dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Kto ma biały od środka wkład kominkowy?

    Ma ktoś z Was biały wkład od wewnątrz? Polecacie? Czy lepiej jednak czarne? Wydaje mi się, że to będzie całe osmolone?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.408
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Ma ktoś z Was biały wkład od wewnątrz? Polecacie? Czy lepiej jednak czarne? Wydaje mi się, że to będzie całe osmolone?
    Jak będziesz smolić, zamiast palić czysto suchym drewnem, będzie osmolone....Co do czarnego wyłożenia - mam negatywny stosunek. Wydumane, nienaturalne i paskudne jak się trochę zużyje... Naturalny kolor szamotu zawsze się obroni....
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rotation of PICT0&#5.JPG
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	52,3 KB
ID:	466029  

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.956

    Domyślnie

    Lepszy jest naturalny kolor.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Lepszy jest naturalny kolor.
    w jakim kolorze jest kolor naturalny?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.956

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    w jakim kolorze jest kolor naturalny?
    wpisz "jasny szamot" lub "cegła szamotowa"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    No to chyba tak wygląda ten jasny/biały

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled-1.jpg
Wyświetleń:	327
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	466099  
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 15-11-2023 o 10:23

  7. #7

    Domyślnie

    i potem to tak wygląda ? Chodzi mi o środek oczywiście.




    One wam się równo osmalają, czy to tak wygląda brzydko. Czy te pomalowane na czarno wypalają się - ta farba schodzi z czasem?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	372640525_3463735647171605_4656682818924803617_n.jpg
Wyświetleń:	326
Rozmiar:	78,9 KB
ID:	466103  
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 15-11-2023 o 10:25

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Naturalny kolor materiału ogniotrwałego to po prostu biały. Dlatego po prostu, że minerały (ceramy), z których się składa są białe. To tlenek glinu i tlenek krzemu - oba bielutkie. Czasem kolor jest nieco złamany przez zanieczyszczenia. Szamot jest żółtawy przez zawarte w nim tlenki żelaza (hematyt), które są w glinie z której szamot jest robiony. Czasem betonowe płyty są szarawe, ale w ogniu się to wybiela - to szare to węgiel, który się utlenia i ucieka w gaz.
    Żółte w szamocie zostaje, bo to żelazo, które utlenione w gaz nie ucieka i nigdy nie zniknie, choć płyty szamotowe z czasem robią się szare.
    Z czarnymi jest pewien kłopot - to oczywiście barwienie. Taka moda i trudno się tu stawiać.
    Jak tu już Piotr napisał, dobry kominek, suche drewno i dobre palenie - płyty po paleniu bielsze niż przed.

  9. #9

    Domyślnie

    Wystarczy temp. w komorze paleniskowej 450 * C lub wyższa
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/0be520e7ff6e05ed

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    , dobry kominek, suche drewno i dobre palenie - płyty po paleniu bielsze niż przed.
    Co to znaczy: "dobry kominek"?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Co to znaczy: "dobry kominek"?
    Chodzi o uzyskanie jak najwyższej temperatury w palenisku. Jak napisał Bolesław (a wie co pisze) temperatura ścian powinna osiągać te minimum 400 st. Wie o tym każdy doświadczony piekarz, który pracował na starych piecach na węgiel czy na drewno - sadza znika ze ścian - piec ma te 400 st., czyli jest rozgrzany. Poniżej tej temperatury stabilny jest rozpad CO na sadzę i CO2, powyżej stabilne jest CO2, a węgiel (sadza) znika. Piekarz nie potrzebował więc pirometru.
    Dobry kominek musi więc taki warunek spełniać.
    Wysoką temperaturę zapewnia prawie zawsze palenisko ze ścianami o dużej grubości - tak jest w tzw. paleniskach zduńskich. W stalowym czy żeliwnym wkładzie też może być podobnie. Musi mieć odpowiednio grube wyłożenie, najlepiej kilkuwarstwowe - płyta ogniotrwała plus izolacja.
    I to wcale nie jest tak, że takie palenisko gorzej grzeje - jest zupełnie odwrotnie. Tu zachodzą zjawiska nie zawsze zgodne z, jak tego nie nazywać, intuicją czy chłopskim rozumem.
    Duże przeszklenie też przeszkadza. Najczęściej spotykany poziomy kształt komory też.
    Wiem to z doświadczenia.

    Wyedytowałem, żeby poprawić błąd.
    Oczywiście nie CO2 się rozpada, jak napisałem pierwotnie i byłoby to bez sensu, a CO przechodzi w CO2 i C (sadzę). 2CO -> CO2 + C - reakcja Boudouarda-Bella.
    Przepraszam.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 14-09-2023 o 05:38

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Chodzi o uzyskanie jak najwyższej temperatury w palenisku. Jak napisał Bolesław (a wie co pisze) temperatura ścian powinna osiągać te minimum 400 st. Wie o tym każdy doświadczony piekarz, który pracował na starych piecach na węgiel czy na drewno -
    Wiem to z doświadczenia.
    no, wy obaj wiecie co piszecie.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz7924

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Olawa
    Kod pocztowy
    55-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Ja mam taki, prawie biały. Wkład z płaszczem. palę raz lub dwa razy w tygodniu, i od dwóch lat nie czyściłem szyby. jest na niej trochę białego nalotu. Ale smoły ani grama. Ja potrzebowałem wielu lat , żeby w koncu do mnie dotarło że jak ma być czysto w palenisku kominka, to on musi iść pełną parą. Stary wkład był zamontowany jak u większośći " kominkowych palaczy" i wiecznie był z tym problem. Dorosłem w końcu do dołożenia bufora, który bierze wszystko co płaszcz daje. I to w grawitacji. Bez pompek itp. Dopiero po buforze jest pompa, mieszacz, i sterownik pogodowy ogrzewania podłogowego. Najśmieszniejsi byli tzw. "fachowcy" wg. nich "to nie będzie chodzić." "gotować będzie" "ja się pod tym nie podpiszę" "przecież to w końcu je*nie i mi rodzinę zabije"... Musiałem zrobić sam. Chodzi pięknie. Wkład ma deklarowaną moc płaszcza 10kw. Obsługuje ok. 280m.kw podłogi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony