dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateo882

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Andrychów
    Kod pocztowy
    34-120
    Posty
    2

    Question Poprawna izolacja fundamentów ?

    Witam,

    aktualnie posiadam ściany fundamentowe zabezpieczone dysperbitem, Zastanawiam się nad kolejnymi izolacjami. Dom parterowy z ogrzewaniem podłogowym. Poniżej rysunek jak planuje zrobić izolacje i wynika z niego że chudziak będzie w "wannie" styropianu. Czy jest to poprawne?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fundament.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	325132

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    Nie jest poprawne. Chudziak powinien być traktowany jedynie jako wyrównanie podsypki i zapewnienie twardego podłoża pod ułożenie ilolacji przeciwwilgociowej. Toteż nie ma powodu aby pod chudziakiem był jakikolwiek styropian. Taka warstwa styropianu pod chudziakiem i tak będzie wilgotna, więc izolować będzie marnie. Należy cały styropian dać po stronie suchej, czyli na chudziaku i warstwie izolacji przeciwwilgociowej/przeciwwodnej (papa).

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateo882

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Andrychów
    Kod pocztowy
    34-120
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał DSQ Zobacz post
    Nie jest poprawne. Chudziak powinien być traktowany jedynie jako wyrównanie podsypki i zapewnienie twardego podłoża pod ułożenie ilolacji przeciwwilgociowej. Toteż nie ma powodu aby pod chudziakiem był jakikolwiek styropian. Taka warstwa styropianu pod chudziakiem i tak będzie wilgotna, więc izolować będzie marnie. Należy cały styropian dać po stronie suchej, czyli na chudziaku i warstwie izolacji przeciwwilgociowej/przeciwwodnej (papa).
    a czy izolacja termiczna pionowa miedzy chudziakiem a ścianą fundamentową ma sens?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateo882 Zobacz post
    a czy izolacja termiczna pionowa miedzy chudziakiem a ścianą fundamentową ma sens?
    Według mnie ma sens izolacja między chudziakiem na ścianą, ale nie sądzę aby znacząco zmienjszyło to straty przez fundament. Według mnie zwiększ ocieplenie na chudziaku, to największą korzyść przyniesie, ale co nie znaczy, że izolacja wewnątrz ścian fundamentowych i pod chudziakiem nic nie daje. Ja robię u siebie podobnie jak ty wymyśliłeś na rysunku: fundament od zewnątrz XPS 10 cm, od środka 5 cm, pod chudziakiem 25 cm proszku PUR (sproszkowany poliuretan), a na chudziaku 20 cm styropianu. Proszek PUR też będzie szedł wokół fundamentu na zewnątrz, nie wiem co jeszcze można zrobić u mnie aby przez fundament zminimalizować straty.....
    Ty chcesz dać 10 cm na chudziaku, wg mnie to trochę mało.
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 23-07-2015 o 14:00

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    Izolacja pionowa wewnątrz ścian fundamentowych coś tam daje, ale nie jest tak istotne, jak pionowa z zewnątrz, czy pozioma. Ja bym nie dawał w ogóle. Chudziak może być na styk wylany ze ścianą fundamentową. Natomiast zdecydowanie izolacja pozioma pod chudziakiem jest błędem w sztuce. Jeżeli ktoś chce mieć sumarycznie grubszą warstwę izolacji poziomej, powinien odpowiednio obniżyć poziom chudziaka i dać całość styropianu na nim na warstwie izolacji przeciwwilgociowej.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał DSQ Zobacz post
    Izolacja pionowa wewnątrz ścian fundamentowych coś tam daje, ale nie jest tak istotne, jak pionowa z zewnątrz, czy pozioma. Ja bym nie dawał w ogóle.
    Tak patrząc na rysunek, to fundamenty od spodu nie są izolowane, nie ma też opaski przeciwwysadzeniowej, więc pod fundamentem jest zimny grunt przez większą część zimy. Ciepło z pomieszczenia ucieka po ścianie i ma do pokonania raptem 20 cm betonu izolowanego styropianem, a zaraz potem jest zimne podłoże.
    Nie mówię, żeby wszystko izolować, ale nie bagatelizowałbym tych strat.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Pierwsze co się rzuca w oczy to brak izolacji przeciwwilgociowej na ścianie fundamentowej /w celu odcięcia drogi podciąganiu wody do ścian budynku/.
    Nad tym bym się skoncentrował, bo to nie do poprawienia - najlepiej papa na lepiku.

    Ten styropian pod "chudziakiem" to jakiś odlotowy pomysł.
    Zajmujesz się jakimiś dziwnymi projektami, zamiast się np skoncentrować nad sprawami konkretnymi, czyli porządną izolacją przeciwwilgociową czy np wysokością pomieszczeń, drzwi i okien coby zmieściła się odpowiednio gruba izolacja cieplna na podłodze- częsty błąd.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony