dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Mała moc przyłącza prądu

    Kupuje dom wolnostojący od dewelopera pod Krakowem. Deweloper poinformował mnie, że do domu zostanie przygotowane przyłącze 12 KW. W domu wszystko jest na prąd: pompy ciepła (10 kw), woda użytkowa (boiler 2KW), piekarnik, indukcja (6 KW), czajnik itd. w przyszłości rozważałem ładowanie samochodu.

    Wydaje mi się, że 12 KW to zdecydowanie zbyt mało. Deweloper przekonuje mnie, że 12 KW jest u nich standardem i w poprzednich inwestycjach nie miał z tym problemu "bo przecież te urządzenia nigdy nie działają z max mocą" , a jeżeli chcę zwiększyć sobie moc to mogę zawsze wystąpić do zakładu elektrycznego o zwiększenie mocy, cała operacja polega na wymianie bezpiecznika.

    Cała sytuacja rodzi we mnie kilka pytań:
    1) czy 12 KW to nie jest moc zbyt mała? Jak sobie szacuję w głowię to wychodzi mi, że potrzebna moc powinna wynosić 20-25 KW, a może jest coś o czym nie wiem?
    2) moc przyłączeniowa nie została określona ani w umowie ani w standardzie budowy / prospekcie informacyjnym w związku z czym: czy istnieją jakieś normy albo przepisy prawa, które mogą wymusić na deweloperze poprawki?
    3) czy faktycznie zwiększenie mocy polega jedynie na wymianie bezpiecznika? Wiem, że w starszych domach wiąże się to z wymianą całego okablowania, ale zastanawia mnie czy aktualnie istnieją jakieś normy bądź przepisy, które wymuszają robienie instalacji elektrycznych z buforem na przyszłe zwiększanie mocy.
    Ostatnio edytowane przez marcin232 ; 21-12-2023 o 23:14

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko zdajesz sobie sprawę, że pompa o mocy 12 kW nie pobiera nigdy 12kW ?
    Swoją drogą, dlaczego, mając pompę grzejesz CWU w bojlerze ?

    Dla świętego spokoju możesz podpisać z ZE umowę na moc 16kW, nie wymaga to zmiany okablowania.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 21-12-2023 o 23:22
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. To jest pompa powietrze-powietrze, wiec boiler jest potrzebny.

    Poszukałem informacji w karcie produktu tej pompy i faktycznie znalazłem informację w rubryce "pobór mocy przy grzaniu: 3KW". Nadal jednak patrząc na strony sklepów ze sprzętem AGD widzę, że większość płyt indukcyjnych ma moc przyłączeniową 7 KW. Jak dodam do tego czajnik 2 KW, grzanie wody 2 KW i piekarnik 3KW to mi wychodzi, że jeżeli w święta będą zimne to albo ktoś się nie umyje, albo nie będzie jedzenia. (3 + 7 +2+ 2 + 3) = 17 KW. A przecież w domu są też inne urządzenia, jak telewizor, komputer, pralka, suszarka etc. Wiem, że nie jest to częste, że tak dużo urządzeń działa na wysokich obrotach, ale jednak np w okresie świątecznym możliwe.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.236

    Domyślnie

    Kupujesz dom od dewelopera o prądzie nie masz zielonego pojęcia, zainwestuj w jakiegoś elektryka niech zweryfikuje instalacje pod kątem przyszłych urządzeń. Sprawdż podłączenie do kuchni w tym do indukcji, Jeżeli jest już przyłacz sprawdź jak jest wykonany jakie przekroje przewodów. Z reguły sa one z zapasem.

    Grzanie wody boilerem jak planujesz popmę ciepła to deko szalone rozwiazanie. Jesteś pewny tego co piszesz? Sprawdz sobie COP dla obu urządzeń
    Ostatnio edytowane przez jajmar ; 22-12-2023 o 01:12
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  5. #5

    Domyślnie

    Pompe ciepla pp, czyli klimatyzacje . Moze bojler zmienic na pompe ciepla do cwu albo na hybryde .

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.352

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin232 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. To jest pompa powietrze-powietrze, wiec boiler jest potrzebny.
    To klima po prostu....
    Deweloperka widzę już jedzie mocno po bandzie. Szkieletowiec to jest?
    12KW spokojnie ci wystarczy. Taka klima pewnie weźmie z 2, max 3 KW. Mozesz jednocześnie grzać 4 garczki ma płycie i piec ciasto.

  7. #7

    Domyślnie

    Pompa ciepla powietrze powietrze - czyli popularnie nazywana klimatyzatorem. Dom jest budowany w technologii szkieletowej z prefabrykatów. Dom jest ciągle w budowie. Nie mam możliwości wymiany boilera na pompę, deweloper nie zgadza się na żadne większe ustępstwa.

    Myślicie, że do ilu KW można bezpiecznie zwiększać przyłącze na okablowaniu przygotowanym dla domu 10-12 KW?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.352

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin232 Zobacz post

    Myślicie, że do ilu KW można bezpiecznie zwiększać przyłącze na okablowaniu przygotowanym dla domu 10-12 KW?
    To zależy od dostawcy energii, Taurona czy co tam jest. Przeważnie do kilku dodatkowych KW nie ma żadnego problemu ale wszystko zależy od okolicy, ilości odbiorców itp. No i deweloper musi dać odpowiedni przekrój kabla do WLZ.
    Na pompę P-W ci nie chcą zmienić bo koszty instalacji razy dwa, poza tym nie zrobią wylewek na szkielecie....
    Przede wszystkim zadbaj żeby elektryka wewnątrz była mądrze zrobiona - kilka faz doprowadzonych do kuchni i osobne fazy na płytę / piekarnik/ klimę / bojler.
    Jeśli ktoś nie grzeje domu czystym prądem to te 12KW mu spokojnie starczy.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 22-12-2023 o 07:43

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin232 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. To jest pompa powietrze-powietrze, wiec boiler jest potrzebny.

    Poszukałem informacji w karcie produktu tej pompy i faktycznie znalazłem informację w rubryce "pobór mocy przy grzaniu: 3KW". Nadal jednak patrząc na strony sklepów ze sprzętem AGD widzę, że większość płyt indukcyjnych ma moc przyłączeniową 7 KW. Jak dodam do tego czajnik 2 KW, grzanie wody 2 KW i piekarnik 3KW to mi wychodzi, że jeżeli w święta będą zimne to albo ktoś się nie umyje, albo nie będzie jedzenia. (3 + 7 +2+ 2 + 3) = 17 KW. .
    Nie przesadzaj... bojler będzie działał kilka h dziennie, pompa też nie będzie 24h na dobę pracować z moc 3kW, bo wtedy płaciłbyś za samo ogrzewanie 70zł na dobę...
    Indukcja 6kW ?
    A ile razy gotujesz z max. mocą na 4 polach ?

    Żebyś spał spokojnie zmień w ZE na 16kW to jednorazowa wyższa opłata, a potem chyba jeksieś grosze w rachunku.
    Instalacja w domu nie będzie wymagała zmian, zweryfikuj tylko przekroje kabla na przyłączu, czy tam deweloper nie przyoszczędził
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin232 Zobacz post
    Kupuje dom wolnostojący od dewelopera pod Krakowem. Deweloper poinformował mnie, że do domu zostanie przygotowane przyłącze 12 KW. W domu wszystko jest na prąd: pompy ciepła (10 kw), woda użytkowa (boiler 2KW), piekarnik, indukcja (6 KW), czajnik itd. w przyszłości rozważałem ładowanie samochodu.

    Wydaje mi się, że 12 KW to zdecydowanie zbyt mało. Deweloper przekonuje mnie, że 12 KW jest u nich standardem i w poprzednich inwestycjach nie miał z tym problemu "bo przecież te urządzenia nigdy nie działają z max mocą" , a jeżeli chcę zwiększyć sobie moc to mogę zawsze wystąpić do zakładu elektrycznego o zwiększenie mocy, cała operacja polega na wymianie bezpiecznika.

    Cała sytuacja rodzi we mnie kilka pytań:
    1) czy 12 KW to nie jest moc zbyt mała? Jak sobie szacuję w głowię to wychodzi mi, że potrzebna moc powinna wynosić 20-25 KW, a może jest coś o czym nie wiem?
    2) moc przyłączeniowa nie została określona ani w umowie ani w standardzie budowy / prospekcie informacyjnym w związku z czym: czy istnieją jakieś normy albo przepisy prawa, które mogą wymusić na deweloperze poprawki?
    3) czy faktycznie zwiększenie mocy polega jedynie na wymianie bezpiecznika? Wiem, że w starszych domach wiąże się to z wymianą całego okablowania, ale zastanawia mnie czy aktualnie istnieją jakieś normy bądź przepisy, które wymuszają robienie instalacji elektrycznych z buforem na przyszłe zwiększanie mocy.
    Mam przyłącze 10kW (zasila 2 domy 135m2-grzany przez PC i 60m2-grzany z bojlera i tak jak u Ciebie wszystko na prąd (PC-6kW, bojer 2.4kW, indukcja-7.5kW, płyta grzewcza-1kW, piekarnik-2kW, 2 czajniki, 5 lodówek z zamrażarkami, reku, 3 komputery-900W itd.)
    Nigdy nie miałem problemu z brakiem energii z sieci.

    Jeśli chcesz wiedzieć czy w przyszłości będziesz mógł zwiększyć moc zamówioną, zapytaj elektryka jaki jest kabel WLZ (od złącza do rozdzielnicy w domu).
    Jego przekrój Ci wszystko powie.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 22-12-2023 o 10:00

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.461
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin232 Zobacz post
    Myślicie, że do ilu KW można bezpiecznie zwiększać przyłącze na okablowaniu przygotowanym dla domu 10-12 KW?
    Rozdzielnica ma odpowiednio zabezpieczać obwody, żeby nic się nie działo niezależnie od mocy.
    Pytanie, jaki masz WLZ. Jak zgodny z przepisami, to hulaj dusza piekła nie ma

    Nie myl jednak mocy grzewczej z mocą pobieraną z gniazdka. Przy wszelkich PC to znacznie różniące się wielkości. Przy czym PC PW może mieć grzałki, które mogą pobrać najwięcej.

    Przy doborze mocy umownej (przyłączeniowa to co innego) tak naprawdę ważne jest wynikające z niej zabezpieczenie. Bo moc umowna jest uśredniana na 15 minut i bardzo trudno ją przekroczyć nawet, jak masz najmniejszą moc przy której montują dane zabezpieczenie. Żeby przekroczyć moc umowną musisz przez 15 minut obciążyć wszystkie trzy fazy prawie maksymalnie. To trzeba się bardzo postarać, żeby choćby na indukcji odpalić dwa palniki na full i dwa na jakieś pół mocy i tak utrzymać przez 15 minut.

    12kW powinno z zapasem wystarczyć przy klimie. Licznik powinien pokazywać też maksymalną moc z poprzedniego i obecnego miesiąca (tą uśrednioną zgodnie z przepisami). Sprawdź, ile jak na razie masz zapasu. Ale pewnie sporo a jak zacznie wybijać zabezpieczenia, to wtedy zwiększ moc umowną - do najmniejszej przy której zamontują oczko wyższe zabezpieczenie przy liczniku.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    85

    Domyślnie

    Mój przedmówca dobrze i merytorycznie to wytłumaczył, także nic nie zmieniaj, 12 kW spokojnie wystarczy, Deweloper wie co mówi.

  13. #13

    Domyślnie

    Ta klima 10kW to kanałówka czy multi-split?

  14. #14

    Domyślnie

    12kW spokojnie wystarcza na taki domek. Ważniejsza jest dobra instalacja.
    Mam niewiele więcej i jest ok. W zimie grzanie PC, kilka razy indukcja 5 palników w użyciu + piekarnik i zero problemów. Jeśli deweloper zrobił sensowną instalację a nie wszystko na jednym kablu to nie masz się czym martwić.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 25-12-2023 o 16:22
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony