dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w starym domu

    Witam

    Mieszkam w starym domu i od pewnego czasu mam problem z wilgocią, a nie ma kanału wentylacyjnego. W domu mam stary komin, nie używany od ~50lat(jest on zaślepiony pod samym dachem na poddaszu nieużytkowym), z którego chcę zrobić kanał wentylacyjny. Czy jeśli na poddaszu zrobię wyprowadzenie poziome o długości 5m, fi 150mm(izolowane) wentylacja grawitacyjna powinna działać bez zarzutu, czy przy tej długości może być z tym problem?

    Z góry dzięki za odpowiedź

  2. #2

    Domyślnie

    To zależy od długości tego komina. Ile metrów będzie w pionie od tej rury do wylotu komina? I jeszcze od jakości ocieplenia rury. Jak będzie marne to się powietrze w niej schłodzi i ciągu nie będzie.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 18-07-2023 o 23:21

  3. #3

    Domyślnie

    Długość komina to 4m. Chciałbym dać rurę o izolacji 25mm

  4. #4
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Musisz się nauczyć, że chcieć moożesz wszystko, ale nie wszystko co chcesz zadziała dobrze.
    Latem otwierasz okna a zimą palisz w piecu-kaflaku i jest dobrze.
    Wentylację popsuli z 50 lat temu jak kaflak zlikwidowali.

    Adam M.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja bym się podłączył do tego komina, ale mimo wszystko dał wentylator. Grawitacyjna raz będzie działać a raz nie. No i musisz zadbać, żeby to powietrze miało się jak do środka dostać. Problem z wilgocią może oznaczać wymianę okien na szczelne bez zapewnienia dopływu świeżego powietrza inną drogą.

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiście mam zamiar założyć nawiewniki do okien, żeby powietrze mogło przepływać przez pomieszczenia

  7. #7

    Domyślnie

    Zamiast psuć okna nawiewnikami, rozważ dziurę w ścianie i w niej nawietrzak.
    Mam w mieszkaniu nawiewniki okienne i ciągle pluję sobie w brodę, że nie kazałem zamiast nich zrobić nawietrzaków. Domyślnie tak było jak ktoś dopłacał do okien wzmocnionych antywłamaniowo, ale do zwykłych na pewno też by się dało. Nawiewniki kierują strumień powietrza w nadproże i robią na nim paskudną czarną krechę. Do tego ich wąska szczelina zapycha się latającymi farfoclami z drzew, a jej czyszczenie jest uciążliwe.
    Dodatkowo nawietrzak może mieć grzałkę i jak napływające zimne powietrze będzie powodować dyskomfort, a czasem się zdarza, można je sobie podgrzać.

  8. #8

    Domyślnie

    Mozna tez rozwazyc rekuperator scienny jesli finanse na to pozwalaja. Wtedy nie trzeba nic robic z kominem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony