dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Jest to izolacja pod posadzkami na parterze.
    Tak przypuszczałem.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Niestety w tej pompie nie da rady ustawić godzin grzania, można to zrobić tylko pośrednio sterując żądaną temperaturą pomieszczeń, czyli np 30C, żeby mieć pewność że na pewno będzie grzała i 15C, żeby mieć pewność, że nie będzie grzała, no ale mniejsza z tym, bo ona i tak pracuje w cyklach, tzn uruchamia się kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie w ciągu doby.
    - jest to jakiś sposób.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Tego do końca nie rozumiem, tzn. jaki konkretnie wpływ na instalację ma sprzęgło? Czemu pompie przeszkadza to, że widzi temperaturę powrotu z bufora, a nie z instalacji? Jak się ma temperatura powrotu ze sprzęgła do temperatury powrotu z podłogi?
    - sprzęgło zaburza informację zwrotną, jaka dociera do PC z instalacji grzewczej i budynku.
    Przykładowo PC zmienia temp. wody, ale woda wraca z bufora, gdzie miesza się woda z bufora z wodą z podłogówki. Więc PC ma utrudnioną kontrolę nad procesem grzania. Bufor zazwyczaj zasila się o kilka stopni wyższą temp. wody, co już samo z siebie nieco psuje SCOP.
    Z tą uwagą, że przy twojej zbyt mocnej PC ta wyższa temp. redukuje taktowanie. Więc będziesz musiał poobserwować i poszukać jakiegoś kompromisu. Między taktowaniem, a stratą na SCOP.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Nie mam blisko, mam pompę podpiętą do podlicznika, zużycie prądu na CO i CWU za rok 2022 to było 5400kWh, czyli dwa razy więcej :/
    - faktycznie sporo. Uwaga taka, że warto by rozdzielić pobór na CWU od poboru na CO.
    U jednego proporcje CO do CWU mogą wynosić 80% / 20%, a u kogoś innego mogą sięgać do 50% / 50% - tak się SCOP nie doliczysz.
    Jeśli masz duży pobór CWU, do tego cyrkulację przy słabo izolowanych rurkach - to lwią część SCOP może psuć grzanie CWU, a nie jak liczysz CO.

    U mnie SCOP na CO wychodzi 3,6 a ostatnią zimę 3,9,
    a CWU wychodzi SCOP 2,6 i nie więcej jak 3,0 w skali roku.
    A proporcje poboru prądu mam bliżej 85% CO do 15% CWU.

    Im lepiej izolowany budynek z niższym OZC - to proporcje poboru na CWU rosną.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 29-05-2023 o 20:45
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony