dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zbyt (?) szybkie tempo spalania w kominku?

    Proszę się nie śmiać, ale pierwszy kominek, pierwszy sezon, człowiek się nie zna... Wg opowieści znajomych podrzucają oni parę kawałków drewna, nieledwie pół pniaczka, na kilka godzin i się pali, grzeje i wygląda. Ja używam na razie drewna po budowie - czyli sosna, świerk, deski, stemple, więc wiadomo, że tempo spalania będzie szybsze niż normalnego drewna opałowego. Jakieś 3kg np desek (normalnych ścinków po 20-40cm a nie szczapek) po 30 minutach są żarem a po 45 - popiołem. To normalne?
    Pytanie mnie nurtuje głównie dlatego, że nie jestem w stanie spowolnić tego tempa przez domknięcie dolotu powietrza. Na maksymalnym domknięciu o drewnie nie powie żaden poeta, że ognik jeno po nim pełga - płomień jest cały czas duży, spalanie gwałtowne, ogień wypełnia w zasadzie całą komorę kominka. Na jedynym wysezonowanym drewnie jakie mam było to samo - acz to brzoza, więc znowu szybkie z natury.
    Zapytam więc jeszcze o ten dolot - czy maksymalne domknięcie ma odcinać większość powietrza czy jest pozycją stałą, właściwą dla normalnego spalania? Przy odemknięciu dolotu do oporu w kominku rozpętuje się bardzo widowiskowe inferno, ale domknięcie nie wydaje się mieć skutków dla wielkości płomienia w porównaniu np. z pozycją środkową.
    Kominek bez płaszcza, z wkładkami szamotowymi, Hermes 14kW. Pytałem sprzedawcę o to samo, ale nie doczekałem się odpowiedzi.
    Nie mam jeszcze i nie będę miał w tym sezonie obudowy ciepłej, jest tylko blacha, więc sobie wykoncypowałem, że w takim przypadku lepsze jest tempo spalania nie za szybkie a stałe, skoro i tak nie ma niemal żadnej masy do odbioru tego ciepła. Pożądany skutek daje olewanie opróżniania szuflady...
    Druga rzecz - czy branie powietrza z pomieszczenia może tak za mocno podsycać ogień? Teoretycznie mam doprowadzenie z zewnątrz, ale jak się okazało sprzedano mi kominek wadliwie zmontowany./../Brakuje takiego docisku przy szybce i jest najnormalniej w świecie szpara na pół centymetra w pionie.
    Ostatnio edytowane przez Cerbin ; 30-10-2012 o 21:03
    --
    Cerbin
    Od 01/04/2012 w Guliwerze pod Niepołomicami

  2. #2

    Domyślnie

    jak palisz miekkim drewnem to normalne ,wpakuj jakis suchy i duzy kawalek twardego drewna to zobaczysz ile sie czasu spala.Pzdr
    Regulamin forum

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cerbin Zobacz post
    Sprzedawca - Bohusz - olał zgłoszenie niezgodności towaru z umową i nie poczuwa się do niczego. Brakuje takiego docisku przy szybce i jest najnormalniej w świecie szpara na pół centymetra w pionie.
    Bohusz był pewny, ze ta sprawa jest załatwiona. Dopiero teraz przegladając rozrywkowo w wolnym czasie to forum dowiaduję się, że jednak nie.
    Szpar żadnych nie powinno być, po tych szparach kojarzę sprawę. Tym bardziej, że to pierwsza "reklamacja" w tym roku. Domyślam się, że chodzi o Hermesa 3 z szufladą.
    Czyli takiego jak mam u siebie w domu. Jednak ja mam sterowalność dolotem powietrza i szybrem dobrą. Panuję nad procesem spalania, ale palę drewnem liściastym twardym wysezonowanym. Nawet teraz od kilku dni palę non stop, bo dogrzewam DGP poddaszę, bo tam firma wykończeniowa pracuje..
    Jedyne moje zmiany to dodatkowy (oprócz fabrycznego) ceramiczny deflektor. Deflektory zmieniam często bo sprawdzam różne materiały i kształty.

    Proszę o podanie numeru telefonu i adresu, na PW, lub maila [email protected]. W tym tygodniu do już klapa, ale na następny zaraz ktoś od tych spraw reklamacyjnych się odezwie.
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 30-10-2012 o 19:29

  4. #4

    Domyślnie

    Iglaste drewno pali sie jak papier. Mimo to po zamknięciu dopływu powietrza ogień powinien co najmniej przygasnąć, w szczelnych paleniskach tłumi płomień całkowicie.

  5. #5

    Domyślnie

    bohusz: PW
    gumis107, margod: wiem że sosna to podpałkowe drewno, ale mam ścinków jeszcze kubik, żal przepaść Z budowy zostało mi też jesiona ciutkę, ale śliczny taki, że ni cholery nie spalę. Kiedyś do czegoś się przyda. Poczekam na inspekcję od Bohusza, może się coś wyjaśni ze sterowaniem dolotem.
    --
    Cerbin
    Od 01/04/2012 w Guliwerze pod Niepołomicami

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony