dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Zużyta anoda magnezowa

    Po pierwszym rocznym przeglądzie pompy ciepła wyszło, że anoda magnezowa jest już na wykończeniu. Prąd anody wyszedł 0.9mA. Serwisant stwierdził, że nowa anoda ma prąd 3.0mA, a przy 0.3mA trzeba najpóźniej wymienić. Prawdopodobnie za rok anoda będzie do wymiany i jest częścią eksploatacyjną, więc gwarancja nie pokrywa jej wymiany. Serwisant stwierdził, że nie wie czemu tak jest, ale przypuszcza, że zimna woda w zbiorniku cwu mogła przyspieszyć zużycie anody (cwu nie było używane przez ponad rok i było ustawione na 15 stopni).

    Czy faktycznie może być tak jak mówi Serwisant z przyspieszonym zużyciem anody?

  2. #2

    Domyślnie

    W zasobniku od kolektorów słonecznych zwykła anoda magnezowa wytrzymała mi 5 lat, więc Twoja na prąd nie powinna paść aż tak szybko, jak twierdzili lata temu anoda na prąd miała być wieczną anodą a nie taka która wytrzymuje tylko rok.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marimarek Zobacz post
    Po pierwszym rocznym przeglądzie pompy ciepła wyszło, że anoda magnezowa jest już na wykończeniu. Prąd anody wyszedł 0.9mA. Serwisant stwierdził, że nowa anoda ma prąd 3.0mA, a przy 0.3mA trzeba najpóźniej wymienić. Prawdopodobnie za rok anoda będzie do wymiany i jest częścią eksploatacyjną, więc gwarancja nie pokrywa jej wymiany. Serwisant stwierdził, że nie wie czemu tak jest, ale przypuszcza, że zimna woda w zbiorniku cwu mogła przyspieszyć zużycie anody (cwu nie było używane przez ponad rok i było ustawione na 15 stopni).

    Czy faktycznie może być tak jak mówi Serwisant z przyspieszonym zużyciem anody?
    Pisząc anoda magnezowa to jaką Ty miałeś na myśli , bo magnezowa a na prąd to zupełnie inne anody . Ta na prąd to inaczej tytanowa ( pręt tytanowy + zasilacz ) i ta powinna wytrzymać 10 lat - u mnie pracuje już 16 lat i działa nadal poprawnie . Natomiast ta magnezowa to i po 2 latach może być do wymiany .
    Panasonic Aquarea J T-Cap 12kW 3-faz czyli WH-MXC12J9E8 monoblok
    CZ-NS4P Panasonic Płyta PCB rozszerzeń
    Wymiennik pośredni i bufor 220 L zalane glikolem -12* C
    Dwa obiegi dół - podłogówka , góra - grzejniki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatek8 Zobacz post
    Pisząc anoda magnezowa to jaką Ty miałeś na myśli , bo magnezowa a na prąd to zupełnie inne anody . Ta na prąd to inaczej tytanowa ( pręt tytanowy + zasilacz ) i ta powinna wytrzymać 10 lat - u mnie pracuje już 16 lat i działa nadal poprawnie . Natomiast ta magnezowa to i po 2 latach może być do wymiany .

    Nie znam się zbytnio na tym. Serwisant mówił o anodzie magnezowej, że za rok będzie prawdopodobnie do wymiany, bo z pomiaru wyszedł prąd 0.9mA. Mówił, że to dziwne, że tak szybko się zużyła, bo powinna wytrzymać około 5 lat standardowo. Powiedział tylko, że przyczyną tak szybkiego zużycia mogła być zimna woda w zbiorniku cwu <- przez około rok cwu było ustawione na 15 stopni, a w zbiorniku była woda.

    Pompa ciepła to Vitocal 111-S.

    Na pompę jest 5 lat gwarancji, ale anoda jest ponoć częścią eksploatacyjną, więc gwarancja nie pokrywa jej wymiany.
    Stąd pytanie czy to jest normalne, że ona tak szybko się zużyła i czy nie powinienem tego reklamować?
    Ostatnio edytowane przez marimarek ; 03-01-2024 o 16:27

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatek8 Zobacz post
    Pisząc anoda magnezowa to jaką Ty miałeś na myśli , bo magnezowa a na prąd to zupełnie inne anody . Ta na prąd to inaczej tytanowa ( pręt tytanowy + zasilacz ) i ta powinna wytrzymać 10 lat - u mnie pracuje już 16 lat i działa nadal poprawnie . Natomiast ta magnezowa to i po 2 latach może być do wymiany .
    anoda magnezowa jak sama nazwa 'anoda' wskazuje też ma za zadanie stworzyć ogniwo gdzie katodą jest zbiornik a więc przepływ prądu...
    tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3658159.html podają te same wartości prądu więc pewnie do wymiany

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał GP007 Zobacz post
    anoda magnezowa jak sama nazwa 'anoda' wskazuje też ma za zadanie stworzyć ogniwo gdzie katodą jest zbiornik a więc przepływ prądu...
    tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3658159.html podają te same wartości prądu więc pewnie do wymiany
    To co mnie trapi to czemu ona tak szybko się zużyła i czy mogę to reklamować na gwarancji. No bo rozumiem, że to część eksploatacyjna i będzie wymagała wymiany, ale jeśli część, która według serwisanta powinna wytrzymać co najmniej 5 lat, po roku już jest prawie zużyta to znaczy, że coś jest nie tak. I jedna rzecz to konieczność kupna nowej anody, a druga to czy takie szybkie jej zużywanie nie jest oznaką jakiś innych poważniejszych problemów z samą pompą.

    Swoją drogą w zacytowanym wątku piszą, że serwisy strasznie zdzierają na wymianie anody, a mi serwisant podał jeszcze wyższą cenę.

  7. #7

    Domyślnie

    producenci typowo zalecają kontrolę i ew. wymianę anody magnezowej co 18-24 miesięcy max, oczywiście niekiedy pożyje dłużej,
    Skąd ten serwisant ma te 5 lat to nie wiem, A skoro to część eksploatacyjna to chyba nic nie wywalczysz, niestety jak w wielu branżach na serwisie zarabia się lepsze pieniądze niż na sprzedaży...

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojownik2

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    PUCK
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    97

    Domyślnie

    Co do anod magnezowych czy tytanowych to odradzam przepłacać Viessmanie przykład 250zł a u producenta anod który ma b.duży wybór z wysyłką 50zł .Proszę jeszcze sprawdzać w w naczyniach przeponowych czy wentylek jest do krecony bo często fabrycznie nie sa do kreczone i po jakims czasie uchodzi powietrze. Polecam stronę Ezal z anodami

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony