dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 160
Pokaż wyniki od 361 do 380 z 3193
  1. #361
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał kot112
    Witam wszystkich budowniczych spokojnej przystani. Dość długo mnie nie było na forum ale twardo buduje nadal. Na razie poki co na kwitach ale wiosną startuję. Miałem ostatnio jazdę na tą rekuperację. Tak się jednak słada że boss poważnej firmy zajmującej się wentylacjami i klimatyzacjami to moj znajomy. Tak wię po prostu zapytałem wlasnie najbardziej kompetentna osobę o bezstronna opine na temat rekuperacji w M36. Odpowiedz była następująca : gdybyś był zwykłym klientem, wówczas robiłbym bo to przeciez moja praca, zysk i zarobek, natomiast w zaufaniu podpowiem Ci ze nie warto. Generalnie chodziło o to ze rekuperacje opłaca sie stosować w obiektach o duzej kubaturze - wowczas koszt zwrotu inwestycji jest dosc szybki, natomiast przy M36 nalezy dobrze sie zastanowic czy koszt montażu zwroci sie w odpowiednim czasie. Powiedział mi ze sam ma w domu rekuperacje i po prostu czesciej jest wyłączona niz właczona, ze nalezy zrwrocic uwage na fakt kto czym w poblizu ogrzewa swoje domostwa bo zamiast wciagac swieze powietrze, wciaga dym z pobliskich kominow. Generalnie przekonał mnie zeby dać na luz ze względu na nieopłacalność rozłożoną w czasie w aspekcie koszt - efekt. Koszt rekuperacji w M36 to ok. 17 tyś - pytanie ? - w jakim czasie sie to zwróci ? Przekonał mnie. Nie znaczy to ze ja zamierzam przekonywać Was szanowni forumowicze - kazdy podejmuje decyzje we własnym zakresie bo kazdy ma swoje za i przeciw. Ja decyzję juz podjąłem - na nie. Pozdrawiam.


    Napiszę dlaczego to zaznaczyłem bo chcę odpowiedzieć, ze rekuperacja jak i cały dom nie jest nastawiony na jakikolwiek zwrot, bo niby czego? jakich kosztów - "jeśli jedziemy na wakacje np: do Grecji to kiedy się to zwróci ?? po jakim czasie ?" albo po co? kupować auto z klimatyzacją - przecież jest droższe, i zużywa więcej paliwa kiedy się to zwróci ? ..a auto kiedy się zwróci ? - po co w ogóle je kupować ? skoro jest nieopłacalne, a rozłożone w czasie generuje coraz większe koszty zamiast się zwracać lepiej chodzić pieszo czy jeździć rowerem,
    Wiadomo, ze to jest śmieszne tak samo jak opłacalność rekuperacji

    To właśnie nie chodzi o opłacalność ale o komfort!!!!!!!

    własny dom - to jedno
    czyste świeże powietrze bez komarów insektów itp.
    działająca wentylacja - jak siedzę w WC to wiem, co czuję ale w salonie nikt nie musi wiedzieć co robię.
    jak gotuję i pieczę mięsko to wiem, że zapach nie jest w garderobie,
    jak schnie ubranie po przyjściu ze spaceru to nie czuję zapachu wilgoci w całym domu to samo innych zapachów.
    Dodatkowo dochodzi możliwość przewietrzenia mieszkania, dostosowania ilości świeżego powietrza do ilości osób aktualnie przebywających w domu, regulacji odpowiedniego nasycenia wilgocią powietrza
    no i bezpieczeństwo dlaczego - odpowiem wśród działających alarmów otwarte okno! w nocy otwarte okno! w pracy otwarte okno!...zamknę po powrocie zaduch w domu trzeba okna otwierać i wietrzyć mieszkanie po co? itp itd.
    Uważam, ze w mieszkaniu dobrze wentylowanym żyje się po prostu zdrowiej
    Widzę więcej zalet niż wad, a że przy okazji powietrze nie zużyte zostanie ogrzane przez to wyrzucane z pomieszczenia to już tylko zysk na ogrzewaniu.

    Dlatego mechaniczna wentylacja będzie właśnie w moim domku


    Nie przekonuję innych nie neguję Twojej wypowiedzi ale napisałem co mnie przekonało do tego faktu ekonomia była na końcu gdybym brał ją pod uwagę zaniechał bym budowy dom jest drogi i w budowie i eksploatacji

    U mnie wentylacja jest w tej chwili grawitacyjna(koszt tyle co materiał)obok będzie działała mechaniczna niezależna i blokująca pracę grawitacyjnej-kominy mam wg projektu więc sprawdzę jak działa i ta grawitacyjna przy szczelnych otworach okiennych i drzwiowych-chociaż wątpię aby na tyle dobrze że po kilku sezonach nie dojdzie do zawilgocenia kilku pomieszczeń
    Chyba że zamontuje sie dobrej jakości nawiewniki i "wspomagacze" wentylacji grawitacyjnej w postaci wentylatorów w kotłowni, garderobie, wc ,czy łazience oraz wentylacyjnych nasad kominowych.


    A teraz prośba od Przystankowicza
    Jeśli już kolega ma takiego znajomego to może wykona choćby kreskowy szkic wentylacji mechanicznej w naszym domku-było by może co podpatrzeć?


    Pozdrawiam wszystkich w starym 2009 i życzę wszystkiego naj w 2010 roku
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #362
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał fostof
    Witam Wszystkich
    Bardzo podoba mi się ten projekt, jest duże prawdopodobieństwo, że się na niego zdecyduję, natomiast zastanawia mnie, czy dużym problemem (koszty, zmiany w projekcie) będzie przedłużenie domu od strony pomieszczeń 9 i 10 o ok metr. Tak zeby dodać do 2 sypialni powiedzmy 80-100cm. Mam na myśli wersję z garażem 2 stanowiskowym po prawej stronie.
    Z góry dzięki za wskazówki
    Pzdr
    Ogólny koszt będzie niewielki,będzie na niego składał sie koszt zmian w projekcie ,trochę wiecej betonu na ławy,bloczków na fundament, ściany strop, większy dach(więżba,pokrycie dachowe) to tyle na etapie stanu surowego
    na tym etapie ok 10000 zł + 1000 projektant - (koszty na listopad 2009)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #363

    Domyślnie wentylacja mechaniczna ...

    przyczynek do dyskusji - koszt z GWC (rurowy, 40mb, centrala STIEBEL ELTRON LWZ 170 plus ze sterownikiem FEZ II) - z automatycznym bypassem, szalenie cicha, silniki prądu stałego - koszt tylko (!) 12tys.

    Temperatura powietrza po GWC - niezależnie od temperatury zewnętrznej (nawet minus 21st.), i przy wymianie 260m^3/h - plus (!!!!) 5-6 stopni.

    Nie trzeba lepszych argumentów ... to działa non-stop od miesiąca ...

    Powodzenia budowniczowie

  4. #364
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał kot112
    Pozdrawiam wszystkich.
    Pozdrawiam , a projekt jest naprawdę fajny, jeśli jesteście przekonani do parterówki.
    Taras rozmieszczenie pomieszczeń i przestronność to jego zalety-być może salon mógłby być większy ale, jak pomyślę, ze niedawno mieszkałem w kawalerce o tym metrażu gdzie było praktycznie wszystko to stwierdzam, że jest duży.

    Teraz zima więc czas przestoju ale większość ruszy ponownie wiosną i będzie pełna wątpliwości, emocji, szykują nam coroczne podwyżki więc trzeba budować jak najekonomiczniej i jak najbardziej energooszczędny domek- M36 daje taką możliwość więc jak widzę jak Mirek działa z wentylacją, ogrzewaniem i pewnie innymi fajnymi rzeczami warto będzie coś podpatrzeć

    Ja teraz czekam na ziemię-ma być jej 200m3, ale nie ma mrozu więc nikt nie chce jej ukopać poczekamy zobaczymy

    Pozdrawiam

    ps. nie chcemy atakować kolegów ani nikogo ale dom budujemy dla siebie aby żyć i czuć się komfortowo takie wszak jest jego przeznaczenie-jest schronieniem i miejscem wypoczynku- a projekt z nazwy jest tym co nam potrzeba
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #365

    Domyślnie

    Witam Wszystkich!!!

    Miałem sporą przerwę w budowaniu i wreszcie ruszę dalej z budową na wiosnę, na razie tylko gotowe i zasypane (36 ciężarówek zasypki - w środku i na zewnątrz fundamentu, bo działka trochę w dołku) oraz ocieplone tylko fundamenty).

    Do kot112 i do wszystkich (przepraszam z góry że tak długo ale krew mnie zalała ) a temat jest szeroki:

    Jeżeli chodzi o rekuperację - decydowanie się z Tobą nie zgadzam!!!

    Jeżeli piszesz o opłacalności lub nieopłacalności rekuperacji, przytocz jakieś liczby, fakty, wyliczenia - wiedzę praktyczną. Nie można mącić ludziom w głowach na zasadzie (przepraszam jeśli Cię urażę) plotek, że ktoś mi powiedział... choćby był nie wiem jakim bossem

    Przeczytaj co napisał Mirek (ma gość poukładane w głowie i bardzo przemyślane rozwiązania) oraz CityMatic i to przemyśl.

    Piszesz że wszystko przeliczasz na kasę. Czy aby na pewno to w ogóle policzyłeś?? Jaką wymianę powietrza przyjąłeś przy wentylacji grawitacyjnej? jakie nawiewniki zastosujesz? Ile z racji nawiewników dołożysz do ogrzewania domu?? A może ich nie uwzględniasz i nie będziesz go zbytnio wentylował? i na grzyb sobie pozwolisz po kilku latach? A w ogóle to jaka różnica Ci wyszła na przestrzeni wszystko jedno ilu lat, że się nie opłaca??

    Przede wszystkim zacznijmy od tego że moim zdaniem trzeba mówić osobno o wentylacji mechanicznej, rekuperacji i GWC.
    ------------------------------------------------------------------------
    1. Wentylacja Mechaniczna.
    Można zrobić sobie tylko wentylację mechaniczną i tutaj mówimy tylko o komforcie + przykładowo 200 zł rocznie (zależnie od wielkości domu) wyższych rachunkach za prąd.

    Daje nam to (piszę te aspekty które mi przychodzą do głowy):
    - zawsze przez cały rok ciągle komfort świeżego powietrza,
    - brak konieczności wietrzenia pomieszczeń,
    - brak wilgoci i grzybów w domu,
    - jak jest więcej osób - brak odczucia dusznego powietrza,
    - idealnie znikające zapachy z toalety, kuchni, wilgoci z suszarni, samochodu w garażu itp...
    - brak konieczności otwierania okien przez cały rok, czyli brak hałasu, wiatru, przeciągów, robaków, pająków, komarów, szczekania psa sąsiada w nocy Cię budzącego itd... Niech każdy sam pomyśli co mu przeszkadza.
    - jeżeli stosujemy odpowiednie filtry, to dużo mniej sprzątania kurzu - szczególnie latem,
    - niech każdy pomyśli jakie sam miałby korzyści lub plusy pod swoim kątem, bo każdemu zależy na czym innym...



    Wentylacja grawitacyjna działa dobrze tylko spełniając chociaż główne warunki:
    1. różnica temperatur na zewn. i wewnątrz budynku minimum 10 stopni. Pomiędzy 5 a 10 stopni działa słabo, a w lecie wcale - jedynie jak wieje wiatr, mamy np. otwarte okna i to wymusza ruch w kanałach wentylacyjnych, lecz wcale nie zawsze w górę (a o tym nikt nie mówi).
    2. Wszyscy teraz kupują na tyle szczelne okna i drzwi, że albo okna muszą być rozszczelnione, albo zamontowane w ścianach lub oknach specjalne nawiewniki. Przecież powietrze, żeby wentylacją się wydostało musi którędyś wpadać ( o tym też jakoś nikt nie wspomina).
    3. Kanały wentylacyjne powinny mieć długość min. 5 metrów w pionie, a minimalnie 3 metry, żeby w ogóle wytworzyć podciśnienie (ciąg wentylacyjny). Niektórzy ratując się po latach robią nawet otwory w ścianach bezpośrednio na zewnątrz, ale uprzedzam, że bez wentylatorów to nie działa.

    Minusy (moim zdaniem) wentylacji grawitacyjnej:
    - wymiana powietrza zależna od tego jaka jest temperatura na zewnątrz, czyli raz za mało raz za dużo (o ile kiedykolwiek będzie za dużo)
    - latem konieczność otwierania okien - wietrzenia
    - często konieczność spania z uchylonymi okami i np. przeszkadzający chałas itp.
    - jeżeli budynek nie jest idealnie zaprojektowany i usytuowany względem stron świata (a to się rzadko zdarza) to jak mamy kuchnię od strony wiejącego wiatru, to powietrze leci na cały dom i czujmy kotlety schabowe nawet w garderobie). PS. Spotkałem się w jednym domu z toaletą z oknem tak usytuowaną że zapachy (przy otwartym oknie) leciały na dom - nie było to miłe
    - jeżeli mamy dobry wyciąg kuchenny, to po włączeniu powietrze wpada którędy się da (nawet przez kanały w toalecie), chyba że np.otworzymy okno
    - przy braku nawiewników lub rozszczelnienia w mroźne dni problem cieplejszych i zimniejszych szybów wentylacyjnych, objawiający się np. tym że z kuchni lepiej wyciąga, bo jest ciepła i np. przez łazienkę lub toaletę wpada do środka (ważne a o tym nikt nie mówi!!!)
    - problem łazienek (suszarni) bez okien - śmierdzi i wilgoć
    - problem łazienek z oknami - trzeba dużo wietrzyć.
    - nie będę powielał, bo część wynika z powyższych plusów wentylacji mechanicznej.
    -----------------------------------------------------------------------

    2. Rekuperator.
    Można ale nie trzeba dołożyć rekuperator do wentylacji mechanicznej, co nie daje nam komfortu, a jedynie korzyści finansowe, o ile się to w naszym przypadku opłaca. Wybór sprzętów jest spory i sprawności sięgają powyżej 80% przy odzysku ciepła. Polecam wsiąść pod uwagę że przeznaczysz szacunkowo 20% mniej na ogrzewanie i wyjdą konkretne złotówki.
    Opłacalność musi każdy sam sobie przeliczyć, bo jedni budują na kredyt i patrzą czy się zwróci np. po 10 latach i 20 lat będzie zarabiało; inni że po 10 latach dopiero wyjdą na zero więc po co inwestować... każdy musi decyzję podjąć sam.
    Jeszcze inni powiedzą że ceny paliw będą szły w górę i będzie coraz bardziej się opłacać itp...
    Tutaj dopiero można mówić czy warto inwestować czy nie.

    ----------------------------------------------------------------------
    3. Ostatni element - GWC.
    Może być głównie rurowy (np. 40-50mb rury) lub żwirowy (jeżeli wody gruntowe nie są za wysoko), chociaż są i inne rozwiązania.

    GWC rurowy daje dwa plusy, żwirowy trzy plusy użytowe:
    - oba obniżają koszty ogrzewania bo zimą wpada cieplejsze powietrze zawsze powyżej 0 stopni, co przy zastosowania razem z rekuperacją daje sumarycznie około 30% lub więcej niższe rachunki za ogrzewanie. PS. Przy ogrzewaniu np gazem i kosztach rocznie np 3500zł nawet odliczając od tego koszt CWU wyjdzie i tak sporo.
    - zastępują klimatyzację (centralna - koszt około 10000zł) i wpada chłodne powietrze latem, a upał dokucza mocno!
    - żwirowy oczyszcza i nawilża powietrze, co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi powietrza. Jakość powietrza wyższa niż na zewnątrz i prawie brak kurzu.

    Znowu można mówić co się opłaca )

    Ja osobiście robię pompę ciepła, wentylację mechaniczną i GWC żwirowy.
    Jedynie mi się nie kalkuluje robienie kolektorów, bo pompa ciepła na tyle tanio mi ogrzeje CWU, że po 30 latach nie wyjdę nawet na zero, więc na razie biorę pod uwagę ale nie uwzględniam w planach...

    Na ogrzanie domu i CWU wydam max. 1500 zł biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny, a będzie drożej i jeszcze dojdą podatki ekologiczne.

    Myślę że tyle powinno wystarczyć, bo czas w pracy powoli mi się kończy, mimo że luz dzisiaj niemiłosierny...

    Aha, jeszcze jedno - taka ciekawostka:

    Podłogowe elektryczne w kamienicy też mi w mieszkaniu odradzali fachowcy, którzy zakładali różne systemy, ale żaden nie użytkował dobrze wykonanej podłogówki elektrycznej.

    Na kable wydałem 4200 zł ze sterownikami i centralnym pogodowym (chodziło tylko w 2 taryfie) i przez 5 lat użytkowania po 500 - 600zł za sezon za prąd!!!, a piec gazowy z grzejnikami itp. kiedy by mi się zwrócił ??
    Tylko że było odpowiednio wykonane:
    - ocieplone mieszkanie
    - efekt ciepłej podłogi - super komfort
    - podłoga w zimie max 25 stopni, a sama latem do 27 się w upały rozgrzała, więc tak jak głupoty opowiadają - nogi nie puchły!
    - wyremontowane i uszczelnione okna.

    Polecam wszystkim radzić się osób - użytkowników pewnych rozwiązań, a nie osób które je wykonują. Każdy chwali swoje, to co umie robić i powiela to co słyszał, a informacji nie przeinaczonej z pierwszej ręki jest niewiele na runku.
    Nie ma rzeczy najlepszych - są tylko mniej lub bardziej dostosowane do potrzeb i tego trzeba pilnować, żeby dla nas były najlepsze, anie dla fachowca, instalatora, sprzedawcy, czy kogokolwiek innego.
    To my będziemy tam mieszkać a nie oni!!!


    Wspaniałego budowlanego 2010 roku życzę wszystkim forumowiczom!
    Pogody ducha i wytrwałości w działaniu!!!

    Jak ktoś będzie w okolicach Warszawy, to zapraszam, jak już będzie czym się pochwalić

    Pozdrawiam Paweł.
    Ostatnio edytowane przez pawel_1024 ; 01-12-2012 o 13:24
    Dom parterowy 140m2 + garaż 40m2, Ytong 24cm + 20cm styro. 0,031, strych ocieplony 40cm wełny 0,039 po całości w dachu - ok. 210m2, 4 osoby, CO + CWU Pompą Ciepła: CO (720zł/rok) podłogowe + ścienne, CWU + CCWU pod baterie (370zł/rok), zasobnik CWU 500l, Rekuperator 350m3/h (210zł/rok), Żwirowy GWC, oczyszczalnia (145zł/rok), odkurzacz centralny; zima:21 st.dom, łazienka 25-26 st., garaż 5-16 st; lato: dom maks. 24 st. w upały; strych zima/lato 18-22 st.

  6. #366
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_1024
    Witam Wszystkich!!!
    Pozdrawiam Paweł.
    Kurcze, Paweł ale się rozpisałeś-ale dobrze, że każdy kto chce coś napisać pisze dużo i stara się innym wyjaśnić co brał pod uwagę, a nie tylko "bo tak i już"

    Jak widzę to większość z nas nawozi ...nawozi jak nie piasek do środka to i ziemię na zewnątrz-ale trzeba aby dom był solidny i miał elegancki wygląd.

    Pozdrawiam i życzę wytrwałości Paweł
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #367
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał kot112
    Życzę wszystkim wszystkiego naj, naj w Nowym Roku i udanych inwestycji w Wasze domy !!! - ( z rekuperacja czy bez ) !!!! Pozdrawiam.
    Dziękuje, mam nadzieję ze wiosną jak rozpoczniesz budowę swojego domku pojawią się inne pytania,na które z chęcią odpowiem ,
    Ostatnio byłem u znajomych i już wiem co muszę zrobić w garażu
    Listwę odwadniająca - koniecznie!!!!!
    Bez niej garaż po prostu pływa w wodzie,na posadzce jest ok 1 cm wody i brudno z topniejącego śniegu.
    Czytałem o tym,ale było kilka odpowiedzi za i przeciw natomiast nie wiedziałem, że może być taki problem

    Plan już mam - 3 zestawy kratki


    ze spadkiem w jednym kierunku i odpływ do studzienki chłonnej rynny na zewnątrz

    myślę ze się sprawdzi bo nie wyobrażam sobie takiego błota w tym pomieszczeniu- dobrze że nie mam jeszcze wylewek
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #368

    Domyślnie

    Cytat Napisał kot112
    Do Paweł_1024, City Matic i wszystkich innych !!! - widze że wywołalem niezłą burzę z tym wątkiem odnosnie nieopłacalności montażu rekuperacji . Żawsze jest jakieś za i przeciw, a tym bardziej u nas - w Polsce gdzie jak jest dwóch polakow to zawsze musi być kilka zdan na dany temat.
    No cóż - ja nie neguje wcale że rekuperacja to złe rozwiązanie. Macie rację ze to kwestia komfortu - ja natomiast pozostane przy swoim zdaniu że przy normalnej wentylacji grawitacyjnej tez sie da całkiem normalnie żyć i spokojnie poczakam aż ceny instalacji rekuperacyjnych będą bardziej przystępne i wowczas dopiero ją zamontuje - własnie dla komfortu - nie dla zysków bo na nie w krotszym okresie czasu nie ma co liczyc. Mogę to zrobic w kazdej chwili w moim jeszcze nie wybudowanym M36 bez wiekszych problemow. Poki co wole zainwestować np w instalacje solarną albo bardziej docieplic swoj domek. Poczytajcie troche forum ( http://forum.muratordom.pl/rekuperat...t24333-600.htm ) i sami zobaczycie ze roznie ludzie do tego podchodzą. Jeszcz raz powtarzam !!! - NIE NEGUJĘ REKUPERACJI JAKO TAKIEJ !!!!!!! - po prostu uwazam ze na tym etapie jest to dla mnie zbyteczny wydatek. Najpierw budowa domu, zaspokojenie najwazniejszych potrzeb z nim związanych - potem luksusy i komfort !!!!
    Życze wszystkim wszystkiego naj, naj w Nowym Roku i udanych inwestycji w Wasze domy !!! - ( z rekuperacja czy bez ) !!!! Pozdrawiam.
    Do kot112:

    Z całym szacunkiem zobacz co Ty piszesz. Zerknij na zaznaczone na czerwono.

    Widać że nie rozumiesz do końca różnic między wentylacją mechaniczną, rekuperacją, a GWC. Dla Ciebie to chyba jedno i to samo (???)
    To są różne systemy, które oczywiście mogą ze sobą współpracować - działać razem. Rekuperacja nie może działać bez wentylacji mechanicznej, ale odwrotnie jak najbardziej.
    Przecież napisałem że rekuperacja to odzysk ciepła!!! Nie daje komfortu! Tylko korzyści finansowe w postaci oszczędności. Jak Ty tego nie możesz zrozumieć. Czytaj wolniej, ze zrozumieniem.

    Odnośnie forum to po części jest żenujące - piszą dużo osoby które nie mają o tym pojęcia a jedynie im się coś wydaje... Nie mają doświadczenia, a jedynie coś słyszały itd.
    Trzeba umieć wybrać z niego to co jest naprawdę wartościowe

    Ostatnie wyróżnienie kolorem to już po prostu tragedia - proszę przeczytaj to sobie! Zaskakujesz mnie!
    Jakie potrzeby zaspokajasz najpierw? Fizjologiczne?
    Co jest dla Ciebie luksusuem i komfortem?

    Ja budują dom żeby czuć się w nim dobrze, czyli komfortowo!
    Po co Ci dom w którym będziesz czuł dyskomfort?

    Starałem się to wyłożyć dość prosto i jasno. Przepraszam bo widzę że mi nie wyszło.

    Nie jestem polonistą, tylko technikiem. Brak mi słów na Twoje słowa.

    Pozdrawiam, Paweł.
    Dom parterowy 140m2 + garaż 40m2, Ytong 24cm + 20cm styro. 0,031, strych ocieplony 40cm wełny 0,039 po całości w dachu - ok. 210m2, 4 osoby, CO + CWU Pompą Ciepła: CO (720zł/rok) podłogowe + ścienne, CWU + CCWU pod baterie (370zł/rok), zasobnik CWU 500l, Rekuperator 350m3/h (210zł/rok), Żwirowy GWC, oczyszczalnia (145zł/rok), odkurzacz centralny; zima:21 st.dom, łazienka 25-26 st., garaż 5-16 st; lato: dom maks. 24 st. w upały; strych zima/lato 18-22 st.

  9. #369

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic
    Cytat Napisał kot112
    Życzę wszystkim wszystkiego naj, naj w Nowym Roku i udanych inwestycji w Wasze domy !!! - ( z rekuperacja czy bez ) !!!! Pozdrawiam.
    Dziękuje, mam nadzieję ze wiosną jak rozpoczniesz budowę swojego domku pojawią się inne pytania,na które z chęcią odpowiem ,
    Ostatnio byłem u znajomych i już wiem co muszę zrobić w garażu
    Listwę odwadniająca - koniecznie!!!!!
    Bez niej garaż po prostu pływa w wodzie,na posadzce jest ok 1 cm wody i brudno z topniejącego śniegu.
    Czytałem o tym,ale było kilka odpowiedzi za i przeciw natomiast nie wiedziałem, że może być taki problem

    Plan już mam - 3 zestawy kratki


    ze spadkiem w jednym kierunku i odpływ do studzienki chłonnej rynny na zewnątrz

    myślę ze się sprawdzi bo nie wyobrażam sobie takiego błota w tym pomieszczeniu- dobrze że nie mam jeszcze wylewek

    Bardzo dobra podpowiedź moim zdaniem!

    Widziałem takie rozwiązania - kapitalne. Kolega nawet śnieg i brud spłukuje wtedy bieżącą wodą i ma czysty garaż.
    Ma też jakieś fajne osadniki, które bez problemu wyjmuje za rączkę i wysypuje na zewnątrz
    Dom parterowy 140m2 + garaż 40m2, Ytong 24cm + 20cm styro. 0,031, strych ocieplony 40cm wełny 0,039 po całości w dachu - ok. 210m2, 4 osoby, CO + CWU Pompą Ciepła: CO (720zł/rok) podłogowe + ścienne, CWU + CCWU pod baterie (370zł/rok), zasobnik CWU 500l, Rekuperator 350m3/h (210zł/rok), Żwirowy GWC, oczyszczalnia (145zł/rok), odkurzacz centralny; zima:21 st.dom, łazienka 25-26 st., garaż 5-16 st; lato: dom maks. 24 st. w upały; strych zima/lato 18-22 st.

  10. #370
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_1024
    .....
    Ma też jakieś fajne osadniki, które bez problemu wyjmuje za rączkę i wysypuje na zewnątrz
    nie spodziewam sie aż takich zanieczyszczeń, woda pośniegowa/deszczowa i lekke zmywanie posadzki to tyle, odpływ Q75 w zupełności wystarczy
    Być może jakbym mył po terenowej jeździe w garażu

    Zrobiłem rozeznanie w hurtowniach i koszt wyniesie 200,-(3x1m korytka z włókna szklanego wzmocnionego z kratką ocynkowaną , dekle, rura pcv, 20kg cementu i 3-4h pracy), wiec nawet nie ma się co zastanawiać
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #371

    Domyślnie Listwa odwadniająca

    Witam,
    Cytat Napisał CityMatic
    Zrobiłem rozeznanie w hurtowniach i koszt wyniesie 200,-(3x1m korytka z włókna szklanego wzmocnionego z kratką ocynkowaną , dekle, rura pcv, 20kg cementu i 3-4h pracy), wiec nawet nie ma się co zastanawiać
    - a jak zamierzasz to zamontować. Nie chodzi mi o technologię montażu, ale ułożenie w garażu.
    Znam ludzi, którzy mają takie coś i baaardzo chwalą. Zresztą nie trzeba mieć DOMU, ale mieć garaż - to każdy chyba kiedyś wjeżdżał do niego i zostawiał auto na noc jesienią, czy zimą...

    Co do ułożenia to pytam, bo jedni kładą zaraz za drzwiami (widzę, że planujesz 3x1m - to raczej tak króciutko) w poprzek, inni 2x4m po obu stronach wzdłuż pojazdu i wtedy nawet myją auta w garażach. Rozwiązań jest wiele - jakie Ty planujesz ułożenie w "Spokojnej"?
    Pzdr. Paweł.
    Spokojna przystań M36L
    …może w tym co napisałeś nie ma błędów i z góry nie przepraszaj, ale zastanów się zanim wyślesz tekst, czy nikogo nie obraziłeś...

  12. #372

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Wrzucam link do mojego widoku domku po zmianach.
    http://www.fothost.pl/show.php/27418...dach8.jpg.html

    Muszę przeczytać forum od początku, bo doszło sporo nowych osób jak ja miałem roczną przerwę w działaniu.

    Od razu dopiszę kilka rzeczy:
    - obok łazienki będzie pomieszczenie - pralnia/suszarnia/gospodarcze połączone z łazienką specjalnym otworem do wrzucania brudnych rzeczy
    - w salonie mebelki ustawiłem byle jak żeby coś było
    - z wiatrołapu otwierane duże lustro do spiżarni żeby łatwo wrzucać zakupy z garażu (mleko, cukier i inne kupujemy raz na jakiś czas)
    - ważne - wydłużyliśmy dom o 1,5m - widać w którą stronę
    - my nie chcemy kominka, więc i komina nie będzie

    Sprzęty jakie mają być:
    - pompa ciepła tylko z II taryfy do CO i CWU
    - wentylacja mech + rekuperator + GWC żwirowy
    - wszędzie podłogówka + trochę ściennego dodatkowo w łazience i suszarni
    - odkurzacz centralny
    - złożona instalacja elektryczna, alarmowa itd. + zintegrowane sterowanie wieloma funkcjami łącznie z podlewaniem ogrodu...

    Ogólne założenia budowlane:
    - podłogi 20cm styropianu
    - ściany bet. komórkowy +20cm styropianu
    - okna ciepłe 3 szybowe
    - strop chyba jednak teriva być może z garami ze styropianu (a miał być wylewany)
    - blacho-dachówka (bo razem 13 tys. taniej niż dachówka cementowa - 3 tys zł taniej więźba, 3 tys zł taniej materiał blacho-dachówki i 7 tys taniej na robociźnie)
    - ocieplam dach - 40cm wełny
    - wejście na strych z garażu, czego tu nie widać

    Proszę o wypowiedzi wszystkich którzy tylko chcą na temat zmian i inne.
    Mile widziane wszelkie komentarze. Nie ze wszystkim się muszę zgadzać, lecz wszystkie biorę pod uwagę

    Jak by ktoś chciał pogadać na jakikolwiek temat związany z naszym cudownym domkiem, to oczywiście zapraszam.

    Pozdrawiam wszystkich czytających!
    Ostatnio edytowane przez pawel_1024 ; 01-12-2012 o 13:26
    Dom parterowy 140m2 + garaż 40m2, Ytong 24cm + 20cm styro. 0,031, strych ocieplony 40cm wełny 0,039 po całości w dachu - ok. 210m2, 4 osoby, CO + CWU Pompą Ciepła: CO (720zł/rok) podłogowe + ścienne, CWU + CCWU pod baterie (370zł/rok), zasobnik CWU 500l, Rekuperator 350m3/h (210zł/rok), Żwirowy GWC, oczyszczalnia (145zł/rok), odkurzacz centralny; zima:21 st.dom, łazienka 25-26 st., garaż 5-16 st; lato: dom maks. 24 st. w upały; strych zima/lato 18-22 st.

  13. #373
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie Re: Listwa odwadniająca

    Cytat Napisał iza_i_pawel
    jak zamierzasz to zamontować


    Właśnie tak: na podbudowie betonowej, zagłębione w podłodze na 5% spadku w kierunkach zaznaczonych, odprowadzenie z prawej strony w fundament za wzmocnienie nadproża garażu.
    Rynienka w odległości od 1-1,5m od drzwi garażowych - skoda uszczelki na ewentualne zamarznięcie, jak również trzeba zrobić próg by był szczelny czyli gładki i jednolity na całej powierzchni drzwi wjazdowych.

    Auta na pewno nie będę mył w garażu, spadki spowodują naturalny spływ wody w kierunku kratki, prawa strona będzie pomieszczeniem więc nie przewiduje tam wilgoci
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #374
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_1024
    Wrzucam plan widoku domku po zmianach.

    Tak chyba lepiej
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #375
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Fajne zmiany, bardzo mi sie podobają,
    Chociaż wiem jakie są pomieszczenia w tym domu i zmiany poczynione u Ciebie są jakby na wyrost pokój w miejscu byłej łazienki-to musicie zweryfikować bo to pomieszczenie jest naprawdę małe na pokój, spiżarnia jest w rzeczywistości mniejsza niż na Twoim projekcie albo drzwi wejściowe zrobiłeś wąskie

    Ale pomysł z pomieszczeniami dobry
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #376

    Domyślnie Jeśli chodzi o spokojną przystań z muratora...

    Witam,
    Tutaj jest trochę informacji na temat M36 Spokojna przystań z Muratora wersje M36, M36a, M36b (M36L, M36aL, M36bL): http://forum.muratordom.pl/m36-spoko...we,t127087.htm
    Pzdr. Paweł.
    Spokojna przystań M36L
    …może w tym co napisałeś nie ma błędów i z góry nie przepraszaj, ale zastanów się zanim wyślesz tekst, czy nikogo nie obraziłeś...

  17. #377

    Domyślnie M36 Spokojna przystań z Muratora

    Witam,
    Tutaj jest trochę informacji na temat M36 Spokojna przystań wersje M36, M36a, M36b (M36L, M36aL, M36bL): http://forum.muratordom.pl/m36-spoko...we,t127087.htm
    Może jeszcze nie zaczęliście, właśnie budujecie lub już mieszkacie i wykańczacie, a przy tym chcielibyście podzielić się informacjami z waszych doświadczeń – zapraszam do lektury.
    Pzdr. Paweł.
    Spokojna przystań M36L
    …może w tym co napisałeś nie ma błędów i z góry nie przepraszaj, ale zastanów się zanim wyślesz tekst, czy nikogo nie obraziłeś...

  18. #378

    Domyślnie Spokojna przystań M36 z Muratora

    Witam,
    Tutaj jest trochę informacji na temat M36 Spokojna przystań wersje M36, M36a, M36b (M36L, M36aL, M36bL): http://forum.muratordom.pl/m36-spoko...we,t127087.htm

    Może jeszcze nie zaczęliście, właśnie budujecie lub już mieszkacie i wykańczacie, a przy tym chcielibyście podzielić się informacjami z waszych doświadczeń – zapraszam do lektury.

    P.S. My sami zamierzamy rozpocząć budowę M36L na wiosnę br.
    Pzdr. Paweł.
    Spokojna przystań M36L
    …może w tym co napisałeś nie ma błędów i z góry nie przepraszaj, ale zastanów się zanim wyślesz tekst, czy nikogo nie obraziłeś...

  19. #379

    Domyślnie M36 Spokojna przystań

    Witam,
    Tutaj jest trochę informacji na temat M36 Spokojna przystań wersje M36, M36a, M36b (M36L, M36aL, M36bL): http://forum.muratordom.pl/m36-spoko...we,t127087.htm
    Może jeszcze nie zaczęliście, właśnie budujecie lub już mieszkacie i wykańczacie, a przy tym chcielibyście podzielić się informacjami z waszych doświadczeń, lub skorzystać z porad innych inwestorów – zapraszam do lektury.
    Pzdr. Paweł.
    Spokojna przystań M36L
    …może w tym co napisałeś nie ma błędów i z góry nie przepraszaj, ale zastanów się zanim wyślesz tekst, czy nikogo nie obraziłeś...

  20. #380

    Domyślnie Re: Listwa odwadniająca

    Cytat Napisał CityMatic
    Właśnie tak: na podbudowie betonowej, zagłębione w podłodze na 5% spadku w kierunkach zaznaczonych, odprowadzenie z prawej strony w fundament za wzmocnienie nadproża garażu.
    Rynienka w odległości od 1-1,5m od drzwi garażowych - skoda uszczelki na ewentualne zamarznięcie, jak również trzeba zrobić próg by był szczelny czyli gładki i jednolity na całej powierzchni drzwi wjazdowych.

    Auta na pewno nie będę mył w garażu, spadki spowodują naturalny spływ wody w kierunku kratki, prawa strona będzie pomieszczeniem więc nie przewiduje tam wilgoci
    Dzięki, super rozwiązanie.
    Raczej zrobię tak samo, ale co myślisz nad dodaniem jeszcze jednej takiej listwy przez środek garażu, aby tworzyły taką odwróconą literę T? Garaż masz jednak dość spory.

    P.S. I jak zamierzasz to czyścić - woda sama spłynie, a piasek itp. Czy to jest jakieś wyjmowane, czy np. pod lekkim ciśnieniem z węża to przepchniesz?

    Pzdr. Paweł.
    Spokojna przystań M36L
    …może w tym co napisałeś nie ma błędów i z góry nie przepraszaj, ale zastanów się zanim wyślesz tekst, czy nikogo nie obraziłeś...

Strona 19 z 160

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony