dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin.p0135

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    5

    Domyślnie spadające ciśnienie w instalacji hydroforowej - pomocy

    Witam serdecznie.

    Mam nadzieję, że pomożecie mi Państwo z następującym problemem.

    Od pół roku użytkuję instalację wodną składającą się ze studni głębinowej (55m), pompy głębinowej, hydroforu przeponowego 150l i stacji uzdatniania wody. Ostatnio pojawiły się problemy ze spadkiem ciśnienia w instalacji i dziwnymi odgłosami chlupotania i przelewania się wody.

    Objawy są następujące:
    przy ciśnieniu wyłączania pompy 5 bar po lekkim odkręceniu kurka od wody ciśnienie nagle spada do 3 bar po czym stabilizuje się i opada pomału do 2 bar (ciśnienie załączania pompy). Jeśli ciśnienie w instalacji jest 3 bary to po odkręceniu kurka nagle spada do ~1 bara i chwilę później do zera. Pompa załączy się, ale zanim pojawi się ciśnienie w kurku woda prawie nie leci. Gdy pompa załączy się w instalacji słychać chlupotanie wody i jakby przelewanie się jej. Instalacja napełnia się wodą o ciśnieniu do 5 bar w niecałą minutę.
    Stacja składa się z dwóch zbiorników (odżelaziacz i zmiękczacz) ustawione w kotłowni, hydrofor jest nad nimi (na strychu; domek parterowy) studnia oddalona jest od stacji na jakieś 50m. Przy studni jest zawór zwrotny. Włączaniem i wyłączaniem steruje wyłącznik ciśnieniowy PC59.

    Na myśl przyszło mi powietrze w instalacji. Odpowietrzyłem zbiorniki stacji uzdatniania. Za chwilę słychać było ponowne przelewanie się wody i chlupotanie.

    Pomyślałem, skoro nagle spada ciśnienie, to może pękła przepona zbiornika? Czy możliwe jest, aby ona powodowała takie spadki ciśnienia i pojawianie się
    powietrza w instalacji?

    Pomyślałem również, że może pompa zasysa powietrze, ale czy wtedy powietrze nie dmuchałoby z kranów? Jak sprawdzić możliwość zasysania powietrza przez studnię głębinową?

    W wyniku tych problemów w instalacji pojawia się brudna woda - kolor rdzawy.

    Proszę o jakieś porady. Może ktoś spotkał się z podobnymi objawami? Może ktoś wie jaka jest przyczyna i co należałoby naprawić? PLEASE, HELP ME

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Sprawdź ciśnienie na zbiorniku hydroforowym....wydaje się że jest pełen wody i nie ma poduszki powietrznej nad membraną.
    Jeśli brak powietrza to napompuj w stanie bez wody do 1,7 bar.(koniecznie zmień/wymień na nowe wnętrze zaworu powietrza(samochodowe) to taka profilaktyka
    Pozdrawiam napisz jak poszło.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin.p0135

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ciśnienie powietrza w hydroforze 150L było ok 1,5 bara. Sprawdzałem to już wcześniej i dopompowałem do 2,5 bara - zalecane dla zbiorników tej wielkości.

    Zastanawiam się jeszcze, czy przyczyną może być uszkodzony zawór zwrotny?
    Zauważyłem, że po nocy, gdy instalacja nie była używana ciśnienie spadło. Wyłącznik wskazywał 4 bary, a po odkręceniu kurka spadło do ~2 barów, a instalacja zaczęła się napełniać jakby ubyło sporo wody. W dodatku słychać to chlupotanie i przelewanie się wody w zbiornikach z uzdatniania.

    Zawór zwrotny mam zamontowany przy studni. Może zawór nie jest dostosowany do pracy z "przybrudzoną" wodą wylatującą prosto ze studni i uległ uszkodzeniu? Może jest jakiś niewielki przeciek i spada ciśnienie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.p0135 Zobacz post
    Ciśnienie powietrza w hydroforze 150L było ok 1,5 bara. Sprawdzałem to już wcześniej i dopompowałem do 2,5 bara - zalecane dla zbiorników tej wielkości.

    Zastanawiam się jeszcze, czy przyczyną może być uszkodzony zawór zwrotny?
    Zauważyłem, że po nocy, gdy instalacja nie była używana ciśnienie spadło. Wyłącznik wskazywał 4 bary, a po odkręceniu kurka spadło do ~2 barów, a instalacja zaczęła się napełniać jakby ubyło sporo wody. W dodatku słychać to chlupotanie i przelewanie się wody w zbiornikach z uzdatniania.

    Zawór zwrotny mam zamontowany przy studni. Może zawór nie jest dostosowany do pracy z "przybrudzoną" wodą wylatującą prosto ze studni i uległ uszkodzeniu? Może jest jakiś niewielki przeciek i spada ciśnienie?
    Bardzo możliwe, ale masz zapewne zawór przeciwwyważeniowy i to też jest zawór zwrotny więc nie ma skąd zassać powietrza aby taka ilość wody wróciła z powrotem do studni. No chyba że instalacja jest robiona nie fachowo i trzeba szukać?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin.p0135

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Bardzo możliwe, ale masz zapewne zawór przeciwwyważeniowy i to też jest zawór zwrotny więc nie ma skąd zassać powietrza aby taka ilość wody wróciła z powrotem do studni. No chyba że instalacja jest robiona nie fachowo i trzeba szukać?
    Chyba nie mam takiego zaworu, a przynajmniej nie kojarzę żeby gdzieś taki był zamontowany. Wyłącznik ciśnienia ma zawór zwrotny, ale nic poza tym nie mam zainstalowane. :|

    Ale faktycznie skąd zasysane jest powietrze skoro spada to ciśnienie?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin.p0135

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Udało mi się rozwiązać problem.

    Okazało się, że problemem był uszkodzony zawór zwrotny. Wymieniłem. Wszystkie objawy zanikły. Instalacja pracuje prawidłowo.

    Dziękuję za wszystkie porady. Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony