dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Karihani
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    6

    Domyślnie projekt HELENA pracownia DOBRE DOMY

    Zastanawiam się nad budową Heleny - http://www.dobredomy.pl/projekt/helena
    Poszukuję osób do wymiany spostrzeżeń na temat projektu
    i może niebawem doświadczeń z budowy

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Witam!
    Pozwolę sobie zacząć - może przyleci więcej "sępów".
    Według mnie powiało Kalifornią. Jakoś tak w pierwszej chwili skojarzyło mi się na widok proponowanego wykończenia zewnętrznego, a spojrzenie na rzuty w pewnym względzie to potwierdziło - jest to dom całkowicie "niezależny" od stron świata - otwarty w każdą stronę, z wielkim tarasem. Na wizualce pasowałby jeszcze basen w ogrodzie. Jeden z niewielu (jeśli nie jedyny) projekt gotowy piętrowy z układem salon + 2 pokoje na parterze i garaż na 2 auta, a wszystko to dużo poniżej 200m2.
    Jeżeli jesteś osobą, która nie musi liczyć się z kosztami, a po prostu chce taki dom, to czytanie dalszej części jest już bez sensu, bo będą już tylko pieniądze w podtekście.

    Niestety uważam, że dom jest bardzo nieekonomiczny pod względem kosztów budowy i późniejszego utrzymania. Właściwie udało się tu dołożyć domowi piętrowemu sporą garść wad parterówki - potężne fundamenty, kupę metrów dachu, dużą powierzchnię ścian zewnętrznych. Wraz z liczbą otworów okiennych i brakiem orientacji północ-południe nie rokuje to dobrze kosztom ogrzewania. No i jeszcze kominek położony całkowicie peryferyjnie - efekt wizualny oczywiście jest, ale efekt grzewczy nie za bardzo.

    Co do programu użytkowego, to parę rozwiązań trochę mi się kłóci. Wielka, reprezentacyjna sypialnia na parterze z mikrą łazienką, która w dodatku obsługuje resztę parteru, bo nie ma drugiego wc. Wydaje mi się, że raczej pomieszczenie to pasowałoby na pokój kinowy, telewizyjny, bo w salonie telewizor jest tak trochę na siłę wciśnięty. To w wersji na bogato, a jeżeli ten pokój miałby być np. dla seniorów rodu, to jednak wygodna i dość duża łazienka to podstawa. Po dwa niewielkie okna w trzech pomieszczeniach poddasza - być może uatrakcyjniają elewację, ale ograniczają możliwości rozstawienia mebli i sprzętów, no i ciepło ucieka. Kuchnia i salon nieduże, ale proporcjonalne do metrażu całości. Garaż bez połączenia z wnętrzem domu - dla jednych wada, dla innych nie.

    Nie ma jeszcze kosztorysu, a szkoda. Chętnie zobaczyłabym, jak wyceniono choćby SSZ. Tak jakoś końcem nosa czuję, że i ogólne koszty będą wysokie i m2 wyjdzie drogo. Niestety, kiedy przeglądam projekty domów piętrowych, to brakuje mi czegoś w rodzaju nowoczesnej kostki - energooszczędnej, na planie kwadratu lub prostokąta, ekonomicznej w budowie. Ponieważ znam sporo domów z lat 70-80, to tak sobie myślę, że tamte projekty po niewielkiej "kosmetyce" (zamianie materiałów i technologii na nowocześniejsze, drobnej reorganizacji wnętrz w obrębie ścian działowych, make-upu na elewacjach) mogłyby przeżyć swoją druga młodość.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  3. #3

    Domyślnie

    dość dziwny układ, rzadko spotykany, dużo dachów, zrobiłbym połączenie garażu z domem jak już jest garaż razem. Jak dla mnie za bardzo wykombinowany. Nie lubię sobie komplikować życia.. Pozdrawiam

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Karihani
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    6

    Domyślnie

    Kalifornijskie klimaty... to jest właśnie to co mi się zawsze marzyło. To, że polska aura nie rozpieszcza wiadomo nie od dziś, a taki dom to przynajmniej wizualnie namiastka ciepła i pozytywnej energii. A jeśli chodzi o ciepło wewnątrz - oto co pisze pani projektująca ten dom:
    "Dom posiada prostą, oszczędną konstrukcję z typowymi rozwiązaniami stosowanymi tradycyjnie w budownictwie na terenie naszego kraju (...) Ściany w górnej części pokryte są tynkiem cienkowarstwowym natomiast w dolnej części proponujemy zrobienie ściany osłonowej z cegły elewacyjnej o gr 10 cm. (...) Ściana osłonowa izoluje wnętrze od szkodliwych warunków zewnętrznych: chroni przed hałasem, w zimie znacznie pomaga chronić budynek przed wyziębieniem natomiast w okresie upałów utrzymuje stałą niską temperaturę wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu niepotrzebne jest instalowanie rekuperacji, ani innych wymyślnych urządzeń pomagających oszczędzać energię cieplną.(...)"
    Jeśli to prawda, to mi ten projekt pasuje. Mam szeroką i dość płytką działkę, która od frontu przylega do stosunkowo ruchliwej ulicy, a z boku do kolejnej - na szczęście mniej uczęszczanej. Układ budynku pozwala się od tych dróg "odgrodzić" i poczuć swobodnie na własnym podwórku.
    Co do pozostałych argumentów, to chciałabym troche pozmieniać wnętrze. Np tak jak w załączniku.
    To czego nie dało się uniknąć to faktycznie mała łazienka na parterze.
    Koszty budowy nie są dla mnie bez znaczenia, ale nie można też pomijać zadowolenia i komfortu jaki daje własny dom - prawdopodobnie budowany raz na całe życie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hela_pietro..jpg
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	72,6 KB
ID:	39108   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hela_parter..jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	39109  

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Rzeczywiście - odbiór domu jest jak najbardziej pozytywny. Wizualki ładniutkie. Dodatkowo dom wygląda na dużą willę, a metrażowo jest wielkości przeciętnej.

    Na przykładzie wypowiedzi pani projektantki można zobaczyć, jak względne i pojemne są określenia "prosty", "tradycyjny", "oszczędny". Pewnie, że można znaleźć masę domów tak samo lub znacznie bardziej kombinowanych, jeszcze droższych w budowie i mniej energooszczędnych, i chyba na ich tle zaprezentowane są te zalety projektu.
    Ściany zewnętrzne ze ścianką osłonową, czyli chyba trójwarstwowe w części parteru to dość duży wydatek. Nie wiem, czy zasadny, skoro ściana konstrukcyjna z silikatów i ocieplenie z wełny. Dużo prościej byłoby po prostu wybrać ocieplenie o 5cm grubsze, zamiast murować tą trzecią warstwę. Jeżeli ma być utrzymany efekt chłodu latem i ciepła w zimie, to okna pochłoną potężną kasę, bo jest ich od licha i trochę. Co do obrysu budynku i w konsekwencji tego formy zadaszenia nigdy nie zgodzę się z twierdzeniem, że jest to oszczędna konstrukcja.

    Do zagadnienia odgradzania się i prywatności można podejść na wiele sposobów. Osobiście mam działkę narożną, więc ulica wzdłuż dwóch boków, a z trzeciej strony ścieżka spacerowa i dla rowerów. Postawiliśmy na mniej ażurowe ogrodzenie działki (przęsła drewniane z dość szerokimi sztachetkami) i przesłony roślinne, które zostały zasadzone zaraz po zakupie działki.

    Podobają mi się Twoje propozycje zmian w projekcie. Jest połączenie garażu z domem, korzystna moim zdaniem zamiana miejsc kuchni i jadalni. Nie są to jednak zmiany łatwe - wiążą się z dużym przeprojektowaniem. Szczególnie wyprostowanie ściany tam, gdzie była kuchnia - przyjrzyj się dokładnie. No i kwestia przeniesienia kotłowni. Ponieważ nie jest planowana wentylacja mechaniczna, komin w okolicy łazienek musi zostać ze względów wentylacyjnych, podobnie dla zamkniętej kuchni. Osobiście próbowałabym raczej możliwości połączenia z garażem pod górnym biegiem schodów.

    Zgadzam się, że dom musi się podobać, ale na to podobanie bardzo mocno składają się później rachunki i ewentualne raty kredytu. Z niecierpliwością czekam na kosztorys.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #6

    Domyślnie

    Przymierzał się już ktoś konkretniej do tego domu? Chodzi mi szczególnie o wycenę, która jest na stronie pracowni - zastanawiam się jak ma się ona do realnych kosztów (ewentualna budowa w okolicy Jeleniej Góry). Do ogrzania zaplanowałbym pompę ciepła do ogrzewania podłogowego plus kominek z rozprowadzaniem ciepła choć nie ukrywam, że musiałby on być umieszczony centralnie, a nie wiem jak wyglądałaby sprawa komina.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    eifel

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    51-649
    Posty
    1

    Domyślnie helena

    Czy ktos buduje ten dom ??? Prosze o kontakt , dziekuje

  8. #8

    Domyślnie Projekt domu "HELENA"

    Witam,
    czy ktoś buduje ten domek lub jest już po zakończonej budowie.
    Proszę o kontakt....
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony