dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xkomandosx

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-456
    Posty
    7

    Domyślnie Zbrojenie fundamentów - błędy ?

    Witam

    Jestem świeżo po wylaniu ław fundamentowych, dziś miałem okazję na przyjrzenie się wszystkiemu na spokojnie i mam sporo obaw
    Ściany fundamentowe również mam monolityczne.
    Tak to wygląda w projekcie:
    http://ifotos.pl/zobacz/zdjnr3jpg_wswqxnr.jpg

    U mnie ten pręt nr 1. czyli litera "U" służąca jako zbrojenie jest wsadzona w ławę odwrotnie jak jest na zdjęciu, czyli ramionami do dołu
    Czy mam źle zrobione zbrojenie czy coś źle czytam ? Czy jeśli faktycznie jest niezgodnie z projektem to czy to jest rażący błąd ? (na logikę jeśli mam taką kształtkę to do góry nogami łatwiej ją wbić w ziemie, czyli co za tym idzie ma mniejszą nośność ?)

    Dodatkowo ten pręt powinien wystawać z ławy 86 cm zgodnie z tym zdjęciem, a wystaje od 88 cm do 99 cm. Ława jest krzywa lub jest za płytko wsadzone. Czy to rażący błąd i czy da się z tego jakoś wybrnąć ?


    Ponadto w ławy powinny być włożone wg. projektu łączniki do słupków zrobione z 4 prętów fi12.
    Mam 6 słupków (1 na tarasie, 2 na obrysie, 3 w środku domu), z tych 6 zostało wypuszczone zbrojenie tylko dla 3 słupków z czego dla jednego zbrojenie wystaje ok 30 cm z ławy a powinno wystawać 100 cm.
    Czy takie braki są istotne dla konstrukcji budynku ? Czy da się coś z tym zrobić czy wszystko trzeba zaczynać od nowa ?

    Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Jeżeli masz jakiekolwiek obawy, to ZAWSZE kieruj je do kierownika budowy!!! Był, widział to, odebrał???

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.232

    Domyślnie

    Cytat Napisał xkomandosx Zobacz post

    U mnie ten pręt nr 1. czyli litera "U" służąca jako zbrojenie jest wsadzona w ławę odwrotnie jak jest na zdjęciu, czyli ramionami do dołu
    Czy mam źle zrobione zbrojenie czy coś źle czytam ? Czy jeśli faktycznie jest niezgodnie z projektem to czy to jest rażący błąd ? (na logikę jeśli mam taką kształtkę to do góry nogami łatwiej ją wbić w ziemie, czyli co za tym idzie ma mniejszą nośność ?)
    Brak długości zakotwienie , spory błąd .
    Cytat Napisał xkomandosx Zobacz post
    Dodatkowo ten pręt powinien wystawać z ławy 86 cm zgodnie z tym zdjęciem, a wystaje od 88 cm do 99 cm. Ława jest krzywa lub jest za płytko wsadzone. Czy to rażący błąd i czy da się z tego jakoś wybrnąć ?
    To działa na plus.
    Cytat Napisał xkomandosx Zobacz post
    Ponadto w ławy powinny być włożone wg. projektu łączniki do słupków zrobione z 4 prętów fi12.
    Mam 6 słupków (1 na tarasie, 2 na obrysie, 3 w środku domu), z tych 6 zostało wypuszczone zbrojenie tylko dla 3 słupków z czego dla jednego zbrojenie wystaje ok 30 cm z ławy a powinno wystawać 100 cm.
    Dyskwalifikacja ekipy - potężny błąd. Naprawiany (pod pewnymi warunkami odnośnie nie betonu) sądząc po zbrojeniu beton też z..epsuli - czyi nie naprawisz prawidłowo.

    Cytat Napisał xkomandosx Zobacz post
    Czy takie braki są istotne dla konstrukcji budynku ? Czy da się coś z tym zrobić czy wszystko trzeba zaczynać od nowa ?
    To są braki konstrukcyjne czyli istotne . To co opisujesz to ekipa z pod budki z piwem, partacze i tyle. Co się da zależy od tego jak wykonali to co spieprzyli i z jakiego betonu. Nie z tego co zamówiłeś ale co im wyszło.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xkomandosx

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-456
    Posty
    7

    Domyślnie

    Beton był dany B-20 W8 z porządnej betoniarni.

    Jak to teraz naprawić ? jak dodać brakujące słupki ?



    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Napisał xkomandosx Zobacz post
    Dodatkowo ten pręt powinien wystawać z ławy 86 cm zgodnie z tym zdjęciem, a wystaje od 88 cm do 99 cm. Ława jest krzywa lub jest za płytko wsadzone. Czy to rażący błąd i czy da się z tego jakoś wybrnąć ?


    To działa na plus.
    Dlaczego na plus ? Ściana ma wysokość 86 cm, ten pręt powinien wystawać 83 cm czyli chować się całkowicie w ścianie, a teraz to 10 cm wystaje ponad górę fundamentu.
    Jak tu izolację poziomą na ławie położyć ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.232

    Domyślnie

    O wysokości ścianki nie pisałeś a ja nie zwróciłem uwagi na wys. na rys. Ścianę masz wylaną ?

    Sa systemy wklejania zbrojenia szukaj w Hilti, Fischer. Warunek beton min. B20

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xkomandosx

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-456
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ściany jeszcze nie mam na szczęście wylanej.

    W takim razie wklejam brakujące zbrojenie,
    a tam gdzie jest za wysoko to po przycinam.

  7. #7

    Domyślnie

    Może mi ktoś powiedzieć, ile przeciętnie kosztuje wykonanie zbrojenia pod przecietny domek jednorodzinny? Próbuję zaplanowac budżet jakoś. Poza tym jeszcze, jakby mi ktoś do tego zbrojenia polecił jakąś firmę to też byłbym wdzieczny. Na razie mam jedną poleconą przez kumpla ktoś z nią pracowął? Drogo, tanio, solidnie? z góry dzięki za jakieś wskazówki, bo nie jestem zbyt zaznajomiony z tematem.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 08-01-2016 o 17:23

  8. #8

    Domyślnie

    450-500 zł za tonę zbrojenia, tak się liczyło w kraju.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony