dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Daniel208

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Kod pocztowy
    83-032
    Posty
    5

    Domyślnie Zajęcie drogi wewnętrznej przez sąsiada

    Witam Panowie, chciałbym się Was poradzić.
    Jestem współwłaścicielem drogi wewnętrznej na której znajduje się 6 domów a która łączy się z "główna" droga również wewnętrzna której również jestem współwłaścicielem.

    Jako że zarówno ja jak i sąsiad posiadamy działki narożne to droga wychodząca jako dojazd od 6 domów na główną drogę jest ścięta z mojej jak i sąsiada strony.

    Pytanie - sąsiad ze swojej strony zlikwidował część narożna płotu ( kolor czerwony ) i przedłużył sobie płot od strony głównej drogi sadząc tuje (kolor zielony ) tak że całe ścięcie drogi z jego strony zniknęło i tym samym przedłużył sobie działkę.
    Czy mógł coś takiego zrobić? Droga została wcześniej przy pomocy geodety wyznaczona przez dewelopera a teraz sąsiad niestety robi na niej co chce. Co mogę zrobić w tym przypadku patrząc że część tej drogi należy również do mnie.

    Z góry dziękuję, załączony rysunek poglądowy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LS20240331-080945.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	3,3 KB
ID:	468601  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

    Domyślnie

    Hasło pomocnicze - trójkąt widoczności. W razie wypadku ubezpieczyciel może odmówic wypłaty (złamane przepisy), czyli właściciel drogi płaci czyli ty wg wysokosci swoich udziałów. Wezwij pisemnie sasiada, pismo napisze ci adwokat. Tu nie ma żartów.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Daniel208

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Kod pocztowy
    83-032
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel208 Zobacz post
    Jestem współwłaścicielem drogi wewnętrznej na której znajduje się 6 domów a która łączy się z "główna" droga również wewnętrzna której również jestem współwłaścicielem.

    Jako że zarówno ja jak i sąsiad posiadamy działki narożne to droga wychodząca jako dojazd od 6 domów na główną drogę jest ścięta z mojej jak i sąsiada strony.
    Jak sobie podmienisz początek "Jestem współwłaścicielem działki" to nie rozjaśni sytuacji? Sąsiad przywłaszczył sobie kawałek wspólnej działki - i to chyba oczywiste, że nie ma do tego prawa (chyba, że zawarliście odpowiednią umowę tzw. quoad usum).

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    W razie wypadku ubezpieczyciel może odmówic wypłaty (złamane przepisy), czyli właściciel drogi płaci czyli ty wg wysokosci swoich udziałów.
    Jakie przepisy? O drogach publicznych? Na swoim terenie możesz sobie robić co chcesz.

    Połączenie drogi niepublicznej z inną drogą (nie ważne, czy publiczną, czy niepubliczną) nie jest skrzyżowaniem (patrz definicja skrzyżowania z KD) i nie ma czegoś takiego, jak trójkąt widoczności.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak sobie podmienisz początek "Jestem współwłaścicielem działki" to nie rozjaśni sytuacji? Sąsiad przywłaszczył sobie kawałek wspólnej działki - i to chyba oczywiste, że nie ma do tego prawa (chyba, że zawarliście odpowiednią umowę tzw. quoad usum).



    Jakie przepisy? O drogach publicznych? Na swoim terenie możesz sobie robić co chcesz.

    Połączenie drogi niepublicznej z inną drogą (nie ważne, czy publiczną, czy niepubliczną) nie jest skrzyżowaniem (patrz definicja skrzyżowania z KD) i nie ma czegoś takiego, jak trójkąt widoczności.
    Czyli geodeta ot tak sobie działki wyznaczał i ścinał bez potrzeby, niezgodnie z przepisami ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czyli geodeta ot tak sobie działki wyznaczał i ścinał bez potrzeby, niezgodnie z przepisami ?
    Jakie przepisy zakazują takiego ścięcia gdy sobie właściciel(e) życzy/ą?
    Być może nawet MPZP tak nakazuje bo być może w przyszłości będą tu drogi publiczne?
    Nie wiem, pytaj geodetę.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie przepisy zakazują takiego ścięcia gdy sobie właściciel(e) życzy/ą?
    Być może nawet MPZP tak nakazuje bo być może w przyszłości będą tu drogi publiczne?
    Nie wiem, pytaj geodetę.
    Nie znam przepisów, ale u mnie była podobna sytuacja. 6 działek w prostokącie 2 rzędy po 3. 2 zewnętrze ścięte, na odcinku między rzędami. Droga NASZA wspólna. Sąsiad jedną "ścinkę" wyprostował, ale miał pecha, bo geodeta, którzy wcześniej działki wytyczał, został zatrudniony przeze mnie i to zobaczył. Płot został "ścięty" i dobrze, bo śmieciarki swobodnie skręcają.

    Czyli - jeśli tak jest w planach, wytyczone, w geoportalu itd. to sąsiad założyciela wątku NIE MOŻE nic zmieniać.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 01-04-2024 o 19:52
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czyli - jeśli tak jest w planach, wytyczone, w geoportalu itd. to sąsiad założyciela wątku NIE MOŻE nic zmieniać.
    Weź mi jeszcze raz wytłumacz, gdzie Twoim zdaniem geodeta łamał prawo, że napisałeś:
    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czyli geodeta ot tak sobie działki wyznaczał i ścinał bez potrzeby, niezgodnie z przepisami ?
    Bo do tego zdania się odnosiłem.

    A to, że jeden współwłaściciel nie może innym ograniczać prawa do korzystania z rzeczy wspólnej (a to zrobił przestawiając płot) to nie sprawa geodety, tylko Kodeksu Cywilnego. I tu nie ma znaczenia, czy zetnie róg prostokąta, trójkąta czy w inny sposób zawłaszczy sobie kawałek wspólnej działki (niezależnie od jej kształtu).
    I, jak rozumiem, tu nie ma mowy o zmianie granic działki - a o ordynarnym zajęciu wspólnej własności w realu (nie na mapie).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-04-2024 o 21:02

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

    Domyślnie

    Jeśli geodeta chodzi na piechotę, nie ma PJ i nie wie co to widoczność, to podzieli głupio. Ty pytasz się o przepis. A ja pytam się jaki przepis tego zakazuje? Klienta pytam się czy chce mieć wyjazd w ..ujową widocznością i srać ze strachu przy każdym wyjeżdżaniu? Minimum 3 m ścięcia i nie ma dyskusji. Mój wyjazd długo przeklinałem (długi, wąski, bez trójkątów) ale to lata 60'. Tyle że geodecie nawrzucałem aby mi ulżyło. Tyle mojego. Sytuacja oddziedziczona.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Ty pytasz się o przepis. A ja pytam się jaki przepis tego zakazuje?
    Twierdzisz:
    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    W razie wypadku ubezpieczyciel może odmówic wypłaty (złamane przepisy), czyli właściciel drogi płaci czyli ty wg wysokosci swoich udziałów.
    To dopytuję, jakie przepisy są niby złamane? Ja jestem współwłaścicielem prywatnej drogi gruntowej która kończy się "na prosto" łącząc się z droga publiczną. Toteż jestem żywotnie zainteresowany kto i jaki przepis złamał tak dzieląc działkę.
    Wg mojej wiedzy nie ma żadnego przepisu który nakazuje ani zakazuje czegoś takiego.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-04-2024 o 23:32

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

    Domyślnie

    Przy okazji porozmawiam z drogowcem o tym tematacie. Zawsze, ale to zawsze ubezpieczyciel może zarzucić brak staranności kierowcy. Kierowca zwali to na projektanta a ten na podział działki tak wykonany. Staram się dokładać starannosci i przewidywac zagrozenia. Jest trójkat widoczności - jest. Ja jestem w porzadku. Kierowca nie rozejrzał się (chociaż stworzyłem mu warunki dzieląc z trójkatem), to jego wina w 100%.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale co to ma wspólnego z problemem autora?
    Geodeta wytyczył jak mu klient kazał, wkopał słupki, jest naniesiona działka na mapie geodezyjnej.

    Jeśli którykolwiek ze współwłaścicieli naruszył część wspólną bez zgody pozostałych współwłaścicieli, naruszył przepisy działu IV Kodeksu Cywilnego o współwłasności. I tyle. Kaizen ma rację.
    Nie ma co rozdrabniać problemu na jakiś hipotetycznych ubezpieczycieli czy przepisy dotyczące projektowania dróg publicznych.
    Zwrócić uwagę właścicielowi, a jak będzie pyszczył to oddać sprawę do sądu.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.351

    Domyślnie

    A to nie jest tak że MPZP o tym decyduje czy można ową działkę ściąć przy skrzyżowaniu czy nie? W mojej dzielnicy na planie częśc działek narożnych jest ścięta a część nie. Wydaje mi się że nie można ogrodzić działek które oznaczane są na planie jako wewnętrzne drogi dojazdowe.
    A od drugiej strony to sąsiad w żadnym wypadku nie może tego narożnika zagrodzić jesli pozostali właściciele się nie zgodzą (wszyscy) więc sytuacja tu jest jasna.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Weź mi jeszcze raz wytłumacz, gdzie Twoim zdaniem geodeta łamał prawo, że napisałeś:
    Bo do tego zdania się odnosiłem.
    A ja się odnosiłem do tego -
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie przepisy? O drogach publicznych? Na swoim terenie możesz sobie robić co chcesz.
    Bo moim zdaniem nie jest tak, że sobie możesz mieć drogę wewnętrzną jaką chcesz, więc geodeta wytycza w/g jakiś tam przepisów. Musi uwzględnić odpowiednią szerokość i kształt, by np straż pożarna mogła bez przeszkód dojechać do posesji.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Bo moim zdaniem
    To odniesiesz się w końcu do tego, do czego rzekomo się odnosisz?

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    A ja się odnosiłem do tego -
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie przepisy?

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Daniel208

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Kod pocztowy
    83-032
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki bardzo wszystkim za odpowiedzi.
    Niestety jestem po rozmowie z sąsiadami i wszystko wskazuje na to że pozostaje jedynie droga sądowa.

    Czy ktoś z Was orientuje się jak to dalej załatwić ? Udać się do prawnika, czy samemu bezpośrednio do sądu? Jakie pismo złożyć? - niestety wcześniej nie miałem "przyjemności" korzystania z takich instytucji.

    Dzięki za pomoc

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel208 Zobacz post
    Dzięki bardzo wszystkim za odpowiedzi.
    Niestety jestem po rozmowie z sąsiadami i wszystko wskazuje na to że pozostaje jedynie droga sądowa.

    Czy ktoś z Was orientuje się jak to dalej załatwić ? Udać się do prawnika, czy samemu bezpośrednio do sądu? Jakie pismo złożyć? - niestety wcześniej nie miałem "przyjemności" korzystania z takich instytucji.

    Dzięki za pomoc
    Najpierw pismo listem poleconym, podpisanym przez pozostałych współwłaścicieli z wyrazem sprzeciwu i żądaniem przywrócenia stanu pierwotnego w termienie np. 1 miesiąca. I zacytowaniem przepisów o współwłasności. Możecie je wyszukać w KC sami albo zlecić napisanie prawnikowi. W piśmie też ostrzeżenie o skierowaniu sprawy do sądu z żądaniem obciążenia go za koszty sadowe w tym wynajęcie prawnika.
    Na wielu cwaniaków samo pismo z pieczątką kancelarii działa odstraszająco.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony