Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
Wczoraj kolega pokazywał mi przez 5 godzin KNXa w swoim domu. Ma raczej podstawowe funkcje jak sterowanie oświetleniem, roletami i ogrzewaniem podłogowym (elektrycznym). Dorabia sterowanie rekuperatorem. Obadałem całą szafę, wszystkie połączenia i jednostki wykonawcze KNX, S-ki itd. Potem przy kompie jak działa ETS i jak się integruje z HA.
No to kolega mało rzeczy ma - same najbardziej podstawowe rzeczy. Co oglądaliście przez 5 godzin??

Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
Moje wrażenia:
[...]

Wizualizacja: HA coś tam pokazuje, można z telefonu sterować generalnie całym domem. Na ścianę trafi tablet z zainstalowanym klientem HA (pewnie webowym).

Moje zdanie jest takie, że KNX byłby drogi, gdyby kupować czujniki czy jakieś bajery z obsługą KNX, ale przecież są inne protokoły i integracje z nimi. Urządzenia wcale nie wychodzą drogo. Jako centrum sterowania można użyć HA, ale jest to bezpieczne, bo jak padnie taki "serwer", to KNX działa dalej. HA jest wygodną dostawką do rdzenia automatyki domowej.

Muszę się jeszcze zorientować mocniej z kwestii czujników wszelkiej maści oraz jak sterować silnikami w wentylatorach wentylacji mechanicznej. W każdym razie KNX odżywa po spięciu go poprzez bramkę z HA i wygląda ludzko. Tyle pierwsze wrażenia.
Zrobisz jak będziesz uważał. Każdy tak się wyśpi, jak sobie pościeli.
Doceniam Twoją drobiazgowość i dociekliwość, ale mam wrażenie że już przesadzasz i robisz overthinking. Dla takich osób KNX może jest i dobrą drogą, tam będziesz miał ciągle dużo rozważań i przemysleń. Ja też nie chciałbym, abyś wybrał Loxone wyłącznie za moją namową, a potem ciągle stękał i narzekał. A jak wybierzesz KNX, to przynajmniej "będzie na kolegę"