dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Demontaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora z zachowaniem czynnika

    Witam

    Muszę tymczasowo zdemontować z balkonu jednostkę zewnętrzną klimatyzatora Sanyo typu Split SAP-CR94EHA współpracującą z jednostką wewnętrzną SAP-KR94EHA. Układ napełniony jest czynnikiem R410A i połączony dwoma rurkami miedzianymi (jedna cieńsza druga grubsza).
    Chciałem zdemontować tymczasowo tą jednostkę zewnętrzną z zachowaniem w jej sprężarce czynnika. Dawno temu widziałem jak serwisant na czas demontażu tego zestawu umiejętnie włączył ten zestaw i cały czynnik schował mu się w sprężarce tylko tego nie widziałem. Chciałem teraz powtórzyć ten eksperyment. Czy w tym celu powinienem włączyć urządzenie na chłodzenie i w dowolnym momencie któryś z zaworów na imbus zamknąć (wylotowy) i po kilku sekundach wyłączyć urządzenie aby nie doszło do rozerwania sprężarki, a większość czynnika znalazłoby się w kompresorze/sprężarce ?

    Dziękuję za wszelką odpowiedź.

    Pozdrawiam
    M.K.

  2. #2

    Domyślnie

    A co zrobisz z powietrzem w rurkach połączeniowych po ponownym połączeniu?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.839

    Domyślnie

    Zakręcasz imbusem zawór en duży potem odpalasz klimę ale koniecznie na chłodzeniu i po chwili sprężarka zacznie wydawać dziwne dźwięki to w tym momencie zakręcasz drugi zawór ten mniejszy imbusem i po sprawie , ale przed ponownym wypuszczeniem czynnika koniecznie próżnia do zrobienia więc wołasz fachmana lub pożyczysz vacumpompę.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    424

    Domyślnie

    Odwrotnie, zakręcasz cieniutki przewód, na maksymalnym chłodzeniu, jak agregat wejdzie na wyższe obroty to zakręcasz gruby.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Odwrotnie, zakręcasz cieniutki przewód, na maksymalnym chłodzeniu, jak agregat wejdzie na wyższe obroty to zakręcasz gruby.
    Zgadza się omskło mi się ,pisząc myślałem o małym a wyszło jak wyszło.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam i dziękuję za odpowiedzi.
    Zrobiłem to z tym grubym ale i tak okazało się, że po 8-9 latach nie było już czynnika. W ciągu tych lat ubywało go powoli do zera.
    Z uwagi na to, że przy jednostce zewnętrznej przy tym zaworze grubym jest dodatkowy z boku zaworek to czy jest możliwość po skręceniu abym sobie sam nabił nowy czynnik jakimś jednorazowym zestawem jak do samochodów ? Parę lat temu jak montowałem i czynnik był w sprężarce to po zmontowaniu popuszczony był śrubunek chyba na grubym złączu tak aby czynnik sam wypchnął powietrze. Robiłem to tak na czuja.
    Dziękuję.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Musisz zrobić próżnię w układzie. Inaczej prosisz się o problemy. Chcesz tanio a skończy się awarią.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.839

    Domyślnie

    Ja to stary strucel i nie zależy ci na nim to podłącz butlę LPG do góry nogami na jakiejś wadze i wpuść taką ilść jaka pisze na obudowie i możesz przelać trochę ,często tak ludki robią i latają te klimy , chyba że to coś w miarę nowego to wołaj fachmana.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    424

    Domyślnie

    Tak, nabij LPG a później płacz, że na uszczelkach pójdzie. Gaz musi być taki do jakiego jest przystosowana sprężarka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony