Korzystając z chwili wolnego czasu narysowałam sobie dwa rzuty ewentualnego rozplanowania wnętrz, w skali 1:100 (widać papier milimetrowy i linijki):

1.


Tutaj mamy:
wiatrołap z duża szafą typu komandor i kącikiem ze stojakiem na kurtki. Z wiatrołapu jest widok na akwarium, które rozdziela pomieszczenia holu od salonu. Pod schodami na piętro wysuwane cargo, jako spiżarka, dalej łazienka (z prysznicem) i kuchnia. Obok kuchni i jadalni: miejsce na gabinet - wydzielony jednie niskimi ściankami, aby nie było widać bałaganu na stołach.
Sądzę, że z miejsc przy komputerach będziemy częściej korzystać niż z kanapy przy TV, dlatego gabinet jest w centrum mieszkania (blisko do salonu, kuchni, wyjścia na taras).
Na piętrze dwie sypialnie i łazienka z kotłownio-pralnią (mamy mieć piec gazowy). Na korytarzu biblioteka.
Jak widać, narysowałam większe i mniejsze piętro - z garderobą lub z wbudowanymi szafami.

Wady:
- za duży metraż domu (145,5 lub 137,5 m2) jak na dwie, leniwe, nie lubiące sprzątać osoby.
- w kuchni brak blatu do zjedzenia na szybko (ale chyba zamiast zabudowy przy jednej ze ścian weszłaby wyspa?)

Zalety:
- zaciszny kącik przy wejściu i od kuchni
- na działce zmieści się samochód (linia zabudowy 4 m - wjedzie nieco we wnękę przy wejściu)
- jeden pion wod-kan


2.


Tutaj podobnie, ale jeśli w wiatrołapie miałaby być garderoba a nie szafa, robi się trochę mało miejsca.
Toaleta na parterze bez okna (ale z prysznicem). kuchnia większa (część zabudowy wysokiej pod schodami) - wejdzie blat do jedzenia, a nawet maleńki stoliczek przy oknie.
Duży gabinet!
Na piętrze łazienka z pralnio-kotłownią, dwie sypialnie, w tym jedna z dużą garderobą.
Ale jak widać piętro nie zajmuje całości stropu parteru i nie wiem na ile kosztowne będzie kombinowanie z tym fragmentem, by nie przeciekał (nie chcę mieć tam tarasu)?

Wady:
- nadal nie mogę zejść poniżej 120 m2, teraz jest 129,25 m2
- wyjście z rekuperatora i kotła przez ścianę chyba niemożliwy od tyłu domu, a na froncie czerpnia i wyrzutnia będzie wyglądała niezbyt atrakcyjnie.
- brak osłoniętego tarasu od ogrodu

Zalety:
- jest jednak mniejszy
- bardziej zwarta bryła (energooszczędność)

Co myślicie?