dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    Najważniejsze to wstępne określenie budżetu i wymagań. Ile pokoi, ile łazienek, ile poziomów. Ile kasy.
    Inaczej się gada z uzbrojoną działką i bańką na koncie, inaczej mając 600 000 bez działki. To że każdy zakładany budżet się przechuśta to raczej standard.

    Na wstępie przyjmij sobie, że stan surowy zamknięty to 1/3 kosztów, deweloperski 2/3. Jak "łatwa" działka to plus 100 tyś, jak "trudna" działka czyli albo mokra, albo za sucha, albo krzywa to "plus aranżacja działki". Jak coś zostanie to będzie na meble...

  2. #22

    Domyślnie

    Wporzo, dzięki wszystkim. Tylko podkreślam, że ja tu prosiłem o wskazanie ładnych i tanich domów, nie informację czy porady co ile kosztuje. W tym się mniej więcej orientuję. Natomiast co do potrzeb – rzecz płynna... Możemy mieć taki dom albo siaki, tylko Żona ma niepoważne podejście do życia i gotowa jest jeść samą brukiew na obiad, byle w pięknej kuchni w wysokim standardzie.

    Przecież wiadomo, że jakbym miał odłożoną już kupkę kasy na całą budowę, to inaczej by się toczyła rozmowa,
    Ostatnio edytowane przez Ekhangel ; 08-04-2024 o 08:26

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    284

    Domyślnie

    Temat się pewnie zaraz rozjedzie na 10 stron dygresji, ale może autorowi coś pomoże.
    Budowałem mały, tani, ładny dom na przełomie 2021-22. Kika przemyśleń

    1. Aby dom dobrze wyglądał musisz mieć albo dużo kasy, albo dużo czasu, albo bardzo dobry gust. Fajnie jak uda się to połączyć, ale jeśli nie masz dwóch z tych trzech rzeczy to musisz maksymalizować jedną z nich.

    2. Nie sugeruj się cenami do stanu deweloperskiego. Jeśli dom ma wyglądać ładnie to wykończenie będzie sporo kosztować. Ja przyjąłem założenie - prosta bryła, niewielki metraż, nie oszczędzamy na wykończeniu. I z perspektywy tego co powstało jestem zadowolony. Mam najmniejszy dom na osiedlu ale z prawdziwym drewnem na elewacji, są rolety z bambusa, stół za 2x tego który by wystarczył, płytki paradyża, salon, kuchnię i łazienkę wg dobrego projektu i wszystko się sprawdza. Detal robi różnicę.
    Oglądałem wiele imitacji drewna na elewację, płytek z marketu "tak samo ładnych ale tańszych" i niestety widziałem, że to nie to i nie chciałem na tym oszczędzać. Do deweloperskiego udało się sensownie kwotowo dojść i było trochę oddechu aby nie oszczędzać na wykończeniu. Polecam taką strategię. Mam podgląd jak mieszka się u sąsiadów na "wiecznej budowie" bo liczyli do deweloperki i nie jest to IMO fajne.

    3. Dobrze obgadaj tematy z żoną. Jak już ruszycie to nie będzie opcji na zmiany. Nam dużo rozjaśniły wizyty u projektantki wnętrz (ceny koszmarne projektowała nam tylko salon, kuchnię i łazienkę). Okazało, się że każde z nas ma inną wizję tego jak ma dom wyglądać. W drodze "małżeńskiej terapii" powstał kompromisowy projekt, z którego oboje jesteśmy zadowoleni. Bez jasnej wizji wykończenia kiedy już zaczniecie chodzić po sklepach z płytkami, podłogami , drzwiami, meblami - zgłupiejecie. Na ekspozycjach wszystko wygląda ładnie, wszystko się podoba, potem niestety powstają z tego koszmarki.

    4. Wpasujcie dom w otoczenie. Nawet najładniejsza koncepcja, która nie pasuje do okolicy będzie wyglądała koszmarnie. Codziennie mijam przykład tego jak ktoś swój wymarzony ogromny dom z czarnym dachem i ciemną elewacją postawił na środku warmińskiej wioseczki. Stoi teraz to marzenie otoczone niewielkimi chatkami z czerwonymi dachami bez okapów. Dom sam w sobie może i ładny, ale wygląda jak kupa na środku trawnika.

    5. Zwróćcie uwagę, że największy klimat na wizualizacjach robi roślinność. Każdy, nawet średniej urody dom będzie wyglądał ładnie za jakieś 10 lat jeśli już dobrze obrośnie. Chyba, że ma być "łatwy w utrzymaniu" czytaj tuje i żwir z korą na połowie działki- wtedy zawsze będzie wyglądał jak gówno.

    Jak jesteś poznaniak to na pewno nie będziesz za nic przepłacał, więc trzymam kciuki za dobre dopięcie budżetu.
    Inna kwestia, że dobry budowlaniec nie z pierwszej łapanki szybko wyczuwa klienta. Jeśli wyczuje kasę i niewielką wiedzę to będzie maksował swoje zyski. Uważaj na to. Powodzenia.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekhangel Zobacz post
    Tylko podkreślam, że ja tu prosiłem o wskazanie ładnych i tanich domów
    Tylko pojęcie "ładny" oznacza dla każdego coś innego. Od złej strony podchodzisz w wyborze projektu (znaczy się od końca)

    To się robi tak:

    1. Najpierw określasz budżet.
    2. Później sprawdzasz jaki dom możesz wybudować wedle MPZP lub warunków zabudowy.
    3. Następnie dodajesz do tego swoje i żony wymagania, które uwzględniają punkt 1+2. Ustalasz czy to ma być dom parterowy, dom z poddaszem czy piętrowy, czy ma być dodatkowy pokój na dole, czy garaż w bryle, czy kuchnia otwarta na salon. Kierunki stron świata dużych przeszkleń, czy taras ma być z tyłu czy po boku domu itd. itp. Następnie szukasz projektów gotowych, które spełniają te kryteria.
    4. Gdy masz już wybrane np. 10 projektów spełniających punkt 1+2+3 to sobie z nich wybieracie najlepszy.
    5. Na samym końcu aby było "ładnie" i WAM się podobało (nie mi, nie koledze, tylko WAM) to sobie planujecie wygląd elewacji, zagospodarowanie działki, ogrodzenie itd.

    Cytat Napisał Ekhangel Zobacz post
    Żona ma niepoważne podejście do życia i gotowa jest jeść samą brukiew na obiad, byle w pięknej kuchni w wysokim standardzie.
    Jeśli budowa w kredycie to nieodpowiedzialna decyzja może skończyć się dla was gorzej

    Jeśli koniecznie chcesz przykład małego domu "ala" willa, który np. mi się podoba to np: https://www.archon.pl/projekty-domow...mb8023181c6f0e

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post

    Jeśli koniecznie chcesz przykład małego domu "ala" willa, który np. mi się podoba to np: https://www.archon.pl/projekty-domow...mb8023181c6f0e
    Duża przestrzeń zmarnowana na korytarze.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Duża przestrzeń zmarnowana na korytarze.
    Jak na dom z piętrem to bym nie powiedział, że duża. Np. na poddaszu jest to 13m2 gdzie są schody i korytarz do 5 pomieszczeń.
    Na parterze natomiast z tego co widzę przy schodach jest zaaranżowane miejsce do przechowywania, więc powierzchnia holu pełni 2 funkcje.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Elewacje to rzecz wtórna, którą można zaprojektować od zera:
    Taki domek:


    Można przerobić na taki:


    (lukarna, zmiana dachu, zmiana układu okien)

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony