dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie ulgi remontowa,odsetkowa,zwrot różnicy VAT

    W tym roku kończymy ulgę remontową w mieszkaniu,zaczeliśmy budować dom(stan surowy otwarty)na który wzieliśmy kredyt ,czy mogę jednocześnie korzystać z ulgi remontowej na mieszkanie ,odsetkowej i starać się o zwrot różnicy VAT ?
    wojtek nr. 19805
    FOTO

  2. #2

    Domyślnie

    jasne !!
    w końcu w mieszkaniu mieszkasz nadal a dom dopiero w budowie

    a z ulgi odsetkowej możesz skorzystać dopiero po zakończeniu budowy i odbiorze domu (oczywiście dopiero wtedy zaczynasz odliczać wszystkie do tej pory zapłacone odsetki)
    Aneta
    Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
    kilka fotek
    GG 1496532

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Tylko zawaliłem sprawe remontu i nie odpisze sobie wiele.Skupiłem się na zwrocie VAT-u.No i muszę sobie teraz troche poczekać na jakiś zwrot pieniedzy.
    Pozdrawiam.
    wojtek nr. 19805
    FOTO

  4. #4

    Domyślnie

    musisz więc sobie wyliczyć co ci się bardziej opłaca ponieważ jeżeli korzystasz z ulgi remontowej to wtedy współczynnik do zwrotu VAT jest niższy,
    jeżeli masz naprawdę mało do odliczenia w uldze remontowej a dużo zwrotu VAt to przelicz czy faktycznie skorzystanie z ulgi jest dla ciebie korzystne
    Aneta
    Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
    kilka fotek
    GG 1496532

  5. #5

    Domyślnie

    anekri

    ja też tak myślałem (w 2004 korzystałem z ulgi remontowej dla starego mieszkania), że będę musiał teraz przy zwrocie VAT-u (budowa nowego domu) korzystać z niższego współczynnika 0,5523.

    Ale w formularzu na zwrot VAT-u jest napisane:
    http://www.us.gniezno.pl/pliki/wnios..._zwrot_vat.pdf

    F. Obliczanie Kwoty Zwrotu (w odniesieniu do wydatków, na podstawie których wnioskodawca nie korzystał z odliczenia na podstawie przepisow, o ktorych mowa w art.3 ust.6 ustawy) ................

    czyli ja to interpretuję, że zwrot VAT-u musi być realizowany tylko z faktur które wcześniej nie były wykorzystywane do odliczania ulgi remontowej - to wtedy stosujemy współczynnik 0,6818;

    Natomiast w p-kcie niżej jest:
    G. Obliczanie Kwoty Zwrotu (w odniesieniu do wydatków, na podstawie których wnioskodawca korzystał z odliczenia na podstawie przepisow, o ktorych mowa w art.3 ust.6 ustawy) ................
    - to wtedy stosujemy współczynnik 0,5523;

    Taka jest moja interpretacja przepisów. Napiszcie czy jest to prawidłowe.

    Pozdrawiam
    Wiesiek

  6. #6

    Domyślnie

    nie wgryzłam się tak dokładnie w tekst...

    ...ale jeżeli chodzi o wykorzystane w uldze remontowej faktury w poprzednich latach to ok współczynnik hipotetycznie mozemy przyjać wyższy ale jak to jest nie wiem

    inaczej rozumiem sytuację kiedy chcemy w tym roku skorzystać z obu ulg -to powinniśmy nie tylko dostarczyć kopie faktur do zwrotu VAt ale też wykazać które były wykorzystane do ulgi remontowej i zrobić podział na dwa wpółczynniki??
    z tego co obiło mi się o uszy - nie ma to znaczenia - stosujemy współczynnik niższy do całości faktur
    Aneta
    Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
    kilka fotek
    GG 1496532

  7. #7

    Domyślnie

    Nie rozumiem, jakie jest powiazanie zwrotu róznicy w VAT (22%-7%) z innymi ulgami???
    Przecież Polska wywalczyla z Unią okres przejsciowy na niższy VAT i taki był sens zwrotu tej różnicy. Jacy znów genialni urzędnicy odwrócili kota ogonem i ograniczyli/uzależnili zwrot VAT od korzystania z jakichś innych ulg?? Czyli co: Jak nie korzystałem z ulgi remontowej ani odsetkowej, to nie dostane zwrotu różnicy w VAT, nawet jeśli zapłaciłem za budowanie domu????
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  8. #8

    Domyślnie

    właśnie odwrotnie
    jeżeli nie korzystałeś z ulg to przysługuje ci zwrot VAT w pełnej wysokości
    Natomiast jeżeli korzystałeś z ulg to wtedy zwrot VAT jest niższy.
    Dlatego, że tą samą fakturę możesz !!!!!! wykorzystać w obu przypadkach w uldze remontowej np odliczysz 19% całej kwoty faktury a potem ubiegasz się o zwrot VAt - wymyslili więc że dla korzystajacych z ulg zwrot VAt będzie nizszy bez względu na fakt jakie faktury wykorzystujesz bo przecież budując dom i remontując mieszkanie część faktur tylko jest potem odliczane w ramach ulgi
    Aneta
    Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
    kilka fotek
    GG 1496532

  9. #9

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy jeśli zakończyłam budowę w listopadzie 2004 r., a następnie korzystałam z ulgi remontowej to mam złożyć dwa wnioski. Z tytułu zwrotu VAT na materiały wykorzystane w trakcie budowy w odniesieniu do faktur wystawionych pomiędzy majem, a listopadem 2004 oraz z tytułu zwrotu VAT na materiały wykorzystane w trakcie remontu w odniesieniu do faktur wystawionych od listopada 2004 do grudnia 2005 r.? Mam wrażenie, że te wynikające z budowy w ogóle pójdą do piachu, bo wniosek można złożyć nie później niż 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji. Chyba, że uznamy, że jest to jedna inwestycja.
    Może ktoś jest bardziej zorientowany niż ja.

  10. #10

    Domyślnie

    Odnośnie ulgi odsetkowej...... w grudniu 2003 r. wzięłam kredyt na budowę domu, budowę zakończyłam w czerwcu 2005 roku. Jakie odsetki podlegają odliczeniu w PIT-cie za 2005 roku ?
    Wybudowac dom i nie kipnąc z głodu to dopiero sztuka

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patrycja
    Mam pytanie, czy jeśli zakończyłam budowę w listopadzie 2004 r., a następnie korzystałam z ulgi remontowej to mam złożyć dwa wnioski. Z tytułu zwrotu VAT na materiały wykorzystane w trakcie budowy w odniesieniu do faktur wystawionych pomiędzy majem, a listopadem 2004 oraz z tytułu zwrotu VAT na materiały wykorzystane w trakcie remontu w odniesieniu do faktur wystawionych od listopada 2004 do grudnia 2005 r.? Mam wrażenie, że te wynikające z budowy w ogóle pójdą do piachu, bo wniosek można złożyć nie później niż 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji. Chyba, że uznamy, że jest to jedna inwestycja.
    Może ktoś jest bardziej zorientowany niż ja.
    Możesz odliczyć cały VAT z wszystkich faktur po 1 maja 2004, pod warunkiem że materiały są ujęte na oficjalnej liście. Nie ma znaczenia data zakończenia inwestycji, o zwrot można ubiegać się od dzisiaj.
    Wszystkie formularze, wnioski i wykaz materiałów znajdziecie na oficjalnej stronie ministerstwa http://www.mf.gov.pl/index.php?wysw=4&sgl=2&dzial=106

    Cytat Napisał agiszonek
    Odnośnie ulgi odsetkowej...... w grudniu 2003 r. wzięłam kredyt na budowę domu, budowę zakończyłam w czerwcu 2005 roku. Jakie odsetki podlegają odliczeniu w PIT-cie za 2005 roku ?.
    Wszystkie zapłacone od grudnia 2003, o ile podatek należny będzie nie mniejszy. Warunek - oficjalne zgłoszenie zakończenia budowy i odbiór w 2005 roku.

    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,
    Taka watpliwosc
    Oczywiscie chce zwrotu VAT, i jednoczesnie skorzystac z ulgi remontowej.
    Ulge remontowa odliczam od materialow i uslug ktore mialy 7% VAT lub przed wejsciem do UE 22%. W takiej sytuacji nie dotyczy to faktur na ktore chce zwrot VAT wiec przysluguje mi ten wyzszy limit, prawda?
    Zamotane to z lekka wszystko

    Pzdr.
    Piotrek

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ola i Piotr
    Witam,
    Taka watpliwosc
    Oczywiscie chce zwrotu VAT, i jednoczesnie skorzystac z ulgi remontowej.
    Ulge remontowa odliczam od materialow i uslug ktore mialy 7% VAT lub przed wejsciem do UE 22%. W takiej sytuacji nie dotyczy to faktur na ktore chce zwrot VAT wiec przysluguje mi ten wyzszy limit, prawda?
    Zamotane to z lekka wszystko

    Pzdr.
    Piotrek
    Ja tez mam zagmatwane ;
    zrozumiałam tak:
    ulge remontową rozliczam po zakończeniu budowy tj po 20 kwietnia 2005, z faktur po 20kwietnia moge odliczyć 19 % z całości fv,
    I TERAZ PYTANIE ZA 100 PUNKTÓW
    Jaki wspólczynnik mi przysługuje?
    Logicznie byłoby gdyby na fv przed 20kwietnia 2005r wyzszy a na fv po 20 kwietnia współczynnik niższy bo tylko od nich przysługiwała mi ulga remontowa
    Dobrze kombinuje czy przekombinowałam?
    martta

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony