dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 138
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 2753
  1. #81

    Domyślnie

    niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu.

    Tak ale ...... tylko 20 procent tego gotówką.

    https://muratordom.pl/instalacje/fot...7fJB-1PRu.html

    a tam stoi cyt -- Ograniczono jednak wysokość wypłacanej kwoty, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym przewymiarowywaniem instalacji i nadprodukcją. Mianowicie nie może być ona wyższa niż 20% wartości prądu, który został wprowadzony do sieci w danym miesiącu.

    Tak że ten .... no trzeba zjeść ten prąd choćby miał planetę podgrzać.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 10-11-2022 o 10:26

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu.

    Tak ale ...... tylko 20 procent tego gotówką.
    20% wypłacą a 80% sobie przywłaszczą.

  3. #83
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.484
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wysokość zwracanej nadpłaty nie może przekroczyć dwudziestu procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.
    No właśnie. Ten fragment pokazuje, jakim bantustanem jest Polska. Taki zapis powinien być procedowany w sądach, a u nas jest częścią ustawy. konsument może brać energii ile tylko mu na to pozwalają warunki techniczne, ale te same warunki techniczne nie mają znaczenia, gdy energię produkuje.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Tego nie kapuje. Dlaczego bilansowanie godzinowe ma zwiększać autokonsumpcję ?
    Tu masz szczegółowo na ten temat.

  5. #85

    Domyślnie

    Problemem nie sa warunki techniczne a sposób traktowania przez cały aparat państwa swoich obywateli - zawsze jest wrogie i nastawione na wyzysk i upodlenie.
    Akurat uruchamiam instalację i otrzymałem umowę oraz papiery a propo rozliczenia - otóż dla - mojego dobra - zmieniono mi sposób rozliczania z miesięcznego na roczny - i aby on pozostał jaki był to teraz ja MUSZĘ wypełnić formularz zapakować w kopertę udać się na pocztę i wysłać we właściwym terminie do Tauronu.
    I nie ma znaczenia że to oni zmienili zasady które mam w umowie. Jakbym był równoprawnym partnerem to Tauron powinien mnie prosić o zgodę na zmianę a nie mnie zmuszać do wysyłania sprzeciwu.Żeby było trudniej nie da się tego zrobić online ani mailem już nie wspominając o telefonie. Jednak aby się tego dowiedzieć musiałem wykonać dwa połaczenia z ichnią infolinią gdzie system z Castoramy działa w najlepsze - po kilku przekierowaniach lądujemy w punkcie wyjścia.
    W końcu kolejna pani doszła do wniosku że moc ma tylko i wyłącznie papier wysłany fizycznie.

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Dzisiaj z ciekawości odpaliłem sobie Tauron elicznik i oto co zobaczyłem:
    (...)
    Przyznam że daje mi to dużo do myślenia.
    Prawdopodobnie poczekam do końca grudnia, żeby zobaczyć jak to wygląda w miesiącu który jest w pełni grzewczy, ale wszystko wskazuje na to, że przesiądę się na G13.
    PGE pewnie nie ma takiej "zabawki"?
    Zastanawiam się, czy jest jakiś licznik na szynę DIN, który umieszczę w tablicy rozdzielczej i będę mógł sprawdzać różne statystyki, najlepiej z podziałem na każdą z faz.
    Np. coś podobnego do tego, ale to chyba żadnych statystyk nie pokaże ani nie pomoże w obliczeniu opłacalności taryf:
    https://allegro.pl/oferta/licznik-tr...az-12028529363

    PS. Widzę, że jest jeszcze coś takiego, ale czy któreś z tych urządzeń spełni moje oczekiwania?:
    https://allegro.pl/oferta/zamel-licz...3f-12233770934
    https://allegro.pl/oferta/licznik-en...tu-11191907336
    https://allegro.pl/oferta/noark-licz...az-12756704953
    https://allegro.pl/oferta/3-fazowy-l...uya-9878838843
    https://allegro.pl/oferta/wifi-intel...pp-12639767685
    https://www.inwerter.com/index.php?i...roller=product
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 10-11-2022 o 14:13

  7. #87

    Domyślnie

    Tak się przyglądam tematowi, bo również myślę nad instalacją PV. Czekam tylko na informację jakie będą ceny za energię na przyszły rok. Wtedy będzie można policzyć i podjąć decyzję. Ceny maksymalne są, ale co w przypadku G12, G13. Jak się rozłożą ceny w tym przypadku. Czy cena za energię będzie taka sama w każdej strefie a tylko dystrybucja będzie inna. Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...
    Odnośnie zużycia energii w poszczególnych miesiącach i udziału procentowego, mam G13 i nie zamierzam tego zmieniać:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zuzycie.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	462059
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  8. #88

    Domyślnie

    Niezły galimatias. Dla mnie tylko off grid z aku. Nie chce mieć z baranami za dużo do czynienia.

  9. #89
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.484
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To oznacza spore koszty, dużo większe niż przy potraktowaniu sieci jako backupu oraz skupu nadmiarowej energii. Można by wtedy elastycznie dokładać akumulatorów do początkowego, minimalnego zestawu pojemności. Bez sieci trzeba mieć generator i mnóstwo paliwa, którego koszt przekracza roczny koszt bycia podłączonym do sieci. Moim zdaniem takie emocjonalne podejście generuje niepotrzebne koszty. Należy wręcz wykorzystać tych baranów do maksimum, a te 30 - 50 złotych miesięcznie za gotowość dostarczenia energii można ZE płacić.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 10-11-2022 o 16:21
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.456
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Tego nie kapuje. Dlaczego bilansowanie godzinowe ma zwiększać autokonsumpcję ?
    Wracasz do domu. Jest popołudnie, sporo chmur. Z 10kWp spada 1000W. "Bazowy" pobór masz ze 200W (alarm, sieć, lodówka, urządzenia w stanie czuwania itp.).
    Odpalasz czajnik na herbatkę, kuchenke mikrofalową w której odgrzewasz jedzonko, TV/radio. I masz 3kW poboru przez 15 minut. A potem z 500W - czyli połowę produkcji.
    Czyli w ciągu godziny łącznie wyprodukujesz 1kWh a zużyjesz 1,125kWh.
    Przy bilansowaniu godzinowym na fakturze będziesz miał tylko pobrane 0,125kWh Czyli miałeś 100% autokonsumpcji.
    Bez bilansowania godzinowego będziesz miał przez 15 minut 2kW poboru z magazynu (łącznie 0,5kWh) i zero wprowadzonej energii do sieci a przez kolejne trzy kwadranse będziesz oddawał do sieci połowę, czyli 500W produkcji. Więc na fakturze 0,375kWh będziesz miał oddane do sieci a 0,5kWh pobrane. Autokonsumpcja (1kWh-0,375kWh)/1kWh=62,5%.

    Wiele będziesz miał sytuacji, gdzie produkcja mała - a przez mała cześć godziny pobór przekracza produkcje, bo lodówka, odkurzacz, czajnik czy inne urządzenie pracuje. Jak przez pozostała cześć godziny produkcja będzie wystarczająco duża, to przy rozliczaniu godzinowym będzie to zaliczone do autokonsumpcji (nie pojawi się na fakturze jako godzina z poborem z ani oddawaniem do sieci - a jak się pojawi, to jako sumaryczne saldo danej godziny gdzie ile się da zostanie zakwalifikowane jako autokonsumpcja). Przy braku rozliczania godzinowego nie liczysz salda każdej godziny - każda sekunda, w której pobór jest większy lub mniejszy od produkcji jest zliczana i przepuszczana przez magazyn.

    Oczywiście autokonsumpcja przy net meteringu jest korzystna, bo nie potrącaja za to 20% haraczu i dlatego rozliczający się "po staremu" starają się ja maksymalizować i stosować watt routery czy (H)EMS.
    Przy rozliczaniu "po nowemu" tak długo, jak ZE płaci za prąd więcej, niż odsprzedaje - nie opłaca się autokonsumpcja i należy jej unikać. Dlatego np. zamiast grzać CWU nadmiarem spadającym z nieba przez cały dzień lepiej ogrzać w nocy, w taniej strefie a dzienny prąd sprzedać (a jak trzeba, to w tanim okienku tylko dogrzać w dzień). Podobnie lepiej zrobić pranie czy zmywanie w nocy.
    A właśnie - to świetne przykłady dużego, chwilowego poboru - bo taka pralka, zmywarka przez kilka(naście) minut z dużą mocą grzeje, a potem termostatem pyka po kilkadziesiąt sekund co jakiś czas żeby dogrzać - ale taka zmywarka u mnie przez 3:15 bierze łącznie poniżej 1kWh w programie Eco - ale chwilowo ponad 2kW.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-11-2022 o 10:16

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To oznacza spore koszty, dużo większe niż przy potraktowaniu sieci jako backupu oraz skupu nadmiarowej energii. Można by wtedy elastycznie dokładać akumulatorów do początkowego, minimalnego zestawu pojemności. Bez sieci trzeba mieć generator i mnóstwo paliwa, którego koszt przekracza roczny koszt bycia podłączonym do sieci. Moim zdaniem takie emocjonalne podejście generuje niepotrzebne koszty. Należy wręcz wykorzystać tych baranów do maksimum, a te 30 - 50 złotych miesięcznie za gotowość dostarczenia energii można ZE płacić.
    Bez sieci toi chyba sie nie da w tym kraju. Wiatrak na dach, 4 baterie , pv i z sieci weźmiemy minimum.

  12. #92
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.484
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Bez sieci toi chyba sie nie da w tym kraju. Wiatrak na dach, 4 baterie , pv i z sieci weźmiemy minimum.
    Wiatrak na dachu się nie opłaca, bo za mały, a duży:
    • wprowadzi konstrukcję w drgania
    • duży na działce generuje hałas i jest bardzo mała podaż falowników do wiatraków

    Ergo: nie warto.

    PV + niewielki magazyn 4-5 kWh na potrzeby dobowe + sieć. Potem można dołożyć baterii. Podstawa przeżycia zimy to dom o niskim zapotrzebowaniu na energię. Eko niezależny na YT ma dom 550 m2, grzany powietrzną pompą ciepła. Masakra.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Dzisiaj z ciekawości odpaliłem sobie Tauron elicznik i oto co zobaczyłem:
    Kod:
    +---------------+------------------+-----------------------------------+-----------------------------------+-----------------------------------+-----------------------------------------------------------------------+
    | Data / Taryfa |        G11       |                G12                |               G12as               |                G12w               |                                  G13                                  |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    |               | całodobowa       | dzień           | noc             | dzień           | noc             | szczyt          | poza szczytem   | szczyt przedpołudniowy | szczyt popołudniowy | pozostałe godziny doby |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 8 / 2022      | 20.1 kWh (100%)  | 10.9 kWh (54%)  | 9.1 kWh (46%)   | 10.9 kWh (55%)  | 9.1 kWh (45%)   | 10.9 kWh (54%)  | 9.1 kWh (46%)   | 2.8 kWh (14%)          | 6.6 kWh (33%)       | 10.6 kWh (53%)         |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 9 / 2022      | 355.6 kWh (100%) | 229 kWh (64%)   | 126.6 kWh (36%) | 241.1 kWh (68%) | 114.5 kWh (32%) | 175.2 kWh (49%) | 180.4 kWh (51%) | 85.9 kWh (21%)         | 58.1 kWh (14%)      | 271.1 kWh (65%)        |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 10 / 2022     | 415.1 kWh (100%) | 289.3 kWh (70%) | 125.8 kWh (30%) | 295.7 kWh (71%) | 119.4 kWh (29%) | 189.8 kWh (46%) | 225.3 kWh (54%) | 85.9 kWh (21%)         | 58.1 kWh (14%)      | 271.1 kWh (65%)        |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 11 / 2022     | 179.2 kWh (100%) | 135 kWh (75%)   | 44.1 kWh (25%)  | 139.2 kWh (78%) | 40 kWh (22%)    | 86.2 kWh (48%)  | 93 kWh (52%)    | 43.8 kWh (24%)         | 16.8 kWh (9%)       | 118.5 kWh (66%)        |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    Od kiedy masz ten licznik ze zdalnym dostepem? bo chyba takim tylko można sobie uruchomic elicznik. Tauron będzie je masowo montował?
    Co do twojej tabeli to ja mam G12W i mam 75% prądu zuzytego w taniej i 25% w drogiej. Wiec na tą chwilę uważam że to dla mnie jest najlepsza opcja ale gdybym mógl sobie zmierzyć tak dokładnie zużycie godzinowe to wiedziałbym więcej....

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wracasz do domu. Jest popołudnie, sporo chmur. Z 10kWp spada 1000W. "Bazowy" pobór masz ze 200W (alarm, sieć, lodówka, urządzenia w stanie czuwania itp.).
    Odpalasz czajnik na herbatkę, kuchenke mikrofalową w której odgrzewasz jedzonko, TV/radio. I masz 3kW poboru przez 15 minut. A potem z 500W - czyli połowę produkcji.
    Czyli w ciągu godziny łącznie wyprodukujesz 1kWh a zużyjesz 1,125kWh.
    [cut]
    Dzięki Kaizen za szczegółowe wyjaśnienia w praktyce. Przyjałeś troche skrajne warunki i liczby wyszły ci duże. W realu będzie trochę gorzej.
    Minusem jest to że prąd z PV tak naprawdę produkujemy od 10tej do 16tej, w lato może do 17tej (jak mamy panele na poludnie jak u mnie) A ja w dni robocze jestem z rodziną do 15 czy 16tej poza domem więc tej autokonsupcji naprawdę nie będzie dużo. Większośc będzie lecieć z sieci niestety.

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.351

    Domyślnie

    Pojawiły się pierwsze faktury np z Taurona dla ludzi na netbillingu i nie wygląda to ciekawie. Środki nabite nadwyżkami energii sprzedanej do sieci (w wakacje było tego bardzo dużo) nie są przeznaczane na rozliczenie opłat stałych i dystrybucji. Wszystko trzeba płacić z własnej kieszeni. Ta wirtualna skarbonka za sprzedaż prądu jest wydawana tylko na zakup energii pobranej z sieci.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 10-11-2022 o 18:57

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Pojawiły się pierwsze faktury np z Taurona dla ludzi na netbillingu i nie wygląda to ciekawie. Środki nabite nadwyżkami energii sprzedanej do sieci (w wakacje było tego bardzo dużo) nie są przeznaczane na rozliczenie opłat stałych i dystrybucji. Wszystko trzeba płacić z własnej kieszeni. Ta wirtualna skarbonka za sprzedaż prądu jest wydawana tylko na zakup energii pobranej z sieci.

    Wrzuciłbyś tu skan takiej faktury, z góry dzięki.

  17. #97
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    301

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Od kiedy masz ten licznik ze zdalnym dostepem? bo chyba takim tylko można sobie uruchomic elicznik. Tauron będzie je masowo montował?.
    Mam go od momentu uruchomienia instalacji PV, czyli od końca sierpnia. Nie wiem czy będzie masowo montował, natomiast jako ciekawostkę mogę podać, że zamontowali mi niepostrzeżenie taki licznik w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty w 2020 roku (o czym się dowiedziałem przypadkiem chyba dwa lata później, jak z ciekawości kliknąłem ten licznik na stronie Taurona
    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Pojawiły się pierwsze faktury np z Taurona dla ludzi na netbillingu i nie wygląda to ciekawie.
    Skąd ta informacja? W jakim województwie się pojawiły te faktury? Ja nadal nie dostałem, a instalacja pracuje trzeci miesiąc.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.456
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    prąd z PV tak naprawdę produkujemy od 10tej do 16tej, w lato może do 17tej (jak mamy panele na poludnie jak u mnie)
    Właśnie rozliczanie godzinowe największe różnice robi nie wtedy, gdy masz pełne słońce* i 10kW leci, bo to trudno wykorzystać i ciągle masz nadprodukcję. Robi największą różnicę popołudniami w sezonie i cały dzień poza sezonem. Ot, taki przykład dzisiejszej produkcji i zużycia z instalacji 9,6kWp która wyszukałem na mapce pvmonitor w swojej okolicy:



    Między 10 a 13 rozliczanie godzinowe robi dużą różnicę. A w innych godzinach wg wykresu wygląda, jakby nie było różnicy. Ale w rzeczywistości nie koniecznie musi to tak wyglądać, bo te wykresy są mocno wygładzone i chwilowa produkcja mogła w innych godzinach tez być większa od chwilowego zużycia.

    *jak masz pełne słońce i produkcję na maksa, ale przez przekraczanie napięcia w sieci falownik odstawia się co chwila i wykres produkcji wygląda jakoś tak:

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post

    A u mnie wczoraj takie kwiatki. ;/
    to rozliczanie godzinowe robi dużą różnicę. Oczywiście nie ratuje przed przestojami w produkcji - ale przynajmniej prąd pobrany w tym czasie z sieci nie przechodzi przez magazyn, jak w tej samej godzinie były "okienka" produkcji PV wystarczające do pokrycia zużycia w czasie odłączenia się falownika.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pvmonitor.jpg
Wyświetleń:	630
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	462065  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-11-2022 o 00:32

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Wrzuciłbyś tu skan takiej faktury, z góry dzięki.
    Tutaj masz szczegółowa omówiona fakturę z Energa
    https://youtu.be/Qs3IzcqDYQU
    Nie wygląda to różowo ale właściciel fv powinien przejść na G12 co poprawi pewnie znacznie te wyniki. To jest faktura za miesiące słoneczne. Strach domyślać się co będzie za miesiące listopad - marzec.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 11-11-2022 o 07:26

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Tutaj masz szczegółowa omówiona fakturę z Energa
    https://youtu.be/Qs3IzcqDYQU
    Nie wygląda to różowo ale właściciel fv powinien przejść na G12 co poprawi pewnie znacznie te wyniki. To jest faktura za miesiące słoneczne. Strach domyślać się co będzie za miesiące listopad - marzec.
    Dzięki za dobre chęci ale nie chce mi się takich filmików oglądać, myślałem że masz prawdziwą fakturę, wnioski należy wyciągać samemu

Strona 5 z 138

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony