dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SmyQ

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    6

    Question Jakie ogrzewanie do mieszkanka ?

    Witam!

    To mój pierwszy post tutaj, także na wstępie chciałbym pozdrowić wszystkich ludzi z forum - zatem pozdrawiam.
    Mam pewną wątpliwość, którą mam nadzieje uda się rozwiązać. Chodzi o ogrzewanie do małego mieszkanka (można śmiało powiedzieć kawalerki). "Plan" tego mieszkania zamieszczam poniżej:


    Mieszkanie ma niecałe 22 m2, znajduje się w kamienicy, 2gie piętro, po lewej i po prawej stronie są inne mieszkania
    (zamieszkałe), na dole nikt od kilku lat nie mieszka. Strop jest żelbetowy, na podłodze leżą "klepki" (do ewentualnego usunięcia), wysokość mieszkania - 3,2 m. Okna nowe, szczelne, jednak od ich strony budynek nie został ocieplony (przymierzają się, ale już nie w tym roku).
    Tak jak widać na zamieszczonym zdjęciu, chcę usunąć ścianę (pytałem się - można) oraz stary piec.
    Pytanie jest następujące:
    Co możecie doradzić w sprawie ogrzewania do tak małego mieszkanka ?
    Co będzie lepszym rozwiązaniem ? Piec c.o., zwykły kominek czy kominek z PW, może ogrzewanie podłogowe albo jeszcze coś innego? Napiszę odrazu, że gazowe ogrzewanie odpada. Kryteriami są oszczędność "materiału" grzewczego (drzewo, węgiel, prąd) oraz same użytkowanie mieszkania. Muszę w tym miejscu napisać, że kompletnie się na tym nie znam, dlatego proszę o podpowiedzi/rozwiązania, które spełnią powyższe kryteria, liczę na Wasze doświadczenie.
    Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania to piszcie śmiało.

    Pozdrawiam i dziękuję z góry.
    Ostatnio edytowane przez SmyQ ; 25-08-2011 o 08:16

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar worktravel
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Dobczyce
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał SmyQ Zobacz post
    Napiszę odrazu, że gazowe ogrzewanie odpada. Kryteriami są oszczędność "materiału" grzewczego (drzewo,
    węgiel, prąd) oraz same użytkowanie mieszkania.
    Ogrzewanie gazowe jest dużo tańsze od ogrzewania na prąd i z punktu widzenia ekonomicznego i użytkowego byłoby najlepszym wyjściem. Drugie wyjście to kominek lub koza, ale to już jest znacznie bardziej uciążliwe w użytkowaniu, a przy tak małym mieszkniu mała oszczędność.
    Ostatnio edytowane przez worktravel ; 24-08-2011 o 11:05

  3. #3

    Domyślnie

    to małe mieszkanie, zakładam że przed ociepleniem ściany zewnętrznej zapotrzebowanie sięgnie 120kWh/m2, zatem powinno wystarczyć 2500kWh/rok, najtaniej to do pieca kaflowego włożyć wkład 2,5-3kW i grzać prądem w 2 taryfie, koszt energii powinien być niższy od 0,4zł, zatem koszt ogrzewania nie przekroczy 1000zł, nieco drożej wyjdzie rozbiórka pieca i zakup pieca akumulacyjnego najlepiej z dynamicznym rozładowaniem, ze względu na możliwość sterowania będzie oszczędniejszy od wkładu. Najdroższe rozwiązanie to ogrzewanie podłogowe, osobiście wybrałbym wodne, ponieważ można go zasilić tanim ciepłem z małej pc, która również podgrzałaby cwu, za to można liczyć na niższy koszt eksploatacji (nawet o ponad 50%), w tym układzie byłby również mały kocioł elektryczny (do 6kW). Ogrzewanie węglem, czy drewnem byłoby tańsze, ale bardziej kłopotliwe, a oszczędności niewielkie. Oczywiście po dociepleniu ściany zewnętrznej koszt będzie sporo niższy.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 24-08-2011 o 11:16
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SmyQ

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Worktravel - może i tak, ale tak jak pisałem - ogrzewanie gazowe odpada.

    Kbab - "pc", "cwu" - co to za skróty ? Wkład do pieca byłby pewnie dobrym rozwiązaniem (sąsiadka ma tak obok), ale ten piec chcę usunąć. Nowy postawić czy tak jak pisałeś akumulacyjny postawić? I czy do mini-łazienki opłacałoby się wstawić jakiś mały grzejnik na prąd? A może tak podłogówkę zrobić? Chcę także, aby tam znajdował się bojler. Też na prąd czy piec c.o. byłby lepszy do ogrzania wody+pomieszczenia(+ewentualny grzejnik). Mieszkanie małe a taka duża zagadka jak to zrobić...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    zamontuj sobie w całym mieszkaniu grzejniki elektryczne i bojler, rozwiązanie najtańsze i najbardziej skuteczne
    jak masz dwie taryfy to piece akumulacyjne, a jak nie to zwykłe grzejniki
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał SmyQ Zobacz post
    Worktravel - może i tak, ale tak jak pisałem - ogrzewanie gazowe odpada.

    Kbab - "pc", "cwu" - co to za skróty ? Wkład do pieca byłby pewnie dobrym rozwiązaniem (sąsiadka ma tak obok), ale ten piec chcę usunąć.
    pc -pompa ciepła
    cwu - ciepła woda użytkowa
    mam taki wkład
    http://allegro.pl/wklad-grzejny-do-p...755970320.html
    (mocy 2,4 lub 3kW (tu 2,4 wystarczy), mogę go tanio odsprzedać, zakupiłem piece z dynamicznym rozładowaniem, są bardziej wydajne, stoją pod oknami, piec był daleko (ok 5m) od okien. Pieca nie usuwałem - i chyba na wszelki wypadek tego nie zrobię. W tak małej łazience sprawdzi się mały grzejnik konwektorowy lub drożej podłogówka a nawet ścienne. Odnośnie cwu aby dobrze zaplanować powinieneś określić jej zużycie, może korzystniej byłoby coś przepływowego - mniej miejsca zajmuje, a mieszkanko małe.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SmyQ

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    pc -pompa ciepła
    cwu - ciepła woda użytkowa
    mam taki wkład
    http://allegro.pl/wklad-grzejny-do-p...755970320.html
    (mocy 2,4 lub 3kW (tu 2,4 wystarczy), mogę go tanio odsprzedać, zakupiłem piece z dynamicznym rozładowaniem, są bardziej wydajne, stoją pod oknami, piec był daleko (ok 5m) od okien.
    Dzięki za wytłumaczenie skrótów.
    Jeśli chodzi o piec akumulacyjny dynamiczny to masz na myśli np taki ?
    http://allegro.pl/piec-akumulacyjny-...781253760.html
    Mogę wydać gdzieś około 2 tysiące złotych ogółem na sam "piec/kominek", myślisz, że to byłoby lepsze rozwiązanie niż proponowany przez Ciebie wkład do pieca?
    Napisałeś "coś przepływowego" odnośnie cwu - mógłbym poprosić o jakiś link bądź opis ?
    Dzięki

  8. #8

    Domyślnie

    tak to taki piec, ale są przyzwoite używane ściągane z zachodu sporo tańsze. Piec z dynamicznym rozładowaniem jest korzystniejszy i można go sterować programatorem. Piszesz "gaz odpada" - nie masz dostępu do gazu? Przepływowy może być elektryczny lub gazowy - jest spory wybór. Bojler możesz podgrzewać w tańszej taryfie - jak w/w zależy od potrzeb.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SmyQ

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Gaz był tam wyłączony od początku (jest możliwość "włączenia"), ale razem z żoną nie chcemy tam gazu.
    Wczoraj był ze mną w tym mieszkaniu "fachowiec", powiedział, że najtańszym rozwiązaniem byłby zwykły kominek, ale to nie wchodzi w grę, bo chcę mieć ciepłą wodę w łazience i żeby było w niej ogółem ciepło. Powiedział, że w takim razie kominek w PW, grzejnik+bojler, o piecu akumulacyjnym powiedział, że mógłby być dobry, ale rachunki nas zjedzą za prąd (piec+bojler+grzejnik w łazience). Powiedziałem żonie o kominku, mówiła, że fajnie by było gdyby był. Co Wy na to ?
    "Fachowiec" stwierdził, że taki 7kW starczyłby, ile kosztowałby taki kominek - cały z "osprzętem", co trzeba byłoby zakupić ? Czy nie używanie go w lecie spowodowałoby jakieś zastoje w rurach ? Czytam temat: "Klub użytkowników kominków z płaszczem.." ale tam jest 162 strony...
    Dzięki za porady
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Fakt gaz może wybuchnąć, ale w takim razie trzeba by założyć gumowe osłonki na wszelkie kontakty, bo prąd też jest dla myślących.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Zwykły kominek ( najlepiej kumulacyjny ) + podłogówka na prąd w łazience.
    Może być też piec kominkowy (małe to mieszkanko !) z elementem odzysku
    ciepła ze spalin. Trochę trzeba zainwestować, ale drewna spalisz potem 3-4 mp.
    Cena takiej instalacji to 9.000 - 15.000 zł. Prąd w łazience to jakieś 15-25 zł
    miesięcznie (zimą).

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SmyQ

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Kbab wracając do pieca akumulacyjnego - jakiej mocy piec:
    a) wystarczyłby do tego mieszkanka
    b) Ty poleciłbyś (dane w pierwszym poście)
    A może dwa mniejsze ? (może głupie pytanie, bo na prawdę jest mało metrów)
    Dzięki za odpowiedź

  13. #13

    Domyślnie

    Powinno wystarczyć ok 2,5kW, osobiście wybrałbym 2 mniejsze po ok 1,5kW ponieważ miałyby większą masę akumulacyjną i mogłyby ładować się tylko w tańszej taryfie oraz lepiej dogrzane byłoby mieszkanie z 2 punktów, zwłaszcza, że jest spora powierzchnia okien.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SmyQ

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ok dzięki za podpowiedź, teraz muszę popatrzeć co jest dostępnego na allegro z używanych, obliczyć mniej więcej koszty za energię (tyle jest tych kalkulatorów.. może znasz lepszy sposób na obliczenia ?) i porównać czy lepiej byłoby wybrać piece akumulacyjne albo kominek z pw....

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał SmyQ Zobacz post
    Ok dzięki za podpowiedź, teraz muszę popatrzeć co jest dostępnego na allegro z używanych, obliczyć mniej więcej koszty za energię (tyle jest tych kalkulatorów.. może znasz lepszy sposób na obliczenia ?) i porównać czy lepiej byłoby wybrać piece akumulacyjne albo kominek z pw....
    spróbuj na moim, jest w stopce, wstaw w H2 ilość energii i przy prądzie stawkę za kWh, sprawność =1
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    spróbuj na moim, jest w stopce, wstaw w H2 ilość energii i przy prądzie stawkę za kWh, sprawność =1
    a dodatkowo klimatyzator z funkcją grzania jako uzupełnienie i źródło taniego ciepła 3 x taniej niż prądem

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    a dodatkowo klimatyzator z funkcją grzania jako uzupełnienie i źródło taniego ciepła 3 x taniej niż prądem
    Osobiście na miejscu założyciela wątku powróciłbym do systemu gazowego (tu przełamać uprzedzenia) - ale jak zwykle wybiera inwestor.
    Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony