+Ek(chłodzenie). Nie znam dokładnie proporcji jednego i drugiego zuzycia ale mozna przyjąc ze Ekco jest conajmniej 2 razy wieksza od Ek chłodzenie to mnoząc przez SCOP ok 3,5 * 10 kWh/m2*a (to szacunek dla CO) wychodzi ok 35 kWh/m2*a na ogrzewanie. Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło). Oczywiscie SCOP przyjałem orientacyjnie, kazdym razie pomyliłem sie mniej wiecej tyle ile wynosi róznica rzeczywistego zapotrzebowania z warunkiem dla domu pasywnego. Pomyliłem sie bo jedynie szacowałem bardzo zgrubnie i zadnych obliczen nie było. Wielkosc tej pomyłki jest tez uzalezniona od proporcji wielkosci energii na grzanie i chłodzenie, jezeli wiecej było na grzanie niz chłodzenie (wiecej niz 2 razy) to pyłka bedzie jeszcze mniejsza.
    Doskonale Cię rozumiem i nie traktuję tego jako krytyki. Zajmujesz się tą tematyką zawodowo i podchodzisz do tego profesjonalnie. Dlatego min. umieściłem tutaj wszystkie dane liczbowe jakie udało mi się zebrać. Z tego można już w znacznym stopniu wyliczyć stosowne wskaźniki czy wyciągnąć wnioski dotyczące domu pasywnego. Samej jednak terminologii nie znam tak dobrze jak Ty więc postaram się rozszyfrować co napisałeś posiłkując się min. dokumentacją programową NF15. Szacowałeś Euco tego domu na jakieś 60kWh/m2/rok. Według obliczeń projektowych było to coś około 14kWh/m2/rok.

    To Twój wpis sprzed kilku lat i rozumiem, że chcesz po prostu po tych kilku latach sprawdzić jak to wyszło od strony praktycznej.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja jednak dalej podtrzymuję swoje zdanie na temat Eu tego domu. Czas pokaze czy miałem rację, sądze ze gdyby nie NF15 wyniki byłyby nieco inne. Zadział tu efekt samospełniającej sie przepowiedni, czyli słuchający usłyszał to co chciał usłyszeć. Naprawdę bardzo cieżko jest zejsc poniżej 15 kWh/m2 w tej technologii budowania, biorąc pod uwagę obowiązujące normy. W kazdym razie zycze powodzenia.
    Popraw mnie proszę jeśli się mylę. Energia końcowa Ek to energia którą należy kupić/dostarczyć do granicy domu z zewnątrz. W moim przypadku będzie to energia elektryczna zasilająca pompę ciepła zliczana podlicznikiem (to jeśli chodzi o CO i chłodzenie). W przeciągu 5 lat było to 7827 kWh czyli rocznie na m2 wychodzi 4,5kWh. Proporcji pomiędzy ogrzewaniem a chłodzeniem nie znam ale chłodzenie jest niewielkie. Do rozdziału zużycia na CO i CWU używam danych jakie mam tj. ilości godzin działania sprężarki ogólnie i na rzecz CWU. Chłodzenie to tylko pompy obiegowe więc tego w ten sposób nie wychwycę.
    Z drugiej strony mam dane z "licznika ciepła" pompy ciepła które podaje, że do budynku, w przeciągu 3 lat, wpompowano 13,6kWh/m2/rok (przeliczając na 20oC). To co wpompowano to Eu - energia użytkowa/użyteczna.



    Teraz należałoby przyjrzeć się więc co oznacza EUco o którym piszemy. Z definicji programu NFOŚiGW jest to:

    wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji (EUco) –obliczony z uwzględnieniem wytycznych z zał. 3 do programu.(...)
    NF15 -EUco≤ 15 kWh/(m2*rok)
    Energia użytkowa na wentylację to 1,3kWh/m2/rok. Energia użytkowa do ogrzewania to 13,6kWh/m2/rok. Czyli w sumie EUco wynosi 14,9kWh/m2/rok czyli jest mniejsze od 15kWh/m2*a stanowiącego granicę dla domu pasywnego w programie NF15.

    Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło).
    Audytor z firmy która uczestniczyła w konsultacjach projektowych budynku a później nadzorowała niektóre aspekty w trakcie budowy. Wcześniej był to natomiast audytor z ramienia biura projektowego który faktycznie nie znał się na domach energooszczędnych i popełnił masę błędów które opisałem. Jego obliczeń w ogóle nie brałem pod uwagę i się tutaj nimi nie posługiwałem.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie traktuj mojej wypowiedzi jako krytyki rozwiazan w twoim domu i parametrów w nim osiągnietych. Chodzi mi tylko o sprawę rzeczywistych parametrów i dokladnosci mojego szacowania. Mylisz Euco z Ekco. Te 60 kWh to własnie Euco a te 14 czy 15 kWh to Ekco+Ek(chłodzenie).
    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Popraw mnie proszę jeśli się mylę. Energia końcowa Ek to energia którą należy kupić/dostarczyć do granicy domu z zewnątrz. W moim przypadku będzie to energia elektryczna zasilająca pompę ciepła (...)
    Asolt, w czym jest błąd? W Twoich szacunkach, moich obliczeniach czy gdzieś jeszcze?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony