dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie

    Może wiecie gdzie można znaleźć schematy instalacji elektrycznych do domów jednorodzinnych. Chciał bym porównać jak to zrobili inni (szczególnie podział na obwody i zabezpieczenia) zanim zrobię u siebie. Elektrykiem w prawdzie jestem ale bez doświadczenia w instalacjach. dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Rozwiązania jakie napotkałem są różnorodne - od oszczędnościowych po wręcz rozrzutne jak np.oddzielny obwód dla prawie każdego pomieszczenia. Najczęściej pojawia się taki podział: oświetlenie,gniazda ogólne,gniazda w kuchni,gniazda w pomieszczeniach mokrych,grzejniki elektryczne,podgrzewacze wody, el.ogrzewanie podłogowe,pompa c.o., oświetlenie zewnętrzne. Dodatkowo powinny być spełnione następujące warunki: nie więcej niż 20 p-tów świetlnych w jednym obwodzie; nie więcej niż 10 gniazdek w jednym obwodzie; oddzielne obwody dla pojedyńczych urządzeń,których moc przekracza 2kW.
    Wyłączniki różnicowo-prądowe 30mA: jeden na całą instalację jeśli nie jest rozbudowana lub kilka; często wydzielane są obwody pomieszczeń mokrych i ogrzewania podłogowego. W przypadku kilku wyłączników 30mA stosowane bywa(ale rzadko) zabezpieczenie przeciwpożarowe WLZ wyłącznikiem 500mA.
    Jest niezła książka na ten temat, ale póki co, nie mogę jej znaleźć a tytułu nie pamiętam.

  3. #3

    Domyślnie

    H.Koczyk "Nowoczesne wyposażenie techniczne domu jednorodzinnego" wyd.PWRiL Poznań.
    Powodzenia.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    inwent99

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    9

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz sam układać instalację to i tak wcześniej musisz ustalić szczegóły z uprawnionym elektrykiem, który podpisze ci odbiór instalacji.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki Pacul. Oczywiście że się porozumiem ale zanim zacznę mu zawracać głowe chcę zrobc projekt, zeby mieć z nim oczym dyskutować.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pamiętaj, żeby poprowadzić obwody tak by mieć różne fazy w każdym pomieszczeniu. Przykładowo w sypialni masz lampkę przy łóżku z fazy R, lampa na suficie S; salon: telewizor S, lampa T. W ten sposób jak braknie jednej fazy, to nie zaciemni Cię na amen. Projekt instalacji Ci na nic. Szafka i zabezpieczenia to pryszcz, który określi Ci elektryk, a Ty skup się na potrzebach.
    Najgorzej przewidzieć układ mebli - to częsty problem, ale to chyba wiesz.
    Użyj rurek, to łatwiej robić zmiany - pociągnąć inny obwód, wymienić przewiercone przewody, itp.

  7. #7

    Domyślnie

    Niedoświadczonemu elektrykowi polecałbym raczej wykonanie instalacji kablami płaskimi YDYp pod tynkiem, bez kucia.
    Nie zrobisz błędu, jeżeli przewidzisz osobny obwód gniazd do każdego pokoju. Zrób 2 razy więcej gniazd, niż ci się wydaje. Nie do wszystkich musisz montować osprzęt, można przecież tymczasowo je zaślepić. Przestawisz meble i będzie jak znalazł.
    Najtrudniej zaprojektować wypusty oświetleniowe, w szczególności kinkiety. Epoka, kiedy wypust był jeden na środku sufitu już dawno minęła.

    Powodzenia!

    AZIEL

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Aziel - tu się z Tobą niezgadzam. Jak poprowadzisz osobne kable YDYp do kazdego gniazdka, to braknie Ci kasy i ścian na nie. Jak nie to nie zmienisz rozdziału obwodów. Jak potem wieszają kinkiet, lampę czy cokolwiek innego wjedziesz w kable - to kujesz znowu, a w rurce wymieniasz przewód.
    Taki ciekawy pomysł podpatrzony w hotelach. Przy wyjściu można zrobic wyłącznik, który wyłączy wszystkie obwody z wyjątkiem tych szczególnych (lodówka, napęd bramy, ośw. zewn., alarm).

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki. To że lepsze są przewody YDYp od YDYt to mówiło mi już wielu (chodzi o izolację). Ja raczej będę puszczał w tynku bez kucia. Może poradzicie mi jakie dać zabezpieczenia aby była selektywność działania. Przed licznikowo muszę dać 25A (zasilanie 3 fazowe)- to wymaga zakład. Nie podali nic o rodzaju więc pewnie dam zwłoczny (C)?, Za licznikiem zamierzam dać przeciwprzepięciowe (C) -dom bez "piorunochronów", zasilanie kablowe; dalej wyłącznik wszystkiego (nie mam pojęcia jaki?) i rozdział równomierny na obwody zabezpieczone "esami 10 i 16 moze też 20A" Użądzenia klasyczne jak w każdym domu: piekarnik elektryczny z gazową kuchnią, mikrofala czjnik kawiarka pralka ..., ogrzewanie gazowe. Dodatkowo 2 obwody 3 fazowe: jeden do garażu "na przyda się" np; do spawarki jak będą robić płot, drugi do kuchni (może kidyś się zdecyduję na elektryczną). A ha na poddaszę poprowadzę pion i tam dam dodatkową małą skrzynkę.
    Co o tym wszystkim myślicie?
    pzdr.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Podziwiam, że chcesz to sam zaprojektować. Ja mam męża elektryka, ale i tak wzięliśmy specjalistę. Zaczeliśmy od chodzenia po domu i rysowania na ścianach, gdzie kontakty, gdzie lampy, włączniki. potem rozrysowaliśmy sprzęt domowy na planie, wprowadziliśmy korekty. Elektryk zrobił instalację.... i znowu doszły korekty. Póki nie ma tynków dużo można jeszcze zmienić, lepiej więcej kontaktów niż za mało, lepiej kable pociągnąć w rurkach niż po ścianach. poróbcie dużo osobnych obwodów, wsadźcie różnicówki /chyba tak się to nazywa/, nie zapomnijcie o włącznikach "schodowych", o kosiarce na zewnątrz itp. 25A to chyba nie dużo jak na dom, czy się zmieścisz np. z kuchenką elektryczną? Pozdr. Majka

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Elektryk nie robi projektu, chyba że to jakaś super porządna firma, lub bardzo chcesz. 25A to może i mało, ale rzadko się zdarza, że pieczesz, prasuje i pierzesz w tym samym czasie. Za przydział (czyli jakie masz bezpieczniki) płaci się stałą opłatę, czy warto więc słono płacić, bo chciałabyś robic wszystko na raz?

    Ja też mam 2 skrzynki, bo chcę mieć dużp indywidualnych obwodów. Jedna skrzynka w wiatrołapie (część mieszkalna), druga w garażu (kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, ogród).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Ja właśnie wszystko robię naraz. pracuję cały Boży dzionek i wieczorami wyrabiam się z obowiazkami domowymi. Może Wy macie cały dzień na racjonalne rozłożenie prac i mozliwość oszczędności na przyłączu. Projekt instalacji robiła nam firma /jednoosobowa/, która potem ją wykonywała. Bo niby kto to ma zrobić, ten który się buduje?! Pozdr.

  13. #13

    Domyślnie

    Aby zaoszczędzić na kablu, w domkach najczęściej prowadzi się przewód tzw. otokowy na wysokości 40 cm, i łączy się go z gniazdkami w pogłębianych puszkach osprzętowych (fi 60). Tym sposobem unika się też ozdabiania ścian puszkami łączeniowymi. Dla montera jest to dużo mniej wygodne, ale w końcu to jego praca.
    Kabel do gniazd: YDYp 3x2,5; zabezpieczenie P312 B16 ew. S301 B16
    Kabel do lamp: YDYp 3x1,5 lub 4x1,5; zabezpieczenie P312 B10 ew. S301 B10.
    Łazienka obowiązkowo osobno i na P312. W przypadku stosowania "esek" wspólna różnicówka (patrz poprzednicy).
    Postaraj się o większe zabepieczenie główne, ew. miej w kieszeni S303 C40, S303 C32 i "dogadaj się" z monterem z rejonu energetycznego.
    Aby nie wkuć się w instalacje naprawdę warto zrobić parę zdjęć nieotynkowanych ścian.

    AZIEL

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Aziel - znam branżę, ale pomysł z kablem otokowym nie był mi znany. Jest super.
    Ja i tak z uporem maniaka zalecam rurki (podział obwodów, wymiana przewiercony kabli), więc otokowa rurka.
    Planując pamiętajcie, że w ściankach 12cm pogłębić puszkę oznacza przelecieć na wylot; potem oczywiście da się to zasklepić. Robiąc to na 40cm często będzie kolizja z c.o. - tam trzeba będzie nieźle się podkuć.

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki. Ten kabel otokowy to jest jakiś pomysł, chociaż jakoś mnie jeszcze nie przekonuje. Jeszcze jedno pytanko: czym różni się S301 od S191?

  16. #16

    Domyślnie

    S191 jest wycofany z produkcji i zastąpiony S301.
    Różni się tak naprawdę tylko zgrabniejszym wyglądem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony