dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Czy włączy się grzalka w pompie ciepła?

    Mam pompę ciepła z odwiertami. Całość była liczona dla temp. w domu 21 stopni i najmniejszej na zewnątrz minus 20 stopni (bo podobno takie temperatury się przyjmuje). Z wyliczeń zapotrzebowania na ciepło wyszło, że wystarczyłaby pompa o mocy około 7-8kw. Ostatecznie wybrałem większą pompę (10kw) i nieco dłuższe odwierty. Czy gdy temperatura spadnie np. do minus 25 stopni to system ogrzewania stanie się niewydolny i w pompie włączy się grzałka?
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacek150
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polkowice-Lubin
    Posty
    251

    Domyślnie

    Dwa lata temu jak u mnie było -24 stopnie przez parę dni to pompa pracowała prawie 24 godziny na dobę. W wnętrzu było ponad 21 stopni , cała zima w krótkim rękawku. Zrobiłem mały eksperyment podbiłem, temp. w domu na większą wówczas pompa pracując z wcześniej zadana temp. nie poradziła sobie co poskutkowało tym, że grzałki sie włączyly. Pracowały przez ok godzinę po czym się wyłączyły a pompa dalej pracowała. Z tego co pamietam to powtórzylo sie tak dwa razy poczym zmniejszyłem temp. do wcześniej zadanej , przyszlo delikatne ocieplenie do ok -15-18 stopni i pompa dalej pracowała na samej sprężarce. Myślę gdybym w ramach eksperymentu nie podbiłe temp. to grzałki by sie nie włączyły.
    Dom o powierzchni po podłodze 320m2 , wentylacja grawitacyjna, 100% podłogówka , płytki i panele, pompa ciepła gruntowa Nibe 1245 12kw , dolne źródlo pionowe odwierty 6 x 50m , ściany Poroton 24 + styropian Platinum plus 15 cm, dach wełna Rockwool 15 cm Top Rock + 10 cm Mega Rock , dwie dorosłe osoby i mała córeczka , temp. w domu ok 22 stop. Ogrzewanie z CWU za 2011/12 rok 6000 kwh, za 2012/13 ( 01.10.12 do 01.05.13) 5845 kwh , 1918 godzin pracy pompy w tym CWU 260 godzin pracy.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    To kwestia bilansu energetycznego pompa - budynek.
    Jak dobrane jest na -20 C to grzałki powinny wspomagać jak będzie poniżej -20C.Oczywiście stosownie do potrzeb.
    To ,że pracowała bez grzałek do -24 C .Świadczy tylko o tym ,że jest dobrana na niższą temperaturę .

  4. #4

    Domyślnie

    Ja nie mam grzalek. W tym roku najnizsza temperature jaka zanotowalem bylo -28 st w nocy oczywiscie, w dzien bylo lzej. W domu trzymalem od 22 do 23 stopni. Pompa najdluzej pracowala okolo 17 godzin na dobe
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony