dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Rozprowadzenie/modernizacja rur od gazu w kuchni w bloku.

    Witam. Jestem na etapie planowania nowej kuchni, m.in. będę przenosił kuchenkę w inne miejsce. Jakie rozwiązania zgodne z prawem mam w takiej sytuacji? Obecnie jest to rura stalowa skręcana. Rozważam kilka opcji:

    1. Przeniesienie rury bliżej kuchenki - wymagany jest wniosek o odcięcie dopływu gazu, czy w takiej sytuacji można przedłużyć istniejącą instalację z wykorzystaniem rur skręcanych?

    2. Zastosowanie węża elastycznego 3m od obecnego przyłącza. Odległość od zaworu do kuchenki w linii prostej będzie mniejsza niż 1m, więc ten punkt z przepisów byłby zachowany. Jednak widzę jedynie przemysłowe węże powyżej 2m, czy taki wąż nie ma atestu do zastosowania w mieszkaniu?

    3. Przedłużenie instalacji po zaworze zamykającym w kuchni z wykorzystaniem rur stalowych, a dopiero od nich wąż 2m do kuchenek.

    Czy posiadacie jakieś doświadczenie w tym temacie? Gdzieś czytałem, że nie stosuje się już rur stalowych, to prawda? Oczywiście nie mam zamiaru żadnych prac wykonywać samodzielnie, rozumiem powagę sytuacji, jednak nauczony doświadczeniem z niektórymi "specjalistami" wolę się wcześniej upewnić. Zależy mi na bezpieczeństwie i zgodności z przepisami.

    Dziękuję za wszelkie porady

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    olej gaz, załóż indukcję. Po co ci siedzenie w oparach mazutu?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945

    Domyślnie

    Lepsza jest kuchenka indukcyjna ale trzeba mieć odpowiednią moc przyłączeniową.

    Prąd wyłączą i nie będzie na czym ugotować wody na herbatę
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Prąd wyłączą i nie będzie na czym ugotować wody na herbatę
    Nadal indukcja lepsza. A na takie ewentualności mała turystyczna na gaz w puszce.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nadal indukcja lepsza. A na takie ewentualności mała turystyczna na gaz w puszce.
    To było żartem ale pomysł masz bardzo dobry
    Ile takie coś kosztuje i ile czasu może gaz w puszcze czekać na kolejne wyłączenie prądu?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile takie coś kosztuje i ile czasu może gaz w puszcze czekać na kolejne wyłączenie prądu?
    Ze 100-150zł za taką kuchenkę.
    Kupiłem rok czy dwa temu, jeszcze nigdy nie użyta.
    Na puszce gazu nie ma daty ale zakładam, ze dobre kilka lat jest zdatna.
    Gaz / nabój / kartusz - max 10zł/szt.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945

    Domyślnie

    Tani ten nabój - widzę ceny 30-40 za ok. 300-450 g .
    Dobry pomysł
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Nie jestem przekonany do płyty indukcyjnej, ponieważ jest to mieszkanie w starym budownictwie i nawet płyta 230V pociągnie za sobą bardzo duże zmiany jeżeli chodzi o elektrykę. Od licznika do bezpieczników dochodzi przewód 2.5mm. Stąd nadal szukam rozwiązań z gazem

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945

    Domyślnie

    Zmiana na indukcję nie jest łatwa i tania.
    Trzeba wystąpić do właściciela budynku i do ZE o zgodę zwiększenie mocy przyłączeniowej.
    Możesz nie uzyskać takich zgód.
    Jeżeli uzyskasz obie zgody to trzeba przebudować swoją tablicę rozdzielczą i zamontować nowe kable od licznika od tablicy i w domu.
    Nie jest tanio ale płyta indukcyjna jest bardzo dobra.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Dokładnie, z tego powodu szukam rozwiązania z gazem i nie wiem na co dokładnie musiałbym mieć zgody w związku z przebudową za licznikiem.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    A może starczy taka indukcja wolnostojąca, dwupolowa? Podłącza się zwykła wtyczką do gniazdka. Niestety są trochę głośne (wentylatory). Ja w blokach wywalam gaz i wstawiam takie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945

    Domyślnie

    Są diostępne płyty indukcyjne 4-polowe z konfigurowanym ograniczeniem mocy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony