dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe a ogrzewanie (nie)użytkowego poddasza drewnianego

    Witam,

    Z racji tego, że będę budował parterówkę z poddaszem nieużytkowym zdecyduję się raczej na strop drewniany. Ostatnio wymyśliłem sobię jednak, że może zrobiłbym sobie na strychu mini siłownię i ewentualnie małą majsterkownię. Dom będzie ogrzewany pompą ciepła PW i 100% ogrzewanie podłogowe.
    Zastanawiam się jak dogrzać strych zimą. Nie chciałbym montować tam grzejników bo w końcu zdecydowałem się na 100% podłogówki.. Ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym? Z tego co wyczytałem to jest możliwe - pytanie czy przy tym przeznaczeniu strychu opłacalne (w sensie inwestycji) ? Może macie jakieś pomysły lub doświadczenia w tej materii? Dom ma powierzchnię ok 130m2

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Wtedy musisz też docieplić dach dodatkowo + np dać klimakonwektor, albo jakies nadmuchowe ogrzewanie tylko wtedy kiedy będziesz chciał korzystać ze strychu.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    704

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Witam,

    Z racji tego, że będę budował parterówkę z poddaszem nieużytkowym zdecyduję się raczej na strop drewniany. Ostatnio wymyśliłem sobię jednak, że może zrobiłbym sobie na strychu mini siłownię i ewentualnie małą majsterkownię. Dom będzie ogrzewany pompą ciepła PW i 100% ogrzewanie podłogowe.
    Zastanawiam się jak dogrzać strych zimą. Nie chciałbym montować tam grzejników bo w końcu zdecydowałem się na 100% podłogówki.. Ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym? Z tego co wyczytałem to jest możliwe - pytanie czy przy tym przeznaczeniu strychu opłacalne (w sensie inwestycji) ? Może macie jakieś pomysły lub doświadczenia w tej materii? Dom ma powierzchnię ok 130m2
    zdecyduj się na strop betonowy.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    zdecyduj się na strop betonowy.

    no to mi podpowiedziałeś.. W projekcie mam betonowy.. ale skoro nie planuje poddasza użytkowego to czy jest sens płacić więcej?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    no to mi podpowiedziałeś.. W projekcie mam betonowy.. ale skoro nie planuje poddasza użytkowego to czy jest sens płacić więcej?
    Moim zdaniem nie ma takiej potrzeby. Ja bym na strychu zamontował pompę powietrze powietrze. Za 3-4 tysie są już konkretne modele które bez problemu będą ci ogrzewać pomieszczenie w miare szybko wtedy kiedy potrzebujesz. Podłogówka to mimo wszystko bardzo wolna reakcja. Skoro ty będziesz chciał okazjonalnie korzystać z tego pomieszczenia to w.g mnie najlepszą opcja będzie ogrzewanie bezpośrednie.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.506
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Koszt zagospodarowania poddasza powoduje, że nie ma to sensu ekonomicznego. To rozbudowa instalacji, izolacja dużo droższa i o gorszych parametrach (bo więcej mostków i większa powierzchnia a roboty dużo więcej z upychaniem między krokwiami, niż rozwinięciem rolki na stropie), koszt ogrzewania cały sezon jest nieproporcjonanie większy do przyrostu powierzchni nawet licząc po podłogach. I jeszcze wspinanie się po drabinie (czy tam schodach strychowych co schodami są tylko z nazwy).

    Zostaw graciarnię nieużytkową. Do przechowywania rzeczy nie bojących się mrozu i upału nadaje się.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Koszt zagospodarowania poddasza powoduje, że nie ma to sensu ekonomicznego. To rozbudowa instalacji, izolacja dużo droższa i o gorszych parametrach (bo więcej mostków i większa powierzchnia a roboty dużo więcej z upychaniem między krokwiami, niż rozwinięciem rolki na stropie), koszt ogrzewania cały sezon jest nieproporcjonanie większy do przyrostu powierzchni nawet licząc po podłogach. I jeszcze wspinanie się po drabinie (czy tam schodach strychowych co schodami są tylko z nazwy).

    Zostaw graciarnię nieużytkową. Do przechowywania rzeczy nie bojących się mrozu i upału nadaje się.
    Dziękuję za radę ale nie pytałem czy lepsze poddasze użytkowe czy nie użytkowe. Szukam raczej optymalnego rozwiązania do ogrzania tego poddasza w przypadku o którym napisałem w poście.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony