Cytat Napisał asolt Zobacz post
Tak z ciekawosci, ile wynosi Euco i jak sie to ma do obliczen ozc wykonanych przed rozpoczeciem budowy?
Nie znalazłem na szybko wyliczeń projektowych. Pamiętam, że wyliczona wartość to coś poniżej 14kWh/m2/rok. W samym projekcie budowlanym do pozwolenia znalazły się błędne wyliczenia o których pisałem na początku tego tematu.

Po 5 latach wyniki ogrzewania i chłodzenia to te które podałem wcześniej. Przypomnę, że nie mam ciepłomierza i wyniki są wyliczone. Biorę pod uwagę katalogowy COP pompy, wskazanie podlicznika i podział czasu pracy sprężarki na CO i CWU. Rzeczywiste wyniki są dla temperatury 20-21 czyli wyższej niż liczona. Upraszczając, że 1oC to około 8% więcej energii na ogrzewanie to wychodzi, że średnio z 4 sezonów na ogrzewanie i chłodzenie 14,32 kWh/m2/rok. Tutaj jeszcze jedna uwaga. To podlicznik a nie wprowadzona energia do ogrzania i chłodzenia. Działają pompki obiegowe w trybie kontroli temperatury podłogówki, działa elektronika itp.
2018 – 15,36 kWh
2019 – 13,37 kWh
2020 – 17,40 kWh
2021 – 15,71 kWh

Rekuperator pobrał średnio w przeciągu ostatnich 6 lat (od momentu włączenia) około 1,3kWh/m2/rok.
Wymogi sprawności rekuperacji dla NF15 to minimum 90%. Tak było do czasu awarii płyty głównej rekuperatora. Teraz jest 80% (dane wyciągane bezpośrednio przez modbusa). To jedna z przyczyn dla których nie poleciłbym już AirPacka. Czy było faktycznie 90% czy może tak pokazywał sterownik z dedykowanym dla mnie oprogramowaniem które było zainstalowane po kilku moich reklamacjach?

Podgrzanie ciepłej wody to średniomiesięcznie 99kWh (okres ostatnich 5 lat) dla 3-4 osób. Codziennie minimum 1*wanna + prysznice.

Dziś prawdopodobnie nie przeszedłbym Blower Door Testu. Szczelność budynku zapewnia min. warstwa tynku wewnętrznego. Dom osiadał i pojawiły się pęknięcia. Niewielkie ale wszystko ma tutaj znaczenie. To co się uda naprawię przy odświeżaniu pomieszczeń. Zresztą do dziś każdy wywiercony otwór dość dokładnie uszczelniam silikonem/akrylem. Co jakiś czas trzeba powiesić jakiś obrazek czy coś podobnego.