dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Zmniejszenie zapotrzebowania na energię w projekcie gotowym

    Witam
    Dziś przyszedł mi projekt domu który zamierzam budować.Wytyczne były takie że prosty, tani w budowie i dobrze ocieplony.
    Wg projektu:
    fundament styrodur 20 cm
    ściany zewnętrzne 20 cm styropian
    podłogi parter 15 cm styropian
    strop nad parterem 4 cm styropian
    poddasze 25 cm wełna
    czyli dom rozsądnie ocieplony i tu mam charakterystykę energetyczną obliczoną na EP 107,15kWh/m2rok co mi się wydaje wynikiem dość słabym.Liczyłem na trochę mniej więc co mogę zmienić aby poprawić ten wynik.Nie musze mieć 40kWh ale chciałbym zejść do ok 70kWh.
    Na pierwszym miejscu będzie WM oraz szczelny skos pod dachem lany z betonu zamiast GK, na stropie na pewno będzie więcej niż 4 cm styropianu, na fundament myślałem dać 10 cm styroduru za to na ściany styropian 20 cm grafit z termoorganiki.Co można jeszcze zmienić aby w rozsądnych kosztach poprawić ten wynik?
    Okna przewidziane U= 1,28 planowane średnio U=0,9
    Drzwi zewnętrzne przewidziane U= 1 3 planowane U= 1,0
    Okna i drzwi cieply montaż plus ciepłe parapety(moja branża więc ceny mam dobre i tu nie będę oszczędzał)
    Budowa z betonu komórkowego 24 cm gęstość nie ustalona (400 ciepłe ale kruche 600 zimniejsze ale twardsze.)
    Ostatnio edytowane przez maciuspala ; 08-08-2016 o 19:38

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.534
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Witam
    Dziś przyszedł mi projekt domu który zamierzam budować.Wytyczne były takie że prosty, tani w budowie i dobrze ocieplony.
    Wg projektu:
    fundament styrodur 20 cm
    ściany zewnętrzne 20 cm styropian
    podłogi parter 15 cm styropian
    strop nad parterem 4 cm styropian
    poddasze 25 cm wełna
    czyli dom rozsądnie ocieplony i tu mam charakterystykę energetyczną obliczoną na EP 107,15kWh/m2rok co mi się wydaje wynikiem dość słabym.Liczyłem na trochę mniej więc co mogę zmienić aby poprawić ten wynik.Nie musze mieć 40kWh ale chciałbym zejść do ok 70kWh.
    Na pierwszym miejscu będzie WM oraz szczelny skos pod dachem lany z betonu zamiast GK, na stropie na pewno będzie więcej niż 4 cm styropianu, na fundament myślałem dać 10 cm styroduru za to na ściany styropian 20 cm grafit z termoorganiki.Co można jeszcze zmienić aby w rozsądnych kosztach poprawić ten wynik?
    Okna przewidziane U= 1,28 planowane średnio U=0,9
    Drzwi zewnętrzne przewidziane U= 1 3 planowane U= 1,0
    Okna i drzwi cieply montaż plus ciepłe parapety(moja branża więc ceny mam dobre i tu nie będę oszczędzał)
    Budowa z betonu komórkowego 24 cm gęstość nie ustalona (400 ciepłe ale kruche 600 zimniejsze ale twardsze.)
    Podaj Eu, Ep nie mówi wiele, a praktycznie nie mówi nic.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Eu - ogrzewanie i wentylacja 68kwh/m2rok
    Eu - ciepla woda użytkowa 24,09 kWh/m2rok
    W sumie Eu 92,60 kWh/m2rok

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.534
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Eu - ogrzewanie i wentylacja 68kwh/m2rok
    Eu - ciepla woda użytkowa 24,09 kWh/m2rok
    W sumie Eu 92,60 kWh/m2rok
    Eu cwu odrzuc od razu, dla cwu przyjmuje sie ok 1000 kWh/osoba/rok. Niestety durne rozporządzenia uzalezniają zapotrzebowanie na cwu o powierzchni domu zamiast od ilosci osób. Najwazniejsze jest Euco i ono jest bez rewelacji, podejrzewam ze ozc nie zostało policzone dla okreslonej lokalizacji i ustytuowania. Poprawi znacznie zastosowanie wm i okien o tych lepszych współczynnikach oraz zwiekszenie szczelnosci budynku, inne poprawki/zmiany nie mają az tak duzego znaczenia aczkolwiek równiez są zalecane.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Jak możesz to wrzuć jeszcze sam projekt i wizualizacje bo jeden projekt może mieć Eu=40kWh/m2 a drugi o tym samym ociepleniu 60kWh/m2.
    Z tych najważniejszych to jak asolt napisał jest WM a jeszcze lepiej jest gdy jest przy okazji z reku. Sama WM spowoduje że dom będzie szczelniejszy ale to reku odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza powodując że wtłaczana będzie miało wyższą temperaturę niż to pobierane z zewnątrz. Więc w to warto pójść. Przy okazji nie musisz robić kominów wentylacyjnych a jak nie zależy Ci na kominku to i żadnego komina nie potrzebujesz. To da tańszy dach przy okazji i pewność że nie będzie nic przeciekać nawet za 50lat. Do ogrzewania weźmiesz sobie jakąś pompę ciepła i też nie będzie drogo w utrzymaniu ale trzeba zainwestować w pompę ciepła. Jeżeli domek nieduży to może gazem też nie będzie tak drogo gdy zmienisz parametry budynku. Potem warto pójść w płytę fund. szczególnie jeżeli planujesz sam budować. Płyta też powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło (Euco) bo ciepło z ścian nie ucieka w grunt tylko w płytę a to powoduje zmniejszenie mostka na styku ściany z fundamentem. Kolejna rzecz to okna. Najlepiej jest pójść w 3 szyby o Ug=0,5W/m2 i g=53%. Jest to dobre bo też nie zwiększa bardziej zapotrzebowana na chłód. Szyby z Ug=0,6 ale g=60% dają lepszy efekt jeżeli chodzi o Eu ale za to zwiększają potrzebę chłodzenia. Coś za coś. Jeżeli przewiduje się okapy na okna południowe to myślę że szyby o większym g będą lepsze. Mimo współczynnika szyb ważna jest też ilość okien. Najłatwiej na obniżenie Eu działa duża ilość okien szczególnie typu FIX. Im więcej okien tym niższe EU ale za to większe zap. na chłodzenie domu. Więc tu też warto znaleźć złoty środek bo co z tego że w zimie małe będą rachunki skoro w lato na chłodzenie sporo pójdzie? Skoro okna to Twoja działka i możesz je mieć w dobrej cenie to warto ich dać dużo jeżeli nie będzie to zbyt drogie. Planujesz sam budować czy ekipami?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sorki ze odpisuje tak późno ale teraz dopiero odkopałem post.Projekt:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...kansas-KRN1074
    Zmiany to wywalenie obydwóch kominów, wentylacja WM z reku,ustawienie okien od północy 2 okna 150x150, od południa 150x150 oraz tarasowe 275x 230 okna z szybami 0,6.Skosy na poddaszu lane do tego okna Fakro niestety zwykle bo thermo cena zabija i poprostu nie dam tym za okna.Budowa domu ja ojciec i murarz więc będę caly czas na budowie i pilnował będę dokładności.Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego na klej lub piankę( zaczniemy pianka i jak będę zadowolony z efektów (łatwość i szybkość)to cały dom pójdzie na piankę do bloczków.
    Na to styropian 20 cm grafit okna montaż standard( oczywiście na taśmach) wypuszczone ok 15 mm poza obrys budynku.
    Dom budowany oszczędnie ale nie kosztem izolacji.Ogrzewanie z uwagi na gaz na działce kondensatem.
    Opcjalnie w gminie rusza dotacja na fotowoltaike, solary i pompy ciepła i po rozeznaniu tematu może coś z tego można by było zastosować.Za pompę powietrzną z gminy trzeba zapłacić po dotacji 12 tys zł, za solary na 3 osoby 3200 zł.Ale na to mam jeszcze czas.
    Ostatnio edytowane przez maciuspala ; 23-10-2016 o 11:27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony